Şimdi Ara

*** OTO ELEKTRİK *** (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
686
Cevap
25
Favori
385.981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: honestt

quote:

Orijinalden alıntı: _tolqa_

quote:

arkadaşlar benim şahinde eskiden karanlık olunca dijital saatin içinde yeşil ışık yanıyodu.. bir kaç yıldır yanmıyo... geçenlerde soktüm temizledim epey... yalnız kilitli soketleri açamadım bi türlü ki onların da içlerini kolonya ile sileyim hani oksit varsa temizlensin gerçi olmaz oksit ama... saatin içi epey tozlanmıştı ampülü falan dökülmemiş, kararmış çok hafif ancak ampül elektronik devre katına lehimli ve çok küçük bi şey... acaba ampül mü bozuk yoksa devreden bi yer mi yanmış tamiri hakkında bi fikriniz var mı [yanlış hatırlamıyorsam bu saat ampülleri kararınca hava kendi yanıyodu fotoselliydı yoksa lambası direk kontağa mı bağlıydı... ama kendiliğinden hava kararınca yanıyodu diye hatırlıyorum...]

ilk defa senden duyuyorum valla hocam yoksa benmi bilmiyorum ama eminim kaç kere denk geldi kontağı açınca yanıyor ama biz yokken hava kararıncada yanıyormuki hiç farkında değilim :)

işte ben de tam emin diilim büyük ihtimal senin dediğin gibidir kontağı açınca yanıyo ama demek ki hava kararmaya başlayınca fark ediyodum haa bi de farlara bağlı değildi buna eminim dediğin gibi kontak olması lazım... nasıl tamır ederiz kı... unutmadan bir kaç üst satırda bi slx saati var orda rakamlardan biri bozuk gösteriyo aynı sıkıntı bende de meccut onun da bir çaresi yok mu komple söktüm dağıttım temizledim topladım yine aynı rakamın bir köşesi yok :(

Hocam benim aracımda vardı 2000 de ondada parkları acınca yanıyordu yanlış hatırlamıyorsam tavandaki ışık ama araç doğandı
    Bundada öyle ama bunun saati ayarlıyorum 4-5 dk sayıyor sonra kendiliğinden 00:00 gösteriyor buna bir çare varmı daha iç açmayı denemedim dagıtırsam topluyamam diye elektrik işinden pek anlamam

• direnç hesaplama

eyv. sağolasın ovien hocam birkaç bilgi edindim ama hala soru işaretleri var sizlerden ricam şu drenç hesaplama diye verdiğim linki bir indirin şahsen ben çözemedim çözebilirseniz çok yararı dokunur forumda daha sonrakiler içinde yararı olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazy_helboy

quote:

quote:

quote:

arkadaşlar benim şahinde eskiden karanlık olunca dijital saatin içinde yeşil ışık yanıyodu.. bir kaç yıldır yanmıyo... geçenlerde soktüm temizledim epey... yalnız kilitli soketleri açamadım bi türlü ki onların da içlerini kolonya ile sileyim hani oksit varsa temizlensin gerçi olmaz oksit ama... saatin içi epey tozlanmıştı ampülü falan dökülmemiş, kararmış çok hafif ancak ampül elektronik devre katına lehimli ve çok küçük bi şey... acaba ampül mü bozuk yoksa devreden bi yer mi yanmış tamiri hakkında bi fikriniz var mı [yanlış hatırlamıyorsam bu saat ampülleri kararınca hava kendi yanıyodu fotoselliydı yoksa lambası direk kontağa mı bağlıydı... ama kendiliğinden hava kararınca yanıyodu diye hatırlıyorum...]

