Yarbay
12 Nisan 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 113 (Bu ay: 5)
Gönderileri

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 4 ay önce Clio 4 kasa Otomatik Turbo EDC bir araç aldım. Çok da memnunum. Fakat detaylı temizlik yaptıramadım. Zaten param da yok. Neyse şimdi memlekete gideceğim araç temiz olsun içi dışı diye yarın detaylı bir temizlik yapacağım. Ancak sorunum şu ki aracın içini camsilli bez ile, yüzey temizleyicili bez ile, ıslak bez ile vs silmeme rağmen araçtaki bazı izler ve lekeler (su lekeleri gibi) çıkmıyor. Yani nasıl desem su lekesi gibi yuvarlak lekeler var. Örneğin aracın gösterge panelini siliyorum ıslak iken temizlenmiş gibi duruyor 2-3 dakika sonra tekrar panel lekeli duruyor. Aynı şey aracın yandaki tutamakları (piano black) kol dayama yerleri için de geçerli... Siliyorum 5 dk sonra yine izli lekeli duruyor.

Aracın içini silmek için özellikle bu su lekesi gibi şeyleri çıkartmak için özel bir losyon ya da ne bileyim başka herhangi bir şey var mı arkadaşlar? Siz nasıl temizliyorsunuz? Sinir oldum.

Merhaba arkadaşlar. Notebook ile AC Valhalla oynuyorum. Yüksek ayarlarda kapalı yerlerde 60+ fps veriyor ancak geniş yerlerde 40-50 fps arası gidip geliyor. Ancak şöyle bir durum var oyunun draw distrance'i çok yüksek. Yani çok uzak yerler bile net bir şekilde gözüküyor. Diğer oyunlardaki gibi uzaklık mesafesini ayarlayamıyor muyuz? %20 bile düşürsem çok rahat olacak. Ayarlarda bulamadım bir türlü.

Arkadaşlar Asus G712LU Notebook'um var. 16 gb tek slot RAM, GTX 1660Tİ ekran kartı, i7 10750 işlemci var. Ancak RAM hatalı... 4-5 saatte bir bazen daha uzun bazen daha kısa özellikle de oyunlarda mavi ekran veriyor. Memtest86'dan test yaptığımda ramin sürekli hata verdiğini görüyorum. Asus servisine verdim Ankara'da KVK servisi ile anlaşmalı. Memtest86 sonuçlarını verdim RAM'ler hatalı diye. Siz niye test yaptınız dediler verirken. 11 gün bekledi sorun tespit edememişler format atıp BIOS'u güncellemişler. Adamlar sorunu bile tespit edememişler. İyice sinirlerim bozuldu bende çift slot dual ram yapayım diyorum 8x2

Crucial'ın şu ramlari uyum sağlar mı laptop ile?

https://www.vatanbilgisayar.com/crucial-16gb-2x8gb-ballistix-siyah-ddr4-3200mhz-cl16-notebook-ram.html

Hem cl değeri düşük hemde hızı yüksek.

Sistemimdeki hali hazırdaki ram Samsung 3200 MHZ CL20 16 GB tek slot bir ram.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar notebook ram'i almayı planlıyorum. Malum kapanmadan dolayı teknoloji mağazaları kapalı ancak bazıları online gönderim yapıyor. Örneğin Media Markt. Şuan Vatan Bilgisayarın internet sitesinden alım yaptığımızda kargoluyor mu?

Arkadaşlar hiç kullanılmamış yeni Asus Rog Strix Notebook ile ilgili RAM sorunları yaşıyorum. Bu sebepten Asus'un Ankara'daki anlaşmalı KVK teknik servisine bıraktım. Ancak teknik servis işin ehlinden oldukça uzaktı. Adamlar neredeyse sorunu tespit ettiğim için azarlayacaklar.. Ayrıca 1 TB NVMe SSD aldım ve bunun tarafımca takılmasının garantiyi bozup bozmayacağını sordum. Bana teknik serviste takılması gerektiğini yoksa garantiyi bozacağını servis ücretinin 108 tl olduğunu belirttiler. Bende SSD o an yanımda olmadığı için taktırtmadım. Daha sonra Asus'un resmi eposta adresine sorduğumda RAM ve SSD değişiminin kesinlikle garantiyi bozmadığını ve yanlış bilgi aktarıldığını eposta olarak bana ilettiler. Bu şekilde servise olan güvenim daha da azaldı. Aşağıdaki mesajı bir şekilde Asus yetkililerine ulaştırmak istiyorum. Sözlük olur başka bir yer olur yardımcı olursanız sevinirim. Zaten araya kapanma giriyor bilgisayarı kullanamadan aylar geçecek...

