Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (529. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12.107
Cevap
83
Favori
413.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 527528529530531
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aliexpressten sipariş ettiğim Viltrox jy 610 ii siparişim elime ulaşınca aşağıdaki senaryo üzerinde tek flaş ile çalıştım.

Flaş var tetikleyici yok. :(

Kablosuz tetikleyici de ben icat ettim. :D

Harici flaş'ı s1 e basarak slave moduna alıyoruz. Harici flaş, makinenin flaş ışığı ile bir patlıyor.

Ancak makinenin kendi flaşı bardakta yansıma yapmasın diye kartonu fotoğraftaki gibi yerleştirdim.

Flaşın patladığını tepe flaşı seziyor ama bardağa ışığı düşmüyordu.

Slave modu kullandığım için makinenin flaşı açık olmak zorunda ve max perde hızı 1/250 ile sınırlandırılıyor.

Manule mod.
    f:9 İso 100 1/250sn
    Flaş 1/32 güçte

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

Splash by Bi Ünlü, on Flickr

•  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    P4140004 by Kemal Tahir, on Flickr
  • quote:

Orijinalden alıntı: zekisofu

Hep derim, fotoğraf makinesi gövdesine değil, objektifine yatırım yapın diye..

Panasonic LX100, firmanın tüm fotoğrafçılık maharetlerinin güç gösterisi olan küçük bir makine.

LX100 2014 model. Panasonic GH5 çıktı ve halen daha LX100'ün video keskinliğine kimse erişemiyor :)

Neden?

Çünkü teknoloji harikası bir objektifi var!
    https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dc-gh5/11
    Bu linkten video kalitesi karşılaştırılabilir. Bu küçük bücür gh5, sony 6500, a7s, nikon d810 ve canon 5d m4 dahil bütün kameralardan daha net görüntü veriyor.

Linkte bulunan test alanında ortanın üstünde bir yazı var orayı tıklayınca netlik tam ortaya çıkıyor.

Ve bu küçük alet yurtdışında 600 usd Türkiye'de ikinci elleri 2500 tl civarı bulunabiliyor.

Benzer bir video kalitesini elde etmek için en az 4 bin usd ödemeniz gerekiyor ki yine de yetişemiyor bu netliğe.

Gerçekten netlik süper. peki otomatik odaklaması nasıl video konusunda? benim video konusunda pek bilgim yok ama genelde foto makinalarında sürekli odaklama sorunu oluyorya bunda varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: biuu

Aliexpressten sipariş ettiğim Viltrox jy 610 ii siparişim elime ulaşınca aşağıdaki senaryo üzerinde tek flaş ile çalıştım.

Flaş var tetikleyici yok. :(

Kablosuz tetikleyici de ben icat ettim. :D

Harici flaş'ı s1 e basarak slave moduna alıyoruz. Harici flaş, makinenin flaş ışığı ile bir patlıyor.

Ancak makinenin kendi flaşı bardakta yansıma yapmasın diye kartonu fotoğraftaki gibi yerleştirdim.

Flaşın patladığını tepe flaşı seziyor ama bardağa ışığı düşmüyordu.

Slave modu kullandığım için makinenin flaşı açık olmak zorunda ve max perde hızı 1/250 ile sınırlandırılıyor.

Manule mod.
    f:9 İso 100 1/250sn
    Flaş 1/32 güçte

hep merak etmişimdir :) arka fon siyah nasıl oluyor? photoshoplamı yoksa siyah fonmu koyuyorsunuz çekerken?
  • ardaolc kullanıcısına yanıt
    Işığı yandan vurdurduğunuzda genelde fon siyah çıkar. Low key fotoğrafçılık diye araştırın.

Ben ise Masayı mutfak kapısının önüne çektim. Arkası karanlık koridora bakıyor. Fon falan yok.

Arka fon siyah çıkıncaya kadar ya diyaframı kısıyorum yada flaş gücünü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: biuu

Işığı yandan vurdurduğunuzda genelde fon siyah çıkar. Low key fotoğrafçılık diye araştırın.

Ben ise Masayı mutfak kapısının önüne çektim. Arkası karanlık koridora bakıyor. Fon falan yok.

Arka fon siyah çıkıncaya kadar ya diyaframı kısıyorum yada flaş gücünü.

Tesekkürler ☺️

P4150018 by Kemal Tahir, on Flickr
  • Bugün çok güzel bir gezide 2 pil bitirip, güzel anılar biriktirdim. Bazıları.

Göre tırmanmak by Bi Ünlü, on Flickr

Hands by Bi Ünlü, on Flickr

What you see by Bi Ünlü, on Flickr

Reflections by Bi Ünlü, on Flickr
  • ardaolc kullanıcısına yanıt
    Öncelikle cami duvarında dizilmiş güvercinlere focus stacking yapsaymışsınız harika olurmuş :)

Videografi hem zevkli hem de biraz zahmetlidir. Ama ona göre de kazanımlarınız olur. Düğün videosu izlemekle evlenmek arasındaki fark gibidir :)

Video çekimlerinde eğer mümkünse odaklamayı elle yapmak en kolayıdır. Ama mevzu kurtarmıyorsa mecburen otomatik odaklamayı kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Fotoğraf modunda otomatik odaklama konusunda panasonic en başta gelir.

