Şimdi Ara

Parça uyumu ve tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ryzen 5 5600x işlemcili bir bilgisayar toplamaya çalışıyorum. Anakart olarak MSI Mpg B550 Gaming Plus tercih ettim. bazı istekler haricinde ezbere bir tercih yaptım. özellikleri fena değildi ve amazon almanyadan indirimli fiyat düşünce tercih ettim bu anakartı. Nvme ssd olarak WD Black Sn750 500gb aldım. Ram olarakta Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming (TLTYD432G3200HC16CDC01) . Bir tek ekran kartı, güç kaynağı ve kasa kaldı.

Bu parçaları tamamen denk geldiği için indirimli bir şekilde toplamaya çalıştım. Sizce sıkıntı çıkaracak bir parça var mı bu sistem içerisinde? Oyun oynamıyorum. Daha ziyade günlük kullanım ve bazı tasarım programlarını orta halli kullanıyorum. Sistemi 4 yada 5 yıl kullanmayı düşünüyorum. Ekran kartı olarak giriş seviyesi birkart almaya niyetim var, bu yanlış bir düşüncemidir, yoksa biraz daha üst model birşey mi almak mantıklı olur? Birde kasa konusunda varsa tavsiyeniz alabilirim. Ama öyle aşırı ışıklı falan birşey alma niyetinde değilim sade kibar görünümlü bir kasa bakıyorum. şimdiden teşekkür ederim.

• RAM'de sıkıntı olacağını sanmıyorum

Ekran kartları şu an çok pahalı, 1xxx 2xxx serisi alacaksanız çok harcama yapmayın. 3xxx serisi yıl sonuna kadar düşecek, ekran kartı gelene kadar ikinci el eski ve temiz bir kart kullanabilirsiniz

• Tercih ettiğin anakart, RAM ler ve işlemci gayet iyi parçalar.. uzun süre idare edecektir seni.. ancak keşke RAM leri 3600 MHz seçseydin.. RAM hızı konusunda Ryzen işlemciler daha hassas.. performansa katkısı olurdu.. ama oyun oynamayacaksan çok da bir önemi yok.. bu arada o işlemciye stok soğutucu yetmez.. orta kalite de olsa harici bir hava ya da sıvı soğutma alman gerekiyor..

Oyun oynamıyorsan 2. elden uyguna ve temiz bulursan GTX 1060 3 GB, GTX 970 gibi modeller her türlü işini görecektir.. hem oyun oynamak istersen, hem de kullandığın uygulamalarda..

Soğutucu: https://www.teknobiyotik.com/donanim/overclock/dark-freezer-x128-2x12cm-frgb-led-li-intel-amd-uyumlu-4pin-pwm-fanli-4x-isi-borusu-direkt-kontak-islemci-sogutucu-dkccx128.html

Kasa: https://www.hepsiburada.com/tx-k4s-1x-usb3-0-12cm-egzoz-fanli-atx-bilgisayar-kasasi-siyah-txchk4s-p-HBV000019Z1FU

PSU: https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/high-power-600w-80-gold-performance-gd-aktif-pfc-guc-kaynagi-hp1-j600gd-f12s.html

• Angelmax kullanıcısına yanıt

dediğiniz gibi 16gb 3600mhz ram almaya niyetimn vardı başta. ama indirimde 32gb yi biraz da uygun fiyata görünce 3200mhz aldım. dediğim gibi oyun oynamıyorum. sanırım çokta sıkıntı olmayacak. Soğutucu işini sonraya erteledim. haliyle birden sıfır sistem toplayınca maddi olarak zorluyor. sistemin durumuna göre sonrasında su soğutma olmaz belki ama hava soğutma alma niyetindeyim.

• Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim arkadaşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ones

dediğiniz gibi 16gb 3600mhz ram almaya niyetimn vardı başta. ama indirimde 32gb yi biraz da uygun fiyata görünce 3200mhz aldım. dediğim gibi oyun oynamıyorum. sanırım çokta sıkıntı olmayacak. Soğutucu işini sonraya erteledim. haliyle birden sıfır sistem toplayınca maddi olarak zorluyor. sistemin durumuna göre sonrasında su soğutma olmaz belki ama hava soğutma alma niyetindeyim.

Tamam kardeşim.. soğutmayı almayı mutlaka düşün.. çünkü yaz mevsimindeyiz şu an.. kasayı da link verdiğim gibi sade bir şey alacaksan, bu sıcaklarda fırın gibi olacaktır kasanın içi.. haliyle işlemci de bundan nasibini alır.. benden söylemesi..

• quote:

Orijinalden alıntı: Angelmax

Tamam kardeşim.. soğutmayı almayı mutlaka düşün.. çünkü yaz mevsimindeyiz şu an.. kasayı da link verdiğim gibi sade bir şey alacaksan, bu sıcaklarda fırın gibi olacaktır kasanın içi.. haliyle işlemci de bundan nasibini alır.. benden söylemesi..

Alıntıları Göster

Peki biraz daha düzgün bir kasa önerseniz ne önerirsiniz. Sade kasadan kastım aşırı ışıklandırmalı kasalar olsun istemiyorum. uygun sayıda fan ve sade görünüm yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: ones

Peki biraz daha düzgün bir kasa önerseniz ne önerirsiniz. Sade kasadan kastım aşırı ışıklandırmalı kasalar olsun istemiyorum. uygun sayıda fan ve sade görünüm yeterli.

Alıntıları Göster

Güncel kasalarda öyle kasa hiç yok kardeşim maalesef.. ben sana kasaların sayfasını link atayım.. sen beğendiğini seçersin kendin..

Kasalar: https://www.hepsiburada.com/bilgisayar-kasalari-c-1013?filtreler=powersupply:Yok&siralama=artanfiyat

Alternatif: https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa.html?dir=asc&kasa_psu_araligi=157&order=price

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.