Şimdi Ara

Peltier ile kasa ici sogutma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar, yapmis oldugum arastirmalar neticesinde peltieri direk islemciye baglamak basarisiz sonuclaniyor buz tutmasindan oturu. Bende direk olarak kasanin disari ile olan irtibatini keserek bir sistem yapilabilir mi diye dusunmeye basladim.
    Yani peltier soguk kisim kasa icinde kalacak, sicak kisim kasa disinda kalacak. Kasa yalitilacak.
    Kasa ici hava akimi saglandiginda ic sicaklik ortalama 90watt lik bir peltier ile 3-7 derece arasina dusurulebilir. Buda islemci ekran karti ve ram modullerinin stok fanlari ile bile cok yuksek performansa cikabilecegi anlamina geliyor.

Dusuncelerinizi bekliyorum.

• LastCroN kullanıcısına yanıt
    benim kasam yok ama bende peltier ile bi kasa soğutma meraklısıyım düşündüğün şekilde yapmana destekliyorum, yalnız bi de elektronik bilgim olsa voltaj ve akımı kontrol ederek soğutulan yeri kontrol etmek daha kolay olur ve daha g
    zel olur, aklımın bi köşesinde duruyor bir gün deneyecem.
  • dostum cevabın için teşekkürler aylardır bir cevap bekliyordum :)
  • Peltier hiçbir zaman pratik bir bilgisayar soğutma yöntemi değildir, ancak deneysel ve hobi amaçlı olarak kullanılmalıdır ama sizin bahsettiğiniz şey daha da zor. Ortalama bir bilgisayar oyun oynarken 300-400W güç tüketir ve bunun neredeyse tamamı ısıya dönüşür. İzole edilmiş bir kasa içinde 300-400 wattlık ısıyı peltierle bertaraf etmeniz imkansız, mümkün olsaydı da inanılmaz elektrik israfı olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Faustus -- 16 Mayıs 2016; 3:26:32 >
  • Peltier hiçbir zaman pratik bir bilgisayar soğutma yöntemi değildir, ancak deneysel ve hobi amaçlı olarak kullanılmalıdır ama sizin bahsettiğiniz şey daha da zor. Ortalama bir bilgisayar oyun oynarken 300-400W güç tüketir ve bunun neredeyse tamamı ısıya dönüşür. İzole edilmiş bir kasa içinde 300-400 wattlık ısıyı peltierle bertaraf etmeniz imkansız, mümkün olsaydı da inanılmaz elektrik israfı olurdu.
  • Dediğiniz sistem yapılabilir ama pek verim alamazsınız.Onun yerine su soğutma taksanız çok daha iyi olur.Hatta peltieri su soğutma sistemine entegre etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.
  • Peltieri su soğutma sistemine entegre edemezsiniz. Zaten peltierin verimi çok düşük ve inanılmaz akım çekip ısınma yapıyor. Ama peltierin arkasına bakır plaka araya termal macunlar surulup plakanın ustune de alüminyum fan eklenirse sistem daha mantıklı hale gelmiş olabilir. En azından ısıyı hızlıca bertaraf etmiş oluruz. Ayrıca peltier akımı kasanın psu dan çekmemesi gerekir. Çektiği akım standart değil diye biliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.