Metin:

Yeni alınmış ve kullanılmamış Asus ROG Strix Notebook'umda RAM sorunu yaşadım. (Sürekli mavi ekran hatası) Ram sorunu özellikle de "Bad Ram" kullanıcı kaynaklı olmayıp tamamen üretimsel bir sorun olduğu için yurtdışında anında rami değiştiriyorlar. (Asus'un global sitesinde de pek çok yerde geçiyor.) Bununla ilgili en güvenilir programlardan birisi de Memtest86... Ramlarin hatalı olup olmadığını denetleyebiliyor. Notebook'da memtest86 da sadece 1 saatta 200 küsür RAM hatası ile karşılaşınca test çıktısıyla birlikte Asus'un Ankara'daki anlaşmalı teknik servisi olan KVK'ya bıraktım. Bıraktığımda bana neden kendimin ram testi yaptığını sordular bende kendilerine sorunu anlayabilmek için yaptığımı belirttim. Bana sorunun ramden olmayabileceğini belirttiler. Ancak burada şöyle bir durum var. Fabrikasyon olarak hatalı üretilen RAM'leri firmalar anında değiştiriyor. Yani burada kullanıcının yapacak birşeyi ya da bir hatası yok. Sadece bu test sonuçlarına göre bile RAM'leri değiştirmeleri gerek ki Asus'un global sitesinde memtest86'nın nasıl kullanılacağını Asus bizzat kendisi "article" olarak anlatmış. Tüm dünyaca kabul gören bir test. Nitekim servise bıraktım 1 hafta oldu ve hala ürün inceleme ibaresi ile karşılaşıyorum. Benim korkum tecrübesiz olması muhtemelen teknik servisin "kullanıcı hatası" ya da daha da büyük korkum sağlam olan anakart, işlemci vb. bileşenleri bozmaları. Ayrıca KVK yetkili servisine 1 TB NVMe SSD aldığımı ve bunun tarafımca takılmasının garantiyi bozup bozmayacağını sordum. Bana teknik serviste takılması gerektiğini yoksa garantiyi bozacağını servis ücretinin 108 tl olduğunu belirttiler. Bende SSD o an yanımda olmadığı için taktırtamadım. Daha sonra Asus'un resmi eposta adresine sorduğumda RAM ve SSD değişiminin kesinlikle garantiyi bozmadığını ve yanlış bilgi aktarıldığını eposta olarak bana ilettiler. Bu şekilde servise olan güvenim daha da azaldı. Asus çok uzun yıllar kulladığım sevdiğim ve desteklediğim bir marka. Burada teknik servis doğrudan Asus'un olmadığı için birşey diyemiyorum ancak doğru teknik servis ve hizmeti sağlamakla mükellefler. Asus yetkililerinden ricam onlara ulaşmak ve sorunu tam olarak anlatmak ve mağduriyet yaşamamak istiyorum. Kaliteli ve güvenilir bir firma olduğunu düşündüğüm Asus'un önem vereceğini düşünüyorum. İyi günler dilerim.

Merhaba arkadaşlar. Şu notebooksuzluk öyle bir döneme denk geldi ki tam kapanma arifesinde.. Asus Rog Strix serisi bir game notebook almıştım. Arada mavi ekran veriyor. Memtest86 yaptım ramlar hatalı pek çok hata veriyor. 21.04.2021'de servise verdim 1 hafta oldu hala incelenme aşamasında diyor. Asus KVK ile anlaşmış teknik servis olarak ve resmen kendilerini bitirmişler. Servise cihazı verirken diyorum ki ram testi yaptım memtest86 sonuçlarıda burada. Siz neden test yaptınız diyor. Ulan sorunu anlamak için test yaptım. Eminim ki serviste saçma sapan tanı yapacaklar yok ana kart vs...

