Şimdi Ara

OTOMOBİL SATIŞLARI PATLADI - 'Binek ve ticari araç pazarıde yüzde 72 artış'[/b] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
2.262
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gorbay

quote:

Orijinalden alıntı: stefanofavotto

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: stefanofavotto

milette para var ve çatır çatır alıyor, bu kadar basit.
    kredi hede hödö derseniz, araba denilen şey tüm ülkelerde kredi ile alınır.

Sorun orada zaten, "millette para var ". Hangi millette ben onu anlayamadım ??

anlayamadıysan tanzanya milletinde olarak kabul et. oradan bahsediyoruz ya.

Bak guzel insan türkiye cumhuriyetinde yoksulluk sınırı 3600 tl, askeri ücretin ne olduğu herkesçe malum.

Askeri ücreti geçtim şimdi kaç tane devlet memuru 3600 tl den başlayan maaşlar alıyor.

Ev gecindirmeyi, kirayı saymıyorum bile adı üstünde yoksulluk sınırı. Yani bu paraya araba alamazsın anlamına geliyor.

Şimdi, bu rakamlar turkiyeden, eminim ki tanzayadaki rakamları da sen bana sunabilirsin, ya da güzelce konuşarak aciklayabikirsin,

Aksi takdir de ben anlamadım ve anlamamaya devam edeceğim.

Askeri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• marka marka model model satış adetleri belli oldumu.
  • Filo satışları dahildir bu rakamlara... Görünen o ki tüm parasızlar foruma toplanmışız...

• Yeni Türkiye =)
  • herkes kriz patlamadan son bir altın vuruş yaptı sadece. Dolar hayvan gibi fırlayıp gittiğinde bu arabalar daha da pahalı hale gelecek. Durduğu yerde ah vah etmenin bir anlamı yok alıyor yatırım yapıyor bir yandanda biniyor adamlar işte.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Herkes zengin ,fakir edebiyatı yapmayın." diyen sıvacılar doluşmuş yine

• Doğuş oto yeter artık araçlarımızın değerini düşürdüğün. hyundai 55 bine satılırken golfü 58 bine veriyorsun,bizide ikinci elde marka değeri var diye alanları zarara uğratıyorsun.Acilen bütün ww modellerine 5000 ila 7500 zam yapılsın.
  • ''Millette para yok abi krediyle alıyor'' tezini çürüteyim. Hem de Konuyu ayrıntılandırayım.

Otomotiv satışları ne seçim gerginliği ne rekor kıran kuru dinliyor. Binek otomobil ve hafif ticari araç pazarı yılbaşından bu yana beklentilerin üzerinde performans gösteriyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2015 yılı ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57.11 artarak 264 bin 850 adet olarak gerçekleşti. 2014 yılı dört aylık dönemde 168 bin 577 adet toplam pazar gerçekleşirken, tüm zamanların en yüksek satış performansının sergilendiği 2011 yılının ilk 4 ayında ise 259 bin araç satılmıştı. Böylece 4 aylık satış tüm zamanların rekoruna ulaşırken, bu performansın aynı şekilde devam etmesi halinde toplam pazarın 1 milyona ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

OTO YÜZDE 72 ARTTI
    ODD’nun 4 aylık raporuna göre otomobil satışları, 2015 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49.26 artarak 197 bin 202 adete yükseldi. 2014 yılı aynı dönemde 132 bin 116 adet satış gerçekleşmişti. Hafif ticari araç pazarı, 2015 yılı ilk dört ayında geçen yıla göre yüzde 85.54 oranında artarak 67 bin 648 adete ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde 36 bin 461 adet satış yaşanmıştı. 2015 yılı Nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise 91 bin 602 adete ulaştı. 53 bin 305 adet olan 2014 yılı Nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 71.85 oranında arttı. 2015 yılı Nisan ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64.16 artarak 70.211 adet olarak gerçekleşti. 2015 yılı Nisan ayında hafif ticari araç pazarı 2014 yılının Nisan ayına göre yüzde 103.03 artarak 21.391 adet seviyesine ulaştı.

