Şimdi Ara

'_______ PANASONİCLİLER_______' (1408. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
31.742
Cevap
178
Favori
1.750.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14061407140814091410
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selamlar bir konuda görüşünüzü almak istiyorum.

1 yıl sonra evleneceğim için yeni bir tv almam gerekecek. Birazda teknolojiye ve elektronik aletlere meraklı olduğumdan uzun süredir TV ve diğer elektronik eşya konularını takip ediyorum.

Panasonic ZT60'ı takip etmekteyim, Fiyatı ilk çıktığında 13.000 rakamlarındayken 10.500 lere kadar indi şu sıralar.

Size sorum şu olacak;

1- 1 Yıl sonra piyasada bu panel sıfır olarak bulunabilirmi?
    2- Tahmini fiyatı 7-8 Binlere inermi? İnerse alınmalımıdır?
    3- Bu süre içinde çıkmasını beklediğiniz daha iyi bir panel varmı? LED yada Pdp?

Bunları soruyorum çünkü şuan LED olarak alınacak en iyi panel sanırım Sony W9xx ler. Sony nin duyurduğu yeni serilerde de çok bir değişiklik yok gibi duruyor. Sadece ayak dizaynı değişmiş gibi.

Bunun dışında yeni yılda çıkacak diğer markalardan beklediğiniz umutlu olduğunuz bir panel olacakmı? Yoksa ZT60 uzun süre piyasada bulunan en iyi resim kalitesine sahip cihaz olarak kalacakmı?

• Kardeşim sen ne zaman almayı düşünüyorsun bu paneli kesin olarak? ayrıca 1 sene çok uzun vade yaw,ona göre bir değerlendirme içine girme!
    kaldıki Pany/TR panel işini bitirdi,çok büyük ihtimalle de elindeki stokları malum mağazalara sattı bile!o mağazalar ise bunu zamana yayarak(fiyat
    düşmesini önlemek için!!)örneğin 1 yıllık bir süreç içinde bitirmeye kalkabilir....

Diğer yandan bu kazmalar işi hiç bilmedikleri için,örneğin bugün hala piyasada 3/5 serisi panelelr var,sıfır belki artık zor ama hala bol müktarda bunlar var!
    bu mantıkla hareket edilirse ki bu yine de bir tahmin olacaktır,seneye 6x serisi panel olur,hatta 5x bile olur

Sonuç olarak bunların hepsi birer tahmin tabiki,ama elimizde somut olarak şu var>3/5 ler hala bulunuyor,6x lar bu yüksek fiyatlarına rağmen neden
    bulunmasın,ama ben bu yüksek fiyata,diğer bazı markalara bakınca çok da aman aman yüksek diyemiyorum!! siz ne dersiniz onu da bilemem

65lik Pany Z6x performansı da itibarıyla absürt rakamalra satılan baız LCD lerden ucuz bile!

1-benim tahminim yıl sonuna kadar 6x bulunabilir hatta iyimsem olursam 2015 de bile bulunabilir!

2-o fiyatlara iner daha da altına iner ancak işin bu kısmı önce şans sonra da gerçekten inermi inmezmi biraz belirsiz geliyor bana

3-Ben çıkacak bir şey göremiyorum ama bol bol hikayeden vaatler var yaw,Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok,eldeki mevcut teknoloji
    ve buna uygulanan teknikler hala yeterlidir ama herifler çakal ve maliyeti dibe vurdurmak için bir sürü atraksiyon yaptıklarından dolayı
    adam gibi bir panel de çıkamıyor!

Aslın da mevcut TFT-LCD ve PDP tekniği bitmiş ve ölü bir uygulamadır!ama bunu hala adam gibi bir hale getirmek durumu da söz konusudur
    demek istediğim bari bunları yapsalar yine bir süre gider...

Bu herifler 2009 da işi bıraktılar aslında hem TFT-LCD hem de PDP olarak,o tarihten sonra da ne efsane ne de adam gibi panel çıkmadı,insanları sadece bol bol yiyorlar!
    tek istisna Sharp-ELITE oldu 2010 model olarak ama o da bitti ve sadece USA/Çin de satıldı(özel Pio Lisansı sebebiyle kısıtlı üretim gibi oldu)ondan sonra tık yok...

6x serisi(Sx srisi hariç) ise yine de hem kötünün en iyisi hemde bugün için yine de alınabilecek en iyi panel olarak durmaktadır,ancak Buzzz ve FAN sesi ciddi sıkıntı
    bu panelde! teknik olarak da henüz yeni olduğu için fazla şikayet de gelmiyor gibi ama 6/12ayda bu da belli olur!

Alternatif(FILM ciler için) sanırım hala bulunabilen Pany Monitör 65VX300 dür 9,5/10 kağıt gibi fiyatı var ProAV de satılıyor

++

Sony ve diğerlerine gelirsem,yaw bu herifler aynı yemeği ısıtıp-ısıtıp önümüze getiriyorlar!
    LCD kulvarında da kötünün en iyisi olarak W9x var

Bana göre ortadaki dengesizlik şudur;fiyatları ederlerinin çok çok ütündedir özellikle Samy de,bu çakal kendisini Sony ye endeklemiş hem kendi fiyatı
    yükske hem de Sony de çok yüksek,yaw bu paneller bu paranın ancak yarısı veya biraz fazlası eder!!

