Şimdi Ara

Park Cezası ve Araç Çekme Cezası (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
1
Favori
106.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Güncellenmişken ben de sorayım.Diyelim aracı yasak bir yere park ettik, polis geldi ceza yazıyor.Çekici de gelmiş aracı çekicek.O çekmeden gelip polise parayı verirsek(cezayı) çekiciye de para verme gibi bir durumumuz olur mu? İsterse kavga çıkarabilir miyiz? Sonuçta aracı çekmemiş, bir işlem yapmamış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nodex

1 yıllık konuyu hortlatmışsınız
    Güncellenmişken ben de sorayım.Diyelim aracı yasak bir yere park ettik, polis geldi ceza yazıyor.Çekici de gelmiş aracı çekicek.O çekmeden gelip polise parayı verirsek(cezayı) çekiciye de para verme gibi bir durumumuz olur mu? İsterse kavga çıkarabilir miyiz? Sonuçta aracı çekmemiş, bir işlem yapmamış.

Polise parayı elden mi vereceksiniz?

Çekiciler genelde dolaşıyor sokakta.Eğer aracı yüklemedilerse bırakırlar,yok kancaları taktılarsa biraz uğraşmak gerekiyor.Yoksa çeker götürürler.Eğer aracı tam yükledilerse,ancak polisle ahbap olacaksın ki indiresin tekrar.

Bu arada yıllar evvel aracımı çekerken radyatörü delip az daha motoru yakmama neden olacak adamlara da

• @deserthawk haklısın, şaşırmışım
    Çekici aracı çekerken el freni ayarını bozuyormuş, doğru mu?
  • Arkadaşlar bu polisler tam zorba bu seferde okulun önüne çektim rahatça bi baktım almışlar geçen çekiciden indirmiştim şimdide otoparktan aldım 1 ayda 2 defa ne oluyoz yha araç 07 plaka anlamadım ki anasını sattığımın ülkesinde bu arada çekilen yer istanbul..
  • Yeni bir yasa çıkmış
    Artık polisler park yasağı olan yerlerde trafiği engellemediği sürece aracı çekemiyorlar sadece plakaya ceza yazmaları gerekiyormuş
    Bu konuda bilgisi olan var mı?

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/05/01/artik-araclar-cekilemeyecek-422482698866

Şu genelgenin tam metnini 1 sattir arıyoom bir türlü bulamadım
    Bakmadığım yer kalmadı
    İç işleri bakanlığı, Basbabakanlik, emniyet müdürlüğü, resmi gazete, trafik gov tr
    Tam metni bulup arabada taşımak lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 30 Mayıs 2011; 9:07:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

Yeni bir yasa çıkmış
    Artık polisler park yasağı olan yerlerde trafiği engellemediği sürece aracı çekemiyorlar sadece plakaya ceza yazmaları gerekiyormuş
    Bu konuda bilgisi olan var mı?

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/05/01/artik-araclar-cekilemeyecek-422482698866

Şu genelgenin tam metnini 1 sattir arıyoom bir türlü bulamadım
    Bakmadığım yer kalmadı
    İç işleri bakanlığı, Basbabakanlik, emniyet müdürlüğü, resmi gazete, trafik gov tr
    Tam metni bulup arabada taşımak lazım

O bir yasa değil..Sadece emniyetin bir tebliği.Ancak bu tebliğde şöyle bir şey geçiyor yani "trafiği engellemiyorsa".Tabiki polis direk trafiği engelliyor diyor uğraşmıyor.Buna benzer bir tebliğde plakaya ceza kesilmemesi yolunda yani plakaya ceza yerine sürücünün kendine hatasının söylenerek elden verilmesi..Tabiki bundada var bir kelime hatası ordada şayet ceza yazmaya, sürücü ile konuşmaya uygun bir trafik düzeni varsa polis bunu yapsın deniyor.tabiki poliste sabahtan akşama kadar kimseyle muhatap olmak istemediğinden bu tebliği pek sallamıyor...

