Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (531. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.126
Cevap
83
Favori
413.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 529530531532533
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok kişiden duyuyorum ancak bir türlü anlayamıyorum, bu sıkışıklık etkisi nedir, hani mesela aynı fotoğrafı bir ff ile bir de m43 ile gösterip bak bu sıkışmış şeklinde gösterir misiniz?

Göreceli bir kavram mı bu sıkışıklık? Yani size göre m43 sıkışık iken bir başkasına göre ff dağınık gibi birşey olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbette ki çook ince detaylarda kişilerin zevklerine, bakış açılarına göre farklılıklar her sistemde var. Öyle bir şey yoktur da diyemeyiz... ama işte bu farklar kişiye göre avantaj yada dezavantaj olup tercih nedeni oluyor ki piyasada var olabiliyorlar. "Her piyasada var olan iyimidir ?" gibi bir soru da sorulabilir. Tabi pazarlama ve doğru stratejiler ile de pazarda yer edinilebilir, iyisi olması ilk şartı olmaksızın. Bunca yıldır Dünya çapında yüzlerce profesyonelin m43 sistem kullanarak profesyonel iş hayatını sürdürdüğünü herhalde bir tek ben görüyor olamam. Küresel ve ulusal çapta yüksek tirajlı dergilerde moda, spor, yiyecek, ürün vb. tarzı çekimlerde kullanıldığını da görmüşsünüzdür herhalde. Dolayısı ile profesyonel için de gelirini engelleyecek bir eksiği olmadığı bana göre bu şekilde kanıtlanmışken, e amatörün şahsi zevk ve tercihleri ile de görülüyor iken bunun ötesinde bu denli detayları konuşmak da ancak sohbet edip keyif almak için aramızdaki bir etkileşimdir diye düşünüyorum.

• *Ubeyd* kullanıcısına yanıt
    Şurda biri farkları kendince göstermiş.
    http://yannickkhong.com/blog/2015/11/14/is-m43-flat-the-side-by-side-comparisons

Kısacası Panny Gx8 iyi Oly tırt demiş. Konu altındaki yorumlarda Oly lensleri(pro lensler dahil) gömenler var.

12mp LiveMOS
    Lumix - deep
    Olympus - deep but flatter than lumix (could be explained by the curve you mention)

16mp LiveMOS
    Lumix - flatter
    Olympus - very flat

20mp LiveMOS Lumix - deep

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 5 Mayıs 2017; 23:19:7 >
  • Fotoğraflara bakınca Olympus ve Panasonic i nasıl gömmüşler anlamadım :)

Aynı kare fotoğraflarda herhangi bir yığılma sıkışma anlayamadım da.

Gerçekten merak ediyorum bu sıkışıklık meselesini

• Tabi, böyle yorumlar bulunabilir gayet doğa olarak. Yukarıda dediğimi içeren bir durumdur. Kişi için bu detay ilk öncelikler arasında bir takıntıdır takılır. Hatta bence bu çok ince detaylar da okuyan kişi için gözle görülür veya işte göze batar bir hale geliyor ki bunun farklı durumlarını sistemler ötesi genel fotoğrafçılık konusunda çok defalar görmüşümdür. Şöyle ki, vatandaş öyle inandığı(inandırıldığı), çoğunluğun öyle yaptığı için gider d-slr alır ve kompakt ile çektiğinden hiç de daha iyi fotoğraf çekmemesine rağmen sonuçları kendisini müthiş tatmin etmektedir !.. Ne bileyim işte sırf bokehli, arkaplanı ölü fotoğraf çekebilmesi ile çağ atlamıştır. Bokehe batmış fotolar çeker de çeker. Farklı bir türünde tonlama veya HDR hevesine kapılıp her fotoğrafa uygulayıp bundan keyif alan dahi bu anlamda detaydaki farklardan kimisine takılan kişi diyebiliriz. Günümüzde artan fotoğraf hobisti, internet kullanımı ile de çok daha fazla kalıplar tekrarlanarak daha çok kitle bence ezberleri tekrarlamaya bilmeden veya bilerek katılmakta. Şimdi bakın mesela Dünya çapında fotoğrafın sonuç kısmı ile isim yapmış insanlardan hiçbirisi acaba "İyi fotoğraf için şu sistemi ve şu şu ekipmanı alın" diyor mu ? Yoksa tam aksine ekipman ile uğraşan kesim için başka bir ifade mi kullanıyorlar ?