Evet "resim kalitesi" esas ve tek kriteriniz ise ve "harbi FILM" ci iseniz Pany Z/V ve tabiki tek tük kalan VX300 kesinlikle en iyisidir hele de bazı
    olumsuz durumlarına da hiç bakmazsanız(ayrıca hangi panelde sorun yok veya olumsuzluk yok!)o fiyatları çok değildir! hatta buna göre bir değerlendirme
    yaparsam Z/V fiyatları ucuzdur da diyebilirim çok rahatlıkla,zira diğer rakiplerinin fiyatlarına bakınca Pany de makul rakam da görülmektedir,işin bu kısmı
    sizin hangi açıdan ve hangi mantıkla baktığınıza kalıyor! neye göre pahalı neye göre ucuz örneğin ben Samy nin şu fiyatına bakınca "kazık" diyorum
    veya Sony tam kazık diyorum ama Pany nin fiyatına bu mantıkla bakınca makul diyebiliyorum!

++

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

Kardeşim sen ne zaman almayı düşünüyorsun bu paneli kesin olarak? ayrıca 1 sene çok uzun vade yaw,ona göre bir değerlendirme içine girme!
    kaldıki Pany/TR panel işini bitirdi,çok büyük ihtimalle de elindeki stokları malum mağazalara sattı bile!o mağazalar ise bunu zamana yayarak(fiyat
    düşmesini önlemek için!!)örneğin 1 yıllık bir süreç içinde bitirmeye kalkabilir....

Diğer yandan bu kazmalar işi hiç bilmedikleri için,örneğin bugün hala piyasada 3/5 serisi panelelr var,sıfır belki artık zor ama hala bol müktarda bunlar var!
    bu mantıkla hareket edilirse ki bu yine de bir tahmin olacaktır,seneye 6x serisi panel olur,hatta 5x bile olur

Sonuç olarak bunların hepsi birer tahmin tabiki,ama elimizde somut olarak şu var>3/5 ler hala bulunuyor,6x lar bu yüksek fiyatlarına rağmen neden
    bulunmasın,ama ben bu yüksek fiyata,diğer bazı markalara bakınca çok da aman aman yüksek diyemiyorum!! siz ne dersiniz onu da bilemem

65lik Pany Z6x performansı da itibarıyla absürt rakamalra satılan baız LCD lerden ucuz bile!

1-benim tahminim yıl sonuna kadar 6x bulunabilir hatta iyimsem olursam 2015 de bile bulunabilir!

2-o fiyatlara iner daha da altına iner ancak işin bu kısmı önce şans sonra da gerçekten inermi inmezmi biraz belirsiz geliyor bana

3-Ben çıkacak bir şey göremiyorum ama bol bol hikayeden vaatler var yaw,Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok,eldeki mevcut teknoloji
    ve buna uygulanan teknikler hala yeterlidir ama herifler çakal ve maliyeti dibe vurdurmak için bir sürü atraksiyon yaptıklarından dolayı
    adam gibi bir panel de çıkamıyor!

Aslın da mevcut TFT-LCD ve PDP tekniği bitmiş ve ölü bir uygulamadır!ama bunu hala adam gibi bir hale getirmek durumu da söz konusudur
    demek istediğim bari bunları yapsalar yine bir süre gider...

Bu herifler 2009 da işi bıraktılar aslında hem TFT-LCD hem de PDP olarak,o tarihten sonra da ne efsane ne de adam gibi panel çıkmadı,insanları sadece bol bol yiyorlar!
    tek istisna Sharp-ELITE oldu 2010 model olarak ama o da bitti ve sadece USA/Çin de satıldı(özel Pio Lisansı sebebiyle kısıtlı üretim gibi oldu)ondan sonra tık yok...

6x serisi(Sx srisi hariç) ise yine de hem kötünün en iyisi hemde bugün için yine de alınabilecek en iyi panel olarak durmaktadır,ancak Buzzz ve FAN sesi ciddi sıkıntı
    bu panelde! teknik olarak da henüz yeni olduğu için fazla şikayet de gelmiyor gibi ama 6/12ayda bu da belli olur!

Alternatif(FILM ciler için) sanırım hala bulunabilen Pany Monitör 65VX300 dür 9,5/10 kağıt gibi fiyatı var ProAV de satılıyor

++

Sony ve diğerlerine gelirsem,yaw bu herifler aynı yemeği ısıtıp-ısıtıp önümüze getiriyorlar!
    LCD kulvarında da kötünün en iyisi olarak W9x var

Bana göre ortadaki dengesizlik şudur;fiyatları ederlerinin çok çok ütündedir özellikle Samy de,bu çakal kendisini Sony ye endeklemiş hem kendi fiyatı
    yükske hem de Sony de çok yüksek,yaw bu paneller bu paranın ancak yarısı veya biraz fazlası eder!!

Evet "resim kalitesi" esas ve tek kriteriniz ise ve "harbi FILM" ci iseniz Pany Z/V ve tabiki tek tük kalan VX300 kesinlikle en iyisidir hele de bazı
    olumsuz durumlarına da hiç bakmazsanız(ayrıca hangi panelde sorun yok veya olumsuzluk yok!)o fiyatları çok değildir! hatta buna göre bir değerlendirme
    yaparsam Z/V fiyatları ucuzdur da diyebilirim çok rahatlıkla,zira diğer rakiplerinin fiyatlarına bakınca Pany de makul rakam da görülmektedir,işin bu kısmı
    sizin hangi açıdan ve hangi mantıkla baktığınıza kalıyor! neye göre pahalı neye göre ucuz örneğin ben Samy nin şu fiyatına bakınca "kazık" diyorum
    veya Sony tam kazık diyorum ama Pany nin fiyatına bu mantıkla bakınca makul diyebiliyorum!

