Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Oyun monitörü tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
10.290
Cevap
139
Favori
360.160
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> Oyun monitörü tavsiyeleri
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      10550 Mesaj
      16 Aralık 2014 17:06:11
      Meraklısına :) Çok sağlam alet:

http://www.youtube.com/watch?v=ZSinC_yIaT4
      |
      |
      16 Aralık 2014 20:46:57
      quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Yukarıda yazdığım gibi 120-144 hz monitör bakmalısın ama ETS2 yarış olmadığı için, avantaj söz konusu olmaz. Sadece takılma olmadığı için, yüksek hızda giderken gözün yorulmadan oynarsın.

8 ms oyun icin cok degil mi ? Ilk mesajda da hep oyunlar icin tepki suresinden bahsedilmis. O yuzden hala kararsizim.

Tepki suresi 5ms oldugu icin asagidaki asus'a yoneldim hatta.
      http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vx279h-27-5ms-analog2xhdmi-mhl-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd802099&categoryId=60000209

Ayrica verdiginiz u2414 modeli yukseltilebilirligi olmasi cezbetmiyor degil. Hatta dell almak istedim basta sik ve kullanisli oldugu icin ancak tepki sureleri cok yuksek gibi geldi...
      |
      |

• Yarbay
      17926 Mesaj
      16 Aralık 2014 21:36:09 Konu Sahibi

Monitör Dell ise sorun değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 16 Aralık 2014; 21:37:16 >
      |
      |
      Bahsedilenler: razor9119

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yarbay
      2265 Mesaj
      17 Aralık 2014 09:31:09

Ustad hersey super hazirlanmis. Cok iyi tavsiyelerin var. Yalniz merak ettim. Hala asus rog siwft monitoru almadin mi? Suan elinde hangi monitorun var?
      Senin tavsiylerinin de yardimiyla asus vg248qe almis surround zevkine varmis sonra satip tek vg248qe ile yoluma devam eden birisi olarak bu konun harika olmus.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      bocekgrafik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      İntel 5820K / Msi X99S Gaming 9 ACK / Evga GTX 1080 Classified + EK Water Blok / Asus ROG Swift PG348Q 34″ 3440×1440 IPS G-Sync Curved 100Hz / Corsair Graphite 780T White / Custom Liquid Cooling / GSKILL TRIDENT Z 2x8GB 16GB DDR4 3200MHz CL16 / Corsair AX860i / R Λ Z Ξ R Blackwidow Chroma / Steel Series Rival 700 16.000 CPİ Gaming Mouse / R Λ Z Ξ R Orbweaver Gaming Keypad / HyperX Cloud II Gaming Headset / Creative Sound Blaster Zx PCIe Sound Card / Logitech Z 5500 5 1 / Samsung 960 EVO 500 GB NVMe - M.2 SSD / WD MY Cloud Mirror 8 TB NAS / Seagate 4 Tb İronWolf 64 Mb NAS HDD / Seagate 3 Tb Barracuda 64 Mb HDD /

• Yüzbaşı
      673 Mesaj
      17 Aralık 2014 12:13:41
      TV teknolojisi monitörleri geçti sanki 4k modeller daha fazla çıkıyor. 8K ürünler bile yapılmış tabi satışta değiller. Benim beklentim 4K tvler yaygınlaştığı için monitör üreticilerininde 4k ya artık geçmesi gerektiği yönünde. Geri kalmamak için. Monitör yerine 4K tv kullanmak ta çok mantıklı gelmiyor. hdmi 2.0 ile 60hz görüntü alınabiliyor. dvi bağlantılı tv modelleri varsa belki onlardan daha yüksek hz alınabilir, panellerde bahsettikleri 800hz 1000hz olaylar monitördekilerden farklı sanırım.

4K monitör piyasasının oturmasını beklemek için Samsung u28d590d ile idare etmek mantıklı olur mu sizce ? 1ms tepki süresi var nasılsa.

Merak ettiğim bir diğer konu bende Samsung 46D6000 tv ve Acer S221HQL monitör var. Görüntüyü TVye verdiğimde çok daha canlı renkler var, görüntüler daha derin, siyahlar daha siyah vs. Ekranın parlak olmasından mı kaynaklanıyor ? Farklı bir panel teknolojisidir tabi. Aynı şekilde Asus K56c notebook var. Onda da görüntüler sanki soluk gibi. TV görüntü konusunda çok daha başarılı bence ama tabi yineleme hızında kaybediyor. İş yerine bir arkadaşa dell in IPS ekranlı bir monitörü geldi. 24" sanırım. Bizim pclerde de 27" 1440p dell monitörler (u2711) var. Arkadaşın IPS monitörü (Dell S2340M galiba) cam gibi. Bizim monitörler mat ve soluk kalıyordu. U2711 de hem çok ağır hem de inanılmaz ısınan bir monitör.

