Şimdi Ara

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler (86. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.942
Cevap
185
Favori
244.350
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    -10 da filan giyindiniz mi hic hocam, normal bir kazak ustune giyildiğinde -10 da nasildir durum? Evet dediginiz model fiyat olarak makul duruyor ama cok ince bir model oldugu icin -10 -15 altindaki soguk havalarda ne yapiyor biraz suphe duydum

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • eapantherea kullanıcısına yanıt

Ben aslen goretex benzeri astar kullanan su geçirmez nefes alabilir astarlı montlardan bahsetmiştim. Polarınızı elbette yıkayın, ama dış kat montlarınızı havalandırın yeter. Her gün giyiyorsanız montu elbetten senede bir iki yıkanabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Trabzon’da yaşıyorum hocam o kadar soguk olmuyor burası, yani ince uzun kol bi sweet üstüne bu mont ile -1 -2 gibi dağa çıkmıştım üşümedim. Şehir merkezinde 2-3 derecelerde yine alttan ince giyinmeme rağmen performansını beğendim. Başka markaların modellerini kullanmadım kıyaslama yapamayacağım ama ben memnun kaldım.

Microlight dar kesim bir monttur tshirt harici birşey üstüne giyilmez ama onun üstüne su geçirmez dış kat giyilebilir

• Arkadaşlar merhaba. Hem günlük kullanım hem de soğuk havalarda karda kışta giyebileceğim güzel bir mont arıyorum. Bu 2 model arasında kaldım. Daha önce bu tarz outdoor mont almadım o yüzden pek bilgim yok ne yazık ki.

TNF Resolve Triclimate

https://www.boyner.com.tr/the-north-face-m-resolve-triclim-bisiklet-yaka-normal-kalip-duz-mavi-erkek-mont-1070306

Jack Wolfskin Gotland 3in1 Mont

https://www.spx.com.tr/jack-wolfskin-gotland-3in1-erkek-outdoor-montuu-mavi-1110721-18225/?integration_color_code=18225&integration_first_size=L

Aralarında 1k fiyat farkı var. Jack boy olarak az daha uzun, tnf daha hafif. Hangisi fiyatına göre efektif olur ya da sıcak tutar emin olamadım. Aşırı kararsızım. Yardımcı olup fikir belirtebilir misiniz lütfen.

Edit: Columbia'da da bu modeli buldum içi polarlı ve yalıtımlı. Omni tech ve Omni Heat teknolojisi varmış ancak beğendiğim rengin bedeni yok.

https://www.columbia.com.tr/night-tide-bugaboo-ii-fleece-interchange-erkek-mont-p-3309

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi minimelist -- 3 Şubat 2022; 0:45:1 >

• @Ohzman Hocam merhaba, sizinle uzun uzun konuşmuştuk bilmem hatırlar mısınız.

https://www.thenorthface.com.tr/erkek-trevail-kaz-tuyu-mont_125640

Mağaza çalışanının kandırmasıyla bu montu satın almıştım. -10-15 Derece, rüzgarlı ve yağışlı bir yerde yaşadığımı söylememe rağmen tek başına bu montun çok iyi ısıtacağını söyleyerek satmıştı. İçine t-shirt giyip çık demişti. Gerçeği sizden öğrenmiştim. Bu bir ara katman montu, rüzgarı geçirir ve çok hafiftir, sizi sıcak tutamaması çok normal. Orada tek başına bununla donarsın demiştiniz. Dediğiniz gibi de dondum :)

Ben de siz öyle deyince tekrardan bir mont almaya karar verdim. Malum fiyatlar uçmuş ne yazık ki. Sizden yine yardım istiyorum. Bu sefer beni gerçekten sıcak tutabilecek, -10 ve -15 derecelere kadar soğuyan bir yerde, rüzgarın ve yağışın da olduğunu düşünürsek bana 1500-2500TL civarında bir mont tavsiye edebilir misiniz ? Bunu giy çık, üşümeyeceksin diyebileceğiniz cinsten. Bu sefer gerçekten sıcak tutsun ve başka bir şeye ihtiyacım olmasın istiyorum.

Ancak ben birazcık montun görünümüne de takıntılıyım, yakışıklı duran montları seviyorum. Siz beni anladınız sanırsam :) Onların da pek ısıtmadığının farkındayım ancak orta yolu buluruz diye düşünüyorum.

Size zahmet, bana bu tarz bir mont önerebilir misiniz ? Sizin tarifiniz doğrultusunda ben iki tane mont beğendim, onlara da göz atma şansınız varsa çok mutlu olurum. Aşağı linki bırakıyorum.

https://www.thenorthface.com.tr/erkek-evolve-ii-triclimate%C2%AE-mont_123420

https://www.spx.com.tr/jack-wolfskin-arland-3in1-erkek-outdoor-montu-siyah-1110711-999-1/

• FearLıfe kullanıcısına yanıt

Elinizde kaz tüyü montunuz var madem üst katman rüzgar ve yağmur geçirmeyen bir model bakabilirsiniz hocam. İçine de mevcut montu giyerseniz güzel bir kombin olur.

