Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Oyunumuz Türkçe ! [Kanuni Dayanağımız var]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ozanaksu Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
859
Cevap
30
Favori
36.023
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Oyunumuz Türkçe ! [Kanuni Dayanağımız var]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Çavuş
   45 Mesaj
   Senaryosu ile ön plana çıkan oyunlarda Türkçe yok ise almam. Yeni ps4 aldım ve oynadığım oyunlar Türkçe destekli. Misal, Horizon da var ama ingilizce olduğu için senaryoyu anlamıyor ve zevk almıyorum. Vur geç tadında oluyor oda keyifli olmuyor.

   Sizlerin de zevklerinizi 2. plana atıp, Türkçe oyunları satın almanızı tavsiye ederim.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   9948 Mesaj
   quote:

   Orijinalden alıntı: L@civert

   Acaba daha küçük hacimli pazarlara sahip ülkelerde de yasal bir düzenleme var mı?

   Makedonya'da buna benzer bir kanun var. Fransa'da da daha geniş bir dili koruma kanunu var. Çeşitli ülkelerde ise "dil polisi" uygulaması var.

   Yasal düzenlemeleri bulamadım ama bu konu hakkında mantıklı bir yazıyla karşılaştım:

   quote:

   Why Localize Your Games?

   As for hoping the purchasers of your game speak English, that’s a tall order considering 50% of worldwide video game revenue comes from markets outside the US.

   Even the US, UK, and Australia cannot boast 100% English-speaking populations. According to a study conducted by the European Commission, English is not even the most widely spoken “mother tongue” in Europe but rather, German. When looking at the country rankings in the English Proficiency Index, one of the top countries for video game consumption – China – ranks as one of the lowest countries in “low English proficiency,” with Korea, Japan, and Hong Kong ranking under moderate proficiency.

   Even though the Nordic countries rank under very high English proficiency, it is still common for developers and publishers to localize their games for Nordic gamers. Why?


   First of all, the English proficiency rankings are based on adult knowledge of the language, meaning children will likely have a significantly lower level of language proficiency. In addition, just because someone has moderate or even high level proficiency does not mean it’s their language of choice or that they will understand the cultural context of a game in English.

   Even native English speakers from different parts of the same country or across international borders may not understand certain cultural elements. Humor, vocab, holidays, etc. change depending on location. References to Swan Upping (occurring annually in Britian) or cheese curds (commonly served in parts of the US and Canada) will not translate across all English speakers. This is where localization comes into play.


   Kaynak:https://www.lai.com/blog/?p=183   Satış miktarından sonra oyun için İngilizce öğrenme safsatasına da güzel bir yanıt oldu.
   _____________________________

  • Yarbay
   2371 Mesaj

   Siteyi beğendim.

   Yazıda İngilizceye çakmış. Sonra Nordik ülkelerin İngilizce yeterlilik indeksi (yüksek değil) çok yüksek olmasına rağmen yapımcılar bu ülkeler için neden genellikle yerelleştiriyor diye bir daha çakmış.

   Yani adamların alım gücü yüksek dememiş, sorgulamış, bazı arkadaşlara duyurulur.


   Nordik ülkeler: Danimarka, Norveç, İzlanda, İsveç ve Finlandiya   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L@civert -- 28 Mart 2018; 14:46:25 >
   |
   |
   Hümiyettin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

   PS4 Kardeşlik Alışveriş Sayım: 8 , Referansları PM'den sorunuz
  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   Zaten bunun ingilizce yeterliliğiyle alakası olması kadar absürt bir durum olmaz. Olmayacağını da yazdık daha önce zaten. Herkes pek tabiki ana diliyle oynamalı.

   Daha 2 sayfa falan önce yazmışım, maliyetle falan zaten hiç ilgisi olmaz, dublaj maliyeti öyle aman aman bir şey değil. Alt yazı hiç değil.

