Şimdi Ara

@ @ @ @ PENTAX K-X ve K-R (Türkiyede İLK Fotoğraf Paylaşım Bölümü) @ @ @ @ (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.031
Cevap
7
Favori
312.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kelvin konusunda cok guzel detaylara deginmisiniz. Benim gordugumde her makinanın tonlaması yorumu farklı, ozellikle awb de her makinada farklı ısıklarda renk sapması mutlaka oluyor. K10D modelinde yesil ton hakim mesela. Bir ara bu olaya taklımıstım ve evdeki mor renk bir kumasın dogru cıkmadıgını gormustum. Olay belliydi awb kelvin degeri dogru degildi. Bunu en dogru kelvinmetre ile olcerek alırız muhtemelen. Fakat o imkan yok. Objektif onune beyaz kagıt tutup kalibre ederek awb den daha dogru sonuc alınıyor. Ama bundanda iyi netice alınan beyaz ayarı filtreler var. Sonucta auto poz olcum bile %18 yansıma degeri veren gri kartla alınıyor. Olmadı pozometre ile. Auto ile makinalarda tam netice almak mumkun degil. Birseyler mutlaka eksik oluyor. Zaten D-SLR almanın espriside burada baslıyor. Kullanılan makinanın awb skalasınıda bilmek lazım. Mesela K10D modeli awb de renk sıcaklıgı 4000-8000 K arası calısmakta. Bu degerler bilinirse makinanın nerelerde yanılacagıda kestirilebilir.

Bu konuda DIY calısması yapmıstım ve hala onu kullanıyorum. Gunduz bile awb ayarında ufakta olsa sapmalar oluyor. Bende deneme yanılma ile en dogru sonucu bildigimiz plastik beyaz tabagı kullanarak aldım. Plastik tabagı dairesel sekiled kesip beyaz ayarını elle ayara alıp objektife tamamen kapatıyorum ve deklansore basıyorum. Boylece ortamın beyaz ayarını tanıtmıs oluyorm. Bu sekilde awb den cok daha dogru bir sonuc alıyorum. Renk histogramdan bakıp renk tablosundan gerekli duzeltmeyi yapıyorum boylece dogru tonları alıyorum. Gecen haftasonu bu is icin yapılmıs urunlere baktım. Hatta bir urun cok hosuma gitti. Plastik diktortgen kutuda beyaz ayarı filtresi, gri kart ve renk skalası koymuslar. Cuzdan gibi yapıda ve 2 boyutta yapılmıs cok kullanıslıydı. Gir kartlarada baktım ama onları muhafaza etmek bir sorun. Boyle urunler kullanılarak awb den daha dogru sonuclar alınabilir.

Asagıda kendi diy calısma orneklerim bulunmakta:

@ @ @ @ PENTAX K-X ve K-R (Türkiyede İLK Fotoğraf Paylaşım Bölümü) @ @ @ @

Tabagın ortasından objektifi kapatacak capta kesilmis hali

Oda icinde gun ısıgında alınan sonuc

Son ornekte gunduz alınan sonuclara bakınca mesela canak antenler awb de hafif yesil tona kacmıs.
    Diger karede beyaz cıkmıs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 6 Ekim 2009; 9:50:54 >

• Kelvin Skalası

• İşte bahsettiğim olaya İbrahim daha güzel bir açıklama getirmiş. O değerler makinenin değil benim alışma evresinde manuel ayarları aceleye geldiğinde hatalı çekim yapmamdan kaynaklanıyordu (bu diitale alışmak bizi yordu) ama görüyorumki gereksiz yere akıllara takılmış. Çünkü doğru renkleri verdiğini özellikle Japonyada yapılan testlerde ve nette birçok fotoğrafa bakarakta görebilirdiniz. Neyse hayırlısı olsun, enazından şimdi daha doğru ayarlar ile neler yapabildiğini görüyoruz. Daha öncede bahsettiğim gibi, bir gövdeye hakim olabilmek için değişik ortamlarda çok fazla deneme yapmak en faydalısı.. Sonra elimiz alışıyor ve ayarlar oturuyor..

• Bülent bey,
    sanırım Ahmetin(Yildiz) çektigi bahse konu olan fotograf bu idi...degil mi ?

• İsmail abi neydi o günler.. Mmm mis gibi dağ havasında ekmek arası sucuğun tadı hala damağımda

çekeni boşver sen, asıl iş mankende (K10D + SMC FA 28-80mm f/3.5-4.7)

Not: Arkadaki tuhaf bulanıklığın sebebi içinde bulunduğumuz çadırın duvar kaplamasının saydam ve kalın naylon olmasından kaynaklanıyor..