Video konusunda da Canon Dual AF en iyi sonucu verir.
    Sonra Nikon, Sony gelir sonra da Panasonic Olypmus Fuji vb gelir

Her konuda olduğu gibi video çekimlerinizde elinizdeki makinenin tabiatını iyi bilirseniz ona göre çekimi yönetebiliyorsunuz.

Ben sürekli 4k video çekiyorum. Bu otomatik odaklama konusunda makineyi daha da kasıyor. Ama elde edilen netlik her şeye değer.

LX100 de genelde merkez AF en iyi sonucu veriyor.

Benim bücürükler çok koşturduğu zaman diyaframı f8'e kadar getiriyorum ki ileri geri gidip geldiklerinde fokus kaybolmasın.

Sağa sola gittiklerinde, hareketi önceden tahmin edip kamerayı hareket yönüne doğru önceden çevirmeye (pan) başlayınca da odak çoğu zaman yakalanmış oluyor.

Çok karmaşık durumlarda makinenin kafası karışabiliyor, o zmaan denklaşöre yarım basınca makineyi tekrar odaklaması için dürtmüş oluyorsunuz :)

Bir de genel kullanım alışkanlıkları da video konusunda önemli..
    Genelde videoları bir kurgu ile çekiyorum. Oyuncular çocuklar bile olsa bir kurguya göre çekim yapıyorum.

Örneğin parkta oynayan çocukları çekeceksem önce parkı genel çekiyorum. (Establishment shot)
    sonra parkta çiçek böcek varsa bir iki kare makro ve yakın çekim yapıyorum.
    Başka hareketli objeler, salıncaklar, başka çocuklar varsa onları da çekiyorum.

Sonra bizim bücürükleri çekiyorum. Hem yakından hem uzaktan, hem yüz ifadelerini hem hareketlerini vb.
    En sonunda da bücürüklerin yüzlerini çok yakından çekip (Extreme close-up) parktan çıkarken arkadan bir çekim yapıp olayı kapatıyorum.

Sonra bilgisayarda montajlıyorum. Montaj için Blender kullanıyorum. (Ücretsiz ve çoğu işi en az ücretliler kadar başarıyor). Daha önce de Kdenlive kullanıyordum. Viva linux :)

Mutlaka renklendirme yapıyorum.

Montajda odaklanamayan, konuyu uzatan, gereksiz bölümleri atıyorum.

Ortalama 3-5 dakikalık bir "bücürükler parkta" videosu hazırlıyorum.

Takriben 1-2 saat harcıyorum montajda.

Nihai klibi hem 4k, hem full hd hem de dedelerine göndermek için 720p formatında kaydediyorum.

Böyle bir çekim datası 5-6 gb oluyor. Orjinal klipler hem sıkıcı hem de çok yer kapladığı için siliyorum.

Nihai klibi saklıyorum.

Video işi de ayrı zevktir, forumdakileri hep teşvik ediyorum.

Cep telefonuyla fotoğraf çekip cep telefonuyla fotoğraflara bakanlar, ellerine bir fotoğraf makinesi alıp diyaframı f1.8 ve altına getirdikleri zaman, fotoğraf çekmek için daha elleri cep telefonuna gitmez.

Fotoğraf makinesi kullanıp da video konusunda "üşengeç" davrananlar da bir-iki gün video konusunda eğitim aldıktan sonra yarı yarıya fotoğraf ve video çekmeye başlarlar.

Sinematografi konusunda az buçuk kendini geliştirenler de %80 video %20 fotoğraf çekerler, öyle her şeyin fotoğrafını da çekmezler artık :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: zekisofu

Öncelikle cami duvarında dizilmiş güvercinlere focus stacking yapsaymışsınız harika olurmuş :)

Videografi hem zevkli hem de biraz zahmetlidir. Ama ona göre de kazanımlarınız olur. Düğün videosu izlemekle evlenmek arasındaki fark gibidir :)

Video çekimlerinde eğer mümkünse odaklamayı elle yapmak en kolayıdır. Ama mevzu kurtarmıyorsa mecburen otomatik odaklamayı kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Fotoğraf modunda otomatik odaklama konusunda panasonic en başta gelir.

Video konusunda da Canon Dual AF en iyi sonucu verir.
    Sonra Nikon, Sony gelir sonra da Panasonic Olypmus Fuji vb gelir

Her konuda olduğu gibi video çekimlerinizde elinizdeki makinenin tabiatını iyi bilirseniz ona göre çekimi yönetebiliyorsunuz.

Ben sürekli 4k video çekiyorum. Bu otomatik odaklama konusunda makineyi daha da kasıyor. Ama elde edilen netlik her şeye değer.

LX100 de genelde merkez AF en iyi sonucu veriyor.

Benim bücürükler çok koşturduğu zaman diyaframı f8'e kadar getiriyorum ki ileri geri gidip geldiklerinde fokus kaybolmasın.

