Şimdi Ara

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hakkında Sorularınız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
8.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üniversitemizi tercih edecek olan veya fikir edinmek isteyen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Ben Makine Müh. Okuyorum, Kolay Gelsin :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşim biraz kampüsü,yemekleri,ortamı,eğitimi hakkında bilgi verirsen sevinirim.Bide inşaat müh hazırlığı varmı?
  • Sırf sana yazıcam diye kayıt oldum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcoy01

Kardeşim biraz kampüsü,yemekleri,ortamı,eğitimi hakkında bilgi verirsen sevinirim.Bide inşaat müh hazırlığı varmı?

Hocam yeni geldi hazırlık, şu an hazırlık talebi olursa alınabiliyor yavaş yavaş oturur yerine. Mühendislik fakültesi bir kaç ay sonra açılacak, şu an fen edebiyatın binasını kullanıyoruz.

Mühendislik fakültesi Türkiye'nin en büyük müh.fak. olma ünvanına sahip. Yemekler mükemmel o konuda rahat olun. Ortam konusuna gelince Osmaniye zaten küçük bir şehir pek yapacak bir şeyi yok fakat arkadaş ortamı güzeldir insanlar geçimli hep. Üniversite içi öyle diğer yeni açılan üniversiteler gibi değil onlara oranla kat kat daha gelişmiş, eğitimi gayet rahat.

Bu sene İTÜ, ODTÜ, BOĞAZİÇİ, ÇÜ gibi üniversitelerden Prof. ve Doç. öğretim görevlileri geldi, geçen senede vardı zaten ama yenileri eklendi, Rektörümüz mühendisliğe çok önem veren birisi kaldı ki Osmaniye-Hatay-Adana 3'lüsü Türkiyenin Organize Sanayii bakımından en büyük iş sahasına sahip bir alandır, her ne kadar inşaatı pek bilmesem ve savunmasamda makine, elektrik elektronik için büyük avantajlar var ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: VGenovese

quote:

Kardeşim biraz kampüsü,yemekleri,ortamı,eğitimi hakkında bilgi verirsen sevinirim.Bide inşaat müh hazırlığı varmı?

Hocam yeni geldi hazırlık, şu an hazırlık talebi olursa alınabiliyor yavaş yavaş oturur yerine. Mühendislik fakültesi bir kaç ay sonra açılacak, şu an fen edebiyatın binasını kullanıyoruz.

Mühendislik fakültesi Türkiye'nin en büyük müh.fak. olma ünvanına sahip. Yemekler mükemmel o konuda rahat olun. Ortam konusuna gelince Osmaniye zaten küçük bir şehir pek yapacak bir şeyi yok fakat arkadaş ortamı güzeldir insanlar geçimli hep. Üniversite içi öyle diğer yeni açılan üniversiteler gibi değil onlara oranla kat kat daha gelişmiş, eğitimi gayet rahat.

Bu sene İTÜ, ODTÜ, BOĞAZİÇİ, ÇÜ gibi üniversitelerden Prof. ve Doç. öğretim görevlileri geldi, geçen senede vardı zaten ama yenileri eklendi, Rektörümüz mühendisliğe çok önem veren birisi kaldı ki Osmaniye-Hatay-Adana 3'lüsü Türkiyenin Organize Sanayii bakımından en büyük iş sahasına sahip bir alandır, her ne kadar inşaatı pek bilmesem ve savunmasamda makine, elektrik elektronik için büyük avantajlar var ;)

mühendislikte çok iyi gidiyor bence de, enerji yöneticisi eğitimi yetkinliğine sahip türkiyede tek üniversite, çok hızlı gelişiyor okul, şaşırtıcı bence , tavsiye edilir yani
    not: enerji sistemleri müh. okuyorum osmaniyede

• quote:

Orijinalden alıntı: zeyl

quote:

Orijinalden alıntı: VGenovese

quote:

mühendislikte çok iyi gidiyor bence de, enerji yöneticisi eğitimi yetkinliğine sahip türkiyede tek üniversite, çok hızlı gelişiyor okul, şaşırtıcı bence , tavsiye edilir yani
    not: enerji sistemleri müh. okuyorum osmaniyede

• arkadaşlar yurt falan var mı mühendislik fakültesine yakın mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: kedininabisininkedisi

arkadaşlar yurt falan var mı mühendislik fakültesine yakın mı

hepsi bi yerde fakülteler zaten. okul çevresinde devlet yurdu bi tane normal yurt var onun dışında hep apart var diğer yurtlar merkezde

• Arkadaşlar şimdi Osmaniyede- İnşaat Müh okicam. Bu sene ilk senemde yatay geçiş ile çukurova inşaata geçmeyi düşünüyorum.Bu konu hakkında bilgi vericek varmı?
  • quote:

Arkadaşlar şimdi Osmaniyede- İnşaat Müh okicam. Bu sene ilk senemde yatay geçiş ile çukurova inşaata geçmeyi düşünüyorum.Bu konu hakkında bilgi vericek varmı?

nasıl bilgiler istiyosun ki ? bu sene sağlam çalış ders bırakma 3.00+ ortalama yap başvur geç.
  • quote:

quote:

Arkadaşlar şimdi Osmaniyede- İnşaat Müh okicam. Bu sene ilk senemde yatay geçiş ile çukurova inşaata geçmeyi düşünüyorum.Bu konu hakkında bilgi vericek varmı?

nasıl bilgiler istiyosun ki ? bu sene sağlam çalış ders bırakma 3.00+ ortalama yap başvur geç.

