Şimdi Ara

Ötv Muafiyetli Araç Alma Üst Limiti 500.000 TL Olmalıdır (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
1
Favori
8.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üst limit 1 milyon bile olsa, ona eyvallah. Ama plakalara da engelli işareti yeniden gelsin.

Plakadaki o işaret trafikte pozitif ayrımcılık yapılmasını kolaylaştırıyor, ben engelli bir araç gördüğümde trafikte daha rahat yol alabilmesi için elimden geleni yapıyorum. Parkedeceği zaman arkasında sabırla dakika sürse de beklerim, hiç sorun etmem. Ara sokaklarda karşılaştığımızda mutlaka yol veririm. yol hakkı benim olsa bile gerekirse geri geri giderek. Çünkü onların hayatını kolaylaştırmak zorundayız.

Ama bu ötv muafiyeti çok fazla suistimal edilen bir konu. Bu limit gelmeden önce ötv indirimi ile satılan 520i, 320i, E180, C180 hatta CLA gibi arabaların haddi hesabı yoktu.

CLA, bir engellinin hayatını kolaylaştırmak için doğru bir araba mı sizce. Engelli belki arabayı görmüyor bile, oğlu geziyor.

• bal974 B kullanıcısına yanıt

Suistimali engellemek yerine engellileri cezalandırmak mantıklı değil. Ortada bir suistimal varsa bunu gidermek devletin görevi.

Vergi dairesine evraklar gittiğinde arabayı engelli kullanmayacaksa yani araç aslında engelli yakını üzerine alınacaksa CLA, C180 vs gibi lüks ama iç hacmi engelliye uygun olmayan araçları aldırmasınlar.

Veya lüks dediğimiz premium segmenti komple yasaklasınlar.

Ancak bunu yapmak yerine gidip B sınıfı araç alacak kadar limit koyarsan doğal olarak engelliler kendilerine uygun araç alamaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Engelli 3 çocuklu bir ailenin dizel otomatik 3008, Kuga, Qashqai gibi C-SUV'lere binmesi niye zorunuza gitti anlamıyorum. Bu araçlar lüks sınıf bile değil.

Zaten ÖTV muafiyeti var. Engelli birey Egea'ya da binse, Kuga'ya da binse ÖTV vermiyor. 200.000₺'lik ile 500.000₺'lik araca binmesi devlet ve vatandaş adına bir şey değiştirmiyor.

Buradaki birkaç kıskanç arkadaş engelliler sanki egeaya dobloya riftera binmek zorundaymış gibi bunlara binsin ne olur, daha iyi araba almak istiyorsa indirimsiz alsın demiş. Yalnız bir engelli birisi mesela indirimsiz Xtrail alsa, araba plakada engelli aracı olarak görünmediği için sokaklardaki engelli park yerine park edemez. Polis ceza yazar hatta aracı çekilir.

Ticari araç (Rifter, Connect vs...) öneren arladaşları bilgilendireyim dizel otomatik Allure paket bir Rifter 29.000€ iken dizel otomatik Allure 3008 34.000€. Ticarilerin ÖTV'si düşük olduğu için fiyatları daha uygun.

Ayrıca engelli araçlarının plakalarına tekrardan logo gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meyveli kaktöş -- 11 Haziran 2021; 14:30:1 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

Suistimali engellemek yerine engellileri cezalandırmak mantıklı değil. Ortada bir suistimal varsa bunu gidermek devletin görevi.

Vergi dairesine evraklar gittiğinde arabayı engelli kullanmayacaksa yani araç aslında engelli yakını üzerine alınacaksa CLA, C180 vs gibi lüks ama iç hacmi engelliye uygun olmayan araçları aldırmasınlar.

Veya lüks dediğimiz premium segmenti komple yasaklasınlar.

Ancak bunu yapmak yerine gidip B sınıfı araç alacak kadar limit koyarsan doğal olarak engelliler kendilerine uygun araç alamaz.

"cezalandırmak"???

Ben ne demişim, 1.000.000 tl üst limit olsun, ama plakalara engelli ibaresi yeniden gelsin.

