Şimdi Ara

Penguenler ve evrim teorisi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
198
Cevap
0
Favori
14.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: kerelektronik

quote:

Orjinalden alıntı: almancı

quote:

Orjinalden alıntı: er_dem

quote:

bugun hangi bilim, populer bilim dergisini alırsanız alın, focus,national geographic, geo, nature, scientific american, bilim tekink, discovery, newscientist vs. hepsi evrim der. kısaca evrim tüm bilim çevreleri ve bilim yayınlarınca kabul görmüş.

bu yöntem ile gidersen ermeni katliamını da kabullenmek zorunda kalabilirsin ...

malum batıda pek çok üni ve devlet ermeni katliamından bahsediyor ....

ALKIŞLIYOR SAYGIYLA EĞİLİYORUM...

ermeni katliamını kabul edenler bilimsel çevreler değil.politik ve siyasi çevrelerdir.bilim her zaman tarafsızdır.geçenlerde fransız tarihçiler ermeni soykırımını onlara danışmadan kabul eden siyasilere tepki göstererek bu yasanın iptalini istediler.

hala anlamıyorsunuz.bu işler dini inançlarla geleneklerle oradan buradan duymakla ahkam kesilecek meseleler değil.

bir sürü tarafsız araştırma ve inceleme yapanların konuşacağı meseleler.

iyi de arkadasım hep biz tartısacaz tartısacaz diyosun da sen de tartısmıyon..nofrost da sen de aynı..
    eskiden bilim adamlıgı kimyaya mı baglıydı fizige mi biyolojiye mi.sen bilimsel konusacaksın ki insanlar da ne kadar az sey bildigini gorup arastıracak..
    se laboratuarda 1 milyar yıl istiyorsan zaten hezeyandasın..
    ..senin amacın olayı tesadufe birakmak mı..
    senin amacın aynı zinciri kendi hamlelerinle olusturmak olmalı..ve yapabilirsen eline yine bisey gecmeyecek cunku bu sefer olayları sen yonetmis olacaksın..suy ana kadar yapılmıs mutasyon deneyleri ne kadar zaman aldı..bi canlı organizmayi laboratuvarda mutasyona ugratmak ne kadar zaman alıyor

arkadaşım şuan uğraşılan şey bir canlıyı laboratura alıp evrimleştirmeye çalışmak değil.bu evrimin mantığına ters.evrimleşme olması için milyonlarca hatta milyarlarca yıl geçmesi gerekir.

şuan araştırılan şey hangi canlının hangi atadan türediği ya da hangi canlıların ne kadar akrabalık bağlarının/evrimsel bağlarının olduğu..

bilimsel konuş diyorsun da ben ne konuşayım.burada olayı en basite indirgeyerek anlatmaya çalışıyorum insanlar anlamıyorlar bir türlü demek istediğimi.bir de biyolojik terimler kullasam canlıların yapısal farklılıklarını anlatsam söyler misin o terimlerden kim ne anlayacak?

kaç kere söyledim şuan en gelişmiş lab larda RNA analizleri yapılıyor tüm evrimsel basamaklar açıklanmaya çalışılıyor..

ben anlatıyorum kalkıyor deep sen bilmiyorsun o dediğin şey çaprazlama diyor..daha ne anlatıyım ne söleyeim.

ben şunu anladım bu meseleyi istediğin kadar iyi niyetinle anlat,insanlar sana inanmayacak.çünkü maaşallah herkes çoktan prof olmuş bu konuda.ömrünü akıtmış kitaplara..lütfen kızmayın ama durum böyle.

amacı öğrenmek olan insanlara evallah vaktimi ayırayım uzun uzun yazayım açıklayım.ama sen ne yazarsan yaz adam altına geliyor evirm yoktur diyor ya da Kuran ayeti yazıyor bir şeyler söylüyor ve senin bütün çaban boşa gidiyor.anladın mı?

artık ben de sıkıldım.kimsenin bir şeyden anlayacağ yok.

tek istediğim şunu anlamaya çalışın peşin hükümlü olmayın.bilimi ve dini ayrı platformda tartışın.bilimsel kavramları Kuran ayetleri ile açıklamaya çalışmayın.dünyada müslüman olmayan insanlar da var unutmayın.