Şöyle bir bilgi yatay geçiş yaparken lys puanına bakıyorlar mı? Yada ortalama hesaplarken lys puanının işlevi varmı? Bide hazırlık zorunlu değilmiş osmaniyede ben hazırlık okumayıp 1 sene kasmayı düşünüyorum.Yatay için başvurursam başvurduğum üniversitede hazırlık okurmuyum
  • quote:

quote:

quote:

Şöyle bir bilgi yatay geçiş yaparken lys puanına bakıyorlar mı? Yada ortalama hesaplarken lys puanının işlevi varmı? Bide hazırlık zorunlu değilmiş osmaniyede ben hazırlık okumayıp 1 sene kasmayı düşünüyorum.Yatay için başvurursam başvurduğum üniversitede hazırlık okurmuyum

lys puanın bi işlevi yok. amaç zaten lys'de yeterli puanı alamayanlara ikinci bir şans vermek. osmaniyeye bu sene geldi hazırlıık evet zorunlu değil. ama gideceğin yerde zorunluysa , yatay geçiş hakkı kazanırsan eğer ,gittiğin okulda sınava giriyosun eğer yeterli ingilizcen varsa sınavı geçip normal devam ediyosun. sınavı geçemezsen bi sene hazırlık okuyosun. çukurova istiyosan okulun sitesinde lisans eğitimi yönetmeliğinin yatay geçiş kısmında sağlam bilgileri bulabilirsin.

• mcoy01 M kullanıcısına yanıt
    Osmaniye'den Çukurova'ya geçmen için yapman gerekenler;

Üniversitede ortalama, ÖSYM sınavlarından aldığın puanlardan bağımsız olarak belirlenir. Karmaşık bir sistem yok.

En yüksek 4.00 'dır. Sana açık ve net konuşacağım, Çukurova köklü ve zor bir üniversite, Çukurova'ya geçişin imkansız diyebilirim. Çünkü orda hazırlık var ve sen hazırlık okumak bile istemiyorsun.

Yatay Geçişlerde ortalaman çok önemli bir etkendir, bunun yanı sıra, alttan dersin kalmayacak yani hepsi CC ve üstü olacak, LYS başarın ve puanında önemli. Dediğim gibi ÖSYM sınavları ortalamaya etki etmez ama yatay geçişlerde gideceğin üniversite bu sınavlardaki puan ve sıralamanı gözönünde bulunduruyor.

Hazırlık olmayan bir bölümden hazırlık olan bir üniversiteye geçiş yapılabilir fakat her halükarda hazırlık okursun. Fakat genelde yatay geçişler zaten zordur bu durumda iyice zorlaşıyor çünkü üniversiteler bu şekilde öğrenci kabul etmiyor. Çünkü sen Osmaniye'de hazırlık okumayacaksın, geçiş yapsan bile Çukurovada hem hazırlık hemde 1. sınıfı mıutlaka okuyacaksın çünkü dersler ingilizce. Birde dersler uyuşmuyor çoğu yani bence Çukurova'yı düşünme bile. Hem kabul etmeleri için en az 3.50 veya üzeri ortalama yapman lazım.

3.50 ortalama üzerinde olursan ve diğer tüm şartları sağlayabilirsen başvuru yap çok istiyorsan ama sonuç olumsuz olacak boşuna heveslenme derim.

• mcoy01 M kullanıcısına yanıt
    Mesela 3.50 ortalama yaptın diyelim, hazırlık okumadın diyelim.

Çukurova'ya başvuru yaptığını farzedelim, senle beraber onlarca kişi başvuru yapacak onlarla kıyaslanacağın kriterler,

*Ortalaman
    *LYS başarı puanı ve sıralaman
    *Ders içeriklerin
    *Hazırlık durumun.

Sen hazırlık okumazsan, başka bir kişi diyelimki 3.48 ortalama yaptı ve başvurdu üniversite o öğrenciyi alır
    LYS başarısı senden iyi olan kişide senden avantajlı olur
    Okulun ismi varsa yani statüsü OKÜ'den iyiyse başvuran oda seni geri plana atar
    Mesela senin uyuşmayan 3 dersin olsun o dersleri tekrar almak zorundasın başkasının almak zorunda olduğu ders 3'ten az ise o tercih edilir.

Yani dostum sana gerçekçi oluyorum, öyle birşey yok, geçemezsin senin yerinde olsam madem o kadar kasacaksın oku hazırlığını seneye kas, başarıyı yakalarsan yine başvurunu yap ama bence başarıyı bulunduğun üniversitede yakalamaya çalış. Bunu okul başladığında anlayıp bana hak vereceğine eminim :)

• osmaniye korkutata üni(OKÜ)'den bayan arkadaş var mı?
  • , selamın aleyküm, ya enerji sistemleri mühendisliği çıktı bu sene bana ön kayıt filan gerekiyordu?

• Esogü de inşaat okuyorum Osmaniye ye geçiş yapmayı düşünüyorum okul nasıl kolay mı? geçme notu ve çan büt hakkında bilgi verebilir misiniz? Okulun kalitesi hiç önemli değil benim için diplomayı almak istiyorum artık esogü okul ne zaman bitecek kestiremiyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.