Şimdi Ara

PC Uyku Modundan Çıkarken Mavi Ekran Veriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, başlıkta belirttiğim sorunu yaşamaya başladım, önceden böyle bir sorun yoktu. Bilgisayarı uyku moduna alıyorum, açmak istediğimde mavi ekran çıkıyor ve masaüstü pc yeniden başlıyor. Bir bilginiz var mı bu konuda? Şimdiden teşekkürler.

• İşletim sisteminiz nedir ? Ekran kartı sürücünüz güncel mi ?
  • Teşekkürler.
    Windows 7 Home Premium 64 bit, ekran kartı, ses kartı vs sürücüleri güncel, ekran kartı driver beta ( AMD 14.7 ) ama bununla ilgili olabilir mi bilmiyorum.

@Gary Bell

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paxal -- 9 Eylül 2014; 14:57:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: paxal

Teşekkürler.
    Windows 7 Home Premium 64 bit, ekran kartı, ses kartı vs sürücüleri güncel, ekran kartı driver beta ( AMD 14.7 ) ama bununla ilgili olabilir mi bilmiyorum.

@Gary Bell

Ekran kartının güncel stabil sürücüsünü yükleyip sonucu bizimle paylaşın. 14.4 olması gerekiyor.
  • Benim bildiğim mavi ekranların %90 ı ram ile ilgilidir. Mavi ekran verdiğinde orda 0x00000213 gibi bi hata yazması gerek bunun internetten ne anlama geldiğine bak belki bi ram arızasıda yada ram slotu arızası olabilir.
  • 2 tip uyku modu vardır biri Hybernate diğeri Sleep. Hibernet tipi uykuda bilgiler hdd ye yazılarak kapatılır ve başlangıcı hdd üzerinden yapar, normal sleep te ise ram üzerinde kayıt yapar ve başlatır. Win 7 lerde karma uyku modu da vardır ( sizin izin vermeniz durumunda) 1 saat sleep state sonrası hybernate ' geçirir makineyi. Güç seçenekleri menüsünde gelişmiş seçenekler altında olan tabloda Karma uyku modunuz aktifse bunun TIK'ını bi kaldırın önce, uyku sonrası açılışta parola iste seçeneğinde TIK varsa onu da kaldırın . Ama normal sleep modundan mavi ekrana geçişte yukarda hakan arkdaşında dediği üzere ram lerle iligli basit sorunlar oluşuyor. Biostan load defaults yapıp birde o şekild edeneyip olmadı ram lerin yerini değiştirin.
  • İlgilendiğiniz için hepinize teşekkürler.
    @Gary Bell @hakanaltindal @home_sweet_chaos

Ekran kartının beta sürücülerini silip normal sürücülerini yükledim ve karma uyku modunu da kapatınca sorun düzeldi. Ama şimdi uyku modundan çıkarken pc direkt açılıyor, önceden sanki yeniden oturum açılırmış gibi bir ekran geliyor ve öyle açılıyordu. Sanırım uyku modunu değiştirince böyle oldu, bunun bir zararı olmaz değil mi? Diğer uyku modunda açılırken mavi ekran vermesi ram'de bir sorun olduğunu mu gösteriyor? 4 GB bir adet ram kullanıyorum.

Ayrıca mavi ekran verdiğinde yzan şey " driver iql less or not equal" gibi bir şeydi, tam hatırlayamadım şimdi.

Edit: Sormak istediğim bir şey daha var. Bu sıcaklıklar boştaki bir ekran akrtı için normal mi sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paxal -- 10 Eylül 2014; 13:36:01 >

• ''uyanırken parola iste'' seçeneğini aktif hale getirirseniz direkt açılmaz kullanıcı araryüzü ile açılır makine.

Karma uyku modunda normal uyku modundan hibernet'e geçerken ram den hdd ye yazma işi yapan kuzey köprüsüdür çoğu zaman driver güncelleme ile düzeltilebiliyor anakartın nort bridge sürücülerinide bi güncelleyin isterseniz.

edit : GPU boşta değil bu arada bu resimde %91 load var ve sıcaklık ta bana göre bu sıcaklarda çok ta uçuk değil. Tabi 75'i geçmese daha iyi bi fan temizliği yapın isterseniz ekran kartına.