PEŞİN ALMIŞLAR
    Nisan performansı sonrası ODD, 2015 yılı otomotiv sektörü toplam pazarı tahminini 900-950 bin adet aralığına yükseltirken, sektör temsilcileri aynı performansın yılın ikinci yarısında devam etmesi halinde satışların 1 milyon adedi aşabileceğine inanıyor. Peki ne oldu da 4 ayda ve özellikle nisan ayında satışlar bu kadar arttı? Seçimler sonrası ortaya çıkacak siyasi senaryolar, döviz kurundaki yükselişin sürmesi halinde araçlara gelebilecek zamlar ve tüketicilerin alım kararlarının öne çekmesi, satışların artmasına gerekçe olarak gösterilebilir. Ama asıl gerekçe, tüketicilerin dolar tasarruflarını yastık altından çıkartıp yüksek seviyedeyken bozdurması. Yani dolar 2.75’ler seviyesindeyken bozduran tüketiciler tasarruflarını otomobile kaydırmış gözüküyor. Bunu ben değil otomotiv sektörü yetkilileri söylüyor. Çünkü özellikle nisan ayında kredili alımlarda bir yükseliş yok. Yani insanlar otomobilleri peşin almış.

4 aylık satışlarda yeni rekor geldi
    Yıl Adet
    ---------------------
    2015 264.850
    2014 226.179
    2013 168.577
    2012 198.702
    2011 259.653
    2010 157.982
    2009 149.099

Yok böyle bir NİSAN
    Yıl Nisan satış
    ---------------------
    2015 91.601
    2014 53.305
    2013 73.575
    2012 62.949
    2011 77.695
    2010 54.946
    2009 52.640

Otomotiv markalarının 4 aylık performansları

En çok otomobil ve hafif ticari satanlar
    Marka Adet
    ----------------------------------
    Volkswagen 41.404
    Renault 30.153
    Ford 32.683
    Fiat 30.418
    Hyundai 14.837
    Toyota 14.256
    Opel 11.908
    Dacia 11.668
    Peugeot 9.675
    Citroen 9.368

En çok otomobil satanlar
    Marka Adet
    ---------------------------------
    Volkswagen 31.631
    Renault 26.845
    Hyundai 14.272
    Fiat 13.695
    Toyota 13.676
    Ford 12.944
    Opel 11.908
    Dacia 9.838
    BMW 7.841
    Peugeot 6.630

• quote:

Öncelikle ben bu arabaları tanzanyadakiler alıyor demedim, tanzanya kinayesi yapan sizsiniz. Benim bu konu da bir görüşüm olmadığı için de tanzayadaki verileri siz paylasabilirsiniz dedim.

Bunun yanında da sizce öğretmen komşunuz o arabayı %100 nakit para ile mi aldı, sizce alınan o arabanın millette paranın olmasından daha ziyade tipik ozeligimiz olan "altta kalmama" durtusunden olmuş olabileceğini hiç düşündünüz mu ?

mesajları okumadan bayram sabahı telaşı içinde cevap yetiştirme derdinde olunca böyle oluyor.
    6 tane avrupa ülkesi gezdim, aynen bizim ülkemizdeki gibi ev ve araba denilen şeyleri kredi kullanarak alıyorlar ve oradaki ekonomik durumda hiç parlak değil ama insanlar bir şekilde ekonomik standartlardan taviz vermemeye çalışıyorlar.
    bu tip konularda zaten mesajların tamamına yakını oww yeaa yine batıyoruz ve ben bu tip şeyleri okudukça mutlu oluyorum, benim de çakmam, haz almam lazım çünkü hükümeti sevmiyorum psikolojisi hakim oluyor, benim gibi yazanlara ise zorla yok kardeşim olamaz, sen de böyle düşüneceksin, sen de ekonomiyi yerin dibine sokacaksın, öyle yazacaksın diye ikna çabaları oluyor.
    bırakın dileyen dilediğini yazsın. kasmayın kendinizi. ben kendi gözlemlerimi, düşüncelerimi yazıyorum, bunları da başkaları tatmin olsun, desteklesin diye yazmıyorum.

• Tablo gösteriyorki seçimlerde yine akp kazanacak. Kimse boşuna ümitlenmesin. Anketlerde maalesef bunu gösteriyor. (%40-%42)

Bizede burada zenginin malı züğürtün çenesi muamelesi düşer.
  • Araba satılsa da kabahat satılmasa da kabahat. Bu işler nasıl olacak Nebahat.
  • stefanofavotto kullanıcısına yanıt
    6 tane ülke gezmissiniz ancak biraz boş gezmissiniz,

Öncelikle benim için sabah değil aksam, zira g.kore de yaşıyorum. Dolayısı ile sabah mahmurlugu ile ilgili bir durum varsa yaşayan sizsiniz.

Almanya , fransa ve avusturya olarak 3 adet ab ülkesine gittim.

Size yine rakamlardan konuşayım,bildiğiniz üzere G.kore ekonomisi geçtiğimiz yıllara kadar Tr ile en çok kıyaslanan ekonomi idi, zira ikisi de gelişmekde olan ulkelerdir.