Parlak ekranlı ve ince çerçeveli monitörler hoşuma gidiyor.

Asus PB287Q Bu monitör de iyi puanlar almış sanırım. Fiyatı da diğerleri gibi çok uçuk değil. Birkaç aya kadar fiyatları düşer diye tahmin ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      HTC U11 128gb Amazing Silver :: 2010 Audi A4 2.0TFSI Quattro S-line Beyaz - i7 5820k @4.3Ghz - 16GB DDR4 RAM - MSI X99A Gaming 7 - MSI GTX1080 Gaming X - 1* ACER GN276HL 144hz 2*S27D590P Surround Monitör

• Yarbay
      2038 Mesaj
      17 Aralık 2014 21:13:14
      Eksen bilgisayardan 690 liraya u2414h aldim. Anlamadigim tek nokta var cogu yerde 23.8 inc denmis. Ancak kodu ve dell sitesinde 24" diyor.
      17 Aralık 2014 22:04:20 Konu Sahibi

Milletin kafası karışmasın diye küsüratları tam sayıya yuvarlayıp yazarlar. Araç motorlarında da böyledir. 1596 CC'lik motor, 1.6 litre diye geçer mesela araç üstünde. Ruhsatta ise gerçek değeri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 21 Aralık 2014; 18:19:20 >
      |
      |
      razor9119 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yarbay
      4834 Mesaj
      18 Aralık 2014 09:30:44
      4-5MS monitor sahipleri oyunlardaki performansınız nedir 1-2MS ile kıyaslandığında.
      18 Aralık 2014 11:09:11 Konu Sahibi

2-5 ms arasında belli-belirsiz fark var. O kadar az ki, her göz fark edemez. Kimine göre fark vardır ama kimine göre de yoktur. Aradaki fark, gölgelenmede kendini gösterir.
      |
      |
      ibraxi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
      40 Mesaj
      18 Aralık 2014 14:01:30
      banada yardımcı olursanız sevinirim , aşağıdaki monitörleri düşünüyorum ama hangisi uygun olur veya başka önerebileceğiniz bir monitör varmıdır.

kullanım amacı ;
      1-film,video vb.
      2-programlama
      3-oyun

oyun olarak web tabanlı flash kullanan oyun oynarım,fifa,arada bi araba yarış tarzı , birde strateji türü oyunlar

programlama içinde kullanacağım için 27" düşünüyorum ikiye bölüp bi taraftan sql diğer taraftan c# rahat olur diye düşünüyorum

monitörler ;

http://www.vatanbilgisayar.com/aoc-23-i2367fm-genis-ekran-led-ips-monitor.html
      http://www.vatanbilgisayar.com/aoc-27-i2757fm-myplay-genis-ekran-ips-led-monitor.html
      http://www.vatanbilgisayar.com/asus-23-vx239h-genis-ekran-ips-led-monitor.html
      http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vx279h-27-5ms-analog2xhdmi-mhl-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd802099&categoryId=60000209

http://i.hizliresim.com/2Ygb3N.png bu resimde i2757fm nin asus ve aoc oyun monitörü ve tavsiye edilen başka bir monitörünün kıyaslaması.

ek olarak ips monitör görüntü kalitesi olarak film vb. durumlar için led lerden iyimidir,yoksa film için ips yerine led mi tavsiye edersiniz

• Yarbay
      17926 Mesaj
      18 Aralık 2014 14:48:17 Konu Sahibi

Bunlar sana uymaz. İlk sayfadaki Monitörünü hem iş, hem de oyun için kullanacaklara göre tavsiyeler başlığı altındaki modellere bak bence.
      Dell U2414H revaçta mesela bu ara.
      |
      |
      oOJumpeROo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
      40 Mesaj
      18 Aralık 2014 20:28:17
      quote:

Bunlar sana uymaz. İlk sayfadaki Monitörünü hem iş, hem de oyun için kullanacaklara göre tavsiyeler başlığı altındaki modellere bak bence.