• Cnytkyz C kullanıcısına yanıt

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Üst katman derken, softshell bir rüzgarlık gibi mi yani ? Ben de onu düşündüm ancak sürekli gittiğim her yerde ikisini de çıkarıp teker teker giymek ve taşımak zor olur diye düşündüm. Fakat dediğiniz mantıklı. Önerdiğiniz bir model var mı ?

• minimelist kullanıcısına yanıt

Resolve çok giriş seviyesi bir ceket, ben özellikle önermiyorum. Jack daha iyi bir seçenek bu bağlamda. Ayrıca 1k lık bir performans farkı yok. Bir parça daha fazla terletebilir sadece sıcak havalarda, nefes alabilirliği biraz düşük. Ama ikisi arasında Jack daha derli toplu duruyor.

Columbia'yı boşverin zaten :)

• FearLıfe kullanıcısına yanıt

Direkt konuya giriyorum ve biraz daha net yazacağım.

Sizin sevdiğiniz tarz montun sizi sıcak tutma imkânı yok. Baktığınız 3-in-1 çözümler de -10 derecelerde işe yaramaz.

Ya bunu kabul edeceksiniz ya da parka gibi olan modellere geçecek veya dış katla birlikte kullanacaksınız.

2 şansınız var.

Üstüne böyle bir ince dış kat giymek:

https://www.maceracumhuriyeti.com/millet-gd-montets-g-ceket-miv7858-0247_93016.html

(outdoor sporlarıyla ilgilenmiyorsanız ya da yağmurluğunuz varsa bunu yapmanız pek mantıklı değil.)

ya da parka cinsi montlara bakmak:

https://www.trendyol.com/rab/valiance-kaz-tuyu-su-gecirmez-erkek-mont-p-2330700

https://www.kutupayisi.com/urun/marmot-guides-down-kapsonlu-kaz-tuyu-erkek-mont

https://www.sprtwrks.com/dubliner-parka-23514

https://www.kutupayisi.com/urun/helly-hansen-1877-down-kaz-tuyu-erkek-ceket

Sizi kırma pahasına yazmak zorundayım;

Outdoor ürünlerden mucize beklemeyin. Outdoor bot alıp neden asfaltta kayıyor, muazzam teknoloji ürünü kaz tüyü aldım niye üşütüyor, en muhteşem gore-tex'i aldım neden terletiyor gibi soruların hepsi size bu ürünleri yalan söyleyerek, kandırarak satmaya çalışanların ve onların pazarlama departmanlarının oyunları. Bu yüzden beklentilerinizi normale indirin.

Üşümek istemiyorsanız 500 gramlık mont kullanmayacaksınız

Terlemek istemiyorsanız sokağa çıkmayacaksınız

Islanmak istemiyorsanız şemsiye kullanacaksınız.

-10/-15 derecede sizi en iyi parka ısıtır.

Global örnekler:

Parkamsı kayak montu olarak Marmot Shadow

https://www.marmot.com/men/jackets-and-vests/insulated-and-down/mens-shadow-jacket/AFS_889169665868.html

Kışlık hafif parka HH Barents

https://www.hellyhansen.com/en_us/barents-parka-53167

Kışlık ağır parka TNF McMurdo

https://www.karspor.com.tr/urun/the-north-face-mc-murdo-erkek-mont-siyah

Outdoor ürünlerin asıl amacı yaptığımız aktivitelerde vücudumuza binen yükü sıfırlamak değil, azaltmaktır. Ama satıcılar bunları gidip size çakmak için hikâyeler uydurup dururlar. Sonucunda da insanlarda muhteşem ürünler algısı yaratıyorlar.

Böyle bir durum aslında hiç olmadı.

Attığım ürünlerin stokları sınırlı, fiyatları yüksek. Ya indirim beklemeniz gerek ya da muadillerini decathlon'dan önerebilirim.

