Şimdi Ara

PELLET yakıtlı soba vs. (42. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.082
Cevap
29
Favori
308.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aynen öyle günü gününü tutmaz, kazanın küllüğünde arada bu topaklara rastlıyorum.
    baca mesafen kısa olsa gerekki uçuşan partikül korcuklar kıvılcım şeklindeler.
  • arel.gr kullanıcısına yanıt
    Şu an için benim tek sorunum potanın çabuk dolması ve peletin yığılma yapması denemediğim pelet kalmadı Adana Trabzon hepsinde yaptı.işin garip tarafı ise gece yatarken yanma gücünü kısıyorum 11-12 saat yakıyorum geçen de fotoğraflarını attım o zaman hiç bir sıkıntı Yok pota tertemiz ama yanma gücünü yükselttiğim zaman akabinde fan ve helezon ayarlarını da girdiğim zaman pota 8-9 saatte doluyor. Ve bu da günde 2 kere temizlemek demek ve haliyle can sıkıcı olmaya başlıyor. Kıvılcım sorununu da bir dirsek ve 1 metrelik boruyla hallederim sanırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kozlusan slimpel easy kazan forumdash Uriel kullaniyor.
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120141194

külü otamatik veya manuel olarak boşalttığını sanmıyorum, tahminimce vakumlama ile takviye ediliyor.

kullandığım kazan yarı otomatik slimpel 25 KW

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=87752459&fromzero=yes

manuel yönleri dikey alev kanallarının haftada 1 - 2 kez üstteki kolu aşağı yukarı hareket ettirmek ve 15 - 20 günde alt kapağı söküp çekmecede biriken külü boşaltmak.

PELLET yakıtlı soba vs. PELLET yakıtlı soba vs.

fotolarda yanma potasının alttan görünümü ve otomatik kül takviyesindeki halleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: arel.gr

kozlusan slimpel easy kazan forumdash Uriel kullaniyor.
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120141194

külü otamatik veya manuel olarak boşalttığını sanmıyorum, tahminimce vakumlama ile takviye ediliyor.

kullandığım kazan yarı otomatik slimpel 25 KW

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=87752459&fromzero=yes

manuel yönleri dikey alev kanallarının haftada 1 - 2 kez üstteki kolu aşağı yukarı hareket ettirmek ve 15 - 20 günde alt kapağı söküp çekmecede biriken külü boşaltmak.

PELLET yakıtlı soba vs. PELLET yakıtlı soba vs.

fotolarda yanma potasının alttan görünümü ve otomatik kül takviyesindeki halleri.

Potanın otomatik temizlenmesinin zamanını belirleyebiliyor musun? Örneğin, 4,6 veya 10 saatte bir kazanı söndür potayı temizle gibi... Yanmadaki en büyük sıkıntı potanın dolup temizlenmesinin gerekliliği. Otomatik temizlenme varsa yok pellet cüruf bırakıyormuş yok çok küllüymüş derdiniz olmaz, değil mi? Pota temizliğinin kısa bir videosunu çekebilir misiniz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• potanın temizlenmesi şöyle çalışıyor.
    peteklerde sirküle olan suyun ısısını kazandan programlıyorsun.
    arzulanan ısıya varılınca yanma duruyor ve kazan bekleme moduna geçiyor.
    su hedef ısısından 10C° gerileyene kadar potanın altındaki kapak ağır ağır 6 kez acılıp kapanıyor.
    kazan çalışır modda oldukça bu hal sürekl tekrarlanıyor.
  • Slimpel easy de pota temizliği otamatik mi yapılıyor? Eğer böyleyse sobayla filan uğraşmaya gerek yok kazan çok daha mantıklı hem curuf ve potanın çabuk dolmasınında önüne geçilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: akn57

Slimpel easy de pota temizliği otamatik mi yapılıyor? Eğer böyleyse sobayla filan uğraşmaya gerek yok kazan çok daha mantıklı hem curuf ve potanın çabuk dolmasınında önüne geçilir.

Elle pota temizliği yapılıyor. Yerim dar ve balkona koymak zorunda kaldığım için easy serisi aldım. Yeriniz müsaitse kesinlikle slimpel öneririm. Easy den farkı şunlar: Otomatik pota temizliği, daha verimli olması(class5), bunker kapasitesi daha fazla (200kg), yakıt seviye kontrolü, internetten kontrol imkanı vs.

Ben pota temizliğini günde 1 kez yapıyorum. Şu şekilde: İlk yaktiktan yaklaşık 12 saat sonra 'L' şeklindeki metal bir çubukla potayı karıştırıp küllerin potanın altına düşmesini sağlayıp 12 saat daha kazanıyorum. Bunu hatta 2 kerede yapabilirim. Potanın altı büyük. Orada sadece hava emiş hattı ve kızdırıcı var. Fotograf onlara ait.

• hocam "easy" nin olduğu balkonu propel 40KW daraltırdı ama slimpel 25KW rahatlıkla sığarmış.
  • quote:

Tam emin olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla otomatik pota temizleme sobalarda değilde kazanlarda var sanırım

Bu arada kozlusan da tam otomatik prestige sobayı atlamışım. Fiyatı 16.000 TL olunca unutulabiliyor...