Konuya gelince 8 tl ve 50 tl otopark ve çekici ücreti..Aracınızın trafiği engellemediğine dair bir kanıtınız varsa gidip mahkeme açabilirsiniz ancak.bunun dışında kimse bana ceza kestilerdi gelmedi demesin bazı trafik cezaları 2-3 sene sonra gelebiliyor..Ben 2005 yılında yediğim cezayı (park cezası) 2008 senesinin sonunda elime ulaşınca öğrendim ve 15 gün içinde gittim yatırdım..

Aracınızla ilgili cezai işlem durumu varsa bunuwww.gib.gov.tr 'den motorlu araçlar vergi bölümüne girerek bakabilirsiniz orada ödediğiniz vergiler ödeyecekleriniz varsa cezanız ve araç ruhsat bilgileriniz yer almakta

Direk linkide koyuyorum

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

• sayın arkdaşlar sayın yöneticiler size bisey soramak istiyorum .. bu konu beni gercekten cok üzüyor ve yoruldum artık.. benım evinin yanında dersane var ...oranın hocaları hep bizim kapının önüne cekiyor.. benim garajıma girerken hep sorun yasıyorum.. gecen sene acil bir durum oldu ambulans eve giremedi.. eger biraz daha vakit gecseydi babaanem hayatını kaybedecekti.. simdi sokak arasına park etmek yasak mı ...yada park edilen arabayı sikayet etsem kaldırırlar mı ?.. ve etsem nereye edeceğim .. Lütfen bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.. cünkü cok sıkıldım ve bunaldım artık.. can bu baska bıseye benzemez... :( :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_absold_06

sayın arkdaşlar sayın yöneticiler size bisey soramak istiyorum .. bu konu beni gercekten cok üzüyor ve yoruldum artık.. benım evinin yanında dersane var ...oranın hocaları hep bizim kapının önüne cekiyor.. benim garajıma girerken hep sorun yasıyorum.. gecen sene acil bir durum oldu ambulans eve giremedi.. eger biraz daha vakit gecseydi babaanem hayatını kaybedecekti.. simdi sokak arasına park etmek yasak mı ...yada park edilen arabayı sikayet etsem kaldırırlar mı ?.. ve etsem nereye edeceğim .. Lütfen bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.. cünkü cok sıkıldım ve bunaldım artık.. can bu baska bıseye benzemez... :( :(

daha önce çok konusu açıldı bunun ve malesef böyle düşüncesiz öküzler çok fazla ülkemizde. öncelikle arabanın sahibini gidip uyarabilirsiniz, şimdi bazıları tasvip etmeyecek ama araca ufak tefek zarar vermeyi deneyebilirsiniz, trafiği arayıp çektirmek isteyebilirsiniz fakat sallamayacaklardır %99 ihtimalle.

kısacası yasal olarak elinizden gelen pek bir şey yok, polis biz karışmayız diyor bunun örneğini çok yaşadık ve duyduk. ama ihbar yaparken atıyorum "20 gündür burada, gelen giden yok çalıntı herhalde" falan gibi motive edici sözler söylerseniz en azından ekip gönderip sahibinin tırsmasına neden olabilirler bir ihtimal.

benim tavsiyem rahatsızlığınızı hiç kimseye söylemeden (kendinizi ifşa etmeden yani) aracı çizmeyle başlayabilirsiniz yıldırmaya, dinsizin hakkından imansız gelir.

• quote:

Şikayetle bişey elde edemezsiniz..

En iyisi lastiğin birinin havasını indirin.. Maddi zarar vermediğiniz için karşı taraf da kanunen bişey yapamaz..

Daha kısa sürede "çaktırmadan" yapılabilecek bişey isterseniz arabaya (temizken) sticker da yapıştırabilirsiniz.. Yine maddi zarar vermemiş olursunuz, sökmek için biraz uğraşır..
    Sticker için en güzel yer yan aynalardır.. uğraşıp sökmeden evine gidemez..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 24 Ağustos 2011; 21:59:31 >
  • Gayet normal prosedür böyle yürüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: djoz

quote:

Şikayetle bişey elde edemezsiniz..

En iyisi lastiğin birinin havasını indirin.. Maddi zarar vermediğiniz için karşı taraf da kanunen bişey yapamaz..

