Şimdi Ara

Peak games nerdeyse her alanda iş ilanları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
1
Favori
6.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2018'de Türkiye 1050 Milyon dolarlık oyun ihracatı gerçekleştirdi haberinden sonra oyun ihracatı yapıyor diye lanse edilen yani parantez içinde 1050 Milyon dolarlık ihracat gerçekleşiren firmalardan biri denilen Peak'in reklamı Audi'den çalıntı çıktı ise konuşacak pek fazla birşey yok.
  • Sevgili donanım haber üyesi ,

Türkçe'de aksiyon belirten çok sevdiğim ekler var;

-dım
    -tım
    -tık

Daha az sevdiğim ise ;

-ıyorum
    -ıyoruz

Sen,
    Bu aksiyonun neresindesin be adam !
    bana
    "şunu yaptım , bunu yapıyoruz , yada şunu yaptık " diyemiyorsun...

Peak Games bu eylemlerin hepsininde bulunuyor...

Ya peki sen ?

Eleştirmek kolay , yardırıyorsun mübarek...

Senin eylemini aksiyonu görmek istiyorum,
    Üye olduğun platformda bunu yayınlarsın elbet

Sayın DonanımHaber Üyesi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.yilanci -- 24 Şubat 2019; 15:35:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konu ben değilim ve 41 kanalda kopya reklam ile teknolojinin dibine vuruyorum diye kampanya yapan da ben değilim. Konu Peak isimli bir firmanın reklamının Audi'den birebir kopya çıkması. Dil bilgisi, ekler, aksiyon vs polemiklerle dikkatleri başka yöne çekmeye çalışsanız da durum ortada. 2018'de Türkiye 1050 Milyon dolarlık oyun ihrac etti haberi cıktı ki o haberin aslı astarı yok, sonra da teknolojide zirve "peak" denilen bir firma haberini ilettiğiniz ancak firmanın reklamı dahi çalıntı cıktı, reklam ajansı yaptı diyerek suçu reklam ajansına atmaya calıştınız fakat reklamda Golang programlama dili kullanılıyor ve hiçbir reklam ajansı Golang bilmez. Yani reklama Peak müdahil olmalı. Bu arada Audi'nin reklamındaki HTML&CSS kodları tamamen geçerli iken, Peak reklamındaki Golang kodları geçersiz, o kodları bilgisarda çalıştırsan Syntax Error verir. 1050 Milyon dolarlık oyun ihracatında yer alan bir firmanın reklamı kopya, kodları Syntax Error. Konu budur.

• Tamam sen haklısın ...
    İş ilanlarına başvurma...
    Bu hatayı yapan firmanın vereceği dolar üzerindeki maaş ihtiyacın da yok...

Ne gerek var di mi ? Peak Games 'e
    Hiç !

(Konu başlığı ve içerik uyumu )(bunu düşün bu )

Sen bildiğin yolda devam et...
    Belki ...
    Zor ama karnın doyar...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Konu ben değilim ve 41 kanalda kopya reklam ile teknolojinin dibine vuruyorum diye kampanya yapan da ben değilim. Konu Peak isimli bir firmanın reklamının Audi'den birebir kopya çıkması. Dil bilgisi, ekler, aksiyon vs polemiklerle dikkatleri başka yöne çekmeye çalışsanız da durum ortada. 2018'de Türkiye 1050 Milyon dolarlık oyun ihrac etti haberi cıktı ki o haberin aslı astarı yok, sonra da teknolojide zirve "peak" denilen bir firma haberini ilettiğiniz ancak firmanın reklamı dahi çalıntı cıktı, reklam ajansı yaptı diyerek suçu reklam ajansına atmaya calıştınız fakat reklamda Golang programlama dili kullanılıyor ve hiçbir reklam ajansı Golang bilmez. Yani reklama Peak müdahil olmalı. Bu arada Audi'nin reklamındaki HTML&CSS kodları tamamen geçerli iken, Peak reklamındaki Golang kodları geçersiz, o kodları bilgisarda çalıştırsan Syntax Error verir. 1050 Milyon dolarlık oyun ihracatında yer alan bir firmanın reklamı kopya, kodları Syntax Error. Konu budur.
    1 milyar dolar olayi uydurma degil. peak ve gram games bu sene cok iyi paralar kazandi. keza zynga turkiye studyosu da buna bir miktar katki vermistir.

syntax olayina takilman da harbi cok komik. cocuk musun yahu.