ilk defa senden duyuyorum valla hocam yoksa benmi bilmiyorum ama eminim kaç kere denk geldi kontağı açınca yanıyor ama biz yokken hava kararıncada yanıyormuki hiç farkında değilim :)

işte ben de tam emin diilim büyük ihtimal senin dediğin gibidir kontağı açınca yanıyo ama demek ki hava kararmaya başlayınca fark ediyodum haa bi de farlara bağlı değildi buna eminim dediğin gibi kontak olması lazım... nasıl tamır ederiz kı... unutmadan bir kaç üst satırda bi slx saati var orda rakamlardan biri bozuk gösteriyo aynı sıkıntı bende de meccut onun da bir çaresi yok mu komple söktüm dağıttım temizledim topladım yine aynı rakamın bir köşesi yok :(

Hocam benim aracımda vardı 2000 de ondada parkları acınca yanıyordu yanlış hatırlamıyorsam tavandaki ışık ama araç doğandı
    Bundada öyle ama bunun saati ayarlıyorum 4-5 dk sayıyor sonra kendiliğinden 00:00 gösteriyor buna bir çare varmı daha iç açmayı denemedim dagıtırsam topluyamam diye elektrik işinden pek anlamam

yunus debin hava kararmadan önce saçtım topladım ama bunlar çok narin tamiri olmuyor yani demek istediğim çözüm yeni bir tane almak ama tek saatte satılıyormu satılmıyormu bilmiyorum ama sökünce baktım tekbir soket var ve birbirlerine kilitliler zaten üzerindede ''may 2000'' yazıyor muhtemelen komple lamba alınıyor ama bu iş aklımı çok karıştırdı yarın parçacıları gezip sorucam :)

• quote:

bir sorum var arkadaşlar şimdi sol taraftaki düğme grubunun (dörtlü sisler vs.) arkasına led ışık koymayı düşünüyorum her düğmeye iki mantar led koysam toplamda 10 tane lede ihtiyacım var takıldığım yer ise dirençleri kaç ohm direnç koymalıyım söyleyebilirmisiniz yarın cumartesi malzemeleri alabilirim..

Yanlış hatırlamıyorsam,gerilimi geçen akıma bölerek direnç değerini bulabilirsin dostum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KraL64

quote:

bir sorum var arkadaşlar şimdi sol taraftaki düğme grubunun (dörtlü sisler vs.) arkasına led ışık koymayı düşünüyorum her düğmeye iki mantar led koysam toplamda 10 tane lede ihtiyacım var takıldığım yer ise dirençleri kaç ohm direnç koymalıyım söyleyebilirmisiniz yarın cumartesi malzemeleri alabilirim..

Yanlış hatırlamıyorsam,gerilimi geçen akıma bölerek direnç değerini bulabilirsin dostum.

R=U/I
    Direnç=Gerilim/Akım
    Ledlerin kaç akım çektiğini avometre ile öğrenebilirsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Susta Kazım -- 10 Nisan 2010; 12:34:04 >
  • quote:

direnç hesaplama

eyv. sağolasın ovien hocam birkaç bilgi edindim ama hala soru işaretleri var sizlerden ricam şu drenç hesaplama diye verdiğim linki bir indirin şahsen ben çözemedim çözebilirseniz çok yararı dokunur forumda daha sonrakiler içinde yararı olur

Sen bu ledleri seri mi bağlayacan paralel mi?Onu söyle ben sana yaparım hesabını
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oiven

quote:

Yavuz hocam;

Maalesef o likit ekran'ın tamiri mümkün olmuyor. Özelliğini kaybetmiştir o çizgiyi gösteren kısım

şimdi arabanın yanından geliyorum duramadım saatin nesi var diğip söktüm çipe filan baktım herşey normal gözüküyor ama ovien in de dediği gibi özelliğini kaybetmiş heralde işin kötü tarafı ise saatin kablolarında filan soket yok mutemelen bütün lambayla birlikte satılıyor tav oldum şimdi ..

tolga bendeki saat çıkış kabloları elektronik devre katına lehimli kablolar saatten çıkıp devam ediyo bi on cm kadar sonra soket jack var kilitli üstten çevirince soketin kapağı açılıo ama soket jackdan ayırmayı beceremedim öyle tavandan aşağı kablolar asılı halde temizledim bıraktım...hem iç lamba da orda onun da lambaya geçiş yeri aynı soketle köprülenmiş