PELLET yakıtlı soba vs.

• quote:

hocam "easy" nin olduğu balkonu propel 40KW daraltırdı ama slimpel 25KW rahatlıkla sığarmış.

Slimpel 25, easy 25 hem daha geniş (20cm) hemde daha daha derin (17cm). Yükseklikde de fazla ama işin o yönü sıkıntı değildi. Şu anki kazan durumunda balkonun diğer bölümüne geçmek için kazanın yanından anca yan olarak geçebiliyorum. Slimpel 25 de burası 10 cm civarı daha daralacak ve geçmem çok zor olacaktı. Keşke Slimpel alabilseydim ama balkonum buna izin vermedi.

PELLET yakıtlı soba vs.

• Pota altının fotoğrafını mobilden atamadım. Şimdi atabiliyorum. Potayı karıştırarak küllerin pota altındaki bölüme düşmesini sağlayarak pota temizliği süresini uzatmış oluyorum.

PELLET yakıtlı soba vs.
  • hmm, haklısın hcm o nokta kum saatı gibi daralıyor. @Uriel

• quote:

Orijinalden alıntı: Uriel

Pota altının fotoğrafını mobilden atamadım. Şimdi atabiliyorum. Potayı karıştırarak küllerin pota altındaki bölüme düşmesini sağlayarak pota temizliği süresini uzatmış oluyorum.

PELLET yakıtlı soba vs.

Bu karıştırma işini kazan yanarken mi yapıyosun yoksa sönmesini mi bekliyorsun? Mesela kullandığım soba sönme konusunda insanın sinirlerini max seviyeye çıkarma konusunda ustadır. Potayı temizleyim diyorsan sönmesi soğutması yarım saat anlayacağın 40 dk tabi bu süre zarfında evdeki sıcak hava uçuşlarda al sana ısı kaybı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akn57 -- 14 Aralık 2016; 13:00:46 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Uriel

Pota altının fotoğrafını mobilden atamadım. Şimdi atabiliyorum. Potayı karıştırarak küllerin pota altındaki bölüme düşmesini sağlayarak pota temizliği süresini uzatmış oluyorum.

PELLET yakıtlı soba vs.

Bu karıştırma işini kazan yanarken mi yapıyosun yoksa sönmesini mi bekliyorsun? Mesela kullandığım soba sönme konusunda insanın sinirlerini max seviyeye çıkarma konusunda ustadır. Potayı temizleyim diyorsan sönmesi soğutması yarım saat anlayacağın 40 dk tabi bu süre zarfında evdeki sıcak hava uçuşlarda al sana ısı kaybı

40 dakikada ev soğuyor mu? Soğuyacağını zannetmiyorum. Kazan yanarken yapıyorum potayı karıştırma işlemini, söndürmeden.Sadece potayı temizleyeceğim zaman kazanı durdurup 1 saat kadar bekliyorum. Kısa bir video çekerim potayı karıştırmayla ilgili daha sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 14 Aralık 2016; 16:49:27 >

• başlı başına angarya.
    boşveremezsin kafana takılı.
  • quote:

başlı başına angarya.
    boşveremezsin kafana takılı.

?

• Bende Validem için ısı pompası mı pellet sobası mı karar veremedim Arkadaşlar. Pellet sobasında temizlik olayı can sıkıcı gibi gözüküyor. Kalorifer peteklerine dağılımı nasıl peki, 50 dereceleri geçebiliyor muyuz? Pellet fiyatları nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Bende Validem için ısı pompası mı pellet sobası mı karar veremedim Arkadaşlar. Pellet sobasında temizlik olayı can sıkıcı gibi gözüküyor. Kalorifer peteklerine dağılımı nasıl peki, 50 dereceleri geçebiliyor muyuz? Pellet fiyatları nasıl?

Isı pompası ilk kurulum maliyeti çok yüksek. Katı yakıtlı ısınma sistemlerinde en temizi,verimlisi,çevrecisi, güvenlisi ve zahmetsizi pellet ısınma sistemleridir. Kül oranı %1-2 civarıdır.35-80° su sıcaklığı aralığında çalışabilir. Pellet fiyatlarıda tonu 600-700₺ dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 16 Aralık 2016; 22:28:23 >
  • Uriel kullanıcısına yanıt
    Desteğiniz için teşekkür ederim.

Peki 1 ton pellet net 115 m2 daireye kaç gün dayanır, 7/24 çalışacak şekilde? Kalorifer sistemine bağlanacak ve Validem sıcağı sever.

Son olarak pellet bulunabilirliği nasıldır?

Açıkçası kaliteli bir ısı pompası için 20 bin tl bütçeyi gözden çıkardım. Marka olarakta Danfoss düşünüyorum. Evde tesisat zemin altında döşeli, petekler ve sistem alınacak.

Beni tek düşündüren Annem yalnız yaşıyor, tek başına pellet sobasının hakkından gelebilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilocrom -- 16 Aralık 2016; 22:40:09 >
  • 
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.