• quote:

amacı öğrenmek olan insanlara evallah vaktimi ayırayım uzun uzun yazayım açıklayım.

ben bu tartışmaları sevmemekle birlikte gerçekten merak ediyorum ve kafama takılanları seri bir şekilde soruyorum :

sen biyolog ve tarafsız birisi olarak, canlıların yaratacının hiçbir müdahalesi olmadan kendi kendilerine evrimleşerek şu anki mükemmel hallerini almaları hakkında ne diyorsun? sence böyle birşey mümkün olabilirmi? bir biyolog olarak senin şahsi kanaatin nedir? çünkü birçok arkadaş bunu iddia ediyor ama bu bana hiç akla mantığa uygun gelmiyor. herşey bir sebebe dayalı değilmi? öyle yada böyle yada şöyle, bu gelişimin ve değişimin bir mimarı olması gerekmiyormu? mimarı yoksa bu kadar acaibatın oluşması neye dayandırılabilir. bunun müsebbibi kim yada ne olabilir? sence herşeye bir sebep arayan arkadaşlar iş buraya gelince neden yan çiziyorlar? herşeyin faili bellide, iş buraya gelince neden faili meçhul oluyor?

faili meçhul evrimide, evrim tartışmalarınıda kayda değer bulmuyorum ama bir bilim adamı adayı olarak senin bu konudaki görüşlerini merak ediyorum
    sence faili malummu, faili meçhulmu? yada faili malum demek ne kadar doğru olur, faili meçhul demek ne kadar mantıklı olur?

• Biyoloji öğrenirken evrimin varlığını kabul ederek eğitimine başlıyorsun.

Tıpkı molla olurken dogmaları kabul ettiğin gibi,

Sonra istediğin gibi yorumla,

Nasıl ki kızıldenizden ceset çıkınca millet, "ahanda firavun !" tepkisi vermiş onca yıl, yada fotoshopla iskelet resmi çıkınca "ahanda ad kavmi!" demiş, bioloji okuyan insanda devamlı evrimi kabul eden düşünceyle eğitim gördüğü için bunu kanıksar düşüncesindeyim.

Dikkat ettiyseniz onca ileti yollandı ama ne kambriyen den, nede bakteri kamçısından, ne kastedildiği anlaşılmadı tam olarak, çünkü konu bu noktaya geldiğinde hep yön değiştiriyor.

Bende lise eğitimi aldığımda hep evrim var, yok diyemeyiz, ama bu ne demek şimdi, Hz Adem hakkında bildiklerimle uyuşmuyor, diyerek, bir çıkış yolu aradım, Bu din evrime engel değil olayına kafa yordum, bunu bayağı bi kabul ettim vsvs .

Taki Mustafa Akyol un Ceviz Kabuğundaki "Akıllı Tasarım " programını izleyene kadar,

Hulki Cevizoglu' nun "35 tane prof aradık, bi tanesi bile karşıt görüş olmaya gelmedi" sitemini, hatta "özellikle belirtiyorum buna cesaret edemedi" eklemesini duyana kadar.

Programda Akyol' un gösterdiklerini, anlattıklarını görene kadar.

Hepinizin izlemenizi isterdim, gayet güzel bir programdı. En azından benim için, hatta hala da aklımdadır, Lacrima propaganda izlediğini düşündüğünü söylemişti konuyu foruma taşıdığımda, =)

Al sana

demiycem tabi

• quote:

Lacrima propaganda izlediğini düşündüğünü söylemişti konuyu foruma taşıdığımda, =)

Hala aynı fikirdeyim.

http://www.mustafaakyol.org/ bu da mustafa akyol'un linki. o kadar çok link verdim ki, bunu da vermezsem kendimi kötü hissederdim.

