Şimdi Ara

Para Kullanılmayan Ülke - KÜBA (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
174
Cevap
3
Favori
9.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Periah

Bu dedigin ulkelerde muhalefet diye birsey var. Eger Türkiye komunist olsaydı bizde bugünkü gibi ortalığa çıkıp ulkedeki devlete ait tek donanım sitedinde (kızıldonanım) sallasaydık sağa sola iki gün sonra içerde olurduk. Daha da devam etseydik 3 gün sonra kaybolurduk.

Sana hic garip gelmiyor mu bu Küba'da neden farkli dusunen 1 adam yok. 1 tane hicburseyden memnun olmayan deli bile olmaz mi koca ulkede ?

Iste bu garip. Bu insanlar gikini cikartamiyorum. Sen neden hepimize kendin dahil bu kötülüğü yapmak istiyorsun ? Komunizm gibi bir rejimle butun herseyi 1 adama baglayinca kurtulamazsin oyle bur beladan kolay kolay donusu yok bunun 3. Dunya ulkesi olup cikariz...

Bu konularda su propaganda yayinlarini birakip Kuba'ya elestriel yaklasmis 1 tane olsun belgesel izlemeni cok isterim. Iyi niyetlisin anliyorum ama iyilik yapiyorum diye cok buyuk bir felaketin savunucusu haline gelmissin.

https://www.netflix.com/tr/title/80109535 en azindan bu belgesele bir bakiver. Nasil sanal bir efsane insa etmisler gor. Tek masum kisi belkide Che o devrimde ama oda çok saf bir adam gercekleri goremedi.

tamam izleceğim teşekkürler.

şunda aydınlat,tamam komünizm kötü,baskı altında tutuyorlar, tamamda adamların eline ne geçiyor, abd,avrupa,japonya rakip olamaz.

ufak ada ülkesi,bunu neden yapiyorlar onda beni ikna et,niye tıpa önem veriyorlar. hadi 9 milyon nüfuslu ülkeyi dizginleyince ellerine ne geçiyor.

bizim ülkede başkan 1000 odalı saray ,ülke geziyor,almanya kıskanıp,alman arabalarına biniyorlar, hatta diyanet fakirliği övüp,milyonluk alman arabasına biniyor,bunlar halkı kazıklıyor,bu lüx kaybetmemek için dersin, peki kübada katı rejim baskı altında tutunca halkını eline ne geçecek?

hayat, neden sonuç ilişkisi? ozaman nedenini anlatırmısın? tüm dünya 9 milyonluk ufak ada ülkesinden neden korksun??

• şu videoyu izleyin,mutlu olmayı öğrenin,müzik öğrenin bunuda mı komünizm zorla yaptırıyor??

biraz mutlu olun, türkiyedeki gençliğe şu müzik aletlerini göstersek çalmayı bırak %95 mal mal bakar :) biraz hayatı öğrenin

• ComradeMRX kullanıcısına yanıt
    Komünizmin kötü gösterilmesi pek anlaşılabilir bir şey değil. Evet sürdürülebilirlik açısından çok kötü bir sistem. Öyle olmasaydı Sovyetler şuan hala ayakta olması gerekirdi. Fakat Dünyada süregelen Kapitalist düşünceyi ele alırsak , yani insanların para hırsı için yaptıkları.

Bir insanın amacı uğruna neler yapabileceğini düşünmek çok kötü. İnsanların parayı daimi bir amaç yerine araç olarak görmesi gerek. Fakat para her zaman araç olarak görenlerin eline geçmez.

İleri gelen yıllarda yapay zeka-robot gibi alanlarda oluşan gelişmeler işsizliği devasa hale getirebilir. Zira insanlar daha masraflıdır. Bu yüzden dünya genelinde hükümetler herkese belirli bir ücret verecek. Bu ücret insanlara sus payı olarak verilecek sadece. Hatta bu ücretler şuan hala konuşuluyor. Gelecekten gerçekten çok korkuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Centaurus A

Komünizmin kötü gösterilmesi pek anlaşılabilir bir şey değil. Evet sürdürülebilirlik açısından çok kötü bir sistem. Öyle olmasaydı Sovyetler şuan hala ayakta olması gerekirdi. Fakat Dünyada süregelen Kapitalist düşünceyi ele alırsak , yani insanların para hırsı için yaptıkları.

Bir insanın amacı uğruna neler yapabileceğini düşünmek çok kötü. İnsanların parayı daimi bir amaç yerine araç olarak görmesi gerek. Fakat para her zaman araç olarak görenlerin eline geçmez.

