Şimdi Ara

ÖTV KDV vs vs,Sıkıntı nerde?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
2
Favori
4.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi son günlerin moda konusu ötv kdv mevzuatları.
    Oraya ötv gelmiş buraya ötv gitmiş hükümet bunu etmiş şunu yapmış,tabi bütün konularda hakaretler hat safhada olduğundan 2 günde kilitleniyor,kilitliyenler de yandaş oluyor ayrı konu
    Şimdi gelelim bu ötv kdv benzin fiyatları işlerine.
    Soru 1-Diyelim ki Benzin 1 lira oldu mazotda 1.5 olsun hadi,memlekette gezebilir misiniz?GEZEMEZSİNİZ.
    Soru 2-bu ülkede hatta bu forumda diplomayı aldım arabayla tuvalete bile giderim benzine 1milyar desinler 1 milyar veririm diyen kitle çoğunlukta mıdır?EVET..
    Soru 3-bu memlekette toplu taşımaya 2. sınıf insanlar biner muhabbeti çeken kitle var mıdır?TOMARLA.
    Soru 4-Bu memlekette üst gelir kesimi vergi öder mi?ÖDEMEZ,HATTA KAÇIRIR.
    Soru 5-bu iktidarı postalasak,yerine gelen iktidar bu ötv'leri kaldırır mı?KALDIRMAZ.Hatta seçimlerde hatırlarsınız öyle vaatler vardı ki seneliği 70 milyar dolara denk geliyordu(mb rezervi 123milyar dolar).1 sene bedava benzinle gezip ertesi sene litrelerin önünde kuyruğa gireriz anlayacağınız.
    Soru 6-bu memlekette bu isyan edenler dahil kontak kapatacak,litreye gitmeyecek bir bilinç var mı?YOK.
    Şimdi hükümetin açısından düşünelim.
    Benzinden mazottan ötv kalksa millet arabadan inmeyecek,ithalatın patlayacak.Trafik kilit zaten.
    bürokraside israf hat safhada trilyonlar havada uçuşuyor devlet adamlarımızın nezninde,bir de halk bu işe soyunursa ortalığın anası ağlayacak.
    Yani devlet açısından çaresiziz,17 bin maaş alan vekillerin dolandığı memlekette halk olarak elimizden hiç bir şey gelmez.
    Aslında devletin yapabileceği bir şey var,bir kart sistemi geliştirip 20 lira üstü tüm harcamaları bu kart üzerinden yapılmasını sağlamak.Bildiğiniz hgs gibi ogs veya kentkartlar gibi.Yani kart kredi vermeyecek,cebinizdeki parayı bu karta işleyeceksiniz,ve bu kart üzerinden alışverişinizi yapacaksınız.
    Yani sistemi direkt elektronikleştirmek.Çünkü vurgun nakitle yapılıyor,devlet vergi kaybediyor.
    Bankalara yönlense bu paralar hem ülke ekonomisine katılmış,hem de devlet vergisini direkt tahsil etmiş olur.
    Tabi bunu yapacak zihniyet ne zaman hasıl olur bu ülkede orası meçhul.Kasımpaşalılıkla olacak iş değil.

Şimdi de bizim açımızdan konuşalım,çözüm ne?
    Bizim açımızdan çözüm fayton zihniyetini bir kenara bırakıp mümkün olduğu kadar devletin cebimizden elini çekmesini sağlamak.
    Ben kendi adıma aracımı mümkün mertebe kullanmıyorum,aylık 300-500 km yi geçmemeye çalışıyorum.
    Bisikletim var,yürüyüş yapıyorum,alışveriş merkezleri sözkonusu olduğunda onların servislerini kullanmaya gayret gösteriyorum,marketler ona keza.İşlerimi böyle halletmeye çalışıyorum.
    Hava kötüyse toplu taşıma tercih ediyorum.
    Sizlere de tavsiye ederim.Mümkün mertebe belli bir kilometreyi geçmeyin araçlarınızla.
    Devlet bizi soyuyor diyorsunuz,soyguna ortak olmamak elinizde.
    Buraya gelip yunanistan bizden iyi,kuzey kore bizden süper diyen troll takımını hepiniz gözlemliyorsunuzdur.
    Bu adamlar benzin 10 lira da olsa bu arabalarına binmeye devam edecekler bundan emin olun.