• quote:

Orjinalden alıntı: C4

quote:

amacı öğrenmek olan insanlara evallah vaktimi ayırayım uzun uzun yazayım açıklayım.

ben bu tartışmaları sevmemekle birlikte gerçekten merak ediyorum ve kafama takılanları seri bir şekilde soruyorum :

sen biyolog ve tarafsız birisi olarak, canlıların yaratacının hiçbir müdahalesi olmadan kendi kendilerine evrimleşerek şu anki mükemmel hallerini almaları hakkında ne diyorsun? sence böyle birşey mümkün olabilirmi? bir biyolog olarak senin şahsi kanaatin nedir? çünkü birçok arkadaş bunu iddia ediyor ama bu bana hiç akla mantığa uygun gelmiyor. herşey bir sebebe dayalı değilmi? öyle yada böyle yada şöyle, bu gelişimin ve değişimin bir mimarı olması gerekmiyormu? mimarı yoksa bu kadar acaibatın oluşması neye dayandırılabilir. bunun müsebbibi kim yada ne olabilir? sence herşeye bir sebep arayan arkadaşlar iş buraya gelince neden yan çiziyorlar? herşeyin faili bellide, iş buraya gelince neden faili meçhul oluyor?

faili meçhul evrimide, evrim tartışmalarınıda kayda değer bulmuyorum ama bir bilim adamı adayı olarak senin bu konudaki görüşlerini merak ediyorum
    sence faili malummu, faili meçhulmu? yada faili malum demek ne kadar doğru olur, faili meçhul demek ne kadar mantıklı olur?

sorunu yarın yanıtlıcam,şuan çok uykum geldi

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: kerelektronik

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: er_dem

quote:

bugun hangi bilim, populer bilim dergisini alırsanız alın, focus,national geographic, geo, nature, scientific american, bilim tekink, discovery, newscientist vs. hepsi evrim der. kısaca evrim tüm bilim çevreleri ve bilim yayınlarınca kabul görmüş.

bu yöntem ile gidersen ermeni katliamını da kabullenmek zorunda kalabilirsin ...

malum batıda pek çok üni ve devlet ermeni katliamından bahsediyor ....

ALKIŞLIYOR SAYGIYLA EĞİLİYORUM...

ermeni katliamını kabul edenler bilimsel çevreler değil.politik ve siyasi çevrelerdir.bilim her zaman tarafsızdır.geçenlerde fransız tarihçiler ermeni soykırımını onlara danışmadan kabul eden siyasilere tepki göstererek bu yasanın iptalini istediler.

hala anlamıyorsunuz.bu işler dini inançlarla geleneklerle oradan buradan duymakla ahkam kesilecek meseleler değil.

bir sürü tarafsız araştırma ve inceleme yapanların konuşacağı meseleler.

iyi de arkadasım hep biz tartısacaz tartısacaz diyosun da sen de tartısmıyon..nofrost da sen de aynı..
    eskiden bilim adamlıgı kimyaya mı baglıydı fizige mi biyolojiye mi.sen bilimsel konusacaksın ki insanlar da ne kadar az sey bildigini gorup arastıracak..
    se laboratuarda 1 milyar yıl istiyorsan zaten hezeyandasın..
    ..senin amacın olayı tesadufe birakmak mı..
    senin amacın aynı zinciri kendi hamlelerinle olusturmak olmalı..ve yapabilirsen eline yine bisey gecmeyecek cunku bu sefer olayları sen yonetmis olacaksın..suy ana kadar yapılmıs mutasyon deneyleri ne kadar zaman aldı..bi canlı organizmayi laboratuvarda mutasyona ugratmak ne kadar zaman alıyor

arkadaşım şuan uğraşılan şey bir canlıyı laboratura alıp evrimleştirmeye çalışmak değil.bu evrimin mantığına ters.evrimleşme olması için milyonlarca hatta milyarlarca yıl geçmesi gerekir.

şuan araştırılan şey hangi canlının hangi atadan türediği ya da hangi canlıların ne kadar akrabalık bağlarının/evrimsel bağlarının olduğu..

bilimsel konuş diyorsun da ben ne konuşayım.burada olayı en basite indirgeyerek anlatmaya çalışıyorum insanlar anlamıyorlar bir türlü demek istediğimi.bir de biyolojik terimler kullasam canlıların yapısal farklılıklarını anlatsam söyler misin o terimlerden kim ne anlayacak?

kaç kere söyledim şuan en gelişmiş lab larda RNA analizleri yapılıyor tüm evrimsel basamaklar açıklanmaya çalışılıyor..

ben anlatıyorum kalkıyor deep sen bilmiyorsun o dediğin şey çaprazlama diyor..daha ne anlatıyım ne söleyeim.