.

K-x + 18-55 kit lens ile yeni örnekler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 6 Ekim 2009; 20:48:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cromartie

quote:

Orijinalden alıntı: askan22

k20d almayı düşünüyorum ama AWB-JPG'de böyle bir gerçeklikten uzak,yeşile çalan bir tonlama varsa yandı gülüm keten helva, çünki en önem verdiğim şey ortamıı doğal ve gerçekçi aktarabilmesı, bu iş AWB-JPG'dede kx, k20d'den iyi yapıyorsa küçüklüğüne rağmen bu modeli de tercih edebilirim..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K7/K7A.HTM

Burada k20dde ve diğer pentax slrlerde de öne çıkan AWBnin k7'de hissedilir şekilde iyileştirildiğini söylüyorlar.
    bütçeyi biraz daha arttırıp k7yi de koyabilirseniz listenize iyi olur.

Öneri için Teşekkürler,Aslında Canon'un verdiği doğallık,Renkleri doğru vermesi,abartmaması hoşuma gidiyor ama Canon'lar hem pahalı hemde Body özellikleri çok iyi değil.. Pentax'ı düşünmemin sebebi F/P Ve kaliteli Body ama bu doğallığı AWB-JPEG'de iyi yapabilmeli +Yüksek ISO Başarısıda önemli Sonuçda bu bizim mesleğimiz değil hobimiz AWB-JPEG'i başarısız bir modelle sürekli RAW ve Kelvin ayarlarıyla uğraşmak istemem.. Aslında Pentax gövde-Fiyat ve politikasını Canon işlamciyle birleştirseler hiç düşünmez öyle bir modeli alırdım..tabi pentaxları bu konuda araştırmaya devam..

• quote:

quote:

quote:

k20d almayı düşünüyorum ama AWB-JPG'de böyle bir gerçeklikten uzak,yeşile çalan bir tonlama varsa yandı gülüm keten helva, çünki en önem verdiğim şey ortamıı doğal ve gerçekçi aktarabilmesı, bu iş AWB-JPG'dede kx, k20d'den iyi yapıyorsa küçüklüğüne rağmen bu modeli de tercih edebilirim..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K7/K7A.HTM

Burada k20dde ve diğer pentax slrlerde de öne çıkan AWBnin k7'de hissedilir şekilde iyileştirildiğini söylüyorlar.
    bütçeyi biraz daha arttırıp k7yi de koyabilirseniz listenize iyi olur.

Öneri için Teşekkürler,Aslında Canon'un verdiği doğallık,Renkleri doğru vermesi,abartmaması hoşuma gidiyor ama Canon'lar hem pahalı hemde Body özellikleri çok iyi değil.. Pentax'ı düşünmemin sebebi F/P Ve kaliteli Body ama bu doğallığı AWB-JPEG'de iyi yapabilmeli +Yüksek ISO Başarısıda önemli Sonuçda bu bizim mesleğimiz değil hobimiz AWB-JPEG'i başarısız bir modelle sürekli RAW ve Kelvin ayarlarıyla uğraşmak istemem.. Aslında Pentax gövde-Fiyat ve politikasını Canon işlamciyle birleştirseler hiç düşünmez öyle bir modeli alırdım..tabi pentaxları bu konuda araştırmaya devam..

O zaman Hocam Canon 40d, nikon d90 veya d5000e de bakın jpegse aradığınız. Bir de her yerde bulacağnız jpeg ya rawdan dönüşüm yapıp işlenmiş yada direk işlenmiş olacaklardır. Buna özellikle dikkat edin derim

• Zaten bu saydığın modeller Canon 40D-Nikon D90 Favori modellerim tabi K20d'de ama bu Kx hatta k7'de listeme girdi..Kx de fotoğraf kalitesi iyi bir modele benziyor,şunu iyi biliyorum ki kesinlikle cmos sensörlü bir model istiyorum..
  • K-x yeni örneklere devam..

*

Gece loş ışıkta ISO3200 tam kare..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 6 Ekim 2009; 22:30:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: smartcard

Ya bişi dicem. Bu K-X serisi güzel, ufak. Bu özellikleri ile çok güzel. Peki bu sayfalarda verdiğiniz bu muhteşem fotolar makinayı aldığımızda "idarelik" kullanmak için birlikte satılan kit lenslerle mi çekilmiş? Ben hala bu noktaya takıldım

Birileri benim bu sorumu cevaplamayacak mı?

