Şimdi Ara

Otomobilden HİÇ ANLAMIYORUM. Ey DH Halkı Bana Yardım Edin. Araç Önerin =)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Ben otomobil sürmeyi daha 1,5 yıl önce öğrendim. İşyerindeki aracı sürüyorum. (2013 Golf) Ankara'da ikamet ediyorum. araç korona dolayısıyla benden bir süreliğine alınca araca ihtiyaç duymaya başladım. Hem de yazın memlekete döndüğümde (Çanakkale) otobüs ya da uçakla dönmek istemiyoruz. Eşimi bu saatten sonra ne uçağa ne otobüse bindirebilirim. Hem de arabasız gezilmiyor. Edremit körfezi, ayvalık vs vs..

Özet kısmını geçecek olursak asıl diyeceğim nokta şu:

Benim Elimde 78 bin tl nakit para var. Bunun üzerine en fazla 15.000 tl kredi çekmek istiyorum. Diğer türlü kendimizi zorlamak istemiyoruz. Alacağımız araba maksimum 90 bin tl olacak. İkinci el araçlara bakıyorum ve gördüğüm hususlar şunlar;

- İkinci el piyasası şuan çok şişmiş durumda, herkes bekle diyor ancak ben fiyatlar daha da artar diye korkuyorum,
    - Bu bütçedeki araçlar genelde küçük araçlar onlar içindeki alternatifler: 2015 modeller; Ford Fiesta Titanyum, Hyundai i20, Seat İbiza
    - Özellikle yukarda belirttiğim 3 araç içerisinden içime daha çok sinen fiesta. Özellikle titanyum kasası tok ve büyük bir araba gibi duruyor. i20'nin görüntüsü çok ucuz bir araba gibi, ibiza ise aşırı küçük duruyor.
    - İlk olarak otomatik olan bir araba bakıyorduk eşimle, o özellikle otomatik istiyordu ama internetten araştırdığımızda uzakdoğu arabaları dışındaki otomatik araçlar hep sıkıntı çıkartıyor şeklinde yazılar okuduk. Özellikle fordun powershift şanzımanı sürekli bozuluyormuş ki o da 30-40 milyarmış. Bu bizi otomatik araçtan soğuttu açıkçası
    - Sİz bu araçlardan hangisini tercih ederdiniz? Otomobilden hiç anlamayan birine yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    - Ankara'da temiz 2015+ temiz fiesta titanyum satan varsa görüşebiliriz.

• 30 40 milyar şanzıman arızası mi

Çift kavrama, tam otomatik veya CVT şanzımanlara göre daha yüksek ihtimalle sorun çıkarmaya yakındır, hiç olmadı kavrama değiştirmek gerekir manuelde olduğu gibi. Çift kavrama şanzımanlar içinde de özellikle bahsettiğiniz model yıllarında Seat Ibiza'da olan DSG ve yine Powershift daha çok sorun çıkarmaya meyillidir. Buna yapacak birşey yok, ya riski göze alacaksınız temiz, düşük km , şanzıman yağ değişimleri yapılmış, dikkatli kullanılmış bir İbiza veya Fiesta alıp riski düşürmeye çalışacaksınız ya da ekleyeceksiniz bunları.

Hyundai i20, 2015 senesinde yeni kasa ile piyasadaydi ve ufak bir makyajla hala devam ediyor . Eski kasasına göre de bayağı modern bir tasarımı var, siz eski kasaya bakmış olmayasınız ? Ayrıca i20, 4 ileri tam otomatik şanzıman kullanıyor. Atmosferik Benzin + otomatik olanı çok yakan az kaçan cinsten bir araba

Şanzıman korkunuz varsa ya Hyundai i20 alacaksanız ya da beğendiğiniz modelin manuel viteslisini ki bence bu kadar kaçıp korkmayın manuelden Ankara'da da öyle ahım şahım bir trafik yok.

Bu arada tam otomatik ve manuel %100 sorunsuz değil tabi ki. Çift kavrama hele hele DSG ve Powershift'e göre daha uzun ömürlü ve sağlam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• B sınıfı zaten güvenlik donanımları zayıf araçlar. O yüzden hiç olmazsa yaşı küçük, bagajı ve koltuk mesafeleri geniş 2016-2017 Citroen C Elysee, Peugeot 301 1.6 dizel araçlar öneririm. Elden kolay çıkarmaya da uygun araçlar bunlar.

