Şimdi Ara

Para Kullanılmayan Ülke - KÜBA (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
3
Favori
9.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • EN BÜYÜK TARAFTAR, POLİTİKACILAR SAHTEKÂR
    İtiraf etmek gerekir ki Maradona’ya olan saygı ve sevgimizin sebebi, onun futbol dehası kadar başı sıkışınca Amerika’yı ya da gelişmiş bir Avrupa ülkesini değil Küba’yı seçmiş olması ve “Papa fakirleri çok düşünüyorsa Vatikan’daki altınlarını satsın” gibi ‘toplumsal içerikli’ mesajlar vermesidir. O, ‘bir futbolcunun üzerine vazife olmayan’ konularda konuşur, haksızlıklara ve bu haksızlıkların müsebbibi politikacılara isyanını sert bir dille ifade ederdi.
    Dünya Kupası için Amerika’ya geldiğinde, zamanın Arjantin Başkanı Carlos Menem’i hedef alarak, “Buralarda dolaşıp caka satacağına ve dünya kupasını kazanacağız diye böbürlenip duracağına, sokaklarda aç gezen fakirleri ve evlerinde oturan işsizleri düşünmeli” demişti.
    Şilili diktatör Pinochet tutuklandıktan sonra, “Pinochet’nin tutuklanmasına çok sevindim. Arjantinli diktatörlerin sonunun da aynı olmasını dilerim” diyen Maradona için politikacılar iflah olmaz birer hırsızdır: “Birçok defa beni politikaya çekmeye çalıştılar, ama ben ekmeğimi koşarak ve top oynayarak kazanıyorum. Elimi insanların cebine sokmam. Politikacıların hırsız olduğu aşikar. Yoksa o kadar malı mülkü nasıl edinebilirlerdi?”
    Ama bazı politikacıları hariç tutar efsanevî futbolcu. Hatta FIFA’nın düzenlediği ankette futbolseverlerin oylarıyla kazandığı ‘Yüzyılın Futbolcusu’ ödülünü Arjantinliler’e, eşine, dünyadaki tüm futbolculara, ona oy veren tüm taraftarlara ve ‘dünyanın en ünlü Arjantinlisi’ne ithaf ederken, “Özellikle de Fidel Castro’ya” demeyi ihmal etmez. Peki ama nedir Maradona’nın Castro ve Küba sevgisinin kaynağı? Belki memleketlisi Che’den ötürü kanı kaynamış, belki sosyalizmin bu son kalesinin dünyanın namusunu koruduğunu düşünmüştür.

http://arsiv.ntv.com.tr/news/209666.asp

• Sosyalist futbol takımları ve kısa tarihleri
    Dünyadaki işçilerin kurduğu en ünlü takımları inceledik.

Ülkedeki krallık rejimine karşı, iki işçi sınıfı arasındaki çatışmadan, seslerini daha iyi durmak isteyenlerin kurduğu takımlar...

Bir çok kulüp hala bu geleneğini devam ettirmekle beraber bazı kulüpler ise endüstriyel futbola ayak uydurmuş halde.

Şimdi başlıyoruz;

https://ofpof.com/spor/isci-sinifin-kurdugu-futbol-takimlari
  • Para Kullanılmayan Ülke - KÜBA
  • Esasen para sanal birşey kağıt parçası. Parayı yöneten güçler onu değerli kılarak insanları toplumları çalıştırmaya yönlendiriyorlar. İnsanları bankalar araclığı ile borçlandır bu borçları ödemeleri için çalışmaları gereksin işte modern kölelik sistemi. Bu bizim ülkemizde işe yarıyor belki ekonomi büyüyor ama halk çok fazla sömürülürken parayı elinde tutup yatırım teknoloji arge yapması gereken büyük şirketler veya bankalar gerekeni yapmıyorlar. Halkımızın işgücü düşük katma değerli ürünler ile boşa harcanıyor.
  • Sefalet içindeki Küba'da eğitim oranı ve sağlık koşulları ABD'den üstün. Sefalet içindeki Küba'da, burada 3 kuruşluk internet hızıyla internete giren ama ne kendisine vakit ayıracak zaman bulabilen ne de kazandığı parayla eğlenebilen insanlar yoktur. Sefalet içindeki Küba, çok ciddi ambargolara rağmen mutlu olabilen nadir toplumlardan biridir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Para kullanacak olsalar alabilecekleri bir şey yok çünkü garibanların. Sefilliğe alışmışlar.
  • Paraya ihtiyaçları olmadığını, Küba vatandaşlığına geçtiğinde fark edersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: neutumn