Simdi burada hyundai i30 için 18.000k won ücret odemektesiniz. Burada mühendis maaşıyla ise ortalama 5.500k won. Ayrıca devlet maasinizdan ekstra vergi almıyor.Bu durumda 4 ayda rahatlıkla araba alabikirsiniz ki bu yüzden yollarda i30 görmek imkansız , yani yolda görebileceğiniz en dandik arabalardan, isterseniz Foto ile destekleyebilirim.

Şimdi gelelim kur farkına 1kw won 2.54 try, bu durumda i30 un olması gereken tr fiyatı 45.000 tl , ama senin ödediğin fiyat ne ? Ortalama mühendis maaşı ne kadar 4500 tl diyelim. Şimdi otur otv kdv koy hesapla bakalım kaç ayda alacaksin.

Şimdi sonuç,niye bu haldeyiz biliyormusun çünkü senin gibi hesapsız kitapsız çok insan var memlekette,üretiyor musun Yok, ar-ge var mi yok. Para var mi var ... Yok komşum araba aldı, iyi de bak bakalım elin adamı nasıl alıyor arabayı senin komsun nasıl alıyor.

Kore nin maddi durumu ortada , kaç yılında savaştan çıktığı da ortada, Ve ülkede ki kur farkı da ortada senin paran burada 2.5 kat daha DEĞERSİZ. Bunu da geçtim sadece burada değil Ab de ve ABD de degersiz.

Şimdi yine niye böyleyiz biliyor musun, çünkü sen ve senin kafandaki insanlar ekonomi deyince tanzanya diyor da o yuzden , kendi rol modeliniz Düşük.

sonuç: keşke tanzanya da yaşadan da durumdan memnun olmayanlar olarak derdimizi anlatmayı bırakıp birşeyler yapabilsek.

Soylediklerimden herhangi bir şüpheniz varsa, söyleyin fotoğraflarla belgeler ile destekleyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gorbay -- 6 Mayıs 2015; 12:50:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

Türkiye de yüzde 1,2 düzeyinde kalmış 3,5 fakire bakmayın, şu an 10 bin tlden aşağı kazanan bir orta sınıf yok,gerçek bu,siz 6.000 tl kazanacak kadar kabiliyetseniz bu hükümet ne yapsın,şu an bir öğretmen ,garson bile 8000 den aşağı almıyor.Ayrıca bu ucuz fiyatlara göre satışlar hala çok düşük,rakipleri 55 bine satılırken bir golfe 58 .000 vermek cidden olacak işdeğil,doğuş otonun hızla fiyatları arttırıp,golf ve passat ikinci el sahiplerinin mağduriyetine son vermeye çağırıyorum.

Herkesin elinde samsung edge 6 ,herkesin kapısının önünde 1 passat,1 golf,açım diye bağırıyor hala tvde.Utanmaz,arlanmazlar.

bu kadar açık ve basitçe yazılmış bir şeyi anlamayip eksileyen var diye bu ülke bu halde

• quote:

Orijinalden alıntı: toutonic

quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

Türkiye de yüzde 1,2 düzeyinde kalmış 3,5 fakire bakmayın, şu an 10 bin tlden aşağı kazanan bir orta sınıf yok,gerçek bu,siz 6.000 tl kazanacak kadar kabiliyetseniz bu hükümet ne yapsın,şu an bir öğretmen ,garson bile 8000 den aşağı almıyor.Ayrıca bu ucuz fiyatlara göre satışlar hala çok düşük,rakipleri 55 bine satılırken bir golfe 58 .000 vermek cidden olacak işdeğil,doğuş otonun hızla fiyatları arttırıp,golf ve passat ikinci el sahiplerinin mağduriyetine son vermeye çağırıyorum.

Herkesin elinde samsung edge 6 ,herkesin kapısının önünde 1 passat,1 golf,açım diye bağırıyor hala tvde.Utanmaz,arlanmazlar.

bu kadar açık ve basitçe yazılmış bir şeyi anlamayip eksileyen var diye bu ülke bu halde

Benim eşim öğretmen
    Ek derslerle bile 3000 i buluyor ancak
    eve gidince sorayım diğer 5000i ne yapıyor diye

• DrMobile kullanıcısına yanıt
  • Para olmasa satılmaz orası doğru ama paranın hangi şartlarda biriktirilip otomobile yatırıldığını da düşünmek lazım, Biz milletçe biraz sonradan görme olduğumuz için tüm sosyal yaşantımızdan hatta boğazımızdan kısıp cep telefonuna ve otomobile yatırıyoruz. Çünkü bunlar statü göstergesi. Evine ayda 2kg et alamayan birçok aile 50bin tl üzeri arabalara biniyor, 2bin tl lik telefon kullanıyor. Tiyatroya belki ömrü boyunca gitmemiştir, sinemanın yolunu bilmez, ailecek dışarı çıkıp ayda bir kez düzgün bir yerde yemek yiyemez, yurt dışını bırak yurt içinde bile tatil yapamaz ama sıfır araba alabilir. Dünya görüşü bu, diyecek bir şey yok.

