Şimdi Ara

Pandemi Nedeniyle Özel Hastaneye Yatışlarda Ücret Konusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Konu sağlık olunca parayı gözümüz görmüyor ama haksız yere olunca konu ne olursa olsun 1 lira bile ödemek istemiyorum. Bu sebeple haberlerde özel hastanelerin pandemi zamanında hastalardan almaması gereken paraları aldıklarına dair haberleri okuyunca araştırma gereği duydum. Aramızda pandemi nedeniyle özel hastaneye 5-10 gün yatışı yapılıp ücret ödeyen var mı? Bu yatışınız için E-Nabız kaydında tanı olarak ne yazıyordu?

Yönetmeliği yanlış yorumluyor olabilirim. Aramızda konuya daha vakıf olan birisi bilgilendirebilirse daha iyi olur.

Sağlık Uygulama Tebliği Nedir?

SUT, Devletin sağlığa ilişkin uygulayacağı sosyal politikalara imkan sağlayan, kılavuzluk yapan, fiyatlandırma yapan, düzen sağlayan ve bunlarla beraber diğer tüm uygulama detaylarını içerisinde barındıran mevzuat tebliğine verilen addır.

1.7 Provizyon İşlemleri (SGK sağlık yardımı almaya hakkın olup olmadığı)

09.04.2020 tarihli yayınlanan Resmi Gazete 'de SUT 'ta yer alan acil hal tanımında pandemiye de yer verilmiş. Acil hal "...ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir." şeklinde tanımlanmış ve kişilerin provizyon alıp alamamasına bakılmaksızın pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavilerin SGK'ya faturalandırılabileceği yazılmış.

Sağlık hizmeti sunucularınca T.C. Kimlik Numarası veya YUPASS numarası ile Kurum bilgi işlem sistemi üzerinden yapılan sorgulama sonucunda,

a) Kurum bilgi işlem sistemi tarafından hasta takip numarası/provizyon verilmesi halinde, sunulan sağlık hizmetleri faturalandırılabilecektir.

b) Kurum bilgi işlem sistemi tarafından prim ödeme gün sayısının yetersiz olması veya prim borcu bulunması nedeniyle hasta takip numarası/provizyon verilmemesi halinde sağlık hizmeti sunucularınca kişinin müracaatının, aşağıda belirtilen istisnai haller nedeniyle yapılıp yapılmadığı değerlendirilecektir. Müracaat aşağıda sayılan istisnai nedenlerle yapılmış ise sadece söz konusu müracaat nedeni ile ilgili sağlık hizmeti bedelleri faturalandırılabilecektir.

1.9 İlave Ücret

Bu ilave ücret konusu da hastanelere göre yüksek meblağ olarak karşımıza çıkıyor. Yine SUT 'un İlave Ücret Alınmayacak Sağlık Hizmetleri maddesinde "aşağıda belirtilen sağlık hizmetleri için hiçbir ilave ücret alınamaz" yazmakta ve k bendinde pandemi süresince pandemi olgularının tanı ve tedavileri 'de bulunmaktadır. Bu maddeden açıkça yakınımız hastaneye yatmış olsa bile çıkışı yapılırken fark ödemeyeceğiz anlamına mı geliyor?

1.9.4 Otelcilik Hizmetlerinde İlave Ücret Uygulaması

Sözleşmeli/protokollü sağlık kurumları, asgari banyo, TV ve telefon bulunan; 2 yataklı odalarda sundukları otelcilik hizmetleri için SUT eki EK-2/B Listesinde 510.010 kod ile yer alan “Standart yatak tarifesi” işlem bedelinin 1,5 katını, tek yataklı odalarda ise 3 katını geçmemek üzere kişilerden ilave ücret alabilir. EK 2/B 'de standart yatak tarifesi 55,65 TL olarak geçiyor. Ben hiç 83,50 TL 'ye özel hastanede 2 kişilik oda görmedim. Eğer bu madde de 2 kişik oda fiyatını bu kadar net olarak açıklıyorsa denetleyenlerin hiç mi gözüne çarpmıyor?

• Arkadaşlar tedavi evde devam edeceği için hastane çıkışı yapıldı. Yaklaşık 12 gün için 4000 TL 'ye yakın ödeme yaptık. Ödemenin doğru olup olmadığına dair 170 (Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik) ile görüştükten sonra hastaneye dilekçe ile başvuracağım.