• arkadaşlar bi sorum olacak bizim kuşu kumandayla kitleyince 4 lü yanması gerek göstergede 4 lü gösteriyor ama sol taraf yanmıyor bunu biz halldebilirmiyiz?

yoksa elektrikçimi lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: [ QzMéN ]

quote:

direnç hesaplama

Sen bu ledleri seri mi bağlayacan paralel mi?Onu söyle ben sana yaparım hesabını

seri bağlıcam mahmut abi

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oiven

quote:

Yavuz hocam;

Maalesef o likit ekran'ın tamiri mümkün olmuyor. Özelliğini kaybetmiştir o çizgiyi gösteren kısım

şimdi arabanın yanından geliyorum duramadım saatin nesi var diğip söktüm çipe filan baktım herşey normal gözüküyor ama ovien in de dediği gibi özelliğini kaybetmiş heralde işin kötü tarafı ise saatin kablolarında filan soket yok mutemelen bütün lambayla birlikte satılıyor tav oldum şimdi ..

tolga bendeki saat çıkış kabloları elektronik devre katına lehimli kablolar saatten çıkıp devam ediyo bi on cm kadar sonra soket jack var kilitli üstten çevirince soketin kapağı açılıo ama soket jackdan ayırmayı beceremedim öyle tavandan aşağı kablolar asılı halde temizledim bıraktım...hem iç lamba da orda onun da lambaya geçiş yeri aynı soketle köprülenmiş

evet aynen öyle abi dün sanayiye uğrarım demiştim ya uğradım dört beş parçacı gezdim komple tavan lambası 23 tl orjinal ama saat yok (yani saat yeri var ama saat yok)benim lambayla işim yok saatim bozuk dedim,abi onların bulunması zor çok az kişi istiyor dedi sonra dediğim gibi 3-5 yere daha baktım aynı şey hatta bir tanesi getirtirim ama sana 35-40 lirayı bulur demezmi !! tamam dedim kalsın.benim birde gaz düğmesi kasise girince ''çırrrr'' diye ötüyordu bi 10 dk ötüp sonra yine kasise girince susyordu onu gösterdim dediler tesisatta bir şey yok düğmenin elektroniğinde sorun var tamir olmuyor ,onada bi 90 tl fiyat çektiler(0) sonra bir arkadaşa rastladım bildiği oto elektronikçiye gittik derdimi anlattım abi nası tamiri olmaz değip açtı 20 dk uğraştı sağolsun sonunda da yaptı garatide verdi birşey olursa diyerekten,aklıma birde saat geldi gösterdim onuda hallederiz dedi inanamadım tabi dedi hiç olmadı başka işe yaramayan saaten yama yaparız daha şekil olur dedi aydınlatmayıda söktük beyaz led koyduk şahane oldu pazartesi alıcam saati ve hepsine 40 tl para aldı sağolsun..

böyle bir elektronikçi denk getirebilirseniz çok iyi olur alt tarafı bir saate 40 tl para varilirmi

• selamun aleyküm arkadaşlar..

sınava girecek arkadaşlara başarılar dilerim..
  • aslanz61

kardeşim çalışmaların güzel olmuş eline sağlık..

benımde muayene yaklaştı bu ayın 19 unda bakalım ne olacak :)
  • tolgacım hayırlı olsun senin elektronikçi saat ışığını da halleder inşallah...