dell güzel görünüyor ama oyun performansı nasıldır acaba . 8ms için dell ise önemli değil demişsiniz yukarıda dell in ne gibi bir farkı var diğerlerinden.

i2757 ile ele alırsak g/c miktarı daha fazla dell in , ikisindede 6 bit panel var-biri 5 diğeri 8 ms .aşağıda iki monitör içinde ayrıntılı inceleme var , sanırım vatana gidince belli olucak . görmeden birşeyde diyemiyorum

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2414h.htm
      http://www.tftcentral.co.uk/reviews/aoc_i2757fm.htm
      |
      |

• Yüzbaşı
      673 Mesaj
      18 Aralık 2014 20:32:21
      Hocam Dell U2414H çok güzel bir monitör. Fakat ben 27" monitör bakıyorum. Bu arada sanırım tavsiyenize uyarak 4k monitör isteğimi erteleyeceğim. Hem daha çok model çıkar, hem de fiyatları düşer 1-2 yıl sonrası gibi. Ekran kartımı da güncellememe gerek kalmaz. Mevcutta Asus GTX970 ekran kartım var. 4K monitöre geçtiğimde SLI yapmayı düşünüyordum. Fakat yine ortalama 40-50 fps alacağım için oyunlardan, 60hz üzeri monitör bakmanın anlamı pek yok. İlk sayfadaki listenizi inceledim. Vatan Bilgisayardan 1000tl civarında hediye çekim var. Bu çeki süresi dolmadan kullanmak istiyorum.

Amacım genellikle fps oyun üzerine olacak. Film PC den izlemiyorum. TV ve Sinema ses sistemim var. İnternet, forumlar vs. için de kullanıyorum. 3D tasarım ve Render işleri de ara ara yapıyorum yani çok sık değil. Ortam, oturma odası, aydınlık sayılmaz. Monitörün 1mt sağ tarafında pencere var. Pencere ile monitör aynı duvar yönünde. Arkadan ışık gelmiyor yani. Pencerede güneşlikler var. Geceleri ise odada 14wlık küçük bir floresan kullanıyorum. 40cm boylarında ve monitörün arkasında duruyor. Duvarı aydınlatacak şekilde. Işık direkt olarak gözüme gelmiyor. Odada başka TV vs. ışık kaynağı yok. Oda detayları bunlar.

AOC 27" i2757fm 910tl
      AOC 27" D2769Vh 3D IPS 1136tl
      PHILIPS 27" 274E5QHAB/00 889tl
      PHILIPS 27" 273E3LSB/01 580tl
      PHILIPS 27" 273E3QHSB/00 658tl
      SAMSUNG 27" S27D590P 988tl
      VIEWSONIC 27" VX2770sml 862tl

Bu monitörler vatanda var. Bunlar içerisinde hangisi öne çıkar ? Philips ve Samsung modellerinde sanırım oyunlar için karanlık bölgeler için bir ekstra aydınlatma teknolojisi var. Bu oyunlarda en çok sıkıntı çektiğim noktalardan birisi. Tasarım olarak AOC ve Samsung hoş görünüyor fakat yükseklik ayarı vs. yok. AOC de monitörü ayaksız olarak kullanma olayı var. O şekilde de işimi görür diye tahmin ediyorum. AOC D2769Vh modelinde 3D özelliği var ekstradan, fakat ne kadar kullanırım, bilmiyorum. Bir de 3D özelliği için TVlerde en az 120hz tazeleme oranı gerekiyor. AOC de ise 170hz pixel refresh rate yazıyor galiba. Bunlar bizim normal tazeleme oranlarından farklı galiba.

Merak ettiğim bir diğer konu ise bu monitörlerin bazılarında sadece HDMI ve VGA (D-sub) input var. HDMI ile bağladığımızda 30hz ile limitlemiş olmaz mıyız ? 60hz kullanabilir miyiz ? Ektan kartında 2 adet DVI, 1 hdmi ve 1 displayport çıkışı var. Nasıl bağlamamız gerekir ? DVI daha iyi olurdu sanırım.

