Şimdi Ara

Otomotiv Sektöründe Yazılım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
15.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Otomotiv sektöründe gömülü sistemler/yazılım geliştirme vb. gibi konularda çalışan/bilgi sahibi olan var mı? Özellikle C/C++ üzerinde duruluyor diye biliyorum hızlı çalışması, her platformda çalışması vb. gibi sebeplerden

• Otomotivde yazılım olayı son yıllarda cok çeşitlendi ve alt dallara ayrıldı

motor (ECU Chip), fren sistemi (ABS ), yol tutuş ve stabilite sistemi (TCS/DSC), öndeki ve arkadaki araçları fark eden sensör sistemi gibi. bu yazılımlar güvenlik istediği için gerçek zamanlı / realtime çalışmak zorunda o yüzden C / C++ ile yazılıyor. C++ assembly ye en yakın dil ve o sayede en düşük RAM harcayarak en hızlı çalışan binary üretebiliyor.

Bu sene piyasaya çıkan Bugatti Chiron viraj ve ani manevralarda yol tutuş için tam 7 algoritma kullanıyor. büyük veri, finans ve biyoinformatik alanlarında adını sıkça duyduğumuz algoritma uygulamaları otomotivde de her geçen sene daha cok kullanılıyor yani ve bu da gömülü yazılım ile algoritmik yazılımı bir arada inşa edebilme becerisinin öneme binmesi demek. Otomotivde algoritma uygulaması gerektiren yazılımlarda yazılımı tasarlama aşamasında değerlendirme için C yerine daha yüksek düzeyli diller de kullanıyor olabilirler. Örneğin büyük veri alanında gittikçe yaygınlaşan Scala veya algoritma çalışmalarında sık kullanılan Python kullanılıyor olabilir, algoritmanın Scala / Python la istenen şekilde calıştığı görüldükten sonra otomobillerde kullanılmak üzere C versiyonu geliştiriliyor da olabilir.

Otomotiv için gömülü yazılım işi yapmak isteyen kişinin bir de Almanca öğrenmesinde de fayda var cunku o alandaki işlere en cok Almanya'da rastlanıyor ve genel olarak elektronik ve gömülü sistemler Avusturya Almanya İsviçre gibi orta avrupa ülkelerinde oldukça ön planda olan konular zaten.

• Bu sorunun amacını merak ettim açıkcası. Ancak sadece şunu söyleyebilirim ki kimse sizi sadece C/C++ biliyor diye iş bulmaz. O yüzden bence dile takılmayın derim. Makineye yakın makineye uzak olarak dilleri kategorize edince performans gerektiren işler için elbette makineye yakın olan sistemler daha verimli (mili saniye cinsi)

Lakin tek performans odaklı dil c/c++ değil, Go , elm , rust ... Siz bence sadece sorun çözmeye odaklanın diller sadece pense çekiç gibi araç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Otomotivde yazılım olayı son yıllarda cok çeşitlendi ve alt dallara ayrıldı

motor (ECU Chip), fren sistemi (ABS ), yol tutuş ve stabilite sistemi (TCS/DSC), öndeki ve arkadaki araçları fark eden sensör sistemi gibi. bu yazılımlar güvenlik istediği için gerçek zamanlı / realtime çalışmak zorunda o yüzden C / C++ ile yazılıyor. C++ assembly ye en yakın dil ve o sayede en düşük RAM harcayarak en hızlı çalışan binary üretebiliyor.

Bu sene piyasaya çıkan Bugatti Chiron viraj ve ani manevralarda yol tutuş için tam 7 algoritma kullanıyor. büyük veri, finans ve biyoinformatik alanlarında adını sıkça duyduğumuz algoritma uygulamaları otomotivde de her geçen sene daha cok kullanılıyor yani ve bu da gömülü yazılım ile algoritmik yazılımı bir arada inşa edebilme becerisinin öneme binmesi demek. Otomotivde algoritma uygulaması gerektiren yazılımlarda yazılımı tasarlama aşamasında değerlendirme için C yerine daha yüksek düzeyli diller de kullanıyor olabilirler. Örneğin büyük veri alanında gittikçe yaygınlaşan Scala veya algoritma çalışmalarında sık kullanılan Python kullanılıyor olabilir, algoritmanın Scala / Python la istenen şekilde calıştığı görüldükten sonra otomobillerde kullanılmak üzere C versiyonu geliştiriliyor da olabilir.

