Şimdi Ara

Otobüsçülük ve Yolcu Taşımacılığı Hakkında Sorularınızı Alabilirim (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
5.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun bi zaman olmuş ama bayağıdır giremiyodum foruma kusura bakmayın valla insanların neden insanın midesinin bulandığını bende bilmiyorum ilaçları var ama bazı kişilere etki etmiyor eşimede etmiyor mazot içirdiğimiz yolcular bile oldu size tavsiyem mutlaka en öne oturun yolu ve ufuk çizgisini takip edin tuzlu kraker ve minarelli içecekler soda gibi ürünler tüketin içinizi bastırır bu iki önerimi dikkate alın rahat edersiniz koku olayı aracın sıfır kokusuda olabilir temizlik esnasında ıslak kalan halı koltuk gibi yerlerinde kokusu olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla bizde de tir var yazilanlari okudum babam hep der bilmedigin ise girmeyeceksin hesabini iyi yapacaksin yazin bizim islerde hareketli oluyor kisin işler zayıf olunca yazin kazandigimizi kisin yiyiyoruz
    Ama tir otobüsten daha rahat bence yolcu dirdiri yok kaygi yok telas yok

• quote:

Orijinalden alıntı: .onurözdemir.

Valla bizde de tir var yazilanlari okudum babam hep der bilmedigin ise girmeyeceksin hesabini iyi yapacaksin yazin bizim islerde hareketli oluyor kisin işler zayıf olunca yazin kazandigimizi kisin yiyiyoruz
    Ama tir otobüsten daha rahat bence yolcu dirdiri yok kaygi yok telas yok

Orası öyle ben tır çok istedim ama tatil günleri pek yok otobüsün daha çok tatili ama tırın rahatı yok tabi, çek manzara biyere yap acılı menemeni Otobüs de güzel ama bizim insanımız 50 lira verince bi peygamberliğini ilan etmediği kalıyor bende isterim hizmet ama herşeyin kararı var

• Bu komisyon olayı nasıl oluyor hangi firma ne kadar komisyon alıyor doğuda çalışmak mantıklı mı sizce doğu firmalar da komisyon nasıl? Birisi doğuda çalışmak iyi değil doğudan istanbula gidersin hem sen hem de araba yıpranır demişti kaptan bir de muavini ezer demişlerdi kaptan muavinin hangi hareketlerini hangi yaptığı işlerden hoşnut olur? Ben de bu yaz doğuya muavinlik için gidecem de

• quote:

Orijinalden alıntı: DelirteJackson

Bu komisyon olayı nasıl oluyor hangi firma ne kadar komisyon alıyor doğuda çalışmak mantıklı mı sizce doğu firmalar da komisyon nasıl? Birisi doğuda çalışmak iyi değil doğudan istanbula gidersin hem sen hem de araba yıpranır demişti kaptan bir de muavini ezer demişlerdi kaptan muavinin hangi hareketlerini hangi yaptığı işlerden hoşnut olur? Ben de bu yaz doğuya muavinlik için gidecem de

Doğunun hangi ilinden istanbula geleceğine bağlı komisyon değil harcırah o, Birde Doğu firmalarında kaptan muavin arası usta çırak olayına dayalı işlediğinden biraz sıkıntılı olur yolda uzun ikamet İstanbulsa Batı firmalarında çalış hem sigortan olur hem daha çok kazanır daha az yıpranırsın

• HALEN AYNI FİRMADA MI DEVAM EDİYORSUNUZ? HANGİ HAT ÇALIŞIYORSUNUZ?
  • KSKcarpediem kullanıcısına yanıt
    Doğuda otobüs çalıştırmayı demiştim ben otobüs çalıştıranların komisyonunu sordum, muavinler ne kadar alır harcırahda?

• quote:

Orijinalden alıntı: DelirteJackson

Doğuda otobüs çalıştırmayı demiştim ben otobüs çalıştıranların komisyonunu sordum, muavinler ne kadar alır harcırahda?