Vaktiniz var ise Vatanda bu listede olmayan diğer 27" monitörlerden daha iyisi veya tavsiye edebileceğiniz bir monitör var mıdır ? ( Yeni gelen, gözünüzden kaçmış model olabilir mi ? )

Şimdilik bu kadar. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
      HTC U11 128gb Amazing Silver :: 2010 Audi A4 2.0TFSI Quattro S-line Beyaz - i7 5820k @4.3Ghz - 16GB DDR4 RAM - MSI X99A Gaming 7 - MSI GTX1080 Gaming X - 1* ACER GN276HL 144hz 2*S27D590P Surround Monitör

• Çavuş
      40 Mesaj
      18 Aralık 2014 20:46:38
      quote:

yukarıda dell için 8 ms sorun olmaz demişsiniz lakin diğerlerinden ne gibi farkı varda oyunda sıkıntı olmuyor.
      |
      |
      18 Aralık 2014 21:15:01
      Hocam merhaba @bocekgrafik

Yazınız harika. Konuyu sabırla devam ettirip herkese cevap vermeniz gerçekten takdir edilesi. Çok teşekkürler bunun için...
      Ben 21.5" monitör almak istiyorum. Daha büyük bir ekranı düşünmüyorum açıkçası. Oyun olarak fps oynarım. Yazınızdan ziyade sizin fikriniz olarak bu 2 monitörden hangisini önerirsiniz? Ya da bu ikisi de değil şuna bak dediğiniz 450-500 tlyi geçmeyecek bir monitör tavsiyeeniz varsa tabii ki bakmak isterim.

asus
      samsung

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi microzift -- 18 Aralık 2014; 21:22:06 >

• Yarbay
      4834 Mesaj
      19 Aralık 2014 13:01:31
      @bocekgrafik Türkiyede hobi/destek anlamında bir ilk'i başardı :)
      Kendisine tekrar tşk. ediyorum.
      19 Aralık 2014 16:13:09 Konu Sahibi

- Dell monitörlerin diğerlerinden farkı, neyse onu yazmaları. Bazı markalar gibi 2 ms diye satıpta testte 20 ms çıkma olmaz.
      - U2414H ile i2757 kıyaslanamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 19 Aralık 2014; 16:14:03 >
      |
      |
      Bahsedilenler: oOJumpeROo
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      19 Aralık 2014 16:14:45 Konu Sahibi

- 4 K monitör almayacaksan ve 27" lazımza U2713'lerden biri veya Asus PB serisine bakabilirsin. Sordukların arasında S27D590P öne çıkıyor fakat film seyrederken 3D özelliği de olsun istersen D2769Vh alabilirsin.
      - Monitör ve TV'lerdeki tazeleme değerlerinin mantığı farklı. Az yukarıda, 17 Aralık 2014; 22:00:30 tarihli mesajımda yazdım bunu.
      - HDMI ile 60 hz kullanılabiliyor. Sırayla; display port, DVI ve HDMI ile bağlamanı tavsiye ederim. Alacağın monitörde hangisi olacaksa artık...
      - Bu ara vaktim yok gerçekten. Mesaja geç cevap verme sebebim de bu.

* * *

Oda ile detaylar için sağol. Konudaki en detaylı tarif bu oldu sanırım. Fotoğraf göndersen ancak bu kadar olurdu.
      |
      |
      uygar2580 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      17926 Mesaj
      19 Aralık 2014 16:18:04 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: microzift

Hocam merhaba @bocekgrafik

Yazınız harika. Konuyu sabırla devam ettirip herkese cevap vermeniz gerçekten takdir edilesi. Çok teşekkürler bunun için...
      Ben 21.5" monitör almak istiyorum. Daha büyük bir ekranı düşünmüyorum açıkçası. Oyun olarak fps oynarım. Yazınızdan ziyade sizin fikriniz olarak bu 2 monitörden hangisini önerirsiniz? Ya da bu ikisi de değil şuna bak dediğiniz 450-500 tlyi geçmeyecek bir monitör tavsiyeeniz varsa tabii ki bakmak isterim.

asus
      samsung

Teşekkürler.

O ikisinden birini değil de, yine orda satılan Samsung S22D390H almanı tavsiye ederim. Aradaki fiyat merak ediyorsundur. Emin ol ki hak ediyor.

• Yarbay
      17926 Mesaj
      19 Aralık 2014 16:19:14 Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: ibraxi

@bocekgrafik Türkiyede hobi/destek anlamında bir ilk'i başardı :)
      Kendisine tekrar tşk. ediyorum.

Teşekkürler, sizin gibi kıymet bilenlere efendim.
      |
      |
      Bahsedilenler: Sonicman

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Blogio
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,368
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.