   Bu sadece insan yerine konmakla ilgili. Pazardaki tüketicinin tepkisi ile ilgili. Başka bir şey değil. Türkiye'yi i, Türk tüketicisini ciddiye almamakla alakalı. Satış rakamı falan filan, korsanla alakası yok. Oyunlar Türkiye'den çok çok önce zaten avrupa ülkelerinde, amerika da torrente düşüyor. Türkiye'de doğru dürüst torrent sitesi bile yok. Adamlar üyeliksiz anlık binlerce kişiye hizmet veren siteler açıyorlar.   Bu işin bence bir kısmında ithalatçı firmalarda var. Onlarda biraz bu işin üzerine gitmeliler. Bu kadar fındık fıstık parasına mal olan bir şeyin yaptırılmasını sağlamalılar ve ya kendileri yaptırmalılar. Üzerine düşmeli ithalatçıları dağıtıcıları falan.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Uzaklaştırılmış 4 gün cezanın, 3 gün 7 saat 23 dakika kadarı kaldı.
   Herkese merhaba. En son yapmış olduğum başvuru hala şube şube gezmekte ve sonuca bağlanamadı

   İlk önce BİMER konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gönderiyor. Sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı basvuruyu Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne yolluyor. Oradan da Garanti Belgesi Elektrik ve Elektronik Şube Müdürlüğüne yollanıyor.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2371 Mesaj
   Garanti Belgesi Elektrik ve Elektronik Şube Müdürlüğü bimer başvuruma cevap yazmış.

   Başvurumun işleme alındığını, sonucun tarafıma bildirileceğini yazmış.


   Islak imzalı ilk başvurumun cevabı da eve gönderilmiş, akşam eve geçince bakacağım.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L@civert -- 28 Mart 2018; 18:29:16 >
   |
   |
  • Yarbay
   2951 Mesaj
   yahu oyun nerede? kaç sayfa olmuş oyun yok hala.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panamalı Hasta -- 28 Mart 2018; 17:22:40 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   534 Mesaj
   ne oyunu hocam yanlış geldin heralde
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5314 Mesaj
   Eski Kullanıcı Adı:
   Ainz Ooal Gown
   Far Cry 5 ^^   Final Fantasy XV ^^

   Ben anlamıyorum gerçekten. Rusya'da ve Çin'de torrent falan Türkiye'den çok fazla. Türkçe neden eklenmiyor anlamış değilim. Bunu protesto edin almayın deyince hemen hırsızsın falan diyor bazı tipler. Kardeşim ben Türkçe dil desteği olan oyunları elimden geldiğince almaya çalışıyorum. Gidin başka yerde duyar kasın.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ainz Ooal Gown -- 29 Mart 2018; 17:6:53 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2371 Mesaj
   İlk gönderdiğim dilekçeme yazılı cevap geldi. Maalesef kurumlarımızın teknoloji anlamında bilgi eksikliği var. Bu nedenle denetime giden kişi cevap yazısında hiçbir görüş belirtmemiş. Aral ithalat bunu diyor diye yazıp göndermişler.

   Ne demek yahu Aral ithalat bunu diyor? Olayı yorumla, görüş belirt, bundan sonra nerelere başvurulacağını anlat. Hiçbir şey yok, sadece Aral bunu dedi yazıyor. Aral bu konuda son sözü söylemeye yetkili mi?

   Gelelim Aral'ın cevabına. İki tane kanun ismi yazmış. Biri 5224, kanunu inceledim. Tamamı Sinemalar, ve desteklenmesiyle alakalı. İkincisi 5846- Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu. Bu kanun da fikir ve sanat eserlerinin (bilgisayar programları dahil) mülkiyet, lisans ve telif haklarını anlatıyor. Satın aldığı ürünü ne amaçla kullanabilir, kimler hak iddia edebilir, mirasçıları, kopyalanması, aleniyet kazanması vs. Hal böyleyken, Aral tutmuş konu ile alakası olmayan bu kanunların sadece isimlerini yazarak, hiçbir kanun, yönetmelik vs. maddesine atıf yapmadan oyunların içi açılamayan, kapalı kutuyla satılabileceğini yazmış.

   Sadece bu.

   Daha sert, oyunun ne olduğunu, yerelleştirmenin ne olduğunu, açık açık, tane tane öğretici şekilde yazan bir dilekçeyle cevap isteyeceğim bu konuda. Gerekiyorsa bilir kişi tutsunlar. Kutusu açılamayan oyunların içine ARAL İTHALAT kağıdının nasıl girdiğini de yazsınlar.   < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   PS4 Kardeşlik Alışveriş Sayım: 8 , Referansları PM'den sorunuz
  • Yüzbaşı
   534 Mesaj
   ne olacak şimdi
   _____________________________

  • Yarbay
   10933 Mesaj

   Protesto almayarak değil, alarak gösterilir. Satışlar yüksek olacak ki, firmaların Türkçe ekleyebilmesi için Türkiye'nin elinde bir koz olsun.