++

Albani usta 55 inc tavsiye edeceğiniz tv modeli hangisi sizce ben amblight özelliğinide beğeniyorum ama diğer markalardan da olabilir tavsiyeniz

• arkadaslar ustalar 65st50 içi maç yayınları için ince ayar önerirmisiniz. d smart hd kullanıyorum. ilgilenen herkeze şimdiden teşekkürler.
  • albani kullanıcısına yanıt
    Yorum için sağol, benim TV alma zamanım önümüzdeki yıl bu zamanlar olacak.

Şöyle düşünürsek misal, şuanda bir LED TV alsam muhtemelen Sony W9 serisi 55'' olur. Fiyatı nedir 6.000 TL. Önümüzdeki yılda yeni çıkan serileri piyasada olacağından seneye bu zamanlar yine yaklaşık bu fiyatlar olacak.

Panasonic ZT60 eğerki beklediğim gibi 7-8 lere inmiş olursa direk almam en iyisi olabilir. Çünkü hem 60'' yani 5'' daha büyük hemde daha kaliteli olacak. Sony'e 6 vereceğime buna 8 verebilirim.

4K olayını pek düşünmüyorum o yüzden planlarım arasında pek yok ama tabiki geçecek zaman içerisinde neler gelişir beklemek lazım tabiki. Anladığım kadarıyla eni yılda çıkacak sağlam bir şey beklemiyorsunuz.

4K panellerde kaliteli bir gelişim olabilirmi dersiniz?
    Birde sormayı unuttum, Buzzing sorunu TV bir sinema sistemine bağlantığında ve sesi sadece ses sisteminde verdiğinde de olurmu? Çünkü böyle kullanacağım kendi hoparlöründen değil.
  • Yazdığım gibi "vadeler" bu panel işin de pek bir işe yaramıyor,ya şansa kalıyor ya da senin niyetine kalıyor,biz sadece "mantık" üzerinden hareketle böyle olur-böyle olursa-böyle olmalı v.s
    gibi tahminler yapabiliyoruz sadece+

Ayrıca şu yazdığın yorum da bana göre doğru ....Çünkü hem 60'' yani 5'' daha büyük hemde daha kaliteli olacak. Sony'e 6 vereceğime buna 8 verebilirim.....

Ben şahsen W9x a o parayı vermem ama Z ye veririm! veya şöyle de düşünebilirim Z pahalıysa,W9x çok daha pahalı!

Ancak şöyle bir risk de var ki bu da yavaş yavaş fiyatlara yansımaya başladı,Döviz deki tehlikeli tırmanış ve böyle sürerse seneye o mantıkla yaptığımız hiç bir tahmin de
    tutmayacaktır!

++

"Buzzing" için çok defalar ve çok senelerdir yazarım,bu bir PDP çalışma prensibidir! Black-White arasında ve tüm renk/tonlar arasında panelin o anda istediği
    çalışma ışık şiddetine göre çıkan sestir! White en fazla öttüğü olurken Black de çıt çıkmaz,diğer tüm renklerde de durum ışık şiddetine bağlı olarak buzz sesi çıkacaktır!

Paneli AVR veya nereye bağlarsan bağla,ekran da görüntü olduğu hatta olmadığı sürece buzz sesi çıkacaktır! bundan kaçış yok,ancak şansın aver giderse buzz sesi
    çok az olacaktır ve izleme mesafesinden de hiç duymayacaksın,ayrıca senin bahsettiğin "ses" panelin audio içindir,buzz sesi fiziksel-mekanik bir sestir kasadan gelecektir!

FILM ci isen tavsiyem güzel bir AVR+Speaker(5+1) kullanmandır ama normal Sinema Sistemleri de paket sistem olarak olabilir tabiki++

• quote:

Orijinalden alıntı: cermen_555

arkadaslar ustalar 65st50 içi maç yayınları için ince ayar önerirmisiniz. d smart hd kullanıyorum. ilgilenen herkeze şimdiden teşekkürler.

MAÇ yayını için diye bir settings olmaz panellerde!

Ancak bunu kendin belirleyeceksin örneğin çoğu insan vivid-canlı renk/ton+ışık ile Maç izlemeyi sever! o zaman da Brightness seviyesini açman gerekiyor,bazı bozulmalar
    ise maçlarda pek belli olmaz+

Örneğin böyle içerikler için Pict.mode>>Custom seç(kullanıcı tercihi modu olarak);daha sonra da maç larda izleyerek kendine göre ayarla;Brightness/Contrast/Colour
    Sharp/Col.Temp/Vivid Col/Ambient sensor(bunu kullanırsın ortam aydınlanma değiştiği zaman!)

>Adv.Sett;Panel Luminance settings(bu ayar ile üretilen ışık seviyesi kontrolu)>>>>ile de Low/Med/Hi seçimi de yapabilirsin

>IFC;off yap

Ancak PDP ler ortam aydınlanmasına göre farklı resim vereceği için,gündüz ve gece arasında bu yaptığın ayarlar tutmaz,bunu da kendin belirleyeceksin>>ABS ayarı ile

++

Anladım teşekkürler. Alınacak günün şartlarında hesapladığımıza yakın olursa alacağım. Aslında VT seriside hiç fena değil. Hatta belkide görüntü kalitesinden aralarındaki farkı ayırt etmek için çok tecrübeli gözler gerekir. VT seriside düşünülebilir değilmi? Şuanda 65'' VT ler 9.500 civarında.
  • quote:

quote:

arkadaslar ustalar 65st50 içi maç yayınları için ince ayar önerirmisiniz. d smart hd kullanıyorum. ilgilenen herkeze şimdiden teşekkürler.