Yanlış okumuşum kusura bakma komisyon işi her firmanın ayrı presüdürü var onu uyguluyor bazıları her yolcudan alırken alırken bazıları fatura bedelinden alıyor %9 ile 12 arası değişken rakamlar Doğu firmalarında kazanç daha yüksek, yüksek derken araç doluluk oranı %80 altına düşmez Batı firmalarında 60 ila 110 arası değişiyor muavin harcırahları doğu içinde 90 100 den aşağı olmaz diye düşünüyorum bunlara sigara ve yemekde ekleyin kabaca hesap yapıyorsanız otobüs işinde tecrübesiz yada tanıdığınız yoksa kulak dolma bilgiler ile girmeyin büyük olasıkla zarar edersiniz batabilirsinizde

• quote:

Orijinalden alıntı: Esmer33

HALEN AYNI FİRMADA MI DEVAM EDİYORSUNUZ? HANGİ HAT ÇALIŞIYORSUNUZ?

Yok bir kaç aydır turistdeyim

• Hep otobüs şirketlerine, işletim tarzlarına ve kazançlarına merakım olmuştur. çok güzel bir soru cevap olmuş bu zamana kadar tebrik ederim.
  • navarro4 kullanıcısına yanıt
    merakınızı giderilmiş isek bi nebze ne mutlu bize
  • güncel
  • Güncel
  • 100kmde kaç litre yakıyor hocam uzun yolda.surusu zevklimidir.ilk sürüşlerinizde manevra yapmakta zorlandınızmı.en fazla kaç km hıza ulaştınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • onurcngzhn34 O kullanıcısına yanıt
    Yolun %90nı uzun yolda geçiyor bu şartlarda 25lt kadar
    Keskin manevrada aynalara ve arka kısma dikkat etmek gerekiyor bi kaç kere aynayı vurmuştum
    Sürüş konforu oturuş pozisyonuna göre çok değişiyor yayıldığınız zaman rahat gibi geliyor ama sırt boyun ağrı yapıyor hem dikkat dağılıyor debriyaj ayarlaması sarsıntı yapabiliyor ben dik oturuyorum kalkışta vites,değiştirme gibi debriyajla işim olduğumda sırtımı dayamıyorum biraz öne eğilip yağ gibi geçişler yapıyorum düz yolda yine dik oturup sırtımı yaslıyorum ve 9 15 pozisyonunda çok rahat gidip geliyorum Max hız yandexde 140 gördüm oda saniyelik süre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KSKcarpediem -- 3 Ocak 2017; 10:41:32 >
  • Hocam öncelikle fotoğrafını koyduğunuz otobüs çok yeni duruyor 2005 model olduğunu söyleyince çok şaşırdım😃.

1-) Kaptanlık öncesi muavinlik mi yaptınız?

2-) Metro Turizm ile ilgili birçok olumsuz haber çıktı lakin ben 2-3 sefer kullandım bir problem çıkmadı, siz Metro Turizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

3-) Size göre Kaptan/Muavin/Yolcu ilişkisi nasıl olmalı ve şuan nasıl olduğunu düşünüyoruz?

4-) Otobüsü nasıl bir stilde kullanıyorsunuz: Gaz ne oranda basarsınız, vitesi kaç bin devirde atıyorsunuz, fren tepkileriniz ve debriyaj ayarlamanız nasıl?

5-) Otobüste hiç motor arızası vs. yaşandı mı kendiniz halledebildiniz mi?

6-) Hiç yolcu ve muavinle kavga ettiniz mi? Açıklayabilir misiniz?

7-) Araç yakıt tüketimini şehiriçi/şehirlerarası, dip gaz veya yüksek devirde vites değiştirme gibi hususlarda açıklayabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: drofsyaf

Hocam öncelikle fotoğrafını koyduğunuz otobüs çok yeni duruyor 2005 model olduğunu söyleyince çok şaşırdım😃.

1-) Kaptanlık öncesi muavinlik mi yaptınız?

2-) Metro Turizm ile ilgili birçok olumsuz haber çıktı lakin ben 2-3 sefer kullandım bir problem çıkmadı, siz Metro Turizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

3-) Size göre Kaptan/Muavin/Yolcu ilişkisi nasıl olmalı ve şuan nasıl olduğunu düşünüyoruz?