1 TB nvme ssd aldım. Onu da sordum kendim takarsam garantide sıkıntı olur mu diye. Bana garanti dışı kalır dediler. Asus'u aradım ram ve ssd değişikliğini kullanıcı yapabilir bozmadığınız taktirde garanti dışı kalmaz dediler. Şimdi gel de sen bu servise nasıl güven? Perşembe gününe kadar yapacaklarını sanmıyorum hatta teşhis bile koyamazlar daha.. Şeytan diyor al laptobu geri git hepsiburadadan 8x2 16 gb ram al tak yemişim parasını ... Lanet olsun 17 gün ne yapacağız arkadaş... Kendim alıp taksam 1000 lira girecek.. Allah bilir perşembe almaya gitsem şuan veremiyoruz derler. Burası Türkiye .. Teknik servis işi bitmiş arkadaşlar. Her yer şikayet dolu. Hiç bir firma kullanıcı memnuniyetini önemsemiyor. Devletin hiç bir yaptırımı yok. Tüketici hakları hikaye ve sonuç vermesi 1 sene en az.. Yazıklar olsun böyle düzene.

Siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız? Sizce perşembeye kadar olmazsa (ki olmaz eminim. hatta ben kvk'nin laptobun anakartını vs. bozmasından korkuyorum.) geri alıp yasak sonrası servise tekrar mı vereyim yoksa geri alıp "lanet olsun" diyip kendim ram alıp mı takayım ?

Merhaba arkadaşlar bilgisayar dünyasından biraz 4-5 sene uzak kaldım. Asus Rog Strix G712LU bir gaming notebook aldım. Ancak 512 GB SSD’si var ve çok yetersiz. Ben 1 TB SSD almayı planlıyorum. Ancak bir sürü ssd türü çıkmış.

Nvm SSD

m2ssd

m2sata ssd

Satassd vb

Hangisini alman gerektiğini tam bilmiyorum. Yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı? Birde hali hazırda 512 gblığı sökmem mi gerekir yoksa aynı anda takabilir miyim?

Örneğin bu oluyor mu: Samsung 860 Evo 1TB 550MB-520MB/s M.2 2.5" SSD (MZ-N6E1T0BW)

https://www.hepsiburada.com/samsung-860-evo-1tb-550mb-520mbs-m2-25-ssd-mz-n6e1t0bw-p-HBV00000A5BM1?magaza=Laptopf%c4%b1rsat%c4%b1

Merhaba arkadaşlar. Bir tane Asus Rog Strix G712LU Gaming Notebook aldım. Notebook içinde 512 GB SSD var ancak bu bana kesinlikle yetmeyecek. Ben bir tane de 1 TB'lık m2 ssd almayı düşünüyordum ancak Youtube'da bir tane video izlediğimde 15 inçlik versiyonda bir tane m2 ssd slotu olduğunu söyledi. Tam olarak anlayamadım bu sebeple. Özelliklerini aşağıya yazıyorum acaba bu notebook'a 2. m2 ssd takılır mı ? Kesin olarak nasıl öğrenebiliriz? Takılmıyorsa o zaman hali hazırda takılı olanı söküp yenisini mi taktırmam gerecek? Bu durumda lisanslı olan windows gidecek mi ? (Elimde keyi yok)