Ancak bunu kendin belirleyeceksin örneğin çoğu insan vivid-canlı renk/ton+ışık ile Maç izlemeyi sever! o zaman da Brightness seviyesini açman gerekiyor,bazı bozulmalar

Örneğin böyle içerikler için Pict.mode>>Custom seç(kullanıcı tercihi modu olarak);daha sonra da maç larda izleyerek kendine göre ayarla;Brightness/Contrast/Colour
    Sharp/Col.Temp/Vivid Col/Ambient sensor(bunu kullanırsın ortam aydınlanma değiştiği zaman!)

>Adv.Sett;Panel Luminance settings(bu ayar ile üretilen ışık seviyesi kontrolu)>>>>ile de Low/Med/Hi seçimi de yapabilirsin

>IFC;off yap

Ancak PDP ler ortam aydınlanmasına göre farklı resim vereceği için,gündüz ve gece arasında bu yaptığın ayarlar tutmaz,bunu da kendin belirleyeceksin>>ABS ayarı ile

++

peki albani hoca bu pnr ayarı nı ne yapmak lazım. hareketli sahnelerde malum resim gibi net görüntü olmuyor hafiflen bi bulanma oluyor kamera hareket esnasında veya topun hızlı hareket i esnasında . ifc yi of olarak kullan demişsin peki acıp kapamamı gerektirecek baska bi ayar varmı bunun önüne gecmek için veya hareketli sahnelerde resim kalitesine yakın görüntü olması için. ayrıca ilgilenip yorum yaptıgın için de teşekkürler

• V6x olabilir,belirgin tek fark da zaten ortam aydınlanma şiddeti fazla olan mekanlar da(örneğin gündüz izlemesi daha yoğun olacaksa) kullanılan filtre(+filtrleme)Z6x farklıdır!
    buda size aydınlık ortam da contrast+colour farkı olarak yansır,yabancı forumlarda çoğu yazılanlar ise(Z/V için)prof.kullanıcı yorumları da değildir,bilen-bilmeyen
    kafasına göre sallıyor! bu da kafa karışıklığı yaratıyor sadece

Engine tamamen aynı(Z/V) ama S6x lar düşük seviyedir!

Filtre farkı da fiyata yansıyor haliyle,çünkü bunlar özel üretim elemanlardır!

Siz katalog üzerinde yok ulitimate yok infinity yok clear panel gibi "slogan" tanımlara takılmayın ltf!!

Ayrıca TR de V6 nın 50/55 ebatları da sanırım yok???

yaw 2009 dan beri şu Pany/TR nin panelleri getirme işlerine hep sinir olmuşumdur,bir seriyi hiç getirmezler,bir seriden sadece bir ebat getirirler
    v.s gibi saçma sapan işler yaptılar,herifler bir türlü her seriyi full olarak ithal etmediler gitti iyiki herifler bu işi bıraktı yaw

• quote:

quote:

quote:

>IFC;off yap

++

peki albani hoca bu pnr ayarı nı ne yapmak lazım. hareketli sahnelerde malum resim gibi net görüntü olmuyor hafiflen bi bulanma oluyor kamera hareket esnasında veya topun hızlı hareket i esnasında . ifc yi of olarak kullan demişsin peki acıp kapamamı gerektirecek baska bi ayar varmı bunun önüne gecmek için veya hareketli sahnelerde resim kalitesine yakın görüntü olması için. ayrıca ilgilenip yorum yaptıgın için de teşekkürler

Bak arkadaşım bu S6x panelin en büyük eksisi "yavaş bir panel" olmasıdır(HIZ yeterli değildir) aynı sıkıntı S5x de yine vardı ama S3x ler bunlara göre çok daha iyiydi
    bu en alt seride Pany maliyet odaklı işe soyunduğu için bunlar iyi değil bir PDP olarak,zaten HIZ sorunu var,o bahsettiğin şeylerinde ayrıca PNR ayarı
    ile de hiç alakası yoktur(bu ayar belki sadece SD-DVD media izlersen işine yarar,hatta bana göre hiç bir boka yaramaz o ayar,ama çoğu panelde böyledir PNR ler!)

Ayrıca hareketli sahnelerde hiç bir panel "resim gibi" net olamaz,sadece CRT ler de bu dediğin olur
    Paneller(PDP olarak)motion olarak ortalama 25/60ms arasında(veya daha fazla)gecikme değeriyle çalışırlar! dolayısıyla netlik kaybı özellikle CFS de(camera-pan/fast-scan)
    yaparken bu gecikmeye bağlı olarak bluring/ghosting efektleri yapacaktır!

S6x lar da bana gör tek ve en büyük esprisi resim kalitesi çok iyi olmasıdır ama iş hıza gelince bu panel iyi değil! ancak bunlara rağmen panel yinede iyidir
    veya çoğu LCD den çok daha iyidir!