Otomotiv için gömülü yazılım işi yapmak isteyen kişinin bir de Almanca öğrenmesinde de fayda var cunku o alandaki işlere en cok Almanya'da rastlanıyor ve genel olarak elektronik ve gömülü sistemler Avusturya Almanya İsviçre gibi orta avrupa ülkelerinde oldukça ön planda olan konular zaten.

Hocam öncelikle geç cevap için kusura bakmayın;

Hocam çok teşekkürler gayet açıklayıcı bir cevap olmuş. Gelecekteki meslek hayatıma bu alanda devam etmek istiyorum, otomotiv mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Sistem olarak baktığımızda örneğin ECU dediğimiz parçanın boyutu küçük ama yaptığı iş çok büyük. Beni yazılıma ısrarla iten konu bu oldu. Ufak bir kart ile büyük bir taşıtı yürütmenin başka bir açıklaması yok bence 😊 Öyle ciddi akım, gerilim değerlerinde de çalışmıyor.

Bosch vs gibi firmalar her türlü taşıta uygun ECU veya yönetim sistemini üretip satıyorlar. Ben bu sektörde nasıl tutunabilirim, daha tecrübem yok ama mezun olmadan da belli bir aşamaya gelmeliyim. Birkaç yere herhangi birşey talep etmeden sadece görmek, bilgi edinmek maksatıyla başvurdum sigorta vs durumları girince hiç biri yanaşmadı. Staj için başvurdum malesef sağlam bir referansım olmadığı için kabul edilmedim.

Bir sürü kart, yazılım dili, devre vs var ben nerden başlayayım hocam? Elime benzer bir kartı alıp incelesem içine erişemem ona göre güvenlik önlemleri vardır herhalde tam bir bilgim yok, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Birde gerçekten pahalı parçalar sıfırına erişmem de pek mümkün değil

• quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Bu sorunun amacını merak ettim açıkcası. Ancak sadece şunu söyleyebilirim ki kimse sizi sadece C/C++ biliyor diye iş bulmaz. O yüzden bence dile takılmayın derim. Makineye yakın makineye uzak olarak dilleri kategorize edince performans gerektiren işler için elbette makineye yakın olan sistemler daha verimli (mili saniye cinsi)

Lakin tek performans odaklı dil c/c++ değil, Go , elm , rust ... Siz bence sadece sorun çözmeye odaklanın diller sadece pense çekiç gibi araç.

Hocam öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın;

Hocam otomotiv mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim, gelecekte bu sektörde çalışmayı hedefliyorum. Bu konuyu açmamdaki sebep budur yanlış anlamayın sakın :)

Hocam diğer yorumda da bahsettiğim gibi ufak bir kart ile taşıt yönetiliyor. Kart tasarımı vs de çok önemli ama bence asıl iş yazılımında diye düşünüyorum. C/C++ ı öne sürmemin nedeni donanım ve kontrolü diyince aklıma gelen dilin onlar olması :)

Bir yerden tutup başlamak istiyorum bu işlere. Mezun olmadan belli bir seviyeye gelmem gerekiyor hem sevdiğim, ilgilendiğim hemde gelecekte planlarımda olduğu için.

Ne önerirsiniz hocam ne kadar da diller bir araç olsa da bence önemi cidden büyük. Ne yapabilirim, bu sektör ne istiyor benden? Tekrardan çok teşekkürler yorumunuz ve görüşleriniz için.