• "syntax error" konu değil. Bir yazılım firması reklam dahi olsa Golang kodu ile başlamışsa Golang ile devam etmesi beklenirdi veya en azından programcı biri öyle bekler ki bu ufak bir ayrıntıdır yani kodlar 100% doğru mu, denesem syntax error verir mi şeklinde değil; fakat siz bu küçük ayrıntıyı büyütüp cocukluk ile bağdaştırdınız.

Audi'nin reklamında örneğin kodlar HTML&CSS ile başlıyor, öyle devam ediyor. Ufak bir ayrıntı sadece. Fakat bu Peak'te Golang ile başlayıp kıraathanesindeki alaylı gibi devam edince ufak ayrıntı biraz farklı oluyor.

1050 Milyon dolarlık oyun ihracatı rakamına gelince, o rakamı destekleyen gerçekler, itiraz edilemeyecek belgeler göstermelisin, XXX cok iyi paralar kazandı, YYY katki vermistir ile olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 24 Şubat 2019; 19:35:18 >
  • Karismayin hocam bu arkadasa. Konu dışında dunyanin duz oldugunu savunan bir arkadaşımız bu her konuda yaptigi gibi bu konuyu da sulandiriyor iste. Yoksa bu kadar uzatacak bir sey yok burda. Hangi ajansin yaptigi belli amaçları belli. Takilmis syntax hatasina millet ne anlasin hata var orada esas konuya odaklan duz dunyaci.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turkiye de yazilim durumu belli, size gore sacma olan sey bir baskasina gore normal.

Bir baskasi , tv den boyle bir reklam vererek bosa para harcanmis diyor ve haklilar da.

Bana gore Turkce reklam verip ingilizce ilan acmak daha fazla sacmalik iceriyor.
    Kisacasi peak adli firma hedef kitleyi her turlu kacirmis gozukuyor ve nokta atisi orta da yok.
    Sadece tr de ilk ve farkli oldugu icin bir kac gun konusuldu ve suan kimse konusmuyor.

Reklam bir cok yonden mantiksiz olmus .
    Harcadiklari paraya gore yeterli getirisi olacagini zannetmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • alpmirza kullanıcısına yanıt
    Ağır derecede saçmalamışsın. Öncelikle konumuz programcılık, dünyanın şekli değil. Programcılık konusunda hiçbirşey yazmıyorsun, baktın birisi yazıyor; dur onu eleştireyim bari diyerek konuyu sulandırmaya yeltenmişsin. Konu syntax değil, bunu BALL gibi biliyorsunuz da işinize gelmiyor demi?
  • Baxa kullanıcısına yanıt
    Geçen sene yazılım ile alakası olmayan bir arkadaş iş ararken, yazılım üzerine bir iş buldu! Sordum hangi firma bu, XXX firması. Maaş ne kadar ve haftada kaç gün, ctsi mesaisi var mı? Maaş net 2200TL , ctsi mesaisi yok. Cok iyi. "Arap yatırımcısı var" "Yatırımcı bunlara destek oluyor bunlar da firmalara yazılım hizmetleri satmaya çalışıyorlar" "10 satış girişiminden 1'i başarılı oluyor ki o da grafik tasarım ve site tasarımı gibi şeyler üzerine"

Bu tek örnek Türk yazılım sektörünü özetleyebilir mi, hayır fakat bir ipucu verir herhalde.
  • quote:

"syntax error" konu değil. Bir yazılım firması reklam dahi olsa Golang kodu ile başlamışsa Golang ile devam etmesi beklenirdi veya en azından programcı biri öyle bekler ki bu ufak bir ayrıntıdır yani kodlar 100% doğru mu, denesem syntax error verir mi şeklinde değil; fakat siz bu küçük ayrıntıyı büyütüp cocukluk ile bağdaştırdınız.

Audi'nin reklamında örneğin kodlar HTML&CSS ile başlıyor, öyle devam ediyor. Ufak bir ayrıntı sadece. Fakat bu Peak'te Golang ile başlayıp kıraathanesindeki alaylı gibi devam edince ufak ayrıntı biraz farklı oluyor.

1050 Milyon dolarlık oyun ihracatı rakamına gelince, o rakamı destekleyen gerçekler, itiraz edilemeyecek belgeler göstermelisin, XXX cok iyi paralar kazandı, YYY katki vermistir ile olmaz.
    https://webrazzi.com/2020/05/30/peak-zynga-satis/

merhaba cok bilmis. zamaninda dedigim her sey bugun karsina geliyor.