NOT;Bir de "senin paneline özgü" olarak ki bu durum genelde Pany ler de çok oluyor;işlemci de bir stabilite bozukluğu varsa bahsettiğin falsolar da haliyle daha fazla olacaktır!
    kısaca tüm S6x lar böyledir demiyorum ama genel olarak böyle sıkıntılar oran olarak S6x daha çok çıkmaktadır ki bunlar ayrı şeylerdir

IFC(akıllı kare ilave)bu sistem teknik olarak yine Pany de hiç bir boka yaramıyor! ama yerine ikame edecekleri başka bir motion(sanal-kare-ilave)sistemi de bulamadıkları
    için IFC devam etti!bana göre külliyen yalnış bir uygulama bu IFC denilen harici ayar mekanizması! sonra herifler onunla-bununla aşık atmaya kalkıyorlar yaw

IFC bazı panellerde şöyle olacaktır;içeriğe bakacaksınız,falso varsa takılma/ileri atlama/örneğin topun havada giderken bir anda kaybolup rakip sahada ortaya çıkması durumu
    bilinki o panelin hızı hikaye öncelikle,işlemci de zaten yavaş kalıyor kareleri işlemede ve gördüğünüz kare işlemeler hatası ortaya çıkacaktır!

örneğin sen maçı açtın baktın falso var motion da o zaman min/mid/hi v.s mecburen deneyeceksin>>cadence(ritm algılama)ayarını tutturabilmek için!
    veya tam tersi de olur/olacaktır>>maç başladı ve IFC açık ise falso verecek ve o zaman off yapacaksın gibi ne zaman ne bok yiyteceği belli olmayan bir sistem bu IFC
    ama adına dikkat ederseniz "intellegent" yani çok akıllı ama tam aptal bir sistem bu yaw

"IFC="Akıllı-kare-yaratma" bu bir kere kesinlikle akıllı değil,şayet akıllı olsaydı motion da böyle abukluklar yapmazdı!
    Aslında bunu adına teknik olarak biz "Virtual" diyoruz yani "sanal" ve doğrusu da budur,çünkü yapılan işlem zaten bir "sanal-kare ilavesidir" yaw!!
    "Intellegent" kelimesi de zaten çakallık olarak güzel konmuş şimdi bu herifler "Smart" deselerdi olmazdı çünkü smart kelimesi çok daha genel ama "Intellegent"
    akıllı yanında çok daha genel anlama geliyor!! çarpıcı bir kelime kısaca!

Sen ayrıca çok fazla şey istiyorsun kardeşim resim gibi derken,bunları unut bence

Senin panelini çıplak gözle görseydim şak diye notunu da verirdim ama bu imkanım yok maalesef!

Sen bence şimdilik panelinin karakterini iyice tanımaya çalış,zaman içinde bazı şeyleir de zaten öğreneceksin,fazla germe kendini

++
    Ben bunları aslın da doğrudan senin için değil de genele herkes için yazıyorum hem bilgiler tazelensin hem de ne aldığınızı bilin,örneğin bizim millet acaip
    abartmaya bayılır ve uçururlar panelleri bir de forumlar da yalan-yalnış ve özellikle işin tekniğinden uzak sallama bir dünya şey yazılıyor!
    özellikle de PDP ler hk. sürekli ya yalnış bilgiler ya da kasıtlı olarak hileli bilgiler v.s yazılmaktadır!

Sonuç olarak ben bunları bu başlık da 8 senedir yazarım,ama millet tembel,okuma zahmetin de bulunmuyor oysaki bu başlık ve Pio başlığı "Ansiklopedi" dir
    TR de böyle bir başlık da yoktur,vardır diyen bildirsin gidip bakayım??

+++

• üstad gene döktürmüşsünüz.vx300 diye diye benim aklım çeliniyor valla.Para işini ayarlayabilirsem bitmeden birini ben alırım herhalde.''para işi hallolursa tabi''
  • quote:

V6x olabilir,belirgin tek fark da zaten ortam aydınlanma şiddeti fazla olan mekanlar da(örneğin gündüz izlemesi daha yoğun olacaksa) kullanılan filtre(+filtrleme)Z6x farklıdır!
    buda size aydınlık ortam da contrast+colour farkı olarak yansır,yabancı forumlarda çoğu yazılanlar ise(Z/V için)prof.kullanıcı yorumları da değildir,bilen-bilmeyen
    kafasına göre sallıyor! bu da kafa karışıklığı yaratıyor sadece

Engine tamamen aynı(Z/V) ama S6x lar düşük seviyedir!

Filtre farkı da fiyata yansıyor haliyle,çünkü bunlar özel üretim elemanlardır!

Siz katalog üzerinde yok ulitimate yok infinity yok clear panel gibi "slogan" tanımlara takılmayın ltf!!

Ayrıca TR de V6 nın 50/55 ebatları da sanırım yok???

yaw 2009 dan beri şu Pany/TR nin panelleri getirme işlerine hep sinir olmuşumdur,bir seriyi hiç getirmezler,bir seriden sadece bir ebat getirirler
    v.s gibi saçma sapan işler yaptılar,herifler bir türlü her seriyi full olarak ithal etmediler gitti iyiki herifler bu işi bıraktı yaw

Can usta selamlar.panasonic 42v20 plazmayı yüksek bir yere asıp 35-40 derece öne eğik şekilde kullanmak istiyorum.bu açıda çalışmasında sakınca varmı.teşekkürler.

• o şekilde bu paneller izlenmez!

ayrıca neden böyle bir şey yapacaksın onu merak ettim,yoksa evde vukuat yapacak veletlermi var
    veya bu panel bir işyerindemi?