TEKNİK ÖZELLİKLER: İşlemci:Intel® Core™ i7-10750H Processor 2.6 GHz (12M Cache, up to 5.0 GHz) İşletim Sistemi: - Bellek:16GB DDR4-2933 SO-DIMM (Max 32GB) Grafik:NVIDIA® GeForce GTX 1660Ti 6GB Ekran: 17.3", 300 nits, FHD (1920x1080 16:9), 120Hz, geniş görüş açılı, IPS panel, NTSC %72, sRGB %100, Adobe %75, geniş görüş açılı parlamayan ekran Depolama: 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD Network: Intel Wi-Fi 6(Gig+)(802.11ax)+Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2 LAN: 10/100/1000 Mbps Giriş/Çıkış portları: 1x Type C USB 3.2 Gen 2 with Display Port and G-Sync 3x Type A USB 3.2 Gen 1//1x 3.5mm combo audio jack 1x HDMI 2.0b 1x TypeC (DP 1.4a) Ses: 2x 4.2W speaker with smart AMP technology Güç Adaptörü: 230W AC Adaptör Çıkış: 19V DC, 11.8A, 230W Giriş: 100~240V AC, 50/60Hz universal Boyutlar:39.9 x 29.3 x 2.20 ~ 2.65 cm Ağırlık: 2.8 Kg Renk: Siyah

Merhaba arkadaşlar. Bir tane Asus Rog Strix G712LU Gaming Notebook aldım. Notebook içinde 512 GB SSD var ancak bu bana kesinlikle yetmeyecek. Ben bir tane de 1 TB'lık m2 ssd almayı düşünüyordum ancak Youtube'da bir tane video izlediğimde 15 inçlik versiyonda bir tane m2 ssd slotu olduğunu söyledi. Tam olarak anlayamadım bu sebeple. Özelliklerini aşağıya yazıyorum acaba bu notebook'a 2. m2 ssd takılır mı ? Kesin olarak nasıl öğrenebiliriz? Takılmıyorsa o zaman hali hazırda takılı olanı söküp yenisini mi taktırmam gerecek? Bu durumda lisanslı olan windows gidecek mi ? (Elimde keyi yok)

TEKNİK ÖZELLİKLER: İşlemci:Intel® Core™ i7-10750H Processor 2.6 GHz (12M Cache, up to 5.0 GHz) İşletim Sistemi: - Bellek:16GB DDR4-2933 SO-DIMM (Max 32GB) Grafik:NVIDIA® GeForce GTX 1660Ti 6GB Ekran: 17.3", 300 nits, FHD (1920x1080 16:9), 120Hz, geniş görüş açılı, IPS panel, NTSC %72, sRGB %100, Adobe %75, geniş görüş açılı parlamayan ekran Depolama: 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD Network: Intel Wi-Fi 6(Gig+)(802.11ax)+Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2 LAN: 10/100/1000 Mbps Giriş/Çıkış portları: 1x Type C USB 3.2 Gen 2 with Display Port and G-Sync 3x Type A USB 3.2 Gen 1//1x 3.5mm combo audio jack 1x HDMI 2.0b 1x TypeC (DP 1.4a) Ses: 2x 4.2W speaker with smart AMP technology Güç Adaptörü: 230W AC Adaptör Çıkış: 19V DC, 11.8A, 230W Giriş: 100~240V AC, 50/60Hz universal Boyutlar:39.9 x 29.3 x 2.20 ~ 2.65 cm Ağırlık: 2.8 Kg Renk: Siyah

Merhaba arkadaşlar. Araba konusunda çok cahilim kusura bakmayın. Eşimle varımızı yoğumuzu ortaya koyup 2013 Model Turbo EDC Clio Icon aldık. Yol bilgimiz zayıf olduğu için navigasyon çok önemli. Ancak içindeki harita 2011 yılına ait. Hep yanlış yol tarif ediyor. Bunun içindeki haritayı güncelleyemedim araba internete bağlanmadığı için. Güncel harita indirilebiliyormuş ancak onu da bulamadım. Bana yardımcı olabilecek birisi var mıdır acaba?

Az önce konuyu genel oto konusuna açmıştım. Otomotiv bölümünde hiç takılmadığım için yanlış yere açtım sanırım burası daha doğru yer gibi :)

Hakkında
Hakkımda:
Zararlı bilgiler ansiklopedisi.. Tıkla öğren !
http://zararlimi.com
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 17 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 8.288
İkinci El Bölümü Mesajları: 39
Konularının görüntülenme sayısı: 466.571 (Bu ay: 1.293)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.641 (Bu hafta: 2)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.