• Merhabalar

İstanbulda giymek üzere mont arıyorum. Şu an North Face Trevail kaz tüyü mont kullanıyorum. Aynı zamanda işim ile evimin uzaklığı sebebi ile 6 aydır motorsiklet kullanmaya başladım. Kullandığım mont sıcaklık olarak kısmen beni tatmin etsede, malesef su geçirdiği için bir anlamı kalmıyor. Üstüne yağmurluk vs derken kat kat giyinmek zorunda kalıyorum. İkisini bir arada karşılayabilecek bir mont bakıyorum. Biraz araştırdım ve bu konuyu okudum. Ayrıca bazı mağazaları dolaşıp bazı ürünler denedim. Aklımda 2 ürün vardı;

North Face ZANECK
    North Face Gotham

Aslında bana en uygun olanı North face Mc MURDO gibi duruyor ama o kadar para vermek istemiyorum.
    Daha sonra bu konuda Rab Vailance övüldüğünüde gördüm ve araştırdım. Oda gayet muazzam bir ürün gibi duruyor. Fiyatlarından dolayı gotham da elendi kafamda aslında. ZANECK ve RAB arasından hangisi benim için daha mantıklı bir seçim olacaktır ? Ya da 4500 liraya kadar başka hangi mont'a bakmalıyım ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gkn89 -- 6 Şubat 2022; 16:13:39 >

• Motorda mcmurdo gibi dev parkalar kullanamazsınız ama motor için apayrı bir dünyaya dalmış oluruz.

Motorda dış kat ceket içine ancak micropolar tarzı şeyler olur eğer tam dış kat olarak bunları motorda kullanıyorsanız yapmayın derim

• Tekrardan merhabalar, pm yoluyla konuşmuştuk geri dönüşünüz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Orta kat ve dış kat olarak 2’li bir kombin yapmak istediğimden bahsederek tavsiyelerinizi almıştım. Tavsiyeleriniz doğrultusunda orta kat olarak Columbia Delta Ridge Down satın aldım. Şöyle bir detay dikkatimi çekti bu monta özel mi columbia markasının geneli ile mi alakalı bilmiyorum ama Vietnam ve Venezuela üretimi olarak üretim yerleri farklı ürünler var. Renk olarak ikisinin de mavi geçmesine rağmen ton farklılığı mevcut, işin tuhaf tarafı açık mavi olan resmi internet sitesinde de bulunmuyor. Aralarında kalite veya özellik olarak bir fark var mı, bunun sebebi ne olabilir bir bilginiz var mı acaba? Linkleri aşağıya bırakıyorum.

Vietnam üretimi olan: Columbia Şişme Monthttps://www.boyner.com.tr/columbia-sisme-mont-983610-3392729

Venezuela üretimi olan: Columbia Monthttps://www.boyner.com.tr/columbia-mont-884121

• psychô kullanıcısına yanıt
    Bugün sahilde zibil gibi herkes de gördüm bu montu almaktan soğudum bende

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 16 Şubat 2022; 20:20:59 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Rengi gidip kendiniz gördüyseniz ok ancak nette bazen yeni sezon ürünün çekim açısından bile farklı ışık yansırsa ton farkı gibi anlaşılabiliyor.

Diğeri ise ismi değişmese bile içeriklerinin değişmesi. Birçok firma ne yazık ki içeriklerde ufak değişikliklere gidiyor. Örneğin North Face Zermatt ceket %35 yün iken %15lere düşmüş durumda ve yeni sezonda bu yüzden beğenilmiyor.

Yani kabaca birisi makyajlı kasası olabilir. Ancak Columbia aynı North Face gibi teknik bilgi paylaşımı konusunda inanılmaz ve akıl almaz seviyede kıt bir firma. Ürünlerin tam gramajları, içerikleri, varsa dolgu miktarları, tüy-telek oranları, kullanılan astarın m2 gramajları ya da nefes alabilirlik/su geçirmezlik değerleri asla net paylaşılmıyor.

Bu yüzden aslen 2 ihtimal var.

1. Sadece üretim yeri değişti, bu muhtemelen finansal bir sebepti. Ürün içeriği değişmedi ancak fabrikalar arası çok ufak farklar olduğu için renge yansıdı
    2. Ürünün yeni sezonu yeni fabrikada üretildi. Halka çok açıklanmadan içeriği değişti. Bu şekilde ancak aynı isim altında sunuldu. Aslında aynı renk kullanıldı ama malzeme değişimi nedeniyle ton tutmadı.

Firmaların yeni sezon ürünlerinde ucuza gitme eğilimi çok. En kötü En iyi markalar hiç fark etmiyor, hepsi bunu yapıyor.

Salomon'un 3d pro son sezon ayakkabıları

North Face'in bazı ceketleri

Decathlon'un çorapları, botları, ayakkabılar vs.

Ben 2005'ten beri kullandığım ürünlerde tshirt'e kadar bu sıkıntıyı gözlemliyorum.