namekan_02 benim de muayene yakın mayısın 6sı :( cam şoför tarafi çatlak farin birinin camı çatlak ve farlar hepten içleri kararmış halde... tampon sol köşe çatlak ve yarık şeklinde açılmış sinyaller de de çatlaklar var... heralde geçemem bu haliyle muayeneden...
  • valla benim muayne şubattaydı girdim çıktım artık herşey freehavalar ısınsın arkalara şeffaf stoplar alıp kırmızı şeffaf folyoyla kaplıcam.arka sisleri de söküp direkt fren lambalarına bağlıcam sinyallerede led ampullerden koyacam hayırlısıyla.ama elektrik işi kolay yapmak isteyen herkes yapabilir kablonuz lambanız olsun yeter istediğniz heryeri aydınlatabilirsiniz.benim vites önü biraz fazla aydınlık oldu gece göze alıyo şerit ledin yarını kesecem ordan baya göz yoruyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslanz61

valla benim muayne şubattaydı girdim çıktım artık herşey freehavalar ısınsın arkalara şeffaf stoplar alıp kırmızı şeffaf folyoyla kaplıcam.arka sisleri de söküp direkt fren lambalarına bağlıcam sinyallerede led ampullerden koyacam hayırlısıyla.ama elektrik işi kolay yapmak isteyen herkes yapabilir kablonuz lambanız olsun yeter istediğniz heryeri aydınlatabilirsiniz.benim vites önü biraz fazla aydınlık oldu gece göze alıyo şerit ledin yarını kesecem ordan baya göz yoruyo

merhaba benımde 9gun sonra muayene bıtıyor...Ilk defada gırıp cıkmayı dusunuyorum okadar bakım yaptık ıkıncıye kalırsa uzulurum valla....

Fılmlerle ve tesısatla gırsem problem olur mu sence?

• quote:

Orijinalden alıntı: kralmatematikci01

quote:

Orijinalden alıntı: aslanz61

valla benim muayne şubattaydı girdim çıktım artık herşey freehavalar ısınsın arkalara şeffaf stoplar alıp kırmızı şeffaf folyoyla kaplıcam.arka sisleri de söküp direkt fren lambalarına bağlıcam sinyallerede led ampullerden koyacam hayırlısıyla.ama elektrik işi kolay yapmak isteyen herkes yapabilir kablonuz lambanız olsun yeter istediğniz heryeri aydınlatabilirsiniz.benim vites önü biraz fazla aydınlık oldu gece göze alıyo şerit ledin yarını kesecem ordan baya göz yoruyo

merhaba benımde 9gun sonra muayene bıtıyor...Ilk defada gırıp cıkmayı dusunuyorum okadar bakım yaptık ıkıncıye kalırsa uzulurum valla....

Fılmlerle ve tesısatla gırsem problem olur mu sence?

tesisata bişe demezler filmede bişe demezler filmle polsiler uğraşır egzoz muaynesi ön takım far ayarı sızdırmazlık raporu sigorta vergi.araçtaki far sis fren direksinyon el freni herşey çalışır olmalı.emniyet kemeri toka giriş yerlerini de çıkar silecekler alt takımı baktır çürük olmasın.2. paralı değil zaten 1 de girip çıkıyon 2. bedava 3. paralı

• benım eksikler far ayarı yapılacak + arka silecek motoru yok
    neyse silecek motorunu arkadaşın araçtan söküp benımkıne takacaz muayeneden geçsin yeterli :)
    birde benım ön sinyalleri parlara bağladım ondan sorun çıkarmı ama sinyal verdiğinde sinyal çakıyo diye düşündüm bunda sorun çıkarmı ???
  • .

*** OTO ELEKTRİK ***
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: [ QzMéN ]

quote:

direnç hesaplama

seri bağlıcam mahmut abi

mahmut abi şimdi şöyle ;led 3.2 volt civarı aküyüde araba çalışırken 13.8 olarak kabul edersek 4 ledi seri bağlayıp iki tane modül yapsam o ikisinide paralel bağlasam 12 volta tamamlamış oluyorum ama akım vs. ne kadar drenç koymam gerekir ?? bunun gibi birçok yerde led planlıyorum biraz bilgilendirirsen sevinirim..

• R(direnç)=V(gerilim) / I (akım) = gerilim 13.8 volt / leddeki akım 20 miliamper mA (yani 0.2 amper)=59 K yapar.Yani;seri bağlıcaksan her bi lede 60 K(yani 600 ohmluk direnç) bağlayabilirsin.Biraz geç oldu kusura bakma
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.