Bunun neresi cezalandırmak anlayamadım.

Pozitif ayrımcılığın neresi kötü?

Selamlar

• engelli işareti neden kalktı ki ? ben engelli plakalı bir araçtan inen bir insan görsem yardım etmeyi bile teklif ederim (koronadan dolayı şimdi etmem ama). ama kımsenın ne oldugunu bilemediğim için yardım ve destek de olmuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

"cezalandırmak"???

Ben ne demişim, 1.000.000 tl üst limit olsun, ama plakalara engelli ibaresi yeniden gelsin.

Bunun neresi cezalandırmak anlayamadım.

Pozitif ayrımcılığın neresi kötü?

Selamlar

Alıntıları Göster

Mesajım yanlış anlaşılmış hocam. Yazınızın son iki paragrafındaki suistimal edenler için yazdım. Siz cezalandırıyorsunuz demek istemedim. Devlet suistimal var diye limit koyarak ihtiyaç sahiplerini de cezalandırmış oluyor.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Runningaway -- 20 Temmuz 2021; 18:59:24 >
  • Runningaway R kullanıcısına yanıt

Bu sekilde otv indirimi ile alinan araclari satarken elde edilen kar uzerinden gelir vergisi odenir veya alimda odenmeyen otv odenir, istenirse tabi ki cozulur. Haksiz kazanc engellenir. Ama istenir mi, istenmez...

• quote:

Orijinalden alıntı: Runningaway

.

böylelerine lanet olsun

• Son 4 ay bakalım ötv muafiyeti ne kadar olucak !

• Limit sınırsız olsun ve ÖTV olmasın; 5 yıl sonunda araç satışı yapıldığında %20 ÖTV ödensin.

• pahalı araba alacaklarki yılı dolup sattıklarında çok daha fazla kâr edecekler.sonra yine aynı senaryo başa dönecek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tst- kullanıcısına yanıt

Şimdi şöyle açıklayayım. Bir Engelli aracında protez cihaz vs ekstralar zaten çok pahalı.. Engelli çoçuk büyüdükçe arka koltuğa sığmaz duruma geliyor. Engelli vatandaşın SUV araç veya ekstra lüx araç istemesi çok normal. Allah Kimsenin başına vermesin ama başına gelse anlarsın.

• 207m kullanıcısına yanıt

kemik erimesi olan cihaz takılı olan 90 yaşındaki nine ölsün mü?

• mutu0958 M kullanıcısına yanıt

Hocam böyle kerçli olarak başa gelirse anlarsın falan diye konuşarak karaktersizlik yapmaya gerek yok. Ekstra lüks araç istemenin mantığı ne? Doblo'dan ya da Caddy'den daha geniş SUV mu var? Boş boş konuşuyorsunuz kalbinizi kırdırtacaksınız durduk yere.

• Bu sene araç olsa rahat 120 bin satış yapabilirler engelli vatandaşlara.

• Her vatandaşa bir kereliğine ÖTV’siz araç satışına izin verilmeli engelli kardeşlerimize/abilerimize pozitif ayrımcalık kapsamında bu hak 2 kereliğine olmalı. Gerisi aç gözlülük ve kar amacı gütme bana göre. Ayrıca bu haklarda 1 milyon üst limit konulabilir düşük olmasına gerek yok

• Bir tanıdık 3-4 ay önce ötv indirimli 3008 1.6 allure aldı 185 'e . Arabayı çekti köyünün garajına "5 yıl bekletip 0 km olarak satacağım" diyor . 5 yıl sonra bu arabayı satıp rahat bir 3+1 ev alır . Biz enayiler çalışmaya devam edelim.

Ötv indirimi net iptal edilmeli , ihtiyacı gerçekten olanlara 0 km egea doblo tarzı araç gerekirse ücretsiz verilsin .

Satılan her iki arabanın biri ötv indirimli. Bu demektir ki ya her iki kişiden biri engelli ya da ortada çok ciddi bir suistimal var.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.