Şimdi Ara

PC açılma süresi neye bağlıdır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar herkese. An itibariyle intel i7 8700k sipariş vermiş bulunmaktayım. Bilgisayarınızı 0.5 saniyede açar diye bir iddası var . 0.5 saniyede açılır derken hızlı bir SSD ile beraber mi 0.5 saniyede açılır diyor yoksa direkt harddiskle mi. Uzun bir süre SSD almayacağım için bu konu beni merakta bıraktı. Demek istediğim ; bilgisayarın açılma süresinde en önemli etken işlemci midir ? ve bu 0.5 saniye olayı doğru mu ?

• 0.5 saniye kim dedi? Hahahaha

Uefi Windows kurarsaniz SSD varsa ve bios post ekranı çok beklemezse hızlı açılıyor

Ben ölçmedim ama ortalama düğmeye bastiktan sonra 10 sn açılıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Onu diyen sallamış. Aynı işlemci bende de var üstelik m.2 ssd kullanıyorum. O civarda bile değil. En hızlı windows u ilk kurduğunda açılıyor ondan sonra program kurdukça geç açılıyor özellikle Harici hdd bağlıysa ekstradan açılması daha da uzuyor alıçılırken tüm donanımlar kontrol edildiği için arttıkça süre uzuyor

• Kardeş her duyduğuna inanma zaten işlemci belli bir seviyenin üstündeyse işlemcinin açılış hızına etkisi yok.

• 8700k + 970 evo kullanıyorum 15 saniyede açılıyor o hızda açılması için rahat bir 10 sene zaman geçmesi lazım
  • Tebrikler, 5 saniye kazandınız...
  • 0.5 dakika olmasın çünkü 0.5 saniye ışık hızı teknolojisine daha geçmedik.
  • Windows 10 ilk duyurulurken de çeşitli web sitelerinde "yeni windows birkaç saniyede açılıyor" tarzı haberler çıkmıştı. Haberin içeriğine bakınca söz konusu sürenin açılış değil uyanma süresi olduğu görülüyordu. Arkadaşın da büyük bir ihtimalle benzer bir uyanma süresini duymuş, kulaktan kulağa mantığıyla açılış süresi olarak aktarmış sana.
  • M2 ssd falan varsa power tuşuna bastıktan 7-8 sn sonra masaüstü gelir, w8 daha hızlıydı bu açılma konusunda ama eskide kaldı tabi. 0.5 sn yalan, 7-8 snde açılabilir 10snde kesin gelir. 0.5 ile 10un bi farkı yok bence,tuşa basıp bi klavye mouseunu duzeltirsin 10 sn geçer zaten

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Belkide o bahsedilen süre uyanma süresidir. Açılış süresi değildir kesinlikle. Bende uefi ve ssdli sistem 11-12 saniyede açılıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşletim sistemine, ram'a ve en çok da hdd ye bağlı. Ssd ciddi bir fark atıyor. He tabi işlemci de önemli ama güncel işlemciler arasında pek fark olduğunu sanmıyorum.
  • M.2 NVME SSD + Fast Boot + i7 6700K ile birlikte bilgisayarım 10 saniyede açılıyor. Daha kısaltmak için çok şey denedim. Max 9 saniye oda.
  • Zaten bios 3-5 saniye alıyor. Gerisi sisteme bağlı ama M2 ile normal ssd arasında o kadar ciddi bi açılış farkı yok yarım saniye etkiliyor ortalama

• biostan fast boot seçiliyse 5-6sn de açılır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.