4-) Otobüsü nasıl bir stilde kullanıyorsunuz: Gaz ne oranda basarsınız, vitesi kaç bin devirde atıyorsunuz, fren tepkileriniz ve debriyaj ayarlamanız nasıl?

5-) Otobüste hiç motor arızası vs. yaşandı mı kendiniz halledebildiniz mi?

6-) Hiç yolcu ve muavinle kavga ettiniz mi? Açıklayabilir misiniz?

7-) Araç yakıt tüketimini şehiriçi/şehirlerarası, dip gaz veya yüksek devirde vites değiştirme gibi hususlarda açıklayabilir misiniz?

O aracı nilüfer turizmden almıştık özel yapım kırmızı deri koltukları vardı ve çok temizdi o aracın muavinliğinide yaptığım için ben temizlerdim ki şoför olduğumda dahi ben temizledim muavinle beraber, klorakla yıkardım hep o yüzden kar beyazı siz değil peronda sorup 2005 model olduğunu öğrenen insanlar şaşırmayı bırakın inanmıyordu bile

1- evet 12 seneye yakın muavinlik yaptım

2-metroda problem bitmez çalışanı ve araç sayısı çok fazla denetleme mekanizması yetişemiyor ama cezai yaptırımları çok ağır, araçların çoğu şirketten bağımsız şahıs araçları o yüzden bariz gevşeklik var son olarak metroda tek biyerden yönetilmiyor örneğin izmir bölgesi başka bir firmaya ait adı metro ama işletmecisi farklı

3- muavin gerçekten bu işi yapmak istiyorsa ustasına yani kaptanına karşı saygısını yitirmemeli ben çok dayak yedim ağzımı açmadım, aslında muavin yolcu ile muhatap olmaz ama olduğunda sınırlarını bilen yolcunun onun ekmek kapısı olduğunu bilmeli saygısını göstermeli biz yanımızda çalışan muavin yada hostu sürekli tembihliyoruz

4- genelde sakin kullanırım hızlanmalarda sadece yarım gaz basarım 100 km ye 1 km mesafede ulaşacağıma 2 km mesafede ulaşırım eğer zamanım varsa oda 1500-1700 devirde yükseltirim yol düzse eğer, debriyaj biraz erken bitiyor çok kullanıyoruz sarsıntı veya öne arkaya sallanmasın diye gaz ile beraber basıyoruz yani gazı tam bırakmadan debriyaja basmış oluyoruz yada debriyajı tam bırakmadan gaza basıyor oluyoruz çok daha dikkat ederseniz ki ben o kadar incelemiyorum 3bin 5bin km daha fazla gidebilir, fren için retarder var durmak haricinde kullanmıyorum

5- kış koşulları haricinde hatırladığım bi kaç kere yolda kaldık 2 kere V kayışı koptu 3 kere mazot bitti 1 kere mazot hortumu koptu 1 kerede eskihisar feribotunda marş basmadı feribotta 2 sefer yaptık bunların tamirini hep yolda biz yaptık

6- sözlü tartışma yaşadım bi kaç kez, 2 kez yumruklaşmaya varan meseleler oldu birinde yolcu hostesle tartışıp tartaklamaya çalışmıştı diğerindede 50li yaşlarda bi adam karısına sarkıntılık yaptığımı düşünmüştü karısıda 50 yaşlarda bi bayandı adam sonra özür dilemişti gerçi

• KSKcarpediem kullanıcısına yanıt
    Hocam, tüm sorularımı cevaplamışsınız. Allah razı olsun!

• drofsyaf D kullanıcısına yanıt
    Allah hepimizden razı olsun yardımcı olabildiysek ne mutlu

• quote:

Orijinalden alıntı: Genjuro

Esenlere gelince otobusten indirip iki otogar arasi servisle aktarma yapiliyor bilet obur otogara olmasina ragmen.

bu ozellikle metro turizm de basima geliyor.bu yuste 1 saate yakin otogarda bekledim,sonra tekrar diger otogarda diger servisi bekledim.

kafa yedirtici bir bicimde yollarda degil ayakta bekleyerek geciyor yolculugum.

bu konuda haklarimiz nelerdir.

Hocam siz metro turizm ile sag salim gittiginizd şükretmeyi deneyin

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.