PDP ler her ne kadar yanal açı da ve vertical/horizontal açı da fazla falso yapmasa bile,izleme pozisyonu göre bunu ayrıca değerlendirmek gerekiyor bana daha spesifik bilgi verirsen
    ona göre bir formül bulabilirim++
  • Arkadaşlar merhaba, 55stw60 aldım.

Bu forumdan ve yabancı forumlardan okuduğum kadarı ile plazmalarda kullanım öncesi renklerin oturması ve "burn in" diye tarif edilen
    ekranda sabit logo izi vs yi önlemek için yanılmıyorsam Türkçe'de "Rodaj" ingilizce'de "break in" denilen 100-200 satlik bir işlemin yapılması lazım. Bugün farklı sitelerden
    o break in slaytlarını indirip usb ye alacağım. Bu işlemi yapanlardan uygun slayt yada görüntü önerisi olan varsa yazabilir . Cihazı yan odaya kurdurup 10-15 gün boyunca
    düşük kontrastta 7/24 renkli slayt gösterimi yapacağım.

bir kaç sorum olacak:

Rodaj sonrası profesyonel olarak kalibrasyon yaptırmak istesem, istanbul'da bu işi yapan kimse var mı? varsa ne kadara yapar ? yaptıran veya bilgisi olan varsa buraya yazabilirse sevinirim.
    @albani'nin bundan önceki yazılarından birinde sanki okumuştum pro kalibrasyon yapan biri ile konuşmuşlardı ama şimdi nereden nasıl bulacağımı bilmiyorum.

bir ikinci sorum gözlük. 3 adet daha gözlük almak istiyorum ve mümkünse hepsi şarjlı olacak. kalite ve model olarak önerebilecekleriniz neler?

teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.ilker -- 7 Mart 2014; 20:19:48 >

• Sana ilgili arkadaşın tlf.no.suna vereceğim,kendin ararsın,benim de selamımı söylersin,Mehmet Bey Ankaradadır bu arada,ancak belli bir plan çerçevesinde
    başka illere de servis yapıyor tabiki+

BIP(Break-in-period) süreci için yaklaşık 200/300KM yol yapman gerekiyor veya biraz daha fazla da olabilir!

Prof.ISF yapılacağı gün panelini iyice ısıtman gerekiyor! işlemden evvel panel en az 2/3 saat açık kalsın!

"ISF" normal de sadece Movie(Cinema)mod eiçin yapılır,bu olay TR de bilnmiyor veya yalnış bilinip,her moda her porta vçs yapılıyor diye biliniyor ama YALNIŞ!
    Burada olay FILM ler de istene Hollywood çekim tekniğine uygun bir renk sistemi oluşturulmasıdır,kısaca ISF bir "settings" değildir kesinlikle!!! bu da yalnış
    biliniyor maalesef!

Prof.ISF sadece panelin üretebileceği "optimum" değerlerdeki>>>ortam aydınlanmasına bağlı olarak oluşturulan "doğru renk" elde edilmesine yarayan ve bağlı
    olarak da diğer renk/ton+ikincil renklerin+Gamma/GRay-scale/Gamut değerleri ile WhiteBalance/Black&White değerleri/Col.Management/DeltaError ayarları v.s gibi aslın da bir renk sistemi
    üretimidir!!

Şayet bunlar senin işine yaramazsa hiç bu olaya girme! veya vivid/sature+canlı v.s gibi renk/ton dan hoşlanıyorsan,ISF gerekmez bu kişilere!

Zira bir dolu yalnışı,birileri bilgi diye forumlarda adeta "sallıyor" bende anlat-anlat valla bıktım,memlekette PDP ci yokki anasını satayım adam alıyor bu
    PDP denen mereti salt bir "TV" sanıyor iyi de bu mok yiyen sadece "FILM" olayı içindir yaw

6x larda Z/V lerin menüsü daha gelişmiş ve prof.tur ama S6x giriş seviye olduğu için bunlar yoktur!!

Sonuç olarak ISF=doğru renk kalibrasyonudur!

++

Ayrıca panele hangi ext.cihazlar bağlıdır veya bağlanacaktır??(bu da çok önemlidir)
    BD olacakmıdır öncelikle?

Cinema veya TrueCinema moduna uygulat

++

Bir diğer yalnış bildiğin veya yazdığın>>PDP paneller de "Image/Screen-retention" oluşumuyla BIP sürecinin hiç bir alakası YOKTUR!!
    BIP süreci sadece panelin doğru renk üretimine katkı sağlayan ve belli şartlara bağlı olarak,bir süre sonra uygulanacak örneğin ISF ye hazırlık
    aşaması veya panele ISF yapılmayacak olsa dahi renklerin 500/1000KM yol yaptıktan sonra daha doğru oturacağı üzerine olan işlemlerdir
    zatne PDP ler de renkler bir süre sonra daha doğru-güzel oturacak ve bunu bir süre sonra farkedeceksiniz ama birebir her panelde de böyle
    olacaktır demek değildir,aslında biraz zor hatta bayağı zor ve belli süreçlere bağlı olarak bu BIP süreci geçirilir

++

Rodajla veya ISF ile;PDP ler bu bahsedilen malum sıkıntılar giderilemez,o iş paneli üretenin kullandığı tekniğe bağlı becerisidir ve Pany bu konuda en kötü tek üreticidir!
    LGE/Samy bile bu konu da Pany den iyidir veya NEC/Pio/Fuji/Hitac da bunlar hemen hemen hiç söz konusu bile değildir ama Pany 3x/5x serileri epeyi sabıkalı çıktı
    6x lar için henüz çok yeni olduğu için bir şey denilemiyor!