• sadece ben değil, forumda sorduğum insanlar 1050 Milyon dolarlık oyun ihracatı rakamına 'abartı' diyor yani ticaret bakanına dahi inanmıyor, sen webrazzi yabrazzi yarabbi 'deki bi Polianna masalı haberine inan diyorsun :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

sadece ben değil, forumda sorduğum insanlar 1050 Milyon dolarlık oyun ihracatı rakamına 'abartı' diyor yani ticaret bakanına dahi inanmıyor, sen webrazzi yabrazzi yarabbi 'deki bi Polianna masalı haberine inan diyorsun :)
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/137273962

bak yukarida ne yazmisim. 2019 subat ayi ve aradan 15 ay gecmis. bugun bu haber geliyor. bir kac gune resmi imzalar atilinca medyadan okursun.

tr'nin en buyuk exit'ini bir oyun sirketi yapacak. sen de aylardir oyun bolumune yazdigin o mesajlar ile kalacaksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 30 Mayıs 2020; 20:59:49 >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 7 Haziran 2020; 12:2:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

.
    buradaki sikinti gunumuz sektor dinamiklerini bilmemenizden kaynaklaniyor. bu da normal. cunku alanin degil. hemen detayli aciklama yapacagim. biraz tarihsel gelisim olacak ama dinamikleri kavramak acisindan onemli bence.

AAA ile mobile sektor dinamikleri birbirinden tamamen farkli. AAA acisindan bakarsan tamamen yanilirsin. evet, ikisine de etki eden ve iki tarafi da degistiren bir sey var. buna altta deginecegim.

mobil oyunculugun buyumesini saglayan 2 buyuk etmen var. bunu birincisi oyununun uzerinde oynandigi donanimin erisebilirligi, ikincisi ise dagitimim dijitallesmesi ile musteriden aninda odeme alabilmek.

video oyunu oynamak icin ilk sart cok belli. once bir donanimin olacak. bugun herkesin cebinde olan telefon, dogrudan bunu sagliyor. herkesin oyun oynayabilecegi kisisel bir cihazi var. isin guzel tarafi bu cihaz o kadar hayat parcan ki, mesela gunde bir amerikan yetiskini gunun 2 saat 55 dakikasini bu cihaza bakarak harciyor. (https://www.emarketer.com/content/us-time-spent-with-mobile-2019) ilk sartimiz saglandi. herkesin elinde oyun oynatan cihaz var.

eskiden developer'lar oturup oyunu gelistiriyorlardi fakat bunu diger kitadaki bir oyuncuya satabilmesi icin (kartus, cd, disket vs) kutulu hale getirip, adamin evine yollamasi lazimdi. bu isi yapanlar da yayinci dedigimiz adamlar. bunlar software'i fiziksel kopya haline getirip tum dunyaya dagitma aglari vardi. bu guc ile developerlara cok az yuzde vererek bu isten cok kar edebiliyorlardi.

fakat 2000 lerde internetin hizla yayilmasi ile digital platformlar ortaya cikti. mesela itunes, fiziksel kopya muzik albumu satisini digitale cevirerek bu devrimi baslatanlardan biri. artik fiziksel kopya uretip tum dunyaya dagitmana gerek yok. zaten download edip tuketebiliyorsun.

bu platformlarin diger buyuk avantaji da kullancilarin odeme sistemine girmis olduklari kredi kartlari. platformlarin musterisi arttikca bu sayi artiyor. odeme yapmaya alismis, karti sisteme girilmis hazirda bekleyen bir kitle. digital icerik tuketmeye de alismislar. asil mevzu ilerde burdan kopacak zaten.

AAA sektorunun disinda flash oyun sektoru de var. flash oyun siteleri, bunun uzerine facebook apps uzerinden social oyun kavrami. deli gibi bu oyunlari oynayan kitle var. bunlar da kenarda dursun.

sonra ne oluyor? 2008 2009 2010 gibi iphone ve android cikageliyor. marketten uygulama veya oyun indirip bu cihazlarda kullanabiliyorsun. itunes'ta milyonlarca kredi karti girilmis musteri hazir bekliyor. 1$'er dolardan app oyun satin almaya basliyorlar.

simdi donanim var, digital dagitim var, odeme almak cok kolay. cunku guvenilir apple var araci. sacma sapan, bilmedigin yerlere kredi karti girmene gerek yok. tum olanaklar saglandi.

gunumuze geliyorum. soyle dusun: 8 saat uyumayi cikarirsak, 16 saatlik bir gunun 3 saatini bu cihazda harciyorsun. app ve oyun sektoru bu kadar para kazanmayacak da kim kazanacak? hayatimiz komple bu olmus durumda. keza cevrene bir bakar misin? bundan 15 sene once oglum/kizim kalk su bilgisayar basindan butun gun oyun oynuyorsun diye anneler babalar, bugun 60 yasinda iken telefonda oyun oynuyorlar. elbette oyun sektoru bu kadar para generate edecek.