Marmot'tan 2021 senesinde aldığım softshell ceket kesinlikle 2006'da aldığımdan daha kötü işçiliğe sahip, tshirt'ü daha dayanıksız bir polyestere sahip. (Bu arada 3 gün sonra sarıkamışa kayağa gidiyorum ve yanıma aldığım softshell 2006 yılında aldığım olacak-o derece iyi durumda)

Mammut'tan aldığım tshirtlerde son 4 senedir kalite düşmüş durumda ve 2010'dan beri giydiğim tshirtlerin bazıları 2017de aldıklarımdan iyi durumda.

Loap'tan aldığım St. Laurent -20'lik uyku tulumu 2005 yılından beri tek bir dikiş patlağı olmadan devam ediyor ancak 2 sene önce koçtaş'tan aldığım ucuz ama gene -5 derecelik tulum şimdiden dış malzeme kalitesinde geriye düştü.

Decathlon'dan aldığım çoraplar 2 sene dayanırken şimdi 6 ayda aşınıyorlar, baktığım denediğim botlar ele sağlam gelirken, artık mağazada bile "aman benden ırak olsun" derecesinde kalitesiz gözüküyorlar.

Bu çok üzücü bir durum, planlı eskitme yapılıyor ki bir montu 20 sene kullanmayın, botu 10 sene giymeyin.

Bunu yapmayan bir marka da yazamıyorum.

Bu yüzden herkese geçmiş olsun :D

• Ohzman kullanıcısına yanıt
    Gidip görmek değil de bizzat bana gelen mont, kendi sitesinde bulunmayan renkte bir mavi tonundaydı. Columbia iletişimden mesaj attım, orijinalliği konusunda şüphe olmadığını, sezon farklılığı nedeni ile ton farkının olabileceğinden bahsetti. Sizin detaylandırdığınız şeyleri kabaca onlar da teyit etti diyebilirim.

Nihayetinde 650 fill dolgulu bir ara katımız var. Bunun üzerine yağmur ve rüzgar geçirmeyen bir dış kat alıp kombin yapmak istiyorum. Daha önceden tavsiye etmiş olduğunuz Millet Kamet fiyat olarak biraz zorlayabilir beni. Ama al, arkana bakma diyebileceğiniz bir dış kat ise göze alabilirim. O fiyatlara çıktığımda da Marmot Spire modeli 3 katmanlı olması sebebiyle kafamı karıştırıyor. Fiyat olarak bunların altında konumlanan Marmot Grand Montets var, dediğim gibi fiyatından dolayı daha alınabilir duruyor fakat şehir kullanımında ihtiyaca nasıl cevap verebilir emin değilim.

Bunların dışında fiyat/performans olarak tavsiye edebileceğiniz başka modeller varsa önerilerinizi alabilirim. İlginiz için tekrardan teşekkürler.

Kamet de 3L olduğu için önerdim, Grand Montets sanırım Millet ve 2L.

Para yatıracaksanız 3L almanızde büyük fayda var. Spire da Kamet de 3L.

Ama zorlayacaksa 2L gore-tex de elbette tüm diğer markaların kendi 2L astarlarından iyidir.

Özel olarak başka bir model tavsiyem yok. Deneme şansınız varsa gidip deneyip alın derim :).

En dolusu Spire olacaktır modeller arasında.

Ben Mammut 3L Gore-tex kayak montumu 10 senedir kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yok (senede en fazla 5 gün kullandım ama)

Bunun haricinde yağmurluk olarak 2L Mountain Hardware montum var o da senede max 10 gün giyiliyor 2016'dan beri sıkıntı yok.

Her gün giydiğim bir hard-shell montum olmadığı için (softshell tercih ederim) ne yazık ki yılda 3-4 ay kullanımda ne olacağından emin değilim ama 5 seneden önce dağılmayacağını söyleyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ohzman -- 21 Şubat 2022; 17:41:40 >
  • Salomon markasının orjinal olup üretim bandından çıkan hangi modelini alırsanız alın made in ındıa yazıyorsa uzak durunuz superstep mağzasından aldığım supercross 3 gtx ve Xa Pro 3D V8 gore-tex modelerini iade ettim yani vietnam üretimi alpacross ile çok belirgin kalite farkı var son kalite kontrolcü kesinlikle salmış resmem taban ve yapıştırma hatası, dikiş ortholite tabanlık kesim kusurları yani neresine bakarsanız bakın bi hata var daha asla almam ındıa üretimi salomon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 23 Şubat 2022; 15:11:51 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ohzman kullanıcısına yanıt
    Planlı eskime olayını bi arcteryx yapmıyordur sanırım ama ona verilen paraylada 2-3 ürün zaten alınır😅

• merhabalar ,

uzun yıllar kullanabileceğim su geçirmeyen hafif bir bot arıyorum , jack wolfskin , north face , columbia bakıyordum ki bugun vaneda diye bir marka gördüm fikri bilgisi olan varmıdır ?

tavsiye ve yönlendirmelere açığım .

• 
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.