Şimdi Ara

Parayı faize yatırarak geçinmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
1
Favori
25.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşin dini boyutuna girmiyorum sadece aklıma geldi mesela elimizde 500 bin tl var bunu faize yatırsak 5000 tl civarı bir aylık gelir oluyor. Ekonomi, banka işlerinden pek anlamam bunun önünde bir engel var mıdır ?

• Senelik %8-10 civarı faiz alırsın en fazla 50.000TL faiz alırsın aylık 4.150-4.200 civarı para eder, 5 sene sonra enflasyondan bu zamana göre 250.000TL aylık 2.400TL gibi bir para kalır eline zamanla erir para... Şu faiz olayını bir türlü kafanıza sokamadınız gitti...

Bu arada haksız faiz haramdır. Bunu da dini yorum yapan adamlar kafasına sokamadı gitti... Şu zamana göre ortalama senelik %2o faizden sonrası haram demeleri lazım. Yani haksız kazanç enflasyon oranından fazla olan kazançtır. Yoksa o paraya alacağın senelik faiz eksiktir bile, daha fazla alman lazım o fazlası bankanın kasasına giriyor. Her neyse... Okuyun araştırın öğrenin işte... Faiz çok yanlış anlaşılıyor memlekette... Adam mesaisiz, sigortasız işçi çalıştırıp cep ediyor parayı ona helal diyorlar.
  • Senelik %8-10 civarı faiz alırsın en fazla 50.000TL faiz alırsın aylık 4.150-4.200 civarı para eder, 5 sene sonra enflasyondan bu zamana göre 250.000TL aylık 2.400TL gibi bir para kalır eline zamanla erir para... Şu faiz olayını bir türlü kafanıza sokamadınız gitti...

Bu arada haksız faiz haramdır. Bunu da dini yorum yapan adamlar kafasına sokamadı gitti... Şu zamana göre ortalama senelik %2o faizden sonrası haram demeleri lazım. Yani haksız kazanç enflasyon oranından fazla olan kazançtır. Yoksa o paraya alacağın senelik faiz eksiktir bile, daha fazla alman lazım o fazlası bankanın kasasına giriyor. Her neyse... Okuyun araştırın öğrenin işte... Faiz çok yanlış anlaşılıyor memlekette... Adam mesaisiz, sigortasız işçi çalıştırıp cep ediyor parayı ona helal diyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Mavi -- 27 Haziran 2017; 2:33:13 >
  • ancak eflasyonu kurtarırsın
  • Parayı başka şekilde değerlendirmiyorsan en azından faize yatırmak mantıklı. Enflasyonun parayı erittiğini falan söyleyenler var.
  • arslanbenzer kullanıcısına yanıt
    güzel Türk Liramızda bu kadar değer kaybı yaşanıyorken zarar etmesi daha muhtemel
  • açıklarmısınız hocam şu enflasyon olayını
  • quote:

Orijinalden alıntı: winchester34

açıklarmısınız hocam şu enflasyon olayını

Hocam inanın bu işleri pek bilmem o yüzden şimdi yanlış bir şey söylemeyeyim.
  • Dini boyutuna girmiyorum derken inançsız biri misin hocam? Yok eğer müslümansan faiz o kadar büyük bir günah ki işleyenler Allah ve peygamberine savaş açmakla tehdit ediliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: winchester34

açıklarmısınız hocam şu enflasyon olayını

Atıyorum bugün 1 liraya aldığın ürün 1 sene sonra 2 lira oluyor, paran değersizleşiyor
  • Parayı faize yatırarak geçinmek
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

Parayı faize yatırarak geçinmek

Sen bozmuyorsun başkası bozuyor, saçmalamayın... Ne kadar kafasız adam var memlekette... Faiz de bir enstrumandır, devlet dahil sermayedar her birey bundan yararlanır. Keşke sermaye faiz yerine üretime aksa ama her zaman şartlar olgun olmuyor.
  • Faiz olayı hazıra dağ mı dayanır gibi bir duruma gelmiş oluyor.
  • Zaten senin o 500 bin liran yıllık faiz oranı kadar enflasyon yüzünden değer kaybedecek. Hatta daha fazla bile kaybedebilir. Faize para yatırmak akıl işi değil 500 bin lira ile gidip bir taksinin tekerini al akmaz kokmaz gittikçe de değer kazanır. Plaka fiyatları semte göre değişse de hiçbir zaman zarar ettirmez.
  • Turkiyede betona yatirim yapmak herzaman daha karlidir. Ozellikle uzun vadede.
  • Olmaz para erir. Gecinecek kadar kazaniyirsaniz parayi dolara cevirin bekletin illa artacak uzun vadede mesela buyuk para lazim oldu 10 bin falan o kadarlik dolar bozdurun .
  • Bizim ülkede real faiz eksilerde kardeşim o yüzden millet paso ev alıyor.
  • DaYWaLkeR kullanıcısına yanıt
    hhahah böyle diyiip diyip islami bankalarla milletin parasını ne soydular be
  • Enflasyon nedir real faiz nedir

100 liran var bunu faize attın 1 yıl sonra 110 lira oldu buna faiz nedir

Ekmek 70 kurusu 75 kuruş oldu yaklaşık %7-8 buna da enflasyon nedir yani artik cebindeki 10 tl ile daha az sey Alican ekmek sadece örnekti atıyorum kırmızı et 35 dır 40 olur araba foyatı 40 dır 43 olur

Faiz oranın neydi %10 enflasyon oranın neydi %8 elinde kalan ne %2 buna da real faiz oranı denir yani sen bankadan 10 lira faiz elde ettin ama sana getirisi aslında %2 ki bu oran bazen eksiye bile düşebilir

Kısaca yapilmaz en temiz ı daire yada arsa almak ciddiyim
  • Herkes enflasyon enflasyon demiş. Ben açıkçası çok katılmıyorum ona. Faizler enflasyon karşısında erir tabi ama sen aylık 5 bin faiz alıp 2 3 bin yiyip gerisini yine faize destek koyarsan faizdeki para sürekli artacağı için enflasyona karşı direnç oluşturursun. Ev aldın diyelim 10 sene sonra evinde fiyatı düşer sonuçta 0 ev ile 10 yıllık ev aynı fiyat olmayacaktır. Ayrıca ev kiraları aynı paradaki faizin yarısı kadar oluyor çoğu zaman. yani ev kirasından daha çok enflasyon yiyebilirsin. Ha ev iyi yerdedir 10 yılda değerlenir o ayrı bir konu. Ben açıkçası 200 300 bin gibi bir para yapıp faizden geçinmeyi yeterli buluyorum.
  • O kadar para varsa arsa almak mantıklı. 30 - 50 bin varsa koyarsın faize
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.