Şimdi Ara

Özel Eğitim Öğretmenliği (Babam Önerdi Yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İlgi alanlarıma göre meslek seçiceksem yazılım felan seçmek isterim ama sözelim. (Sözel çok baskın...) Haliyle buyüzden babamdan yardım aldım. Yalnız, sessiz sakin bir çocuk olduğumu düşündüğü için, açıkta da kalmadıkları içinyani iş buluyolarmış özel eğitim öğretmenleniğini önerdi. Sizce ilerde bu mesleği seçtiğim için pişman olur muyum? İşimi sever miyin?

Biraz ilgi alanlarımdan bahsedebilirim:
    -Bilgisayar oyunları
    -Website kurmak, açmak, makale yazmak
    -kitap okumak
    -araştırmak ve sorgulamak (tarih, felsefe, din, insan)
    Bu meslek benim için uygun mudur? Nasıl karar vericem?

SINAV SONUÇLARIM AŞAĞI YUKARI => Türkçeden 33-34 doğru, diğer derslerden coğrafya olsun kimya olsun tarih , din, felsefe hepsinden max 3 yanlış çıkar. Tyt matematikten 10-15 soru yaparım
    Sınav sonuçlarıma göre başka bir bölüm/meslek sözel/eşitağırlık önerirseniz aşırı mutlu olurum.

Yazdıklarınızı yarın okuyacağım birazdan uyumam lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İlahiyat önerebilirim
  • Engelli çocuklarla ilgileneceksin altına yapan, sınıfta soyunan, sınıftan kaçan, öğretmenlere saldıran, sürekli salyası akan, nöbet geçiren vb... bir sürü durum var ayrıca 4 yıla atamaları yerlerde olur iyice ve tabi en çok ücretli öğretmen çalıştıran alan, bu özel eğitim okullarında çalışan öğretmen ve diğer personel de bir garip oluyor.

• Fizyoterapistim, özel eğitimde öğretmenlerle aynı kurumda çalışıyoruz. Özel eğitim kesinlikle yapılacak bir iş değil. Baban nerden biliyormuş açıkta kalmadıklarını? Hadi diyelim ki açıkta kalmıyorlar peki hangi şartlarda çalışıyorlar? Eğer bir meslek seçeceksen kesinlikle o bölümden mezun ya da 3-4 sınıf olmuş birisiyle konuş. O işi en iyi yapan kişi bilir. Kesinlikle baban da olsa hocan da olsa başkasının lafıyla iş yapma.

Ekleme: En yakın özel eğitim kurumuna git ve öğretmen ne iş yapıyor yerinde gör. Bu kadar basit karar vermen. Konuşarak bunu anlayamazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r.H -- 14 Ocak 2020; 22:26:57 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Meslek seçimine yardımcı olabilecek 2 ölçeğin linkini atıyorum ama yazdıklarına bakılırsa bilgsayar veya yazılım müh. sana uygun gibi.

1)https://fatihrehberlik.com/uygulamalar/holland_meslek_tercih_envanteri.html

https://hangiuniversitehangibolum.com/makale/holland-in-kisilik-kuramina-gore-meslek-analizi-1540146052

2)https://fatihrehberlik.com/uygulamalar/abko.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ginga Eiyuu -- 14 Ocak 2020; 22:58:24 >

• Bu işi yapacak kişinin çok sabırlı ve toleranslı olması şart. Sonuçta işin ucunda engelli öğrencilerle uğraşmak var.

• Bana mı denk geldi bilmiyorum ama üniversitenin en güzel kızları bu bölümde.

• Hepinizin yorumunu okudum, çok sağolun.

• Benim kardeş üniden mezun olunca abi ücretli öğretmenlik yapayım kpss açıklanana kadar dedi , 4 özel eğitim öğrencisinin olduğu bir okula başladı, 2 hafta dayanabildi. Kolay meslek değil.
  • Devlette iş garantin halen var. Sanırım 10 yil daha bu alanda açık devam eder. Okuluna göre değişir ama ağır engellilerle çalışırsan alt değiştirmen bile gerekebilir. Sınıf zaten hep ağır kokar. Herkesin yapabilecegi meslek değil. Ona göre değerlendir.

• İçinde istek yoksa hayatta yapamazsın, kuzenimi tavsiyelerle bu işe yönlendirdiler zamanında sevebilse kabüllenebilse çok güzel yerlerde olacaktı şimdi ama beceremedi. Sana bir abin arkadaşın olarak tavsiyem üniversite okumak zorunda hissetme kendini, eğer yazılım alanında kendini iyi hissediyorsan geliştiriyorsan kendini ve yabancı dilin de varsa kesinlikle bu alanda ilerle diploma dert değil. Bundan 6-7yıl önce arkadaşım açık liseye geçip yazılım işinde ilerlemişti kendine motor alıp eve çıkacak kadar durumu iyiydi 18ine geldiğinde. Ya da bir dil bölümü okuyup(İngilizce Almanca vb) hem dil öğrenmiş olursun hem kendini yazılımda geliştirirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz değil baya düşündürdü yorumlarınız... İyice düşüneceğim sonuçta sevdiğim bir işi yaparsan hayatım çok daha güzel geçer.