• Çoğu kit lens ile (bunu fotoğrafın özelliklerine bakarak anlayabilirsiniz) bir kısmıda Pentaxın farklı lensleri ile çekilmiş..

quote:

Orijinalden alıntı: yildiz

K-x + 18-55 kit lens

• quote:

quote:

Ya bişi dicem. Bu K-X serisi güzel, ufak. Bu özellikleri ile çok güzel. Peki bu sayfalarda verdiğiniz bu muhteşem fotolar makinayı aldığımızda "idarelik" kullanmak için birlikte satılan kit lenslerle mi çekilmiş? Ben hala bu noktaya takıldım

Birileri benim bu sorumu cevaplamayacak mı?

Hocam sen o makinayı aldığında öyle fotolar çekebileceksin diye bir kaide yok illaki işlem görmüştür onlar

Bu arada Ahmet abi eğerki o loş ışık ISO3200 fotoğrafı işlem görmemiş ve de makinanın direk ISO 3200 jpeg çıktısı ise sonuç süper.

• quote:

Hocam sen o makinayı aldığında öyle fotolar çekebileceksin diye bir kaide yok illaki işlem görmüştür onlar

Bu arada Ahmet abi eğerki o loş ışık ISO3200 fotoğrafı işlem görmemiş ve de makinanın direk ISO 3200 jpeg çıktısı ise sonuç süper.

Yavuz, bunlar direk JPEG çıktılar.. Zaten K-x piyasaya sürülmedi henüz, test fotoğrafları yayınlansın diye birkaç editöre dağıtılan makinelerin sonuçları bunlar, yani işleme falan olacağını sanmıyorumki zaten amacına uygun olmaz. NR on olsa dahi mükemmel işleme yapmış.. PRIME II kullanılan yeni sensörün hakkını vermiş gibi görünüyor..

Birebir sonuçları gelince görücez 20 Kasım - 5 Aralık arası belirleyeceğimiz bir günde İstanbul buluşması düzenleyelim diyorum. Şimdiden gelebilecek arkadaşları toparlayalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 7 Ekim 2009; 13:19:43 >

• @müdür,
    2 gündür sağa sola koşuşturmaktan net' e hiç giremedim. Sizden başlayayım dedim. Bu fotografınız değildi. Hafızam yanılmıyorsa sola doğru dönük ve arka planda fluğ bir kişi daha vardı Hatta bu fotograf farklı 2 topikte 2 kere örneklenmişti ve çekim olarakta baya başarılıydı ve K20D ile çekilmişti. Bu fotograf K10D ve zaten bu makinada konu ettiğim bu sıkıntı yok Detay mükemmel renklerde öyle. Bence ISO'yu fazla kafaya takmayan için hala hiç düşünülmeden alınacak bir makina.
    quote:

Orijinalden alıntı: müdür

Bülent bey,
    sanırım Ahmetin(Yildiz) çektigi bahse konu olan fotograf bu idi...degil mi ?
    .......................
  • Hatırladım galiba Bülent bey o dediğinizde aynı gezide K10D ile çekilen karelerden biri olması lazımdı.. Ozaman manuel kelvin ile sürekli denemeler yapıyorduk 2006 yılı sonuydu sanırım , bu gibi basit kullanıcı hatalarını kafaya takmayın bence değmez Siz 40D yi yeni kullanmaya başladığınızda manuel renk ayarlarında herzaman aynı doğallığı tutturabildinizmi mesela bunu düşünün ? Bu 1-2 örnekle insanlar ön yargılı davransa doğru olurmuydu sizce ? Mutlaka denemelerde hatalar vardır zaten ben ozamanlar dediğiniz gibi işlemden geçirseydim o çektiğim hatalı renklerde göremezdiniz. Ne çektiysem herzaman onu koymaya çalıştım bunu müdürüm de bilir , sadece ufak tefek çerçece, yazı, vs düzenlemeler herkesin yaptığı gibi tabiki. Yani fotoğraflarımda yanıltıcı yada varolanın dışında şeyler göremezsiniz. Düzenleme yaptıysamda bariz bellidir. Herkeste olduğu gibi..