İleri gelen yıllarda yapay zeka-robot gibi alanlarda oluşan gelişmeler işsizliği devasa hale getirebilir. Zira insanlar daha masraflıdır. Bu yüzden dünya genelinde hükümetler herkese belirli bir ücret verecek. Bu ücret insanlara sus payı olarak verilecek sadece. Hatta bu ücretler şuan hala konuşuluyor. Gelecekten gerçekten çok korkuyorum.

hocam bende komünizm savunmuyorum,videoyu youtube izledim paylaştım,tartışma bu. burda kübayı sövenleri anlamıyorum, avrupalı,abd şirketler altında köpek gibi çalışıp,emeklerini sömürüyor,ama kübaya sövüyorlar, küba bunlara ne yaptıysa.

yazılarımı okursanık, yapay zeka,robotlaşma gümbür gümbür geliyor,bu alanda çalışıyorum y.dışı.

gelecekte işçi,insana ihtiyaç azalacak,artık işe yaramadıklarını gören kapital sistem bunları böcek gibi ezdiğinde göreceğim :)

Bu konular burada kahve muhabbeti gibi 2 sözcükle anlatılabilecek seyler degil.

Bildigimiz uzere komunizmin kuramcilarini herkes tanir kominizmin medya ayagi propaganda yonu cok kuvvetlidir bu sayede insanlari kapana kistirirlar cok gec oldugunu anlayamadan.

Bu konuda eger benim kafa yapimi ve dusuncelerimi merak ediyorsan ilk olarak bu belgeseli izleyin bu arada belgesel tek tarafli degil iki tarafada saydiriyor yani propaganda amacli haxirlanmamis bana izledikten sonra hak verirsiniz.

Ikinci konuda sorunun yanitini alabilmen icin kominizmin dogasini bilmek zorundasin. Kominizm veya kapitalizm veya baska birsey sadece onu anlatan onu destekleyen yayinlarla anlasilamaz. Bir teori bir dusunce, bir kavram o dusuncenin karsitida bilinirse gercek bir zemine oturur. Yani komunizmi tam anlamiyla kavrayabilmek icin komunizm elestirilerinide en yetkin kisilerden ogrenmek gerekir. Komunizmin bana gore en yetkin elestirilerinden biri liberalizmin dn ünlü savunucularında Nobel iktisat ödüllü Fredrich Von Hayek'in kölelik yolu adlî eseridir. Eğer verdigim belgeseli izleyip üzerine bu kitabi okursan kafandaki pekcok dusunce yerine oturacaktir.

Kitapta yapilan elestiriler kuba devrimi, Çin ve Kore komunist devriminden once yapilmis olmasina karsin bu elestirilerin daha sonraki devrimlerde bir bir nasil gerceklestigini gorunce kagit ustunde insanlara cenneti vaadeden bu rejimden nicin bu kadar cekindigimi ve felaket olarak tanimladigimi daha iyi anlayacaksin.

Yalniz kitabin ilk yarisinin dili agirdir umarim fazla zorlanmazsin.

• Hattatlar işsiz kalmasın diye bu ülkeye matbaa 400 yıl sonra girdi biliyor musunuz ?

• Periah kullanıcısına yanıt
    Umarım öyle bir şey tekrar olur. Zira işsizlik sayısının o şekilde artışı dünyayı çok sarsacaktır. Ülkelerin şimdiden bu şekilde önlem alması çok mantıklı bir karar. Bakalım daha nasıl şekillenecek dünya.

• Inanilmaz carpik bir dusunce yapisi sizinki. Belli is kollarinin robotlara devri insanlarin daha cok sanat ve kultur veya teknolojik agilikli ozellesmis meslek dallarina yonelmesine neden olacaktie. Aynen sanayi devrimi oldugunda seri uretimin hepimizi issiz yapmamasi gibi , 3 5 hattatin ulkeye verdigi devasa zararin getirisi olmamasi gibi. Matbaa insanlari issiz birakmaz, bilimteknoloji issiz birakmaz sadece ekonomiyi donusturup yeni alanlarin acilmasini saglar.