ben şunu anladım bu meseleyi istediğin kadar iyi niyetinle anlat,insanlar sana inanmayacak.çünkü maaşallah herkes çoktan prof olmuş bu konuda.ömrünü akıtmış kitaplara..lütfen kızmayın ama durum böyle.

amacı öğrenmek olan insanlara evallah vaktimi ayırayım uzun uzun yazayım açıklayım.ama sen ne yazarsan yaz adam altına geliyor evirm yoktur diyor ya da Kuran ayeti yazıyor bir şeyler söylüyor ve senin bütün çaban boşa gidiyor.anladın mı?

artık ben de sıkıldım.kimsenin bir şeyden anlayacağ yok.

tek istediğim şunu anlamaya çalışın peşin hükümlü olmayın.bilimi ve dini ayrı platformda tartışın.bilimsel kavramları Kuran ayetleri ile açıklamaya çalışmayın.dünyada müslüman olmayan insanlar da var unutmayın.

ben,evrim varsa Allah tarafndan oldugunu dusunuyorum..
    sana anlatmak istedigim su:
    sen basite indir ama cok degil yani insanlar okuyunca bilmedikleri seyleri arastırsınlar..
    ki gercekten ise yarar emin ol..
    iki tarfında biseyleri zor kabul edecegi belli..onemli olan kabul etmek degil yada ettirmek degil bence..
    savundugumuz seylerin mantıgını gostermek..
    ve ben bu laboratuar olayına kafayı taktım arkadasım: yani diyosun ki illa zaman lazım..bence zaman lazım demek teoriyi cope atöak demek..tamam iddianızda evrimin milyar yıl aldıgı var fakat bu milyar yılda degisen sadece genler degil mi???genlerin degismesiyle yani mutasyonla olusmuyor mu evrim..bu nedenle su anki teknoloji herhangi geni degistiremiyor mu??
    bu mumkunse dedigin zaman dilimi milyarlık olmamalı..ve bu mumkun olup da yine de bu kadar zaman gecmesi gerekiyorsa evrim kanıtlanamaz..insan eli degmesi demek milyar yıl once de akıllı bir varlıgının elinin degdigini kanıtlar..ben bu kadar buyuk tesaduflere inanmıyorum..dolayısyla evrimin kendi kendine olabilecegine inanmıyorum..

• @kaotika;

evrimin var olması Allah ın cc haşa olmadığı anlamına gelmez ... birgün evrim ispatlanırsa (bana göre imkansız) benim inancımda bir değişiklik olmaz bu yüzden evrimi dinden mümkün mertebe bağımsız düşünüyorum ...

evrimi savunan arkadaşların biyoloji bilgilerini de merak ediyorum ...

biyoloji bilgileri iyi olan arkadaşlar ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaklardır ...

sorduğum soruyu cidden merak ederek soruyorum lütfen cevap verin ...

sürüngenden memeliye evrilirken bir canlıyı düşünelim ...

bu canlı grubu hem dişisi hem de erkeği birbirleri ile irtibatlı şekilde evrilmeleri gerekmez mi?

mesela sürüngenin erkeğinin genital yapısı ile bağlantılı evrilemeyen bütün dişi sürüngenlerin hayatta kalma şansı sıfırdır ...

bu irtibatli evrilme nasıl gerçekleşiyor acaba ?

yumurtlayarak çoğalan sürüngenler memeli vaziyetine dişisi ve erkeği ile nasıl evriliyorlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deep Impact -- 20 Aralık 2005 8:07:06 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Yeni Türkü

Taki Mustafa Akyol un Ceviz Kabuğundaki "Akıllı Tasarım " programını izleyene kadar,

Hulki Cevizoglu' nun "35 tane prof aradık, bi tanesi bile karşıt görüş olmaya gelmedi" sitemini, hatta "özellikle belirtiyorum buna cesaret edemedi" eklemesini duyana kadar.

Programda Akyol' un gösterdiklerini, anlattıklarını görene kadar.

Hepinizin izlemenizi isterdim, gayet güzel bir programdı.