Ekran kartınıza o/c yapmışsınız bu arada sanıyorum 1.150v vddc voltajı biraz yüksek gibi bu da ısı yapar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi home_sweet_chaos -- 10 Eylül 2014; 13:49:17 >
  • acpi sürücüsünü kontrol edin..
  • Konu farklı bir alana gidiyor, kusura bakmayın ama danışmak istiyorum.

Donanım özellikleri şöyle:

Foxconn A7DA-S 3.0 anakart
    4 GB DDR3 - 1333 MHz CL9 Ram
    XFX Radeon HD6850 1 GB DDR5 256 Biit Ekran Kartı
    Amd Phenom II x4 955, 3200 Mhz, Black
    Silverstone Precision SST-PS01B-E kasa
    Ayrıca Cooler Master Hyper 212 Plus İşlemci Fanı var.

Overclock yapmadım, pek bilgim de yoktur zaten overclock konusunda. Gpu nasıl bu kadar yükte onu bilmiyorum. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra hiç oyun filan açmadım, sadece bir kaç video izledim internetten ve Gpu Load %91'de. Kasadan gelen ses kafa şişiriyor zaten.

Bu Nort Bridge ve Acpi sürücüleri ayrıca mı yayınlanıyor? Özellikle acpi sürücüsü hangi donanıma ait?

@home_sweet_chaos @computeron

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paxal -- 10 Eylül 2014; 14:19:06 >
  • paxal kullanıcısına yanıt
    ACPI güç yönetiminin sürücüsüdür.
    Bana gpu değerleriniz biraz yüksek geldi boşta bu kadar ise yük altında 100 lü derecelere rahat çıkıyordur. Normalde masaüstü boşta derecesi 37 C - 40 C arası olması gerekiyor yük altında ise 70 C - 85 C arası gerekli bildiğim kadarı ile
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanaltindal

Bana gpu değerleriniz biraz yüksek geldi boşta bu kadar ise yük altında 100 lü derecelere rahat çıkıyordur. Normalde masaüstü boşta derecesi 37 C - 40 C arası olması gerekiyor yük altında ise 70 C - 85 C arası gerekli bildiğim kadarı ile

Dostum zaten gpu da %90 yükleme var ısı o nedenle yüksek. Ama arkadaşın sıkıntısı IDLE olması gereken zamanda load var gpu da.

bu konu farklı zaten @paxal. Anakart marka model yazarsan CPUZ ile bide bi versyon alır resmi paylaşırsan ona göre duruma bakalım

edit: kartın zaten Vista sonrası driverları mevcut değil sitesinde. muhtemel bios ile iligli ayarlardan bir veya birkaçı ekran kartına IDLE olmama komutu veriyor gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi home_sweet_chaos -- 10 Eylül 2014; 19:59:45 >

• Merhabalar bendede aynı sorun vardı.Yonga chipset driverlarını güncelleyince düzeldi. bilginize

• quote:

Orijinalden alıntı: mekatronik_09

Merhabalar bendede aynı sorun vardı.Yonga chipset driverlarını güncelleyince düzeldi. bilginize

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Sorun beta sürücülerdeymiş, 6 yıl önce düzelmişti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim pc uyku modundan çıkarken mavi ekran veriyor mavi ekranda critical process died yazıyor

Yıllar sonra bende teşekkür ederim

• Duygulandım

• Konuda şöyle bir uçurum buldum, daha da duygulanın.

2014'te açılan bu konuyu 6 yıl sonra @mekatronik_09 uyandırmış. Konu sahibi @paxal aynı gün cevap vermiş.

Şimdi sıkı durun, 3 yıl sonra @mekatronik_09 gelip cevap için teşekkür etmiş.

Böyle böyle ömür geçmiş. Vay arkadaş.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.