Şimdi Ara

Passat el freni uyarı ikazı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
41.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar , 2006 passat otomobilimde sabahları arabayı çalıştırınca el freni uyarısı çıkıyor. Hem göstergelerde ikaz lambası yanıyor hemde yol bilgisayarında uyarı veriyor. Bir kaç kez basınca el freni devreden çıkıyor ama ikaz lambası devam ediyor. Arabayı sürerkende devam edeiyor ikaz lambası. Akşam iş çıkışı arabayı çalıştırınca ikaz lambası yanmıyor.

Sebebi ne olabilir? Soğuklardanmı acaba?

• muhtemelen elfreni gergi mekanizması donuyordur ve tam anlamıyla bırakamadığı için uyarı veriyordur.. aracınızı düz bir yere çekip el frenini çekmeden viteste bırakın tedbirende takoz koyarsanız iyi olur...
  • 3 Yılda sadece 1 defa başıma geldi, o da AUTO-HOLD açıktı ve hızlı durdum ve hemen kapıyı açıp anahtarı kontağından çıkartıp indim, araç durmanın etkisi ile geri salınımını tam bitirmemişti ve burnu daha biraz aşağıdaydı. Sanırım AUTO-HOLD sistemi ELEKTRONİK PARK FRENİ sistemi devreye girince devreden çıkmamıştı ve bir çakışma meydana geldi. Aracı tekrar çalıştırdığımda ELECTTRONIC PARK BRAKE FAULT ve sarı ikaz ışığı yandı. Kontağı kapattım, anahtarı yuvasından çıkarttım ve hiçbirşey olmamış (araçtan özür dilemiş ) gibi anahtarı tekrar yuvasına ittim, arka tekerlere etki eden park freninin toroidal motorlarının sesini duydum, sonra sistem kendi kendini resetledi ve bir daha da bu sorunu göstermedi.

Sizin durumunuz ise benim yaşadığım sorundan farklı. Arka tekerlere etki eden park freninin balataları aşınmış, eskimiş, veya tam geri çekilmemiş, dişli sistemi sıkışmış veya motorlarda sorun olabilir. Hayati önemi olan bu sorun için özel/yetkili servise başvurmanızda fayda var.

Geçmiş olsun şimdiden. Aşağıda sistemin sökülmüş hali var.

Saygılarımla,

Taner Göde

• Teşekkürler cevaplar için....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

3 Yılda sadece 1 defa başıma geldi, o da AUTO-HOLD açıktı ve hızlı durdum ve hemen kapıyı açıp anahtarı kontağından çıkartıp indim, araç durmanın etkisi ile geri salınımını tam bitirmemişti ve burnu daha biraz aşağıdaydı. Sanırım AUTO-HOLD sistemi ELEKTRONİK PARK FRENİ sistemi devreye girince devreden çıkmamıştı ve bir çakışma meydana geldi. Aracı tekrar çalıştırdığımda ELECTTRONIC PARK BRAKE FAULT ve sarı ikaz ışığı yandı. Kontağı kapattım, anahtarı yuvasından çıkarttım ve hiçbirşey olmamış (araçtan özür dilemiş ) gibi anahtarı tekrar yuvasına ittim, arka tekerlere etki eden park freninin toroidal motorlarının sesini duydum, sonra sistem kendi kendini resetledi ve bir daha da bu sorunu göstermedi.

Sizin durumunuz ise benim yaşadığım sorundan farklı. Arka tekerlere etki eden park freninin balataları aşınmış, eskimiş, veya tam geri çekilmemiş, dişli sistemi sıkışmış veya motorlarda sorun olabilir. Hayati önemi olan bu sorun için özel/yetkili servise başvurmanızda fayda var.

Geçmiş olsun şimdiden. Aşağıda sistemin sökülmüş hali var.

Saygılarımla,

Taner Göde

çok teşekkürler arkadaşım... ancak TANER GÖDE verirdi zaten böyle mekanik sorunların cevabını...
    yarın tatil için yola çıkacaktım işe bak. araç bu haldeyken kullanılır mı merak konusu... yarın sızı bılgılendireceğim.
    selam ve saygı ile

• takip
  • Bu park freni arızasını 2 ay evvel benim araç ta verdi.
    Servise gittim, "düğme arızası, değişecek" dediler.

120 TL masraf çıkardılar ama Doğuş İyi Niyet garantisi kapsamında 16 TL gibi bir ücret ödeyerek düğmeyi değiştirdiler.
    Sorun bir daha oluşmadı.
  • o düğme bozulmasını çok duydum diye kullanmaya korkuyorum :)) aldım alalı en fazla 3-4 defa basmışımdır geri kalan herzaman emniyet kemerini çıkarınca kendisi devreye giriyor diye karışmıyorum :))
    benimde aynı uyarı birkez başıma geldi motoru kapattım bir besmele tekrar çalıştırdım birşey olmadı o günden sonra :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: adf__

o düğme bozulmasını çok duydum diye kullanmaya korkuyorum :)) aldım alalı en fazla 3-4 defa basmışımdır geri kalan herzaman emniyet kemerini çıkarınca kendisi devreye giriyor diye karışmıyorum :))
    benimde aynı uyarı birkez başıma geldi motoru kapattım bir besmele tekrar çalıştırdım birşey olmadı o günden sonra :))

Bu nasil otomatik devreye giriyor usta bunun bir sırası varmi arayi çalıştırdıktan gezip geldikten takı stop edene kadar bende hic devreye girmedi hep kendim basıyorum o düğmeye

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: estelya

quote:

o düğme bozulmasını çok duydum diye kullanmaya korkuyorum :)) aldım alalı en fazla 3-4 defa basmışımdır geri kalan herzaman emniyet kemerini çıkarınca kendisi devreye giriyor diye karışmıyorum :))

Bu nasil otomatik devreye giriyor usta bunun bir sırası varmi arayi çalıştırdıktan gezip geldikten takı stop edene kadar bende hic devreye girmedi hep kendim basıyorum o düğmeye

Park ederken: Emniyet kemerini çıkarınca - otomatik olarak el frenini çekiyor.
    Hareket ederken de: Emniyet kemerini takıp , gaza basınca - otomatik el frenini iptal ediyor.
    Bunu ben de bilmiyordum uzun süre, aynı böyle bir yerde, "düğmeyi hiç kullanmıyorum" gibi cümleler okuyunca şaşırmıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: oziie

quote:

Orijinalden alıntı: estelya

quote:

Park ederken: Emniyet kemerini çıkarınca - otomatik olarak el frenini çekiyor.
    Hareket ederken de: Emniyet kemerini takıp , gaza basınca - otomatik el frenini iptal ediyor.
    Bunu ben de bilmiyordum uzun süre, aynı böyle bir yerde, "düğmeyi hiç kullanmıyorum" gibi cümleler okuyunca şaşırmıştım.

Otomatik olarak devreye girmesi için autoholdun devrede olması lazım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.