• Bu tatli tatli borclanmanin aci aci odemeside olur.
  • İç piyasaya pek çalışmayan ,bu yüzden adını daha önce hiç duymadığımız büyük bir yumurta üreticisi var. CEO'nun 40 000 lira maaş aldığını öğrenince "Vay be!" demiştim. Sonra düşündüm... Aslında , o vasıflara sahip , firmaya o kadar parayı kazandıran bir çalışan için az bile.

Çünkü ben Bursa'nın en dağlık köylerinden birindeyim şu an... Buraya 11 milyon liraya sulama göleti yaptırıyor devlet. Ne için? Köyde kalan 60-80 yaş arası emeklilerin hobileri için. Yani, belki ilkokul mezunu bir adam bu ihaleden tonla para kaldırsın diye... CEO falan hikaye aslında. Lüks araçları bunlar alıyor işte.

Benim gibilerin de çift maaşa rağmen, tenekeler için, 15 ay su bile içmeden para biriktirmesi lazım.
  • quote:

6 tane ülke gezmissiniz ancak biraz boş gezmissiniz,

Öncelikle benim için sabah değil aksam, zira g.kore de yaşıyorum. Dolayısı ile sabah mahmurlugu ile ilgili bir durum varsa yaşayan sizsiniz.

Almanya , fransa ve avusturya olarak 3 adet ab ülkesine gittim.

Size yine rakamlardan konuşayım,bildiğiniz üzere G.kore ekonomisi geçtiğimiz yıllara kadar Tr ile en çok kıyaslanan ekonomi idi, zira ikisi de gelişmekde olan ulkelerdir.

Simdi burada hyundai i30 için 18.000k won ücret odemektesiniz. Burada mühendis maaşıyla ise ortalama 5.500k won. Ayrıca devlet maasinizdan ekstra vergi almıyor.Bu durumda 4 ayda rahatlıkla araba alabikirsiniz ki bu yüzden yollarda i30 görmek imkansız , yani yolda görebileceğiniz en dandik arabalardan, isterseniz Foto ile destekleyebilirim.

Şimdi gelelim kur farkına 1kw won 2.54 try, bu durumda i30 un olması gereken tr fiyatı 45.000 tl , ama senin ödediğin fiyat ne ? Ortalama mühendis maaşı ne kadar 4500 tl diyelim. Şimdi otur otv kdv koy hesapla bakalım kaç ayda alacaksin.

Şimdi sonuç,niye bu haldeyiz biliyormusun çünkü senin gibi hesapsız kitapsız çok insan var memlekette,üretiyor musun Yok, ar-ge var mi yok. Para var mi var ... Yok komşum araba aldı, iyi de bak bakalım elin adamı nasıl alıyor arabayı senin komsun nasıl alıyor.

Kore nin maddi durumu ortada , kaç yılında savaştan çıktığı da ortada, Ve ülkede ki kur farkı da ortada senin paran burada 2.5 kat daha DEĞERSİZ. Bunu da geçtim sadece burada değil Ab de ve ABD de degersiz.

Şimdi yine niye böyleyiz biliyor musun, çünkü sen ve senin kafandaki insanlar ekonomi deyince tanzanya diyor da o yuzden , kendi rol modeliniz Düşük.

sonuç: keşke tanzanya da yaşadan da durumdan memnun olmayanlar olarak derdimizi anlatmayı bırakıp birşeyler yapabilsek.

Soylediklerimden herhangi bir şüpheniz varsa, söyleyin fotoğraflarla belgeler ile destekleyeyim.

tamamdır siz haklısınız, ben boş gezmişim bir daha gezeyim bari.
    ve ülke batıyor, halk sürünüyor, verilen rakamlar da zaten yalan, arabasını sıfırlayan kapıcım dahil zaten yoklar, biz de evvelden beri yokuz, her şey bir yanılsama.

• Evi satıp araba aldım

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.