• Yanıtınız için teşekkür ederim. Hem fiyat farkı hem de bu riskler açısından ilk araç olarak manuel almamız bana daha mantıklı geldi. Umarım iyi temiz bir araç denk gelir.
  • B sınıfı zaten güvenlik donanımları zayıf araçlar. O yüzden hiç olmazsa yaşı küçük, bagajı ve koltuk mesafeleri geniş 2016-2017 Citroen C Elysee, Peugeot 301 1.6 dizel araçlar öneririm. Elden kolay çıkarmaya da uygun araçlar bunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orhan Hoca

B sınıfı zaten güvenlik donanımları zayıf araçlar. O yüzden hiç olmazsa yaşı küçük, bagajı ve koltuk mesafeleri geniş 2016-2017 Citroen C Elysee, Peugeot 301 1.6 dizel araçlar öneririm. Elden kolay çıkarmaya da uygun araçlar bunlar.
    Hocam fiestanın titanyum paketi epey dolu gibi. 2015-2016 daha iyi değilmidir? Piyasasıda çok canlı gibi geldi bana.
  • Sizin için 2015 yılından yeni olan, otomatik olan ve HB olan tüm araçları listeledim sarı siteden, cidden 95 bin TL ye bırakın C sınıfını B sınıfında doğru düzgün otomatik araba kalmamış 5 yaşına kadar. Ya A segmenti alınacak ya da epey bi araştırmak gerekecek otomatik için, ne günlere kaldık ey gazi hünkar.

Ek: Tam otomatik ve CVT şanzımanlı araçlar ekseriyetle sorunsuzdur, ille uzak doğu kökenli olması da şart değil, önemli olan şanzımanın türü, Opel olsun Fiat olsun Renault olsun kullanılan şanzıman önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 11 Mayıs 2020; 13:46:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Sizin için 2015 yılından yeni olan, otomatik olan ve HB olan tüm araçları listeledim sarı siteden, cidden 95 bin TL ye bırakın C sınıfını B sınıfında doğru düzgün otomatik araba kalmamış 5 yaşına kadar. Ya A segmenti alınacak ya da epey bi araştırmak gerekecek otomatik için, ne günlere kaldık ey gazi hünkar.

Ek: Tam otomatik ve CVT şanzımanlı araçlar ekseriyetle sorunsuzdur, ille uzak doğu kökenli olması da şart değil, önemli olan şanzımanın türü, Opel olsun Fiat olsun Renault olsun kullanılan şanzıman önemli.
    Teşekkür ediyorum yorumunuz için hocam. Ne yazık ki şuan ki durum böyle. ÖTV indirimi gelmesi bekleniyormuş. O geldiğinde araba fiyatları 10-20 bin tl en az iner diyorlar. Ayrıca mayıs ayında yeri araçlar piyasaya sürülecekmiş. Bunları bekle haziranda al diyorlar. Benim ise tek korkum ya fiyatlar daha da artarsa. (Paramın büyük bir kısmı neredeyse hepsi altında bekliyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psikotrex -- 11 Mayıs 2020; 15:24:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Psikotrex

Teşekkür ediyorum yorumunuz için hocam. Ne yazık ki şuan ki durum böyle. ÖTV indirimi gelmesi bekleniyormuş. O geldiğinde araba fiyatları 10-20 bin tl en az iner diyorlar. Ayrıca mayıs ayında yeri araçlar piyasaya sürülecekmiş. Bunları bekle haziranda al diyorlar. Benim ise tek korkum ya fiyatlar daha da artarsa. (Paramın büyük bir kısmı neredeyse hepsi altında bekliyor)

Alıntıları Göster
    ÖTV indirimi gelirse belki küçük indirimler olur ama bilmiyorum gelir mi gelmez mi, gelmezse haziran ayında bu fiyatları ararız bilginiz olsun. Seneye bu zamanlarda muhtemelen 90-95 bin için değilde 150 bin liraya İ10 mu, picanto mu diye konu açarsınız. Maalesef gerçekler böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 11 Mayıs 2020; 15:30:53 >

• bence en iyi araç sümbül. otomatiği de var. her yerde tamircisi de var servisi de. 2017 modelini alıp az yakıt tüketerek gezersiniz.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-2017-model-renault-symbol-dizel-otomatik-vites-sifir-ayarinda-815792935/detay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SISU -- 14 Mayıs 2020; 13:1:34 >
  • İkinci el piyasası şişmesi diye birşey yok ak çomarlar uydurması bu çünkü dolar euro çok yüksek ve düşmüyor