Daha kısa sürede "çaktırmadan" yapılabilecek bişey isterseniz arabaya (temizken) sticker da yapıştırabilirsiniz.. Yine maddi zarar vermemiş olursunuz, sökmek için biraz uğraşır..
    Sticker için en güzel yer yan aynalardır.. uğraşıp sökmeden evine gidemez..

Sticker fikri ilginç geldi.Otopark girişine park eden ilk arabaya uygulayacağım

• quote:

Orijinalden alıntı: andan44

Sticker fikri ilginç geldi.Otopark girişine park eden ilk arabaya uygulayacağım

Yapıştıracağınız camın tozunu silmeyi unutmayın..

Veya koli bandı da kullanabilirsiniz, sarı olanları daha çok pislik bırakır..
  • 4 ekimde 2011 de istanbul incirli hastanesinin önünden arabamı çektiler. Aracımı park ettiğim yerde hiç bir levha yok beş dakika içinde çekici geldi 70 tl cezayı yapıştırdı. Şerefsizler. Bu çekicilerin Allah belalarını versin. Aldıkları paralar haram zıkkım olsun yemek nasip olmasın. Çoluk çocuğundan çıksın bu paralar...
  • İncirli Hastanesi önünden araç çekilmiyordu. Sanırım yeni başlamışlar. Geçmiş olsun..
  • Çekiyorsanız bütün yasak parkları çekin, kimsenin zoruna gitmez. Hatta yolu işgal eden onlarca saçma park için defalarca trafik ekiplerini aramama rağmen çeşitli bahanelerle geçiştirildiğine şahit oldum. Belediyeye yazılı başvuru yapıyorum, cevaben trafik ekiplerinin işi olduğunu söylüyorlar. Yani bu yanlış parklardan ve trafik kuralları ihlallerinden en çok rahatsız olan kişiyim ve bunun için gücümce ilgili mercilere yazılı olarak başvurmak suretiyle mücadele ediyorum. Ancak aynı yol üzerinde 100 tane yasak park var, gelip birini çekip giderseniz, bu işin adı haramiliktir. Sıradan hepsinin plakasına ceza yazın, çok daha makbuldür. Zaten bir aracın her tarafı vergidir, bu ayrı dert; bir de çekilen aracın nerde olduğu öğrenmek, gidip alıp gelmek, çalındı mı çekildi mi derdiyle uğraşmak, 155’ten cevap alamamak gibi bir sürü sorunla uğraşmak ayrı bir dert. Böyle şeylere tevessül etmek, eğitmekten ziyade tersine tepecektir. Aksülamel yapacağından, antipatik olunacağından insanlar fırsatı bulunduğunda ihlalin alası yapılacaktır. Bu insanın tabiatıdır. Bütün kurallara olduğu gibi trafik kurallarına da haddinden fazla ihtimam gösteren ve bu zamana kadar hiçbir ceza yemeyen biri olarak, YENİKAPI'da otopark dolu olduğu için aracımız otoparka alınmadığından indirme bindirme kısmında yaşlı yolcuma 10-15 metre refakat etmem için aracın yanından ayrıldığım sırada onlarca aracın içinden benim aracımı çekip gittiler. Bu çekme sistemi tam bir devlet terörüdür. Haraç kesen mafyadan hiçbir farkı yoktur. Bu sistemi kınıyorum, hakkımı helal etmiyorum ve vesile olan herkese en kavi beddualarımı arz ediyorum.

• BU ARADA AŞAĞIDA YAZDIĞIM YAZIDAN SONRA ŞÖYLE BİR GENELGEYE RASTLADIM. GENELGEDE ARAÇALRI ÇEKMEYİN, CEZA YAZIN DENİYOR.

Park Yasağı Uygulama' Genelgesi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğinde Belirtilen Yer ve Haller Dışında Kalan ve Sadece Park Yasağını İhlal Ettiği Tespit Edilen Araçların Çektirilmemesini ve Bu Şekilde Park Etmiş Araçların Tescil Plakasına Ceza Tutanağı Düzenlenmesini İstedi.
    İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğinde belirtilen yer ve haller dışında kalan ve sadece park yasağını ihlal ettiği tespit edilen araçların çektirilmemesini ve bu şekilde park etmiş araçların tescil plakasına ceza tutanağı düzenlenmesini istedi.