Hatta son olarak calismanin gerekmeyecegi ve her insanin hoslandigi seyi yaptigi bir dunya bile gorebilme umudumuz varken bencilce nedenlerle tum toplumu cezalandirma anlayisi dogru degildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Paco de Lucia

Taksicilerin doktorlardan iyi kazandığı bir ülke. Cool

kübaya giden arkadaşın yazısı

küba'ya gidip geldikten sonra sözlükten yazılanları okudum ve çoğuna içim kan ağladı. uzun uzun küba'daki sistemin halk için pozitif ve negatif yönlerini anlatmayacağım fakat burda yazılanların beni üzmesinin tek bir sebebi var.

abd-avrupa kapitalizminin bize öğrettiği değerlerle küba sosyalizmini değerlendirmek.

yani aslında herşey sizin (mesela) özgürlüğü nasıl tanımladığınızla ilgili. ne yazıkki girilen 10 entryden 8'i bu hatayı yapmış ki bu da sözlük yazarları konusunda hayal kırıklığına uğramama da sebep olmadı değil.

tek bir değerlendirme yapıyorum.
    özgürlük nedir mesela?

reklamların kimyamızı bozup, bize tüketince zevk ve tatmin yaşayan, bu tüketimi sağlamak için 7/24 iş stresi içinde yaşayan bu sırada gündelik tüketimle mutlu olmak için para kazanma mecburiyeti içinde debelenirken aynı zamanda temel ihtiyaçlarımız için özel sağlık sigortalarına servet domalan, çocukların eğitimleri için yılda 40 bin tl yi nasıl vericez lan diye bizi çocuk yapmaktan uzaklaştıran, ucuz yemek için ne idüğü belirsiz gdo lu yiyeceklere saldırıp kanserden ölen tüm bunları yaparken de kendimizi mutlu zannedip aslında stresten hastalıklara yakalanan insanlar olmak mı?

dün bir reklam izledim mesela, duş jeli reklamı. diyorki beni kullan, kendine özgüvenin gelsin. bu mudur özgürlük mesela? duş jeliyle mi gelir özgüven?

biz burda tüketime esir olmuşuz, haberimiz yok ve kendimizi mutlu ve özgür sanıyoruz. (bi de o duş jelini kullananlar özgüvenliler)

onlar orda tüketim esaretinden uzaklar, yukarıda saydığım gündelik ve temel ihtiyaç streslerinin hiç biri hayatlarında yok. inanabildin mi buna? evet bu streslerin hiç biri yok, çocuğun okul masrafı, ev kredisi, anam hasta oldu ameliyat masrafı diye cümleleri yok hayatlarında...

kim daha özgür?

özgürlüğün tanımı ne kardeş? kim verdi bu tanımı sana? kim öğretti "bu" özgürlüğün tanımını sana?

ben söyliyim, özgüvenini duş jeliyle kazanacağını söyleyen o reklam, özgürlüğünü de nike ayakkabı alıp koşuya çıkar gibi yapıp fotoğrafını da instagramdan paylaşırken aldığın like'larla ve o like sayısının diğerleri tarafından görülmesiyle kendini tatmin hissetmeni sağlayarak yaptı sana.

ama kübalılar kaç like aldıklarını sayamıyorlar çünkü çok fakirler...

125 saat daha yazarım da, anlayan burdan anlar...

https://eksisozluk.com/kuba--62585?p=48

• quote:

Orijinalden alıntı: CaptanFarfan

Millet neler yapıyor adamlar hala komunizm kovalıyor çok enteresan valla. Bir de adamlar fakir yaşamayı seçmiş olamaz mı gibi argümanlar var ki aman Yarabbi :)
    Komunizm başarısız olmaya mahkum bir sistemdir. İnsanların arzuları vardır ve bu arzuları sonsuza kadar bastırmak imkansızdır. Düşünün; bir odada yaşıyorsunuz ve camdan dışarıyı izliyorsunuz. Ama sadece izliyorsunuz çünkü elini uzatan cezayı yer. 2018 yılında bu sistemin başarılı olma şansı var mı gerçekten ?
    Geçin o et bedava yemek bedava ayaklarını. Onlar komunist sistemi jelatinleyip satmak için tasarlanan reklamlar.
    Ayrıca, ben köpek gibi ders çalışıp doktor olacağım ama simitçiyle 3 aşağı 5 yukarı aynı parayı alacağım. E hani kapitalizm sömürüyordu ? Benim emeğimle simitçinin emeği bir mi ?
    Kapital sistem şans tanır; çalışıp doktor olan insanın emeğiyle yan gelip yatan, simit satanın emeğinin değerini verir. Kapital sistem ürettiğin değeri satma sistemidir. Bu sistem çalışan insanlar, okuyan insanlar için çok güzelken çalışmayıp yan gelip yatanlar için ideal bir sistem değildir.
    Ha burada da sıkıntı var mı ? Elbetteki var, kusursuz sistem yok zaten. Sadece mevcut içerisinde olması gereken sistem kapital sistemdir.

