Şimdi Ara

Parfüm Notaları: Bir Parfümün Üst,Kalp,Alt Notaları Nelerdir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
23
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • PARFÜM NOTALARI: BİR PARFÜMDEKİ

  ÜST,

  KALP VE ALT NOTALAR NELERDİR?  Parfüm notalarına çoğu kişi aşinadır, ancak bir parfümün yapısını ve çeşitli içerik maddelerini gerçekten anlamak karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir. Bir parfümün oluşumu, Parfüm Notalarının üç bileşene ayrıldığı Koku Piramidi ile gösterilmektedir: Üst notalar, Kalp notaları ve Temel notalar. Bu basit kılavuz, üç bileşeni derinlemesine keşfetmenize ve parfüm notalarının gerçek karmaşıklığının gizemini çözmenize yardımcı olacaktır.


  PARFÜM KOKU NOTALARI NELERDİR?


  Üç parfüm bileşeni, çeşitli parfüm notalarının gün boyunca ciltte nasıl canlanıp dağıldığını ve birlikte nasıl hoş kokulu bir uyum oluşturduğunu daha iyi anlamamızı sağlar.


  Parfüm bilginize bağlı olarak, koku koleksiyonunuza yeni eklemeler denerken koku ailesini veya belki de en çok bilinen parfüm notalarını tanıyabilirsiniz.


  Peki, kokunun yapısını gerçekten nasıl derinlemesine incelersiniz ve sevdiğiniz kokuyu bu kadar eşsiz kılan temel bileşenleri nasıl tanımlarsınız?


  Karmaşık koku alma aurasını anlamak zordur, ancak parfüm notalarının gerçek gizemini keşfetmenize ve çözmenize yardımcı olacak basit bir rehber oluşturduk.


  ÇERİKLERİN KİMYASI VE CİLT


  Cildin kimyası, parfümün gün boyu gelişmesini sağlayarak sizi farklı parfüm notalarıyla tanıştırır. Bu nedenle bir kokuyla ilgili ilk izleniminiz gün geçtikçe değişebilir.


  Parfüm ne kadar konsantre olursa ve parfümün karmaşıklığı ne kadar fazlaysa, bir o kadar parfümün daha yavaş çözülmesini ve zaman içinde farklı bir koku yolculuğu ile gelişmesini sağlar.


  Her bir parfüm notası ve içeriğinin kendi amacı vardır ve birlikte karıştırıldığında birbirleriyle farklı tepkiler vererek, bir parfümün benzersiz bir koku akoru ile sonuçlanır. Usta bir parfümcü, bir kokunun üstte, kalpte ve tabanda uyum içinde şarkı söylemesini sağlamak için bu karışımları en iyi şekilde yapacaktır.


  Parfüm Notaları: Bir Parfümün Üst,Kalp,Alt Notaları Nelerdir?

  ÜST NOTALAR


  Üst notalar, bir parfümün ilk izlenimi olarak tanımlanabilir ve bu parfüm notaları, sıktıktan sonra cildinizden ilk ayrılan notalardır.

  Bir kokunun açılış notaları genellikle limon veya bergamot gibi narenciye notaları gibi hafif, keskin ve taze notalar veya kokuya keskin bir dokunuş katacak yeşil meyveli notalından oluşur. Pure Extrem Parfüm'ün portföyünden uzun süredir favori olan  Pure Aventus Bergamot'un ve odunsu notların lezzetli bir dokunuş kattığı harika bir parfüm. Parfüm üzerine sıktığınızda cildinizde yerini bulduktan yaklaşık 5 dakika sonra yerleşmeye başlayacaktır. Üst notalar, Koku piramidindeki en uçucu notalardır ve 1 ila 2 saat içinde cildinizden buharlaşma eğiliminde olan hafif moleküllerden oluşur.
  Parfüm Notaları: Bir Parfümün Üst,Kalp,Alt Notaları Nelerdir?
  KALP NOTALARI


  Adından da anlaşılacağı gibi, Kalp notaları veya orta notalar parfümünüzün kalbini oluşturur ve kokuların zengin gövdesini oluşturur.


  Bu parfüm notaları bir parfümün ana karakteri, parfümün birkaç saatlik kullanımdan sonra cildinize yerleştiğinde kokladığınız kokudur.


  Kalp notaları, parfümü zamanla daha da çekici hale getirecek şekilde şekillendirir ve parfüm konsantrasyonuna bağlı olarak genellikle uygulamadan sonra 6 ila 8 saat arasında cildinizde kalır.


  Çiçek ailesinden en popüler notalardan bazılarını kalpte buluruz, örneğin gül mutlak veya daha baharatlı gül yağı ve yasemin vadisinin zambağı, gül ve yasemin kokulu parfümleri oluşturur.


  Pure Extrem Parfüm'ün sevilen kokusu Pure Black Orchid , böyle bir kokuya örnektir ve kokunun kalbinde, gelin buketlerinde sıklıkla kullanılan bir çiçek olan güzel Muguet çiçeğini yakalar. Parfümün patlayıcı çiçeksi kalbi, baharatlı notalara dayanan ylang-ylang tabanıyla en mükemmel dengeyi kuruyor.

  Parfüm Notaları: Bir Parfümün Üst,Kalp,Alt Notaları Nelerdir?


  ALT NOTALAR


  Bir parfümdeki temel notalar, tüm parfümün üzerine inşa edildiği temeli oluşturur ve kokunun son izlenimini sağlar.


  Bunlar hatırlamak için burada olan notalardır, sizi tam ruhunuzu etkilediği çok sevdiğiniz bir anıya geri götürecektir. Alt notalar kalp notalarının sonlarına doğru devreye girerek bir kokuya derinlik ve dolgunluk katar, en konsantre parfümlerde 12 ila 24 saate kadar kalıcıdır. Ortak temel notalar, yosunlu ormanlar, miskler, kehribar ve gurme notalardır. 
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.