Dolayısı ile burada konuşulan bu farklılık var olabilir ama bu fark fotoğraf çıktısında ve fotoğrafın içeriğinde, konu ve kompozisyonda olumsuz bir sonuç oluşturan önemli ve büyük bir etken değil. Yani m43 sistem kullanan fotoğraf "sanatçısı" (Özellikle diyorum ki farkını belirtmek istediğimden) yok mu ? Olmuyor mu m43 sistem ile çekilen fotoğrafın sanatsal bir anlamı ve değeri ? Zaten yukarıda da profesyonel olarak kullanıldığından söz etmiştim ki orada da kastım ticari, maddi ilişki idi.

Bu durumda bu detayların konuşulması gayet doğaldır amma bunların negatif yada pozitif farklar olduğu kişisel tercihtir ve bence fotoğraf konusunda bu kadar çok laf üretmek de biraz garip bir durumdur aslında. Bizlerin şöyle drone ile yukarıdan geniş çerçevede haline bakında sanki fotoğrafçı değil de ne bileyim daktilo kullanıcısı, haber yazarı, edebiyatçı veya canı sıkıldıkça aynı şeyleri dönüp-dolaşıp tekrarlayıp yazan kişiler olduğunu görebilirsiniz belki de Genel olarak forumun fotoğraf bölümünü diyorum. Bazen denk gelmiştir size de, sayfa boyu belki de 2 sayfa boyunca fotoğraf yok-fotoğraf ile ilgili bir şey yok sırf ekipman konuşulmuş. Elbette o da olacak da bu kadar mı diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: *Ubeyd*
    Fotoğraflara bakınca Olympus ve Panasonic i nasıl gömmüşler anlamadım :)
    Aynı kare fotoğraflarda herhangi bir yığılma sıkışma anlayamadım da.
    Gerçekten merak ediyorum bu sıkışıklık meselesini

O fark işte dediğim gibi acayip bir şey. Bunu ben biraz da işte zihnin inandığından dolayı görebildiği, bir nevi ilüzyon, göz yanılgısı gibi de tanımlayabilirim. Takılan takılır, takılmak isteyen takılır. "Niye takılıyorsun ?" diyemeyiz, takılmayana da "Nasıl göremezsin" diyemeyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 6 Mayıs 2017; 0:58:56 >
  • *Ubeyd* kullanıcısına yanıt
    Yenisi iyi eskileri kötü. Gx9 çıksın o zaman gx8 de kötü olur.
  • OM-D E-M10 Mark II + 12-40 Pro ile
     Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    TOKYO SKYTREE by ansel.ma, on Flickr

• Denizli Cam Bienali

Glass Women by Bi Ünlü, on Flickr

Glass sculpture by Bi Ünlü, on Flickr

•  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    P5060144 by Kemal Tahir, on Flickr

•  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    P5060104 by Kemal Tahir, on Flickr

• Cam eserler muhteşem.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DD252Admin

Cam eserler muhteşem.

Katılıyorum harika iş çıkarmışlar. Bir iki örnek daha.

Glass figure by Bi Ünlü, on Flickr

Külkedisine Ayakkabı by Bi Ünlü, on Flickr

Pres by Bi Ünlü, on Flickr

• Merhaba. Ben olympus omd e m10 mark ii ve sony a6000 arasında kaldım. Yaklaşık iki aydır a6000'i inceliyorum. Tam almaya karar vermişken. Satın alacağım sitede m10 mark ii' yi gördüm ve kafam çok karıştı. Şuan kafamda m10 ii %70 önde ama hala çok kararsızım ve acele etmek iatemiyorum. Ne olur bana akıl verin ne yapmalıyım:)

• vaybiley V kullanıcısına yanıt
    a6000 uzun zamandır satışta. Peki buradaki kullanıcılar neden a6000 yerine m10 almış? Kıyaslamaları yaparız birazdan açıklamaları kolay.