   "Bakın bizde oyunlar şu kadar yüksek satıyor, Türkçe dil ekleyin" diyebilelim.
   |
   |
   Ainz Ooal Gown kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________


   God of War | Last of Us | Resident Evil | Legend of Zelda | Silent Hill | Tekken | Street Fighter | Mortal Kombat
  • Yarbay
   2371 Mesaj
   quote:

   Orijinalden alıntı: seyid42

   ne olacak şimdi

   Aral, ve diğer dağıtımcıların bu konuda ne kadar savunmasız olduğunu gördük böylece. Ellerinde sağlam bir dayanak olsaydı emin olun yazıya boğmuşlardı bizi.

   Şimdi daha çok kazıyacağız burayı. Bu uzun bir yol, çabalamadan hiçbir şey kazanamayız. Konuyu teknik açıdan açıklayan bir dosya hazırlayarak bir cevap yazacağım. Bu sırada bimere ikinci başvurularımızın görüşü de gelirse çok iyi olacak. Ve bu bilgiler ışığında tekrar denetim isteyeceğim. Dediğim gibi, gerekirse bilirkişi tutacaklar.

   Öyle görüş bildirmeden sıyrılmak yok.

   Sonrası sosyal medya, gerekirse savcılığa suç duyurusu.   < Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
  • Yarbay
   5314 Mesaj
   Eski Kullanıcı Adı:
   Ainz Ooal Gown


   quote:

   Orijinalden alıntı: venomstr

   Protesto almayarak değil, alarak gösterilir. Satışlar yüksek olacak ki, firmaların Türkçe ekleyebilmesi için Türkiye'nin elinde bir koz olsun.

   "Bakın bizde oyunlar şu kadar yüksek satıyor, Türkçe dil ekleyin" diyebilelim.

   Popüler serilerde yeterince yüksek zaten. Hala eklenmiş değil.
   _____________________________

  • Yarbay
   10933 Mesaj

   Türkçeyi kendi kendilerine eklemezler ki. Firmaya karşı belli bir girişim, talep ve tepki de gerekiyor.

   Ama en azından oyunların satışı yüksek olsun ki, elimizde bir koz olsun.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi venomstr -- 29 Mart 2018; 19:17:29 >
   |
   |
   Ainz Ooal Gown kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________


   God of War | Last of Us | Resident Evil | Legend of Zelda | Silent Hill | Tekken | Street Fighter | Mortal Kombat
  • Yüzbaşı
   534 Mesaj
   vazgeçmiyeceğiz
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   534 Mesaj
   quote:

   Orijinalden alıntı: L@civert


   quote:

   Orijinalden alıntı: seyid42

   ne olacak şimdi

   Aral, ve diğer dağıtımcıların bu konuda ne kadar savunmasız olduğunu gördük böylece. Ellerinde sağlam bir dayanak olsaydı emin olun yazıya boğmuşlardı bizi.

   Şimdi daha çok kazıyacağız burayı. Bu uzun bir yol, çabalamadan hiçbir şey kazanamayız. Konuyu teknik açıdan açıklayan bir dosya hazırlayarak bir cevap yazacağım. Bu sırada bimere ikinci başvurularımızın görüşü de gelirse çok iyi olacak. Ve bu bilgiler ışığında tekrar denetim isteyeceğim. Dediğim gibi, gerekirse bilirkişi tutacaklar.

   Öyle görüş bildirmeden sıyrılmak yok.

   Sonrası sosyal medya, gerekirse savcılığa suç duyurusu.

   Avukata danışılsa bir yol haritası için
   _____________________________

  • Yarbay
   4857 Mesaj
   Ubisoft tan türkçe oyun bekliyorsunuz çılgınsınız :)   < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   2433 Mesaj
   Ülkemiz ne sıkıntılarla uğraşıyor sizin uğraştığınız şeye bak...
   _____________________________


   Intel i7 4770k@4.5GHz - EVGA SuperClocked ACX 3.0 GTX 1070 - Kingston HyperX Blue 2X8 16 GB 1600 MHz - Asus Z97 PRO Gamer Motherboard - Samsung 850 EVO 500 GB SSD - Dell SE2717H 27 '' 75Hz FreeSync IPS Monitor - Logitech G102 Gaming Mouse - Motospeed CK108 Mekanik Klavye - Logitech Z533 2+1 Speaker - Coolermaster HAF 932 - Noctua NH-D14 Cpu Cooler - iPhone 6S Plus 64 GB Space Gray
  • Yüzbaşı
   534 Mesaj

   deniyoruz bakalım ne olacak
   |
   |
   MARCO kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  Hızlı Cevap
Reklamlar
Yeni Abonelik d-smart
Paykasa
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,625
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.