Atalay, trafik ihlallerini ve olumsuzlukları önlemek amacıyla yayınladığı genelgede, şunları kaydetti:

''Araçların çekilmesinde ve uygulanan cezai işlemlerde kesinlikle araç cinsi ve plakası ayrımı yapılmayacak, herkese eşit, adil ve ölçülü davranılacaktır. Yetkisiz kişi ve kuruluşların araç çekmeleri ve muhafaza etmeleri ile yol üzeri ve boş alanlarda park yeri oluşturup buralardan ücret almaları kesinlikle önlenecek ve oluşturulacak ekiplerle bu konudaki denetimlere ağırlık verilecektir.

Bahse konu denetimlerde kaldırımları işgal ettiği ve levhalar koyduğu tespit edilen işletme ve dükkan sahiplerine Karayolları Trafik Kanunu ve Kabahatler Kanunun ilgili maddeleri doğrultusunda işlem yapılacaktır.''

Genelgede, ayrıca denetim ve uygulamalar sırasında dijital fotoğraf makinesi ile söz konusu ihlalleri yapan araçların plaka ve hilal pozisyonunun da fotoğraflanması ve itiraz halinde delil olarak kullanılması istendi.

(Anadolu Ajansı) 13.02.2008

• Olmaz olmaz dedigim şey bugün basıma geldi..sabah bir isim icin Ümraniye'ye gittim ve gayet normal bir yere arabamı çektim..arabayı bıraktığım yerin hemen yani inşaat sahası etrafı araçlarla kapatılmış falan neyse hiçbir sorun yok yani...üstelik arabaların yogun olarak geçtiği bir yer de değil...isimi hallettiğimde 3 saatlik bir zaman dilimi sonrasında arabaya döndüğümde araba ortalıkta gözüküyordu..hemen trafiği aradım ve arabayı tantavi otoparkına çektiklerini söylediler....ödediğim ücret. 70 tl çekici ve park ücreti..15 tl taksi o da yetmezmiş gibi 70 tl de ceza gelecekmiş..
    Sonra kalkıp derler ki kriz bizi teget gecti...gecer tabi abicim halktan ne koparırsan kar dir felsefesine yıllardır yönetilen bir ülkeyiz, verdigimiz verginin, ödediğimiz verginin vergisinin haddi hesabı yok..teget gecer tabi birde kriz mı olacaktı bu ülkede...
  • Üstelik birde vakıf adına çektiklerini söylüyorlar ya...otoparkta gördüğüm görevliler resmen degnekci diye adlandırılan elemanlara benziyorlardı....fena canım sıkıldı fena.
  • Polislerin değişik bir huyu, bizim buralarda da bu şekilde uygulama yapılıyor. Yerel olmayan plakalara cezayı yapıştırıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hokka

quote:

Orijinalden alıntı: fugu

Tamam zaten neyin ne olduğunu anladım ama şöyle söyleyeyim o zaman.

Aracınız çekildiğinde 50 TL Çekici ücreti + 62 TL Hatalı park cezası (15 gün içinde ödenmez ise) + otopark ücreti. Yani En azından 112 TL ye gelen bir tutarı oluyor. Herkese bu şekilde mi uygulanıyor diyorum.

Ne yazık ki herkese aynı şekilde uygulanıyor. Aynı yere parketmiş araçlardan neden sadece bazılarını çekiyorlar onu bilmiyorum yalnız. Belkide sıra henüz gelmemiştir onlara.

Büyük şehirlerde mantık nedir bilmiyorum ama yaşadığım şehirden (Tekirdağ) örnek vereyim. Evim cadde üstünde, bir okulun tam karşısında. Ve bulunduğumuz çevrede okul servisleri hariç park yasağı var. Yer olmadığı için mecburen yasak ta olsa park ediyoruz. Arada bir servis şoförleri şikayet ediyorlar. Bu durumda çekici ile polis geldiğinde bizim arabaları (o muhitte oturanların) en sona bırakıyor. Varsa önce yabancı arabaları çekiyor. (Bir çeşit uyarı oluyor bize. ("Sıra sizde, kaldırın arabaları") Dediğim gibi büyük şehirleri bilmiyorum ama küçük şehirlerde öncelik yabancı araba oluyor her zaman.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.