Sağa sola gittiklerinde, hareketi önceden tahmin edip kamerayı hareket yönüne doğru önceden çevirmeye (pan) başlayınca da odak çoğu zaman yakalanmış oluyor.

Çok karmaşık durumlarda makinenin kafası karışabiliyor, o zmaan denklaşöre yarım basınca makineyi tekrar odaklaması için dürtmüş oluyorsunuz :)

Bir de genel kullanım alışkanlıkları da video konusunda önemli..
    Genelde videoları bir kurgu ile çekiyorum. Oyuncular çocuklar bile olsa bir kurguya göre çekim yapıyorum.

Örneğin parkta oynayan çocukları çekeceksem önce parkı genel çekiyorum. (Establishment shot)
    sonra parkta çiçek böcek varsa bir iki kare makro ve yakın çekim yapıyorum.
    Başka hareketli objeler, salıncaklar, başka çocuklar varsa onları da çekiyorum.

Sonra bizim bücürükleri çekiyorum. Hem yakından hem uzaktan, hem yüz ifadelerini hem hareketlerini vb.
    En sonunda da bücürüklerin yüzlerini çok yakından çekip (Extreme close-up) parktan çıkarken arkadan bir çekim yapıp olayı kapatıyorum.

Sonra bilgisayarda montajlıyorum. Montaj için Blender kullanıyorum. (Ücretsiz ve çoğu işi en az ücretliler kadar başarıyor). Daha önce de Kdenlive kullanıyordum. Viva linux :)

Mutlaka renklendirme yapıyorum.

Montajda odaklanamayan, konuyu uzatan, gereksiz bölümleri atıyorum.

Ortalama 3-5 dakikalık bir "bücürükler parkta" videosu hazırlıyorum.

Takriben 1-2 saat harcıyorum montajda.

Nihai klibi hem 4k, hem full hd hem de dedelerine göndermek için 720p formatında kaydediyorum.

Böyle bir çekim datası 5-6 gb oluyor. Orjinal klipler hem sıkıcı hem de çok yer kapladığı için siliyorum.

Nihai klibi saklıyorum.

Video işi de ayrı zevktir, forumdakileri hep teşvik ediyorum.

Cep telefonuyla fotoğraf çekip cep telefonuyla fotoğraflara bakanlar, ellerine bir fotoğraf makinesi alıp diyaframı f1.8 ve altına getirdikleri zaman, fotoğraf çekmek için daha elleri cep telefonuna gitmez.

Fotoğraf makinesi kullanıp da video konusunda "üşengeç" davrananlar da bir-iki gün video konusunda eğitim aldıktan sonra yarı yarıya fotoğraf ve video çekmeye başlarlar.

Sinematografi konusunda az buçuk kendini geliştirenler de %80 video %20 fotoğraf çekerler, öyle her şeyin fotoğrafını da çekmezler artık :)

Zeki bey çok açıklayıcı bir yorum olmuş. Video çekesim geldi ☺️ şuanda makinem yok lakin alınca ilk iş video konusuna eğilmek olacak. Gerek foto gerekte video konusunda cep teli tercih edenlerden olmadım hiç. Fotoda netlik ve keskinlik arıyorum videodada en az 720p olmadımı açıp izlemiyorum bile. Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.

umut by Bi Ünlü, on Flickr

Çoban by Bi Ünlü, on Flickr

tanık by Bi Ünlü, on Flickr

Hayaller by Bi Ünlü, on Flickr
  • Bu m43 sistemde şunu gözlemledim lens ne olursa olsun en mükemmeli de olsun vasatı da olsun, çekilen fotoğraflarda sonuçlar çok benzer. Enteresan yani.
  • eyozgurluk kullanıcısına yanıt
    "putperestliğin tam anlaşılmadığı konusunda seninle hemfikirim" :)

Tarih by Bi Ünlü, on Flickr

İhtiyar by Bi Ünlü, on Flickr

İhtiyar by Bi Ünlü, on Flickr
    P4161235 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P4161180 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P4161068 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P4161285 by Serkan Tümbaş, on Flickr

Not: Fotoğraflarda sadece lightroom da hazır presets ile oynama vardır. Photoshop a girmemiştir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tlserkan -- 18 Nisan 2017; 23:40:49 >
  • tlserkan kullanıcısına yanıt
    Eline sağlık, çok güzel olmuş.

Şu presetin linkini atar mısınız? :)

• biuu kullanıcısına yanıt
    Çoğu presets ler ücretli olduğu için google A "free lightroom presets" yazdım çoğunu indirdim. Genelde kullandıklarım manzarada hdr ağırlıklı presets ler. Tek tek yada paket halinde var.

• 1 yıl daha garantisi devam eden gümüş EM5mark2 ve siyah 45mm 1.8 birlikte 3200TLye satıyorum. Metal el grip ve +1 orjinal yedek pil de ve hediye edeceğim. Lütfen özel mesaj ile ulaşın.
    P4190035 by Kemal Tahir, on Flickr

Işık by Bi Ünlü, on Flickr

Savran Camii by Bi Ünlü, on Flickr

• 
Sayfa: önceki 527528529530531
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.