• Sokaklarda niyet tavşanı görmüşsünüzdür. önlerine bir sürü kağıt parçaları uzatılır ve tavşan birini cekiverir, fal baktırmak isteyenler tavşana kağıt cektirir ve o kagıt onun olur alıp gider ve bu işlem için 5TL gibi para öder. Birgün niyet tavşanı önünde 2 kişi durdu ve birisi tavşanın başını okşadı ve fal baktırmadan yollarına tam devam ediyorlardı ki tavşancı adam "hooop 5TL ödemedin" dedi, bunlar şaşırmış şekilde "iyi ama fal baktırmadık ki" dedi, tavşancı "tavşanı okşadın o da parayla" dedi.

Para kazanma amacıyla açık olan her işletme, her fırsatta para alır. Hastaneler ticaret amaçlı birer işletmedir. Bir ticarethaneye girip 12 gün geçirdikten sonra oradan hiç para ödemeden ayrılmak biraz zordur. 2 tavşan besleyen adamın masrafları olduğu gibi 100 personel çalıştıran onca fatura ödeyen işletmenin de masrafları vardır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Sokaklarda niyet tavşanı görmüşsünüzdür. önlerine bir sürü kağıt parçaları uzatılır ve tavşan birini cekiverir, fal baktırmak isteyenler tavşana kağıt cektirir ve o kagıt onun olur alıp gider ve bu işlem için 5TL gibi para öder. Birgün niyet tavşanı önünde 2 kişi durdu ve birisi tavşanın başını okşadı ve fal baktırmadan yollarına tam devam ediyorlardı ki tavşancı adam "hooop 5TL ödemedin" dedi, bunlar şaşırmış şekilde "iyi ama fal baktırmadık ki" dedi, tavşancı "tavşanı okşadın o da parayla" dedi.

Para kazanma amacıyla açık olan her işletme, her fırsatta para alır. Hastaneler ticaret amaçlı birer işletmedir. Bir ticarethaneye girip 12 gün geçirdikten sonra oradan hiç para ödemeden ayrılmak biraz zordur. 2 tavşan besleyen adamın masrafları olduğu gibi 100 personel çalıştıran onca fatura ödeyen işletmenin de masrafları vardır.

Hocam söylediklerinizde haklısınız. İşletme mezunu olarak işletmenin kuruluş amaçlarını iyi biliyorum fakat ticari işletme olarak sağlık hizmeti veren hastanenin de işletilirken bağlı olduğu kanun, yönetmelik ve tebliğler var. Bu yazılı kurallar hizmet almak isteyen için katkı payı olarak 15 lira ödeyeceksin, %200 ilave ücret ödeyebilirsin diyorsa ve ben bunu kabul ederek hizmet alıyorsam daha fazlasını istediklerinde de neye göre istiyorsunuz deme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum.

• Huseyinn31 H kullanıcısına yanıt
    Hocam, hastane olayına ben kökten karşıyım. Su anda tam sene vermeyeyim ama 10+ yıl bordrolu çalışan biri olarak nerdeyse hiç hastaneye gitmedim. (bakınız Yaptığı = Söylediği) sağlık sisteminin milyonlarca ortak-finansörlerdinden biriyim ancak hiç gitmiyorum. Mantığım ve görüşüm olmasa da, duygularım sizinle. Şimdi 12 gün için 4000TL, günde yaklaşık 380TL. Bu rakam kural veya yasadışı ise o zaman Tüketici Sorunları Hakem Heyeti olmadı avukat ile danışarak dava açılabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Hocam, hastane olayına ben kökten karşıyım. Su anda tam sene vermeyeyim ama 10+ yıl bordrolu çalışan biri olarak nerdeyse hiç hastaneye gitmedim. (bakınız Yaptığı = Söylediği) sağlık sisteminin milyonlarca ortak-finansörlerdinden biriyim ancak hiç gitmiyorum. Mantığım ve görüşüm olmasa da, duygularım sizinle. Şimdi 12 gün için 4000TL, günde yaklaşık 380TL. Bu rakam kural veya yasadışı ise o zaman Tüketici Sorunları Hakem Heyeti olmadı avukat ile danışarak dava açılabilir.

Sağlık Uygulama Tebliğine göre 100 TL 'yi aşan ödemelerde hastaya taburcu olduğunda hastaya sunulmuş olan hizmetleri ve ilave ücretleri gösterir belge 'yi vermek zorundadır şeklinde bir madde var. Bende bu belgeyi istedim. Daha maile dönüş yapılmadı. Ayrıca E-Nabız üzerinde hangi işlem ve tahliller yapıldı belli oluyor. Bu tahlillerin %200 ilave ücretli hallerini SGK 'nın ilave ücret hesaplama sitesinden hesapladığımda ise 1500 TL civarında fark çıkıyor. Hastane belgeyi gönderdikten sonra süreç belli olacak.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.