En çok benzini tüketenler aslında bu işe en çok bağırıp çağıranlar.Zaten öyle olmasa şimdiye 10larca eylem yapılır,defalarca kontak kapatılırdı unutmayın.
    Buraya gelip bu konuyu da sulandırmaya,beni sözüm ona hükümet yandaşı ilan etmeye çalışanlar olacaktır,yukarda örneğini verdiğim saçmalıkları yazıp memleketine milletine tonla hakareti saydırmaya çalışanlar da olacaktır aldırmayın.
    Bilinçlenmek hükümet yandaşlığı değildir,bağırıp çağırıp ertesi gün soluğu litrede alanlardan olmamak daha iyidir.
    Yönetici arkadaşlar da eğer diğer konularda olduğu gibi burayı da troll ambarına çeviren faşizan zihniyetli komün çıkması tipler gelirse konuyu kilitlesinler,helal-i hoş olsun.

• quote:

Soru 1-Diyelim ki Benzin 1 lira oldu mazotda 1.5 olsun hadi,memlekette gezebilir misiniz?GEZEMEZSİNİZ.
    Soru 2-bu ülkede hatta bu forumda diplomayı aldım arabayla tuvalete bile giderim benzine 1milyar desinler 1 milyar veririm diyen kitle çoğunlukta mıdır?EVET..
    Soru 3-bu memlekette toplu taşımaya 2. sınıf insanlar biner muhabbeti çeken kitle var mıdır?TOMARLA.
    Soru 4-Bu memlekette üst gelir kesimi vergi öder mi?ÖDEMEZ,HATTA KAÇIRIR.
    Soru 5-bu iktidarı postalasak,yerine gelen iktidar bu ötv'leri kaldırır mı?KALDIRMAZ.Hatta seçimlerde hatırlarsınız öyle vaatler vardı ki seneliği 70 milyar dolara denk geliyordu(mb rezervi 123milyar dolar).1 sene bedava benzinle gezip ertesi sene litrelerin önünde kuyruğa gireriz anlayacağınız.
    Soru 6-bu memlekette bu isyan edenler dahil kontak kapatacak,litreye gitmeyecek bir bilinç var mı?YOK.

Bu kısıma noktası virgülüne katılıyorum.

• Konuyu sen açınca okuma zorunluluğu hissettim kendimde,

Dediklerine katılmamak elde değil,herkes benzinden vergiden isyan ediyor haklı larda ama iş icraate gelince herkes kenara çekiliyor,belkide yapılan icraatin sonucunda birşey olmayacağını biliyor.
    Evet benzin 10 lirada olsa hergün gene aynı sirkülasyon devam eder buna eminim,aslında şöyle de düşünüyorum ; Eğer sabahtan akşama kadar çalışıyorsan dinlenmek gezmek adına eğer araban var ise nedne gezmeyelim?Bu kadarınıda hak ediyor insanlar.
    Son olarak,dediğin gibi esas vurgun nakitte dönüyor,verilen verginin % 90 ının çalışan kesimden geldiğini ve çalışan kesimin gene % 80 bilmem küsürünün de asgari ücretli gösterildiği bir ülkede bunu göre hükümet bunu yorumlayamıyorsa , bizede diyecek birşey kalmamıştır.
    Saygılar.
  • pöfff

1-benzinin litresini ne yaparsan yap ülkedeki araç sayısı belli, kullanan gene kullanıyor benzin 3 tl falan olmalı şu anda kimse 1 tl olsun demiyor zaten sadece saçma bir fiyat şu anda dünyanın en pahalı yakıtı şaka gibi..
    2-toplu taşıma metro tramway v.b olursa insanlar kullanır, trafik yoğunsa neden zaman kaybedeyim.
    3-he anasını satiim antalya'dayım 4 yaşındaki oğlumle cehennem sıcağında mı yürüyeyim, yoğun yağmurda mı ? ya da toplu taşıma kullanayım grip mevsiminde hasta olsun çocuk. ya da sıcakta klimasız rezalet çekelim illa.
    4-al kardeşim, hükümetsen alacaksın, sağlam cezalar koyarsın, sürekli kontrol edersin alırsın.
    5-valla kaldırmaz belki ama insaflı bir hale getirirler belki, bunlardan daha acımasızı henüz çıkmadı.
    6-vay anasını katıldım haklısın.

yok 20 tl'nin üstüne harcama falan garip olmuş, iyiden iyiye 1984 dünyasına adım atarız almayayım. ülkenin demokrasi konusunda durumu malum. big brother watching you'u almayayım ben.

şu ben otobüse biniyorum, yakıt harcamıyorum v.b şeylerini bırakın yavv insanlara kuzey kore'de mi yaşamak istiyorsunuz deyip bunu tavsiye etmek de bambaşka bir kafaymış.

bu dediğiniz aynen orada oluyor be.