K-x ten birkaç kare daha..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 7 Ekim 2009; 19:13:23 >

• Ahmet Bey,
    Zaten o dönemde kafaya takmıştım. Tabi birazda filimden sayısala geçmenin getirdiği sonuçtu. Hele hele ilk tercihimi 2006 yılı başlarında bir like makinede kullanıp (S6000FD) ve onun doğal renkleri ile her şeyi mukayeseye başlayınca sonuç bu oluyor. 40D hk. düşüncelerim belli Zaten PM' de de konu etmiştim. Benim aslında beklentilerim çok basitti. Fotograf özellikle renk açısından doğala yakın olsun netlik keskinlik süper olsun ve en az 800 ISO' da temiz fotograflar olsun. O veya bu prg. ile uğraşmayayım. Ama malesef olmuyor. Marka takıntım, bırakın fotograf makinalarında hiç bir konuda olmamıştır. Ama K-x' i görünce galiba takıntılı olacağa benzerim....
    quote:

Orijinalden alıntı: yildiz

Hatırladım galiba Bülent bey o dediğinizde aynı gezide K10D ile çekilen karelerden biri olması lazımdı.. Ozaman manuel kelvin ile sürekli denemeler yapıyorduk 2006 yılı sonuydu sanırım , bu gibi basit kullanıcı hatalarını kafaya takmayın bence değmez Siz 40D yi yeni kullanmaya başladığınızda manuel renk ayarlarında herzaman aynı doğallığı tutturabildinizmi mesela bunu düşünün ? Bu 1-2 örnekle insanlar ön yargılı davransa doğru olurmuydu sizce ? Mutlaka denemelerde hatalar vardır zaten ben ozamanlar dediğiniz gibi işlemden geçirseydim o çektiğim hatalı renklerde göremezdiniz. Ne çektiysem herzaman onu koymaya çalıştım bunu müdürüm de bilir , sadece ufak tefek çerçece, yazı, vs düzenlemeler herkesin yaptığı gibi tabiki. Yani fotoğraflarımda yanıltıcı olduğunun dışında şeyler göremezsiniz kolay kolay. Düzenleme yaptıysamda bariz bellidir. Herkeste olduğu gibi..

K-x ten birkaç kare daha..

...................................

• Aşağıda k-x le çekilmiş fotoların deposunu bulabilirsiniz. Yalnız fotoların tamamında makina noise giderme işlemini bol bol uygulamış o yüzden NR off konumda çekilmiş örnekler görmemiz lazım iso konusunda kesin bir sonuca varmak için.

http://www.flickr.com/photos/mbdb/
  • Evet @Zommby, işi gücü bıraktım belki 15 fotografı org boyutta inceledim Dikkatimi çeken 800 ISO' da dahi NR' yi devreye sokup detayı mahvetmişler. Gürültü olsun ama detay kaybolmasın. Neden bu bu mantığı kabullenemiyorlar. Zaten ışığın biraz yeterli olduğunda hedeflenen bölgede noise farkedilmiyor. doğal olarak ama renk dağılımı ve doyumu çok iyi....
    quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

Aşağıda k-x le çekilmiş fotoların deposunu bulabilirsiniz. Yalnız fotoların tamamında makina noise giderme işlemini bol bol uygulamış o yüzden NR off konumda çekilmiş örnekler görmemiz lazım iso konusunda kesin bir sonuca varmak için.

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Evet @Zommby, işi gücü bıraktım belki 15 fotografı org boyutta inceledim Dikkatimi çeken 800 ISO' da dahi NR' yi devreye sokup detayı mahvetmişler. Gürültü olsun ama detay kaybolmasın. Neden bu bu mantığı kabullenemiyorlar. Zaten ışığın biraz yeterli olduğunda hedeflenen bölgede noise farkedilmiyor. doğal olarak ama renk dağılımı ve doyumu çok iyi....
    quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

Aşağıda k-x le çekilmiş fotoların deposunu bulabilirsiniz. Yalnız fotoların tamamında makina noise giderme işlemini bol bol uygulamış o yüzden NR off konumda çekilmiş örnekler görmemiz lazım iso konusunda kesin bir sonuca varmak için.

Hiç sorma ben de inceledim tek tek. Detay kaybı gerçekten çok büyük. Üstelik sadece 800 isoda da değil hepsinde NR on konumunda hatta ilk oficial örnek olan çocuk fotosu 200 iso olmasına rağmen onda bile aşırı detay kaybı mevcuttu. Niye olduğunu bilemiyorum ama beni de son derece rahatsız etti. Sanki kasten yapıyorlarmış gibi de düşünüyorum bu arada tabii. Herkes kötümser olduğu anda şak diye full detay örnekleri koyuverecekler ortaya...

•  @ @ @ @ PENTAX K-X ve K-R (Türkiyede İLK Fotoğraf Paylaşım Bölümü) @ @ @ @
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.