• quote:

Orijinalden alıntı: r.H

Fizyoterapistim, özel eğitimde öğretmenlerle aynı kurumda çalışıyoruz. Özel eğitim kesinlikle yapılacak bir iş değil. Baban nerden biliyormuş açıkta kalmadıklarını? Hadi diyelim ki açıkta kalmıyorlar peki hangi şartlarda çalışıyorlar? Eğer bir meslek seçeceksen kesinlikle o bölümden mezun ya da 3-4 sınıf olmuş birisiyle konuş. O işi en iyi yapan kişi bilir. Kesinlikle baban da olsa hocan da olsa başkasının lafıyla iş yapma.

Ekleme: En yakın özel eğitim kurumuna git ve öğretmen ne iş yapıyor yerinde gör. Bu kadar basit karar vermen. Konuşarak bunu anlayamazsın.
    Nasıl özel eğitim yapılacak iş degil hocam? cocuk gelısımı ögretmeniyim yakın zaman inşallah uzman ögretici icin gidicem kursa gittikten sonra genel tecbesiz sertifaklı imza yetikili ögretmenler için okul öncesi sınıf ve cocuk gelısımı mezunları ıcın 3000 3300 arası suan. ve seneler ilerdikce maaşlar yükselıyor. bi tecrübeli okul öncesi uzman ögretici ablam 4.500tl alıyor az mı. kurumdan kuruma göre ögrenci profilinin agıırlıgına göre degısıyor. ben severek yapıyorum agır ögrencinde agır otizimde var ögrenme güclüğü cok hafif ögrencilerim de var. 40dk ders 20dk mola toplam 8 seans calısma 9 5.40 şuan ülkenin şartlarında severek yaptıgım ideal. 2 günde tatil sosyal hayat vs herşey için yetiyor. başka ne olacaz iş kapısı yok kpss harici. ilerde kurum olursa nasip olurda açarsak cok para var ama tecrübelnmek lazım. gönül işi biraz bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: taha yasin arıcı

Nasıl özel eğitim yapılacak iş degil hocam? cocuk gelısımı ögretmeniyim yakın zaman inşallah uzman ögretici icin gidicem kursa gittikten sonra genel tecbesiz sertifaklı imza yetikili ögretmenler için okul öncesi sınıf ve cocuk gelısımı mezunları ıcın 3000 3300 arası suan. ve seneler ilerdikce maaşlar yükselıyor. bi tecrübeli okul öncesi uzman ögretici ablam 4.500tl alıyor az mı. kurumdan kuruma göre ögrenci profilinin agıırlıgına göre degısıyor. ben severek yapıyorum agır ögrencinde agır otizimde var ögrenme güclüğü cok hafif ögrencilerim de var. 40dk ders 20dk mola toplam 8 seans calısma 9 5.40 şuan ülkenin şartlarında severek yaptıgım ideal. 2 günde tatil sosyal hayat vs herşey için yetiyor. başka ne olacaz iş kapısı yok kpss harici. ilerde kurum olursa nasip olurda açarsak cok para var ama tecrübelnmek lazım. gönül işi biraz bu.

Alıntıları Göster
    Kafam çok karışıyor. Maaşı iyi ama yapılan işi sever miyim, zor mu bilmiyorum. yapım çok sessiz sakin. Oyüzden insanlarla iletişimde çooook kötüyüm, belki o çocuklarla bağkurarımsonuçta biraz farklı çocuklar. Vilmiyorum ya napıcam

• quote:

Orijinalden alıntı: meola147of

Kafam çok karışıyor. Maaşı iyi ama yapılan işi sever miyim, zor mu bilmiyorum. yapım çok sessiz sakin. Oyüzden insanlarla iletişimde çooook kötüyüm, belki o çocuklarla bağkurarımsonuçta biraz farklı çocuklar. Vilmiyorum ya napıcam

Alıntıları Göster
    cocukları sevmen gönül vermen yeterli, bu bir meslek öyle kucagına alıp 10dk sevmeye benzemıyor. agırlarıda var hafifleride var. kalpten gönülden gelen bi iş. 4 see sonra özel egitim alan ögretmnlern durumunu ne olur bilemem ama suan atamalar 70 lerde galiba. bunları kendine sor kardeşim cevapları nasıl alıyorsan öyle hareket et. 2 gün sonra agır geldiğinde boşa okumusum deme bir meslek secıyorsun.

• @OguzhanSDK

Bilgisayar Mühendisliği hariç bir bölüm düşünme bence. Onu kazanamazsan Yönetim Bilişim Sistemleri okuyabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzgünK -- 22 Ocak 2020; 16:46:19 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.