Paraya ihtiyaçları olmadığını, Küba vatandaşlığına geçtiğinde fark edersin.
    Gönüllü kölelik bana göre değil, teşekkürler. Türkiye'nin rüzeva ekonomisini bile Küba'ya, Venezuela'ya tercih ederim.
  • Dediğim gibi, sen bir dene; denemeden net yargılara kapılma. Türkiye'de mi kölesin orada mı anlaşılacaktır, benim bir iddiam yok zaten.

• Küba bile çok iyi refah yaşıyor.
  • neutumn N kullanıcısına yanıt
    Hayret ediyorum.

Diktatorlukle, saltanatla yonetilen , fakirlikten kırılan bir ülkeyi nasıl destekliyebiliyorsunuz.

Baskı, şaibeli ölümle hic bahaetmiyorum bile...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hayret ediyorum.

Diktatorlukle, saltanatla yonetilen , fakirlikten kırılan bir ülkeyi nasıl destekliyebiliyorsunuz.

Baskı, şaibeli ölümle hic bahaetmiyorum bile...
    dolar 4,72 bro :)
  • ComradeMRX kullanıcısına yanıt
    Kuba'da yukselebilecek bir dolar bile yok bro...

800 yumurta goturup ekran karti aliyormussun... ( Yumurtalari da bozulmadan Nvidia'ya yetistiriyorlar heralde... )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 25 Mayıs 2018; 18:24:26 >
  • Periah kullanıcısına yanıt
    Hayır, desteklediğimi ifade etmedim, yöneltilen eleştirilerin ölçülü olması gerektiğine işaret ettim. Küba'nın bu tezatlıkta yaşanmak istenilen ülkelerin başında gelmesinin ardındaki sebebi irdeleyelim diyorum. Baskı, ekonomik yetersizlik ve yönetim usulü gibi baktığın açıya göre farklı yorumlanabilen dinamiklerden bahsediyoruz. İnsanlar henüz kendi kendilerine devletsiz yaşayamıyorlar, devlet de kapitalizm kadar gerekli, ki 'mülkü' ifade eder zaten.

Yaşadığın toprakları geçtim, eğitimde fırsat eşitliği, eğitim oranı ve sağlık hizmetleri konusunda ambargo yediği ABD'yi dahi sollayan bir ülkenin toplum yapısını ve yönetimini gözden kaçıramazsınız. ABD'de yaşayan 3,5 milyon homelessness ile kıyaslarsan kimin baskıcı olduğunu, kimin demokrasi ve özgürlükten yana tavır takındığını anlarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neutumn -- 25 Mayıs 2018; 18:54:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Kuba'da yukselebilecek bir dolar bile yok bro...

800 yumurta goturup ekran karti aliyormussun... ( Yumurtalari da bozulmadan Nvidia'ya yetistiriyorlar heralde... )
    adamlar para kullanmıyorki fazla :)

sen onu bırak ne olacak Türkiyenin hali??
    Secimde iktudar degisti degisti yoksa kotu gunler bekliyor bizi.

Ilk tur İyi parti ikinci tur Erdogan'in karsisinda kim kalirsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 25 Mayıs 2018; 18:21:43 >
  • neutumn N kullanıcısına yanıt
    Görmezden geldiğiniz unsurların basinda kalite geliyor.

Kuba gibi teknolojinin t'sinin olmadigi bir ulkede tıp eğitiminin ne kadar kaliteli olabileceğini sorgulamamanız üzüntü verici...

Birde bu Amerikada evsiz kalan insanlar bunu nasil basaraniliyorlar hayretler icindeyim. 35 milyon rakamini nereden duydugunuzu yazarsaniz sevinecegim.

Ikinci olarak Muduro denen adamın ulkesini nasıl bes paralık ettigini umarim duymussundur. Orada da yumurta ile traş dınemi baslamış berberlerde...

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.