Ben izledim, gayet taraflı ve insanları kışkırtıcı yönde bir programdı. Zaten Cevizoğlu'ndan daha farklı birşey beklenmesi hata olurdu. Cevizoğlu'nun 35 tane prof. aradığı doğru olabilir ama aradığı insanların toplumdaki bilime bakışı iyi bildiklerinden tartışmaya gelmemelerini gayet doğal karşılıyorum. Onların çekincelerine şahsen hak veriyorum. Mustafa Akyol adlı şahsiyetin de her ne kadar kendisi itiraz etsede Harun Yahya ile olan ilişkilerini bilmeyen yok. Tartışmaya telefonla katılan Prof. Babuna'da "bozacının şahidi şıracı" lafını doğrular nitelikteydi.

Merak etme, Kambriyen ve bakteri kamçısı konularında havada kalan ya da yön değiştiren bir şey yok. Verilen kaynaklarda bunların hepsi yazıyor. Burada verilecek cevaplar konuyla ilgili 2-3 cümleden fazla olamaz zaten, sadece fikir vermesi açısından söylenenlerdir. Arkadaşlar kısa cevaplarla yetinmediklerini söylüyorla uzun cevaplar için de kaynak gösteriyoruz. Okumak biraz zahmet gerektiriyor.

• quote:

Arkadaşım profesörler cesaret edemiyor da niye cesaret edemiyorlar diye niye sormuyorsunuz? Malum çevreler tarafından üniversite profesörlerinin hakaret ve tehdite maruz kaldıklarını 1999 yılında mahkemenin BAV'ın bu yüzden kişi başı 4000$ tazminat'a mahkum edildiğini biliyormusunuz?

Aynı kişiler Ümit Sayının aşağıdaki yazısının son cümlesini atıp sanki bilimsel bir zafer kazanmış edası verip mafya zaferlerini gizliyorlar.

quote:

"There is no fight against the creationists now. They have won the war," Sayin tells the Pitch from his home in Istanbul. "In 1998, I was able to motivate six members of the Turkish Academy of Sciences to speak out against the creationist movement. Today, it's impossible to motivate anyone. They're afraid they'll be attacked by the radical Islamists and the BAV.

Türkçesiyle
    Yaratılışçılara karşı artık bir kavga yok. Savaşı onlar kazandılar.
    1998'de TÜBA'dan altı üyeyi yaratılışçı harekete karşı motive edebilmiştim.
    Bugün birini bile motive edebilmek imkansiz.
    Kökten İslamcı ve BAV tarafından saldırıya uğramaktan korkuyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krethgar -- 20 Aralık 2005 12:10:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: evrimci

quote:

Arkadaşım profesörler cesaret edemiyor da niye cesaret edemiyorlar diye niye sormuyorsunuz? Malum çevreler tarafından üniversite profesörlerinin hakaret ve tehdite maruz kaldıklarını 1999 yılında mahkemenin BAV'a bu yüzden kişi başı 4000$ tazminat'a mahkum edildiğini biliyormusunuz?

Aynı kişiler Ümit Sayının aşağıdaki yazısının son cümlesini atıp sanki bilimsel bir zafer kazanmış edası verip mafya zaferlerini gizliyorlar.

quote:

"There is no fight against the creationists now. They have won the war," Sayin tells the Pitch from his home in Istanbul. "In 1998, I was able to motivate six members of the Turkish Academy of Sciences to speak out against the creationist movement. Today, it's impossible to motivate anyone. They're afraid they'll be attacked by the radical Islamists and the BAV.

sen böyle yazdın ya. şimdi forumdan çok sivri zekalı bir kısım çıkıp teorilerini çökertilince, çirkince iftiralar atmayı tercih ediyolar diyecek. bu adamlar korkmak da haklı, can güvenlikleri olmadıktan sonra kim naapsın gerçekleri. örnekleri geçmiş de çok görüldü.

• Eşim Paleoantropoloji mezunu ve okuldaki öğretim üyelerinin bırakın medyayı kendi öğrencileriyle bile bu tür tartışmalara girmeye çekindiklerini söyler. Bilmem anlaşıldı mı?
  • quote:

Bilim ve Gelecek dergisinin 18. sayısının önsözü , Ceviz kabuğu adlı programın adı geçen evrim tartışmasına ayrılmışdır...