• quote:

Orijinalden alıntı: sserkaan
    Eğer sabahtan akşama kadar çalışıyorsan dinlenmek gezmek adına eğer araban var ise nedne gezmeyelim?
    Saygılar.

binmeyin arkadaşım,ne yapın edin binmeyin.
    Ya da sınırlayın kendinizi,arabanız en güçlüsünden olsa 100 kilometrede ortalama 9 litre yaksa 300 km de 27 litre hepsi.
    5liradan hesapla 150 lira ödersiniz.
    Herkeste bu bilinç olsa istediğimiz arabaya keyfimiz geldikçe bineriz.
    Bütün mesele arabayı mümkün mertebe az trafiğe çıkarmak.
  • Yakıtın 10 tl olmasi demek hayatin durması demek. Neden derseniz;
    .toplu taşıma fiyatları artar
    .okul ve işçi servisi fiyatları artar
    .gida, temizlik, , giyinme vs. Fiyatları artar
    .üretim maliyetleri artar.
    Bisürü daha örnek verebilirim, uzatmadan 10 tl demek ülkenin çöküşü demek, komsu yunanistan gibi olmak demek.yani yakita daha fazla yuklenmeleri cok kisinin ayagini kaydirir bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ernn93 -- 20 Ocak 2013; 22:22:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • shadowgeist

Abi , zaten ben insnaların araba ile haldır haldır gezdiklerini sanmıyorum,trafikte en çok gördüğümüz ticari ve şirket araçları onlarada diyecek birşey yok iş sonuçta.
    Bende trafiğin çok yoğun olduğu araç parkının sıkıntılı olduğu yerlere toplu taşıma ile gidiyorum,bi çok insanda böyle yapıyordur .
  • Vergiler yuksek vs. Tamam gectim bunu. Daha once de yazdim.
    Maasimi aliyorum yarisi vergi adi altinda aliniyor. Hic gormedim maasimin o yarisini.
    Evimin onune yol dosendi apartman sakinlerinden alindi.
    Dogalgaz baglandi baglanti ucretini odedim. dogal gazimi da zamli birsekilde oduyorum. Hatta hicbir katma deger katilmamasina ragmen gaz olan gaza kdv de oduyorum.
    Elektrik de oyle. Parasini oduyorum elektrige hicbir katma deger yapmasa da kdv oduyorum.
    Dava acacagim zaman dava masrafi oduyorum.
    Muayne olacagim zaman muayne parasi oduyorum. İlac alirken de oduyorum. Tum bunlara ragmen ssk da oduyorum.
    Aracimi alirken vergi kullanirken mtv vergisi. Benzin alirken 70%vergi her yedek parcada kdv vergi.
    Devletin sosyal tesislerinde para oduyorum, mahkemeye para oduyorum, polise para oduyorun, avukata, doktora, ilaca, telefona, kullandigim herseye para oduyorum. Vergi oduyorum. E neden benim maasimin yarisi gidiyor ustu.e kalan maasimin yarisi da vergiye gidiyor. veya iyi tamam vergiye gitsin de vergi nereye gidiyor. Vergi oduyorsam diger kurumlara.neden para oduyorum. Diger kurumlara para oduyorsam neden vergi oduyorum. Ben bu sorunun cevabini bilmek istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sserkaan

shadowgeist

Abi , zaten ben insnaların araba ile haldır haldır gezdiklerini sanmıyorum,trafikte en çok gördüğümüz ticari ve şirket araçları onlarada diyecek birşey yok iş sonuçta.
    Bende trafiğin çok yoğun olduğu araç parkının sıkıntılı olduğu yerlere toplu taşıma ile gidiyorum,bi çok insanda böyle yapıyordur .

işte yanılıyorsun değerli kardeşim.
    En büyük yanılgını her sabah kilit haline gelen trafikten anlayabilirsin.
    Herkes işine arabasıyla gitme merakında,bahsettiğin bilinç bu ülkede yok denecek kadar az.
  • Yeni Hazırlanan Kimlikler Cipli Olcakmış Zaten Kredi kartı Bilgiler Cart Curt Herşey Olcakmış.

Hocam iyi Güzel toplu Taşıma Kullanın Demişin Tamam Doğrudur.Sabah Okula Gidiyorum 20 Dk Otobüs Bekliyorum 1dk 1 otobüs geççese 20 otobüs eder bunlardan 1rine anca binebiliyorum dehşet bir kalabalık oluyor zaten binincede İnmesi Zülüm tutunması Zülüm.sonra İnip 10Dk Bekleyip Diğer Otobüse Biniyorum.

Geçici Çözüm Yerine Kalıcı Çözüm Getirmeleri Gerek.