Fiesta alacağım demişsin , baktın mı Fiesta sıfırı kaç lira? 178bin TL buna opsiyonları eklersen 200bin TL ve üstü oluyor

O zaman 90-100 bin TL 2015 Fiesta görünce oha ikinci el piyasası şişmiş demeyeceksin

• quote:

Orijinalden alıntı: SISU

bence en iyi araç sümbül. otomatiği de var. her yerde tamircisi de var servisi de. 2017 modelini alıp az yakıt tüketerek gezersiniz.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-2017-model-renault-symbol-dizel-otomatik-vites-sifir-ayarinda-815792935/detay
    Aynen 90km hıza gelince araba daha gitme diyor , benim Fiesta 170km ile giderken yolcular anlamıyor bile o hızı ikiside B segment güya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brother ToLGa -- 14 Mayıs 2020; 13:1:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Aynen 90km hıza gelince araba daha gitme diyor , benim Fiesta 170km ile giderken yolcular anlamıyor bile o hızı ikiside B segment güya

Alıntıları Göster
    kullanmayı bilmezsen gitmez tabi. sümbül B segmenti bu arada. fiesta da B segmenti bir araç. C istiyorsan meganeye bakacaksın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SISU -- 14 Mayıs 2020; 13:1:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SISU

kullanmayı bilmezsen gitmez tabi. sümbül B segmenti bu arada. fiesta da B segmenti bir araç. C istiyorsan meganeye bakacaksın...

Alıntıları Göster
    Kullanmak ile alakası yok , araba güvensiz hissettiriyor her konuda , araba demeye bin şahit lazım sümbüle tam Tofaşçı arabası

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Kullanmak ile alakası yok , araba güvensiz hissettiriyor her konuda , araba demeye bin şahit lazım sümbüle tam Tofaşçı arabası

Alıntıları Göster
    170 le giden hangi araba güvenli? kaza testleri bile 64 km hızla yapılıyor. boş beleş yorumlar yapma. her arabanın bir alıcı kitlesi var. sen kurallara uyup gidersen her araç güvenli. ama kurallara uyarsan tabi.
  • Hocam şimdi doğruya doğru arada baya fark var. En başta yalıtımları çok farklı. Fakat gidişine bir şey diyemem. Symbol 1.5dci 90bg aracı kullanma fırsatım oldu ve gayet iyi gidiyor gibi geldi bana.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Hocam şimdi doğruya doğru arada baya fark var. En başta yalıtımları çok farklı. Fakat gidişine bir şey diyemem. Symbol 1.5dci 90bg aracı kullanma fırsatım oldu ve gayet iyi gidiyor gibi geldi bana.
    yalıtım konusunda haklısın. parasına göre araba. lüks araç diye bir iddiam olmadı. ama parça servis tamirci konusunda ondan iyi hiç bir araba yok. bi de fiat grubu var. gidişi de şu arkadaşın dediği gibi değil. ama işte marka fanatikliği. ama şu zor zamanda arabaya çok para bağlamak mantıklı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SISU -- 14 Mayıs 2020; 13:42:42 >
  • Gerçekten de yürütme maliyeti en düşük araçlardan birisi. Hafif olduğu için az yakıyor. İkinci elde hızlı ve minimum değer kaybı ile satış gibi avantajları da var. Fakat ailem ile birlikte uzun yol seyahatleri yapacaksam güvenlik ve konfor konusunda geride kalıyor. Eğer bagaj konusu çok mühim değilse b sınıfı hatcback bir araç bakardım.

Mesela yaris de az yakan ve sorunsuz bir araç. 1.0 atmosferik versiyonunu aktif olarak kullandım. İçi biraz daha ferah. Baş mesafesi daha iyi. Çekişi çok iyi değil ama düz yolda 150 ile gidebiliyor ve symbol gibi uçacakmış gibi hissettirmiyor. Yakıtı iyi sayılır. Küçük hacimli olduğundan basınca yakıyordu biraz.

Piyasa şartlarını iyi değerlendirmek lazım tabi ancak ben konu sahibinin yerinde olsam öncelik olarak güvenlik, yol tutuş ve konfor konularına dikkat ederdim. En az yakan, en güçlü olan vb. araçları kovalamanın bir anlamı yok ailesiyle gezecek adam için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.