Hulki cevizoğlunun "Evrimciler bu tartışmaya korkup katılamadı" çarpıtmasına karşılık şöyle bir ifade yer alıyordu ;

"Prof.Dr Haluk Ertan ve Prof.Dr. Aykut Kence ile görüştük..İkisi de Hulki Cevizoğlunun kendilerini programa davet ettiğini söyledi..İki profesörde halkı bilimsel düşünce ve evrim kuramı konusunda aydınlatma amaçlı bir programa seve seve katılacaklarını söylediklerini,ama programın içeriğini ( ve de konuğu ) öğrenince bu tartışmanın bir horoz dövüşüne döneceğini anlayıp katılmayı reddettiklerini söylediler"

Alıntıdır.

Açıkcası Mustafa Akyol gibi biyoloji bilimiyle hiç bir akademik ilgisi olmayan bir kişiyle tartışmanın bir anlamı olduğunu da düşünmüyorum. Evrime karşı olur ağzınız biraz laf yapar sürekli konu değiştirir hele bir de Allah peygamber muhabbeti yaparsanız halkı etkilememeniz mucize olur.

• Hulki cevizoğlu zaten programına kimi çağırması gerektiğini dahi bilmiyor. Daha öncede evrim tartışması yapılmıştı bu programda. Adam kalkmıştı evrim teorisini savunan taraf olarak tıp doktorlarını çağırmıştı.
  • quote:

Açıkcası Mustafa Akyol gibi biyoloji bilimiyle hiç bir akademik ilgisi olmayan bir kişiyle tartışmanın bir anlamı olduğunu da düşünmüyorum. Evrime karşı olur ağzınız biraz laf yapar sürekli konu değiştirir hele bir de Allah peygamber muhabbeti yaparsanız halkı etkilememeniz mucize olur.

Evrim hakkında konuşanların hiç birinin akademik bir geçmişi yok ki zaten.

Ağzı laf yapan herkes kendini otorite görüyor. Bunlarla tartışmak emek verilerek yapılan binlerce araştırmaya hakaret. Üstelik biri TV'ye çıkıp bir tartışsa, ertesi gün bombalanmayacağının garantisini kimse veremez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: evrimci

Kökten İslamcı ve BAV tarafından saldırıya uğramaktan korkuyorlar.

hocam bu işin kökten yapraktan daldan budakdan mı oluşuyor ?

Ben bu İslamın neresindeyim ...

kök gövde yaprak ?

quote:

Üstelik biri TV'ye çıkıp bir tartışsa, ertesi gün bombalanmayacağının garantisini kimse veremez.

deme yaws lacrima kardeş ...

demek bombalanacak ...

burası neresi ?

kim bombalayacak ...
  • quote:

hocam bu işin kökten yapraktan daldan budakdan mı oluşuyor ?

Ben bu İslamın neresindeyim ...

kök gövde yaprak ?

Arkadaşım sözler bana ait değil. Ümit Sayının sözü
    radical islamists'i kökten İslamcı'dan farklı bir şekilde çeviremem biliyorsun.
    Çevirmen sözcük ve anlam açıksa çeviriye kendi yorumunu katamaz.
    Zaten burada bir alıntı sahtekarlığı da söz konusu (mafya zaferi mi bilimsel zafer mi).
    Ben farklı çevirirsem bende çarpıtmış olurum.

Ayrıca kökten dinci ve İslamcı'nın kimler için kullanıldığını bildiğini de düşünüyorum.
  • quote:

burası neresi ?

burası, bir çok aydının araçlarına bomba koyulduğu 3 düzünesinin de toplu halde yakıldığı bir yer.
  • üçok,mumcu,aksoy,emeç,kışlalı,dursun,sivas!

deep kardeş bunlar bişey ifade etti mi?

nerede yaşadığımız konusunda daha iyi fikir edinmen için yazdım!

sakın üzerine alınma!
  • quote:

Ayrıca kökten dinci ve İslamcı'nın kimler için kullanıldığını bildiğini de düşünüyorum.

dinin bütün emirlerini uygulamaya çalışan samimi insanlar hangi alana girer?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

quote:

dinin bütün emirlerini uygulamaya çalışan samimi insanlar hangi alana girer?

Onlar insan sınıfına girer
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.