Ankara Kaç Yıldır Bi Trenleri Acamadılar.Tren Kapandı kapanalı trafik zaten artı.

Arabası Olan İçinde Zor.Burada Yolun Asfaltın Yarısın Kazıdılar Bi Tarafı 10 - 15 - 20 Cm Boşluk Akşama Kadar Dünyanın Arabası Geçti .3 Gün Böyle Durdu Altı Değenler Patiye Kaptıranlarmı Ararsın.

Daha Beteri Büğün Öbür Tarafıda Kazıyıp Asfalt Attılar 10 Dk Sonra Akılları Başlarına Geldi Attıkları Affaltı iş makinesiyle Kazıp Bişiler Yaptılar. 3 5 Yere Boyle Yaptılar?
    Kazacan Niye Asfalt Atıyon?

Herkes Devleti Sömürmenin Peşinde.

Herkes Aç Gözlü Olmuş.

Vergi Kaçırmanın Derdinde.

• usta boş ver ötv yi kdv yi karnın doyuyor mu?
    aklllı tahtalar okullarda ellerde tabletler
    ders kitapları bedava
    herkes sıfır arabalara biniyor
    (hükümet yanlsı zihniyet )
    devlet erkanını besleyen bir halkız esas sorun şu
    en büyük özelleştirme 2013 yılında olacakmış
    çok değil 10-15 sene sonra
    biz dünyanın ekonomisi en çok küçülen ülkesi olmaya adayız
    demdi demeyin
    kadrolar şişti
  • Maddi bir engelim olmadığı halde toplu taşıma kullanmaya özen gösteren biriyim. Ulaşım konusunda hükümet politikaları yanlış ve insanları hususi otomobil kullanmaya zorluyor. Belediyeler beceriksiz.

Toplu taşıma işini 2013 senesinde halen ıslah edilememiş. Minübüs denen bir araç var, bunun içine 20-25 kişi dolduruluyor, sinirli bir şoförün kaderine terkediliyor. Mor lambalar eşliğinde müzik ziyafeti çektiriyorlar. Kaza yapıldığında içeride olanların çoğu telef oluyor çünkü minibüs insan taşımak için sağlıklı bir alet değil. Otobüste aşağı yukarı aynı durumda. Medeni bir ülkede bu tıkış tıkış otobüs dolmuş sistemi ile cezaevine mahkum taşıyamassınız, insan hakkı ihlalinden davalar açılır. Metro dediğiniz bir kaç büyük şehirde sınırlı sayıda, sınırlı güzergahta.

Şehir içinde toplu taşımaya yönelik tedbir alınmadı varsa yoksa köprülü kavşaklar otoban gibi şehir içi yollar yapıldı. Belediyecinin işine geldi; ihale gündeme geldi. İhaleyi alanlar ayrı memnun. İmam yola yatırım yapınca cemaatte otomobile yatırım yaptı. Bu işin bilimsel verileride bunu doğruluyor; devlet karayoluna asıldıkça trafiğin ağırlığı daha fazla karayoluna kayıyor. Her köprü, her kavşak her cadde yeni yetersizlikleri getirir.

Otomobil ve akaryakıt üzerinden alınan vergiler hükümetin en baba gelir kalemlerinden. Bu yüzden insanları karayoluna mecbur ediyorlar. Sonra oturup "zihniyet zihniyet" diye feryat tutturuyorlar. Bir zihniyet değişikliği gerekiyor fakat vatandaşa değil. Sen doğru yolu izle vatandaşta seni izler zaten.

• shadowgeist

Dediklerin doğru,işe veya herhangi başka biryere araba ile gitmenin lüks olduğu bir toplumda yaşıyoruz ama trafikteki yoğunluğu sadece buna bağlamamak gerekir.
    İl in yoğunluğu,yolların yetersizliği,nufus,gene yetersiz toplu taşıma ...gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: günerkanat
    Maddi bir engelim olmadığı halde toplu taşıma kullanmaya özen gösteren biriyim.

bende onlardanım.
    ama biz yüzde kaçız onu araştırmak lazım.
    yüzdemiz nedir yani.
    özellikle küçük şehirlerde yaşayanların bisiklet olayına girmesi şart bence.
    devleti düzeltmemiz imkansız bari biz kendi çözümümüzü üretelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadowgeist -- 20 Ocak 2013; 22:41:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: günerkanat

Maddi bir engelim olmadığı halde toplu taşıma kullanmaya özen gösteren biriyim. Ulaşım konusunda hükümet politikaları yanlış ve insanları hususi otomobil kullanmaya zorluyor. Belediyeler beceriksiz.