Siz neden %70 olympusa yakınlaştınız?

Aklınızı karıştıranlar neler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 7 Mayıs 2017; 21:43:20 >
  • biuu kullanıcısına yanıt
    5 yönlü imaj sabitleyici özelliği aklımı çeliyor. Yabancı sitelerde ulaşabildiğim az bilgilerde bu özelliğini çok övmüşler. Onun dışında olympus lenslerinin daha kaliteli olduğunu okudum. Fotoğrafçılık konusunda yeni sayılırım ve çok fazla bilgi sahibi değilim. Yani anlamadığım teknik özellikleri var. Kağıt üzerinde birinin diğerine göre üstün özellikleri vardır fakat gerçekte bu performansı verebiliyorlar mı bunları öğrenmek istiyorum. Benim için hangisi doğru seçim olur?

Haftalar önce benzer bir konu açılmıştı orada uzun uzun anlatmaya çalıştık.

Buraya bir göz atın, aklınıza takılanları yine konuşalım.

https://forum.donanimhaber.com/aynasiz-sistem-tavsiyesi--124309592#124309592

Teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Orada görmediğim benim için önemli bir noktayı da sormak istiyorum. Alacağım makinayla fotoğrafın yanı sıra, hatırı sayılır sayıda video çekmeyi düşünüyorum, outdoor, kamp, dağcılık aktiviteleri vs. Ama öyle çok profesyonel videolar olmasına gerek yok. Daha sonra izleyip montajladığımda beni mutlu edecek kadar olması yeterli. Bu konuyla ilgili yine yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla a6000 video konusunda daha başarılı olduğu. Ama m10 ii videolarını izlediğimde internet ortamında çok fark göremedim veya ben anlamadım. Yani video performansı bana yeterli olur mu?

Sizi bulmuşken sorularım arka arkaya geliyor ama umarım sıkmıyorumdur:) çünkü cevabınıza göre son olarak lens konusunda fikir almak istiyorum.

Video hiç kullanmadığım bir özellik pek bilgim yok ama dahili titreşim engelleyicisinin faydası büyük olacaktır.

Ayrıca olympus time lapse çekim özelliği de sunuyor ve ücretsiz, gerçi tüm özellikler ücretsiz. Gif benzeri hareketli anları da kaydedebilirsiniz.

Objektif sorunuz için, eğer olympus alırsanız kesinlikle 12-50 ile seti alın. Tek başına 12-50 çok pahalı bir objektif zaten, hele hele yurt dışında 600-700 $ arası.

Hatta kampanya yakalarsanız 40-150 tele setli olan da fena olmaz.

Bu ikili canonun vb. verdiği basit kit lenler gibi değil gerçekten optik kaliteleri çok başarılı.

Neyse 12-50 kit lens için konuşursak yukarıda dediğim gibi keskinliği çok başarılı,

Harika bir malzeme kalitesi var.

1:0.5 makro özellikli

12mm(tam kare de 24mm) gibi geniş açı sunuyor ve tele açısının 50mm olması büyük avantaj.

Neme toza dayanıklı bir objektif.

Elektronik zoom imakını var.

Objektif üzerinde kişiselleştirilebilir ek bir tuşu var.

Var da var. :)

İyi akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 7 Mayıs 2017; 23:11:14 >

Ben ekstra şu Olympus 17mm f/1.8 M.Zuiko lensle almayı düşünüyordum. Sizce gereksiz mi olur?

Makina+17mm

Veya

Makina+12-50+17mm

Seçenekler.

Çünkü sony a6000 lenslerinin hepsini açılarını tek tek izleyip karşılaştırmıştım ve 35mm f1.8 prime lensle almak istiyordum. Aradığım ideal lens açısı ve prime lensler ile aynasız makinaların güzel işler çıkardığı. Olympus 17 mm f1.8=sony sel35mm eşdeğer gibi.

• 
Sayfa: önceki 529530531532533
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.