"herşey tartışılabilir zırvalığına inan insanlardan farklı birşey beklenmez, taciz,tecavüz, hak gaspı, cahil kalmak tabi bunları tartışalım. özgürlük sonuçta. sen fakir kalabilirsin, ama birileri özel okullarda, altında son model araba, lüks bir hayat yaşama özgürlüğü var, bunların hepsi modern köle kardeşim senin elinle hazırlansa bile. özgürsün işte daha ne istiyorsun. paran yok diye tedavi olamıyor musun, it gibi çalışıp bırak tatili rapor almaya bile kalksan patronun gozünün içine mi bakıyor, amaan salla be özgürsün." bu kafadakilerin kıyısından bile geçmemesi gereken ülke

ekşi

• quote:

Orijinalden alıntı: SıradanCanlı

Efsane.Cüero..Bir devrimci vardı.Böyle şapkası vardı yıldız.Çuquera.Neydi onun adı.Querr.Çueyro.Ceyru queyrum.

Direk aklıma gelen

hayatımda bu kadar rahat blokladığım biri olmamıştı

şöyle saklanmayın sağda solda çıkın ortalığa
  • Ve adamların sağlık sektörü abd den kat be kat daha iyi durumda.
  • para yok huzur var. seviyorum kübayı.
  • Periah kullanıcısına yanıt
    Bunu ben demiyorum ki. İnsanlar diyor. Belki de sadece onlardan etkilenmiş olabilirim. Neticede ABD Avrupa'da işçilik pahalı olduğu için Çin'e geçiş oldu ve bu işsizliğe sebebiyet verdi. Yapay zeka ise çoğu işi bunun gibi ele geçirebilir. Dediklerinizde haklılık payı var elbette fakat gelecekteki yapay zeka dan kaynaklanan işsizlik sayısı az olmayabilir. Herkese evrensel bir ücret talep ediliyor şuanda.

• Burda güzel diyenler gitse 3 gün duramaz

• quote:

Orijinalden alıntı: SıradanCanlı

Efsane.Cüero..Bir devrimci vardı.Böyle şapkası vardı yıldız.Çuquera.Neydi onun adı.Querr.Çueyro.Ceyru queyrum.

Direk aklıma gelen

Direk mi aklına geldi? Kale direği falan herhalde, milletin telaffuzuyla dalga geçmeden önce Türkçe yazmayı öğrenseniz keşke.

• Kübaya 1 kez gittim. !.5 sene oldu gideli. Dünyada 30 a yakın ülke gezdim. Avrupada da yaşadım. Net söylenecek söz küba için şudur " Mutlu olmayı bilen insanların ülkesi "

Kanımca hali hazırda mevcut ekonomik dünya düzeni içinde kendi yağıyla kavrulmayı başarmış nadir ülkedir küba. Hatta güney asyadaki insanlardan daha da mutlu olma sanatında başarılı olduklarını söylemem lazım.

Mutluluğun kaynağı da aza kanaat edebilmekten geçiyor. Türk insanının tam tersini düşünün.

Bu ilk videonun %30 u yanlış bilgi içermekte. Şu engin denilen vatandaş kaç senesi kübasını anlatmış sormak lazım. Çünkü dünyada herşey çok hızlı değişim içinde. Haliyle küba da ister istemez bundan nasibini almakta. Hele de Castro öldükten sonra kapitalist düzenin saldırısına açık halde küba ve kübalılar. Dolasıyla burda bugun yazdıklarımız bile 1 sene sonra geçersiz hale dönüşecektir küba hakkında.

Küba anlatılmaz yaşanır denilecek bir yer. Çünkü gerçekten çok farklı çok açıdan.

Evet, haklısın buna itiraz eden yok zaten. İnsanın gittiği her yer pisliklerle doludur. Ama devletin amacı bunu en aza indirmeye çalışmaktır. Türkiye bunu nekadar sağlıyor tartışılır. Burada konuştuğumuz konu küba ve komünist rejim. İllaha Türkiye ile kıyaslayacaksak her ne kadar her yerimiz ayrı kanasa, sınırımızda bir çok savaş patlasa da ginede kübadakilerden çok daha iyi olduğumuzu düşünüyorum. Para kullanmayan ülke, halkların kardeşliği vs.. Bunlar büyük bir ütopyadan fazlası değil bana göre.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.