++

Benim bu başlık da geçmişte seneler önce bir sürü vermiş olduğum BIP programları vardı ama şuanda neler oldu bunlara bilemiyorum,artık zaman bulamıyorum bunlarla uğraşmak için
    bu arada birisi de sevabına bir atıp da bunları bunca senedir toparlıyamadı gitti,herkes beleşçi maşaallah

++

BIP için aslında en doğru uygulama,daha öncede defalarca yazdığım gibi paneli 24saat/7-8gün böyle slaty/renkler v.s ile geçirmektir!!

++

Gözlük işini diğer kullanan arkadaşlar bildirir sana

Not;bir de sen nasıl bir panel kullanıcısısın??? vividçi veya canlı/parlak ve içerikler nedir? veya ...ne olsa yeriz abi.... diyenlerdenmisin,yoksa "harbi FILM" cimisin??

Takılırsan beni tlf la ararsın
    Kolay gelsin

CAN++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 7 Mart 2014; 23:02:22 >

• Öncelikle bu konuda bilgi birikiminin bende büyük bir saygı uyandırdığını söylemeliyim albani. Bu foruma ve bizlere saatlerini ayırıp yazdıkların sağlam bir teknolojik kaynak. toplanıp ders kitabı diye okutulur . Ne zaman nereye yazacaksın diye gözümüz açık senin msjlarını tarıyoruz. .

Ben film için aldım bu paneli, yani gönül isterdi bir vt zt falan alayım ama hem boyutları büyük hemde öyle paraları veremem. "Paraları sıfırlarsak" bir gün alırız. Ps3 bağlı olacak aynı zamanda da tvbu nun dandik uydu alıcısı. Uydu alıcısını da artık sizden gelen tavsiyeler üzerine değiştirmeyi düşünüyorum. Ancak sonraki iş, çünkü bizim evde gözümüzün içine baka baka yalan söyleyen yandaş normal kanallar izlenmez. ya HALK TV , ya da ULUSAL KANAL izlenir. Onlar da HD olsa da olur olmasa da.
    Bak o kadar dolmuşuz ki şurada alakasız bir konuda bile saydırasım geliyor. neyse.

Laptopu bağlayıp yada okuyabilirse hard disc ten bağlayıp veya direkt ps3 ten bol bol mkv. 3d film izlemek niyetim. Yani "Filmciyim" diyebilirim sanırım.

Bir de fırsat buldukça online multiplayer cod4 mw3 oynuyorum, yaşıma rağmen iyi oynadığım bile söylenebilir. :) bu panelin lag değeri yüksekmiş ama ne yapayım daha önceki
    panelim samsung 46b6000 idi onda da 70ms lik bir lag vardı çok kasacağımı sanmıyorum. oynarım gider. fiyat performans meselesi, yani onca yıl iphone kullandım şimdi o kadar para vermeyeyim diye gittim gm discovery aldım eksiklerine rağmen işimi görüyor . bu da öyle bir şey. Gerçi bu panel benim eski samsung'a takla attıracak diye düşünüyorum ama bir vt zt de değil. Göreceğiz bakalım.

Yazdıklarından anladığım kadarı ile bu slayt gösterme işi her zaman işe yaramayabiliyor ve burn in denilen durumla de alakası yok. Sadece işe yararsa eğer renklerin oturmasını sağlıyor, ve de slaytları 200-300 saat (10-12 gün) habire döndürmek lazım. Amazondaki yorumlara baktım, bir çoğu rodajdan sonra inanılmaz oldu renkler vs yazmış, umarım bende de aynı şekilde olur.

Kalibrasyon için verdiğin numarayı arayacağım. Önce şu BIP sürecini bitireyim. sanırım telefonunu verdiğin kişi beni sonrası için yönlendirecektir.

Zaman ayırdığım için tekrar teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr.ilker -- 8 Mart 2014; 11:11:17 >

• CAN BEY PANASONIC 50VT50 BULABİLİRSEM ALACAĞIM BU TV Yİ ÖNERİRMİSİNİZ,AYRICA RODAJ NEDİR NASIL YAPILIR,TV Yİ ALIRKEN STOKTAKİNİ Mİ ALMALI YOKSA REYON ÜRÜNÜ MÜ ALMALI,DAHA ÖNCE SONY KULLANDIM PANASONİC HİÇ KULLAMADIM SADECE SİZİN ÜSTÜN BİLGİNİZDEN YARARLANARAK SEVDİRDİNİZ BANA PANASONİC'İ O YÜZDEN KARARIMI KESİN OLARAK BU YÖNDE KULLANACAĞIM,YARDIMINIZI BEKLİYORUM.
  • Dr.bey selamlar

Teşekkür ederim nazik sözlerinize

-madem aldın panelini tekrar hayırlı olsun,boşver artık onu mu alsaydım yok bu olsaydı işlerini,sen şimdi bu panelin tadını çıkarmaya bak,nasılsa
    bir kaç sene sonra yine yeni bir panel illaki alınacaktır

-Ancak PDP alacaksan en büyüğünü alacaksın! bu meretin de esprisi burada ortaya çıkar+"FILM" ci de olursan o zaman ne kadar büyük o kadar iyi prensibi ana kriter olur!
    ancak TFT-LCD lerde durum böyle değildir,ben 50/55 den büyük LCD tavsiye yapmam gidin PDP alın derim

-ext.cihazları sormuştum;PS3/4 ok dir ancak bu meretler çok fazla oyunda özellikle "sabit göstergeler" ciddi sorun oluşturur retention için!! ona göre oyun seç
    ve illa her panelde bu risk böyledir ve aynıdır denemez tabiki ama Pany lerin sabıkası bu konuda biraz fazladır!