• quote:

Orijinalden alıntı: BloodyShift

quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Bu sorunun amacını merak ettim açıkcası. Ancak sadece şunu söyleyebilirim ki kimse sizi sadece C/C++ biliyor diye iş bulmaz. O yüzden bence dile takılmayın derim. Makineye yakın makineye uzak olarak dilleri kategorize edince performans gerektiren işler için elbette makineye yakın olan sistemler daha verimli (mili saniye cinsi)

Hocam öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın;

Hocam otomotiv mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim, gelecekte bu sektörde çalışmayı hedefliyorum. Bu konuyu açmamdaki sebep budur yanlış anlamayın sakın :)

Hocam diğer yorumda da bahsettiğim gibi ufak bir kart ile taşıt yönetiliyor. Kart tasarımı vs de çok önemli ama bence asıl iş yazılımında diye düşünüyorum. C/C++ ı öne sürmemin nedeni donanım ve kontrolü diyince aklıma gelen dilin onlar olması :)

Bir yerden tutup başlamak istiyorum bu işlere. Mezun olmadan belli bir seviyeye gelmem gerekiyor hem sevdiğim, ilgilendiğim hemde gelecekte planlarımda olduğu için.

Ne önerirsiniz hocam ne kadar da diller bir araç olsa da bence önemi cidden büyük. Ne yapabilirim, bu sektör ne istiyor benden? Tekrardan çok teşekkürler yorumunuz ve görüşleriniz için.

şimdi normalde ben data odaklı backoffice uygulamaları geliştiriyorum. Doğrudan uzmanlığım değil lakin akıllı sayaçlar üreten bir firmada çalışmıştım. Dil önemsiz bir konu. iş bulurken de eğer sen birşeyleri herhangi bir dilde üretebileceğini gösterirsen zaten işi kapıyor ve gerekise java gerekirse go öğreniyorsun. EVet haklısın mezun olmadan kesinlikle bir noktaya gelmen lazın. Zira okul bitince hemen gelecek soru ne yaptın? ne yapabilirsin değil somut örnekler isteyecekler.

Yazılım noktasında C/C++ ile ilgilen diyemiyorum direk çünkü çok low level ve dolayısı ile zor bir dil. Python örneği vereyim. Python ile sorun çözmeyi öğrenirken sadece döngülere ve kosullara odaklanabilirken C de pointer dan değişken tiplerine bir çok şeye kafa yorman gerekecek. O yüzden ben senin yerinde olsam, python,ruby gibi öğrenmesi kolay bir dilde hackerrank.com da codewars.com da programlamanın sorun çözebilme yönüne odaklanırdım. Türkçe de de algortima kitapları var. Onlar da faydalı olur. Basit bir örnek vereyim. Mbus ile veri okumam gerekiyordu. Örneğin akıllı bir su veya gaz sayacın var.

www.m-bus.com/mbusdoc/md6.php

bu komutlara göre ilk rakam 54 ise veri gönderme sinyalidir 16 ise kısa veridir. Sonraki iki rakam kontrol rakamı yani onlar kaçsa 4. bitten sonrasının uzunluğu o kadar olmalı, (yoksa veri bozuktur kullanamazsın atlarsın) sonra son kullanma rakamını alırsın hepsinin toplamın mod bilmem kaçı acı alırsın ona eşit olmalı. Şimdi buraya kadarı neden anlattım. Bu daha basitçe sadece veri okumak. Bunu data odaklı sistemlerde "select * from tabloadı" diyerek yaparsin. Bir kod ile konuşmayı pekiştir. Sonra işinin elektronik kartlarla olan hassas kısmı için sececeğin dile karar verirsin. Ama ilk etapta bu eziyete girme. Önce basit blog siteleri yap, konsol uygulamaları yap,yaş hesaplat. bir herşey yürür gider.

• mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    ilk paragraf çok güzel de 2.paragrafın başında şaşkına döndüm otomotiv sektöründe ECU (engine control unit) gibi cihazların programlamasında C/C++ kesin şart gibi birşey cunku. C veya C++ bence de zor bir dil ve nitekim C'yi ben de yıllarca öğrenemedim ve kullanamadım birgün kütüphanede Herbert Schildt'in 'Complete Referece C++' kitabını gördüm, birkaç ünitesine baktım ve C'yi bir anda öğrenmeye başladım. Kitap pahalı birşeydi ve işsiz öğrenciydim, otomotiv sektöründe bir işe başladım param olunca y.dışından bu kitabı ısmarlayıp aldım ve C/C++ nin herşeyini öğrendim. Bu kitap hem ansiklopedi gibi herşeyi içeriyor fakat sıkıcı değil, herşeyi mükemmel anlatımış. H.Schildt'in Türkçe'ye 'teach yourself c++' adlı başka bi kitabı cevrildi ondan bahsetmiyorum, o berbat bir kitaptır, bahsettiğim altta resmi olan:

Otomotiv Sektöründe Yazılım

• Hocam hemen hemen orta seviyede bilgim var. Kendi çapımda C# da konsol uygulamaları, PHP de web uygulamaları geliştirmişliğim var. Bu elektronik ile ilgili olan kısımda bilgim zayıf. C++ ile hiç uğraşmadım, C de giriş seviyesindeyim. Elektronik işin içine girdiğinde biraz karışıyor. internet ortamında da Türkçe çok fazla kaynak bulamadım beni alıp götürecek cinste. Sektörün ne istediği konusunda da pek bir fikrim yok. İş ilanlarına baktığımda çok genel ifadeler veriliyor ama bu "C/C++ iyi derecede bilen" diye yazmayan bir ilan ile karşılaşmadım (otomotiv, savunma sanayi ilanlarında) Bu sektörlerde çalışan birileriyle iletişim kurabilirsem biraz daha detay ve yol gösterme açısından yardım alabilirim diye düşünüyorum.

Hocam detaya inmemiz mümkün müdür? Burdan, mesajdan veya herhangi bir platformdan olabilir
  • Hocam kitabı mutlaka inceleyeceğim, teşekkürler. Bu C ve C++ / Deitel- Dietel de iyi diye önerilmişti o da kaynak olarak elimde mevcut. Birkaç otomotiv, savunma sanayi şirketlerinin ilanlarını incelediğimde "C/C++ iyi derece bilen" ibaresi mutlaka oluyor.

Hocam işin içine elektronik girince biraz karışıyor, bu yönde tavsiyeler var mı? Otomotiv sektörü ne istiyor? Sektör ve sektörün beklentileri hakkında biraz daha detaya girebilir miyiz? Burdan, mesajdan veya herhangi bir platformdan olabilir
  • Elektronik te olsa fark etmez, yazılımın dili değişmez, dil sadece kullanıldığı alana göre uyum sağlar. Yani örneğin C++ ile masaüstü grafik uygulaması yapacaksam ve onun için MFC Framework kullanıyorsam C++, MFC'ye doğal olarak uyum sağlar (ki hakkaten de öyle cunku MFC ile birkaç uygulama yaptım : ) aynı programı WxWidgets ile yapacaksam aynı C++ bu sefer WxWidgets dilini konuşmaya başlar. Elektronik devre programlama Arduino hariç hiç yapmadığım için kesin birşey diyemem fakat o elektronik işlerinde her ne Framework veya yardımcı araç kullanılıyorsa C++ bu sefer o ortama uyum sağlayacaktır. Link verdiğim Complete Reference c++ (kısaca CRC++ diyelim) kitabı her durumda tam referans sağlar. Ben MFC uygulamaları geliştirirken C++'yi CRC++ kitabına bakarak öğrendim.

ilanlardaki C++ yi iyi derecede bilen ifadesi işverenin işe alınacak kişiyi yetiştirmeyi düşünmediğini işi bilen birini aradığı anlamında olmalı. PM atamam, DH tarafından engellendi. Sadece forum.

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Elektronik te olsa fark etmez, yazılımın dili değişmez, dil sadece kullanıldığı alana göre uyum sağlar. Yani örneğin C++ ile masaüstü grafik uygulaması yapacaksam ve onun için MFC Framework kullanıyorsam C++, MFC'ye doğal olarak uyum sağlar (ki hakkaten de öyle cunku MFC ile birkaç uygulama yaptım : ) aynı programı WxWidgets ile yapacaksam aynı C++ bu sefer WxWidgets dilini konuşmaya başlar. Elektronik devre programlama Arduino hariç hiç yapmadığım için kesin birşey diyemem fakat o elektronik işlerinde her ne Framework veya yardımcı araç kullanılıyorsa C++ bu sefer o ortama uyum sağlayacaktır. Link verdiğim Complete Reference c++ (kısaca CRC++ diyelim) kitabı her durumda tam referans sağlar. Ben MFC uygulamaları geliştirirken C++'yi CRC++ kitabına bakarak öğrendim.

ilanlardaki C++ yi iyi derecede bilen ifadesi işverenin işe alınacak kişiyi yetiştirmeyi düşünmediğini işi bilen birini aradığı anlamında olmalı. PM atamam, DH tarafından engellendi. Sadece forum.