simdi bu peak zynga mevzusuna bakalim. peak games'in iki oyunu da sifir reklam gosteriyor. gelirlerinin %100 u in-app purchase gelirlerinden donuyor. bu adamlar gunde bir oyundan 1 - 2 milyon dolar kazaniyorlar. bu verilerin hepsi sensortower, app annie gibi tum sektorun kullandigi analiz hizmetlerinde var. keza peak gecen sene tum kanallari kapatik reklam yayinlamadi mi? sizce bunu maliyeti kac paradir? veya hollywood oyuncusu ile seri reklam filmi cekmelerinin maliyetini kac para saniyorsunuz?

digital urun satisi neden ihracat sayilmiyor? hayatimda boyle sacma sey duymadim. candy crush da reklam gostermeden in-app ile kazaniyor. senin para odememen onemli degil ki. odeyen insanlar var. senden kaybi yok, aksine kazanci var. 1600 level oynarken kesin birileri seni gordu ve aklina oyunu kazidi.

in-app kulturu AAA oyunlarini da degistirdi bu arada. dlc ile baslayan fulya su an komple in-app'e donmus durumda. fifa ultimate team, pubg, fortnite, gta, daha verilecek cok ornek var. ne kadar inanmak istemesen de bunlara para harcayan insanlar var.

bu arada zynga ceo'su eski EA ceo'su. zynga su an en degerli mobil oyun sirketi. 3 sene once turk peak'in kart oyunlarini bolumunu 100 milyon dolara, 2 sene once yine turk gram games'i 250 milyon dolara satin aldi. ve bu zynga facebook oyunlari yapan sosyal oyun tarafindan gelme bir sirket. peak de boyle baslamisti.

tekrar diyorum 16 saatin 3 saatini bu cihaza veriyorsun. dunya tarihinde boyle bir icat yok. elbet bu paralarin oldugu bir hacmi olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 31 Mayıs 2020; 3:0:56 >

• Hissedarlarına baktım ama yarısı AB merkezli bir yatırım grubuna ait. Keşke bizimkilere daha çok kalsaydı. Umarım milyarder listemiz bu kişilerle dolar.
  • 
    Geçen yıl birisi

https://www.pocketgamer.biz/news/68993/toon-blast-revenue-rockers-to-200-million-in-its-first-year

göndererek toon blast yılda 200 Milyon dolar hasılat yaptı dedi.

toon blast'ın yapımcı firmasını Gümrük Müsteşarlığının kayıtlarında araştırdığımda bırakın 200 Milyon doları öyle bir şirket kaydı dahi cıkmadı. Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı listesinde "yazılım ve bilişim hizmetleri" kategorisinde 207 milyon dolarlık yazılım ve hizmet ihracatı gerçekleştirdi deniliyordu ve firmalar arasında Ekin, Aselsan, Havelsan vs geçiyordu ancak sözkonusu oyun firması yoktu.

Bu gerçekleri iletince arkadaş "sektorü bilmiyorsun, yorum yapiyorsun" dedi.

Şimdi Webrazzi 'den bi haber ve seyfi84 gerçekleri iletti, o "oyun senin alanın degil" oldu :)

Peak Games 1850 Milyon dolar degerindeymiş. Brick-n-Mortar firma değil, binası mülkü yok. altın madeni işletmiyor petrol rafineri tesisi de değil. sanal birşey üreten, insana dayalı bi hizmet firması. Amerika'da bu tür abartı rakamlarla insanları etkileyip hayaller (tatlı kapitalizm hayalleri) kurduruyorlardı şimdi bu hayal dalgası Türkiye ye de geldi. Yarın daha ufak başka bi oyun firması 300 Milyon dolara alıcı bulur, sonraki gün başka. Hayaller sınırsız. 1850 Milyon değil, sadece 10 Milyon dolar veren cıksa kutlamak için 40 gün kutlarlar. 10 Milyon doları cok söyledim. O kadar bile etmez.

• Sayısız benzer örneği olan basit oyunlardan benzer şekilde üreterek böyle paralar kazanılabiliyorsa(fazla inancım yok açıkçası) "Batsın Bu Dünya!" diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stack -- 31 Mayıs 2020; 16:15:9 >
  • Stack S kullanıcısına yanıt
    Peak ve Gram'ın arkasında yabancı finansörler var ve onlar sayesinde Toon Blast vs ıvır zıvır şeylerle milyar dolarlık satış yapıyorlar da bunun Türkiye yazılım sektörüne aynı oranda katkısı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 1 Haziran 2020; 9:27:10 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 7 Haziran 2020; 12:3:21 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.