S6x ayrıca çok hızlı bir panel de değildir,örneğin S5x daha hızlıdır!

Ayrıca üşenmezsen bu başlığı sondan başa doğru arada oku ltf

Pany lerin DVB Tuner resim kalitesi oldukça iyidir! bir süre izlersin gerekiyorsa sana bir Receiver tavsiyesi de yaparım
    TiviBu yu filan salla gitsin
    valla benim eve gelenler,yaw Türksat da 600 tane TV kanalı var ama sende 30 tane var diyorlar ben alayına rest çektiğim için,belli üç-beş yerli kanal
    dışında,onları da hanım malum dizileri izleyecek diye koyuyorum yaw yabancı izliyorum ve asıl tek izlediğim Film dir!

Sen uydu kullanacaksın değilmi?? ya da halen varmı?

Pany ext.USB-HDD den çoğu formatı DTS dahil okur,bu konuda sıkıntı çıkaracağını sanmam ama Notebook varsa o zaman en güzeli olur,her bir şeyi okutursun uygun bir
    Player kullanarak(ben Daum POTPlayer kullanıyorum,codec filan hiç istemiyor)

FILM ci isen zaten PDP ler en iyisidir

on-line gaming ve diğer tüm hızlı gaming işlerinde bu panel seni kesermi bilemem gari
    baktın çuvallıyor o zaman yine PC ile Monitör den oynarsın(Notebook ok dir)

Samy ler gaming de hızlı paneller hiç bir zaman olmadı,aynı şekilde LGE lerde öyle ama S6x onlardna biraz daha hızlıdır,sen önce bunları dene sonra bana sorarsın

"Slayt" derken tam nedir bu içerikler?? retention için daha çok static-image türü objeler risktir,resim böyle değildir Hocam??
    ya da sorduğun slayt>>BIP için uygulanan arka fon sabit veya çeşitli renklere haiz görüntüler ise bunlar risk teşkil etmez zaten BIP deki içeriklerde bunlar da vardır!

Biraz sıkıcı olur ve sabır gerektirir ama netice alınır tabiki,ancak 500KM ye kadar yolu vardır bu işlemin,zaten onun için ben BIP sürecinin günlük çok fazla panelin açık kalarak
    geçirilmesini tavsiye ediyorum,zaten USA dan çıkışlı bu tüm BIP programları da örneğin verilen diskin(DVD-media)bir DVDPlayer veya bunu okuyacak cihaza takılıp yaklaşık
    7/8gün sürekli sonsuz döngüde çalıştırılarak 190/200KM yol yapılıyor

Amazon ve diğer siteleri itele gitsin oradaki yorumların bazıları/çoğu FAKE dir yaw!! sadece "abartı" onlar,takılma böyle işlere şimdi+

Mehmet bey için de duruma göre olayı halledersin veya gerek yok da diyebilirsin

++
    Bir de hem sana ama aslın da "genele" hitaben şu yazmak istiyorum(özellikle paneline Prof.ISF yaptırmak isteyenler için)

ISF için bir önceki msg da yazdım üzere,bu olay sadece bir "renk kalibrasyonudur" ama panel tip bir panelde de aslında prof.olarak olaya bakarsanız
    bu renk kalib.işlemi de işin ana ve tek kriteridir!(herkes için olmayabilir ama bize göre işin prof.ayağı aynen böyledir)bazı kişiler ISF yi Settings ile
    karıştırmaktadır!

ISF panelin optimum renk sistemini elde etmek için yapılan bir işlemdir ve bunun sonucunda da en büyük değişim/değişim de "Movie" modta olmaktadır
    ancak bu değerleri de herkes anlamıyor ve genel de "karanlık" oldu diyorlar(çoğu insan böyledir bizde)aslında karanlık değil tam doğrusudur!!bunu FILM ciler
    iyi bilir ve Sinemaya çok gidipte bu işleri bilenler eve gelince PDP ye bakınca olayı daha net anlayanlardır!

USA/UK/Canada bu işin "hastaları" tarafından olmazsa-olmaz bir durumudur! herifler paso FILM ci hem deçok iyi fimci oldukları için orada ISF ciddi bir sektördür!
    kimse de "karanlık" oldu demez,bilakis çok iyi oldu derler

Deme o ki olay film içindir;bazı kişiler ben maç izlerim ben dizi izlerim yok ben gamer ım yok bilmem ne izlerim v.s diyorsa ISF ile işi olmaz,bu olay sadece FILM
    izlemek içindir yada temel prensibi budur!

Vividçi iseniz veya aşırı-parlak veya canlı resim v.s seviyorsanız ISF ile yine hiç işiniz olmaz,haybeye 400/500 kağıt vermeyin!

PDP lerin bir prensibi ve karakteri vardır,bunu uygun olarak izenmesi gerekiyor,aksi halde LCD alın++

• 
Sayfa: önceki 14061407140814091410
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.