Toplu taşıma işini 2013 senesinde halen ıslah edilememiş. Minübüs denen bir araç var, bunun içine 20-25 kişi dolduruluyor, sinirli bir şoförün kaderine terkediliyor. Mor lambalar eşliğinde müzik ziyafeti çektiriyorlar. Kaza yapıldığında içeride olanların çoğu telef oluyor çünkü minibüs insan taşımak için sağlıklı bir alet değil. Otobüste aşağı yukarı aynı durumda. Medeni bir ülkede bu tıkış tıkış otobüs dolmuş sistemi ile cezaevine mahkum taşıyamassınız, insan hakkı ihlalinden davalar açılır. Metro dediğiniz bir kaç büyük şehirde sınırlı sayıda, sınırlı güzergahta.

Şehir içinde toplu taşımaya yönelik tedbir alınmadı varsa yoksa köprülü kavşaklar otoban gibi şehir içi yollar yapıldı. Belediyecinin işine geldi; ihale gündeme geldi. İhaleyi alanlar ayrı memnun. İmam yola yatırım yapınca cemaatte otomobile yatırım yaptı. Bu işin bilimsel verileride bunu doğruluyor; devlet karayoluna asıldıkça trafiğin ağırlığı daha fazla karayoluna kayıyor. Her köprü, her kavşak her cadde yeni yetersizlikleri getirir.

Otomobil ve akaryakıt üzerinden alınan vergiler hükümetin en baba gelir kalemlerinden. Bu yüzden insanları karayoluna mecbur ediyorlar. Sonra oturup "zihniyet zihniyet" diye feryat tutturuyorlar. Bir zihniyet değişikliği gerekiyor fakat vatandaşa değil. Sen doğru yolu izle vatandaşta seni izler zaten.

• Aracın kontağına en son 6 gün önce Pazartesi günü bastım yarın 1 hafta olacak.

Ondan öncede 4 gün önce basmıştım acil havaalanına gitmem gerekti.

Mümkün olduğunca haftada 1 kez kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yekici
    Hocam iyi Güzel toplu Taşıma Kullanın Demişin Tamam Doğrudur.Sabah Okula Gidiyorum 20 Dk Otobüs Bekliyorum 1dk 1 otobüs geççese 20 otobüs eder bunlardan 1rine anca binebiliyorum dehşet bir kalabalık oluyor zaten binincede İnmesi Zülüm tutunması Zülüm.sonra İnip 10Dk Bekleyip Diğer Otobüse Biniyorum.

Beytepe'ye mi gidiyorsun arkadaşım
  • quote:

Orijinalden alıntı: insideman

Aracın kontağına en son 6 gün önce Pazartesi günü bastım yarın 1 hafta olacak.

Ondan öncede 4 gün önce basmıştım acil havaalanına gitmem gerekti.

Mümkün olduğunca haftada 1 kez kullanıyorum.

asıl birleşmemiz gereken yer burası işte.
    eline megafon alıp zırlayanların bize bir faydası yok.
  • Geldim Shadow
    Altımızda petrolüyle meşhur ortadoğu var ama en pahalı benzin bizde. Tamam akaryakıttan vergi alınsın da bu derecede de rekor kırılmasın.
    Melih Gökçek'in 15 senede bir metre bile metro hattı ilerletemediği bir şehirden bahsediyorum. Toplu taşıma neredeyse yok gibi bir şey. Son otobüs, dolmuş saat 11'de bitiyor. Burada arabaya binmeyelim de ne yapalım? Artık zorunluluk haline gelmiş durumda yani. Ayrıca çoluğu çocuğu olanlar için zorunluluk durumunda malum.
    Sense hala Kuzey Kore diyorsun. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına demiş atalarımız. Hırsızın hiç mi suçu yok? Devletin hiç mi suçu yok?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BebeBiskuvisi -- 21 Ocak 2013; 17:47:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BebeBiskuvisi

Sense hala Kuzey Kore diyorsun. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına demiş devlet. Hırsızın hiç mi suçu yok? Devletin hiç mi suçu yok?

işte bardağın boş tarafını görmüşsün.
    orada devlete de eleştiri var,ne yapması gerektiği söylenmiş.
    ama zihniyet ortada,eline megafonu alıp bağırıyor,ertesi gün deposunu fullüyor.
    Komün çıkması faşizan adamın gazıyla mı hareket edeceğiz,yoksa kendi çözümümüzü kendimiz mi üreteceğiz.
    Bence 2. seçenek.
    Zaten o seçeneğin gereğini fazlasıyla belirttim,siz de megafon edebiyatı yerine kendi çözümünüzü belirtin ki her hafta açılan boş beleş isyan konularından bir farkınız olsun.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.