Şimdi Ara

PCB kart kopyalama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • s.a arkadaşlar bu pcb kart kopylama nedir nasıldır bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba ? youtube de felan baktım bununla ilgili pek bilgi paylaşılmamış. sanırım gnelde dıp trace programı ile yapıyorlar bu işi . birde diyelim pcb kartı kopyaladın kart de yazılım var işlemci var onu nasıl kopyalacan ? başka forumlarda pcb kartı sıfırdan yapmanın daha mantıklı olduğu konuşulmuş sizler ne düşünyorsunuz bu konuda ??

• PCB kopyalamak için en azından bir pcb tasarım programına hakim olmanız/kullanabiliyor olamız gerekir. Bu konuda çeşitli ücretli ücretsiz alternatifler var. Altium, orcad, kicad, proteus, diptrace, eagle..... çok fazla seçenek var. Temelde hepsi aynı işi yapar. Bu tarz programlar ile kartın fiziksel tasarımını yapıp gerber çıktısı üreterek pcbyi (sadece baskı devre kartını yani genellikle yeşil renkli olan kısmını) ürettirebilirsiniz.

Kart üzerinde programlanabilen bir bileşen varsa, bunun niteliğine göre izlenecek yollar basitten imkansıza doğru gider. Belirli ailelerdeki chiplerin içindeki kodu çıkartan firmalar var.

Kopyalacağınız kartın yaptığı işi yapacak programı yazacak elektronik ve yazılım tecrübesine sahipseniz kendinizin bu işi yapması daha kolay ve hızlı olur.

Ekleme:

Bazı kartlarda belirli bir üreticiye özel üretilmiş chip veya komponentler olabiliyor. Bunu piyasadan veya aralarındaki anlaşmadan dolayı chip üreticisinden bile temin etmeniz imkansız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 22 Kasım 2023; 8:35:40 >

• rafet32 kullanıcısına yanıt

valla hocam bende yakın zamanda afyon da bir abiyle tanıştım oda bana illa pcb kart kopyalama işini öğretmek istiyor açıkçası benimde çok kafama yatmadı. pcb kart kopyalamadan ziyade ben biraz bu işin ticaretine ağırlık vermek istiyorum parça devre satışı v.s...

birde bu işin sadece dıp trace programı ile yapıldığını söyledi biz genelde proteus kullanırız.

biraz kafam karıştı foruma sormak istedim bende...

• 7805 7 kullanıcısına yanıt

"sadece diptrace" ile yapılır diyorsa o adamdan uzak durun. PCB kart kopyalama 

• rafet32 kullanıcısına yanıt

valla öyle dedi ustam zaten programı da pek sevmedim ..

• Sadece diptrace mi? 😀
    Bizim arkadaşın arızalı eski çamaşır makinesi kartını proteusta çizip sadece çipi aktarıp gerisini sıfır malzemelerle yeniden tasarladım. Az daha zor etsem çipi de klonlardım da maçam yetmedi, sadece pickit 3 clone programlayıcı var

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • IItwentysixII kullanıcısına yanıt

valla helal olsun o zaman ustam ne diyeyim ...

o zaman bu işin program ile çok alakası yoktur. bilgi tecrübe ve yazılım diyebilirmiyiz ??

• Aynen öyle. Devre şeması çıkartmayı bilen birisi, kartı inceler mantık yürütür, mantığı çözdüyse olay bitmiştir. Alır eline kalemi, döker kağıda. Sonra da alır baskıdevre kalemini, PCB karta çizer keser atar asite çıkartır. Proteus, eagle, altium electronic workbench gibi program kullanmayı biliyorsa kalemle uğraşmaz, çizer programda.

Mesela şu ufacık örnekten göstereyim, bildiğiniz bilgisayar güç kaynağının stand by katının devre şemasını çıkarıp karta bastığım ufak bir güç kaynağı örneği;

PCB kart kopyalama PCB kart kopyalama PCB kart kopyalama

valla helal olsun ustam sen bu işi biliyon çözmüşsün işi helal olsun ne diyeyim...

Hocam elektronik mühendisi veya teknik öğretmen misin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayır. Elektronik benim hem ikinci mesleğim hem de hobim. Çocukluktan beri uğraşırım.

• https://shop2core.in/product/universal-main-board-pcb-for-fully-automatic-top-load-washing-machine-for-3-pin-drain-motor-xn6688//

Bak hintliler bu işi kolaylamışlar. 1750 rupi yaklaşık 600₺ ye her makineye uyan kart yapmış satıyorlar. Eski karttan kabloları sök, tak, çalıştır.

Kart kopyalamak yerine her makineye uyacak kart tasarla sat daha karlı bir iş olur. Kombi kartları, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın kartları yap sat. Para basarsın PCB kart kopyalama 

• bence kart kopyalamadan ziyade sıfırdan pcb kart çizmeyi bilmek lazım...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.