Tamamdır hocam teşekkürler tavsiyeleriniz için

• quote:

Orijinalden alıntı: BloodyShift

Hocam hemen hemen orta seviyede bilgim var. Kendi çapımda C# da konsol uygulamaları, PHP de web uygulamaları geliştirmişliğim var. Bu elektronik ile ilgili olan kısımda bilgim zayıf. C++ ile hiç uğraşmadım, C de giriş seviyesindeyim. Elektronik işin içine girdiğinde biraz karışıyor. internet ortamında da Türkçe çok fazla kaynak bulamadım beni alıp götürecek cinste. Sektörün ne istediği konusunda da pek bir fikrim yok. İş ilanlarına baktığımda çok genel ifadeler veriliyor ama bu "C/C++ iyi derecede bilen" diye yazmayan bir ilan ile karşılaşmadım (otomotiv, savunma sanayi ilanlarında) Bu sektörlerde çalışan birileriyle iletişim kurabilirsem biraz daha detay ve yol gösterme açısından yardım alabilirim diye düşünüyorum.

Hocam detaya inmemiz mümkün müdür? Burdan, mesajdan veya herhangi bir platformdan olabilir

" internet ortamında da Türkçe çok fazla kaynak bulamadım beni alıp götürecek cinste. " asla da bulman mümkün değil. Malesef işin gerçeği doğası bu. Ingilizce bilmek zorundasın. Enazından A2 seviyesi. Hiç bir iyi geliştirici yok ki ingilizce bilmesin.

Sektörden birini arıyorsan. Linkedin de bak yazılım pozisyonunda otomotiv firmalarından birinde çalışan biri bulabilecek misin.

• Hocam Linkedln de baya taradım ama bulamadım ya çok fazla kişi yok ya da belirtmiyorlar.

Birde bu konuda kaynak bulmak ekstra bir zor. Bunca zamandır çok şey taradım, araştırdım ilk defa bir konu hakkında bu kadar bilgisiz kaldığımı fark ettim. Bilmiyorum gerçekten de böyle mi yoksa bana mı öyle geliyor
  • Linkedin mahremiyetinizi yok sayar, cep tel no vermeden sizi üyeliğe kabul etmez. üye olmadan dışardan ziyaretçi olarak bakarsanız sayfaları görüntületmez ve görüntüleseniz de profillerin önemli kısmı şişirme bilgilerle doludur. Üye olduğum dönemde başka profillere bakıyordum, yetenekler kısmında ileri düzeyde Java, AI, Big Data, Deep Learning, vs biliyor yazan ve onları ofiste çaycılık temizlikçilik yapanlara onaylatan profiller görmüştüm.
  • Evet hocam haklısınız gerçekten çok şişiriyorlar. Sanırım bir konu hakkında biraz bilgi sahibi olunca ileri seviye olarak sayıyorlar kendilerini :)

Biraz daha kurcalayayım hocam ben en iyisi, bakarsınız birisi geri dönüş yapar
  • Hocam birçok konuda mesajınızı gördüm, bu konu hakkında da görüşlerinizi öğrenmek isterim
  • BloodyShift kullanıcısına yanıt
    Tam olarak hangi konuda?

Otomotiv sektöründe yazılımı soruyorsan, tabi ki bütün gömülü sistemlerde olduğu gibi otomotivde de düşük seviyeli programlama dilleri kullanılır. Düşük seviyeli dil denince zaten akla C geliyor. Alternatifleri olsa da kaynak konusundaki bolluğuyla C hep daha öndedir. Genelde baktığın zaman da zaten C, C++, Ada dilleri kullanılır.

Bu aralar kendi kendini süren araçlar için makine öğrenmesi alanında çalışacak mühendisler arıyor otomotiv sektörü bir de. Normalde makine öğrenmesi denince akla Python gelir fakat bu sistemi C/C++ ile gömülü bir sistem üzerine implement edecek insanlar aranıyor daha çok.

Bunun dışında pek bir şey katamayacağım, ben de öğrenciyim, sektörden biri değilim henüz :) Sektörün ihtiyaçlarını merak ediyorsan iş ilanlarında istedikleri özelliklere bakabilirsin mesela.

Linkedin mevzusu ise, evet herkes kafasına göre yetenek ekleyebiliyor. Hiç alakası olmayan kişiler de onay verebiliyor fakat şöyle de bir sistem var. Mesela bir kişi makine öğrenmesi alanına 1000 küsür falan onay aldıysa, o kişi başka birine aynı alanda onay verince, bu yetenek uzman bir kişi tarafından onaylandı gibi bir şey yazıyor.

Linkedin'de kimsenin yetenekler kısmını umursadığını pek zannetmiyorum yine de. Belki işte böyle binlerce kişi tarafından onaylandıysa, alanlarında tanınan kişilerse falan o zaman bir işe yarayabilir.

Ben severim linkedin'i iş, staj falan ararken yardımı dokunabilir. Bütün firmalar oraya ilan koyuyor çünkü.

• Teşekkürler hocam yorumlarınız için :) Biraz emrivaki gibi oldu ama konularda denk gelince birde sizin görüşlerinizi alayım dedim :)

Son zamanlarda Python adından ciddi bahsettiriyor ama bana sanki ilerde popülerliğini kaybedecek gibi geliyor. Dillerin çok önemi yok ama yüksek seviyeli bir dile geçiş yapacaksam o Java olur sanırım :) Java = Sağlam kazık 😁😁

Makine öğrenmesi konusunu not aldım, bakacağım vizeleri sağ salim atlatabilirsem :)

Linkedln konusunda biraz iş deneyimi ve o deneyim iyi bir firmada olursa Linkedln gerçekten işe yarayacaktır ama biz öğrenciler sanki dışardan ziyaretçi gibi duruyoruz :) Bağlantı kuruyorsun, onaylıyor, mesaj atıyorsun, cevap vermiyorlar :)
  • BloodyShift kullanıcısına yanıt
    Python'a başlarda ben de önyargılıydım çok fazla basitleştiriyor, program yazıyor gibi hissedemiyordum Fakat yapay zeka, yapay sinir ağları, makine öğrenmesi gibi konularda falan gerçekten çok başarılı ve kullanımı rahat. Özellikle matris işlemleri (lineer cebir) konusunda çok iyi performans gösteriyor. Yani yapay zeka alanı için ideal. Hatta bilimsel, matematiksel hesaplamalar gerektiren çoğu alanda artık Python kullanılıyor. MATLAB'in ücretsiz hali gibi. Şuan popülaritesini kaybetmesi için bir sebep yok.

Ben Java ile Python'u aynı kulvarda görmüyorum. Java sırf nesne tabanlı ve nesne tabanlı diller arasında bir dev olduğu gerçek.

Fakat Python daha çok C gibi prosedürel bir dil, nesne yapısı ekstra olarak geliyor. Hiç sınıflara falan bulaşmadan, rahatlıkla dümdüz kod yazabiliyorsun ve çok kısa sürede elle tutulur sonuçlar elde edebiliyorsun. Kendisi artık en sevdiğim 3 programlama dilinden biri (C/C++, Java, Python)

• Python'un kolaylık sağladığı bir gerçek. Birkaç örneklerine göz attım da dediğiniz gibi hikaye yazar gibi yazılıyor resmen :)

Ayrıca popüler olduğu için de istemediğim kadar kaynak var şuan için tek ihtiyacım olan zaman :)

Yetkinlik seviyesi için daha çok yolum/yolumuz var resmen sonu olmayan bir derya :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.