Şimdi Ara

Oruç tutuyomusun?(anket))))) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
113
Cevap
0
Favori
3.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki

Oruç tutuyomusun?(anket)))))

(En Son Oy Tarihi: 30.4.2007)
Giriş

İslamın 5 şartından birisi.

Tutarsam da kendime tutmazsam da kendime.

Tutulan oruc un sevabı tutmayana, Tutulmayan orucun günahı tutana gidiyor olmuş olsaydı o zaman tartışırdınız.

Ankete cevabım evet.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaX2SeL

quote:

Orjinalden alıntı: xf

Orucun anlamını bilmeyen,dininin ne olduğunu bilmeyen bir nesil yetişiyor malesef.Laikliği adı gibi bilen ama oruçtan, namazdan, zekattan haberi olmayan bir nesil karanlığa gömülüyor.Bunun sorumluluğu inananlarda...Allah bizleri affetsin ....

Bende ne zaman laikliğe laf atacaksınız diye düşünüyordum bi sazan çıkmış yobaz herifler

tabi canım laikliğe laf yok ama İslama atış serbest.Laikliğe laf eden yobaz(ki eden de yok ha) ama dine etmeyen yobaz...Helal valla.Bi papaz getirsek heralde daha insaflı atar...

@doganza yazdıklarının altına benim imzamı da at sen benim yerime.

• kimse forum sitesinde yazılanlar için fikirlerini ve düşüncelerini deiştirmez. yok böle olur şöle olur böle yapın yapmazsanız ucu bize dokunur demeyle bi yere varamazsınız ama düşüncelerinizi hiç kimseye karışarak yapmayın bi de sataşmalara allaha mahcup olmamak için diyerek kılıfa sokmayın kendinize gelin sakinleşin
  • ne zaman Allahın mesajlarının inkar edildiğini ve onların hafife alındığını duyarsanız, başka şeyler konuşmaya başlayıncaya kadar bunu yapanların yanından ayrılmalısınız, yoksa kesinlikle onlar gibi olursunuz.(Nisa Suresi 140. ayet)

efendimiz ne diyor: bir kötülük gördüğünüzde elinizle düzeltin, buna gücünüz yetmiyorsa dilinizle ihtar edin, buna da gücünüz yetmiyorsa kalbinizden buğz edin , ki bu da imanın en zayıf şubesidir.( elle düzeltmeyi geçtim, dile uyarmayı da geçtim. a benim 'her zaman kötülüğü emreden' nefsim fırsat ver de bir lahza olsun buğz edebileyim kötü ve çirkin , hayasız ve zulmedici olan cenaha! <muhakkak Allah insana zulmetmez. insan kendine zulmeder.>) ....

• bakın arkadaşlar çoğu kişinin derdi oruç veya din değil.oruç tutmayana karışmayın demek islama saldırı mıdır?islama atış serbest derken kim ne atmış göster o zaman.beni sosyalist olmakla "suçlayan"(!) arkadaştan yola çıkarak anlayabilirsinizki burada yaşanan siyasi ideoloji tartışması.

yobaz olanlarda bağnaz sosyalisme,faşizimime, oizme buizme körü körüne bağlanmakta bağnazlık.(gerçi ikisi aynı şey ama...)

dünya da hiç bir şey mükemmel olmadığı gibi hiç bir ideolojide mükemmel olamaz.bir insanın sırf benimsediği ideolojiyi savunmak için gerçekleri görmezden gelmesi çok saçma bi durum.islama saldırı yapıldığını söyleyen arkadaşlar islam dinini kendi ideolojiklerinin propagandası olarak kullanarak zaten islama en büyük kötülüğü yapmış bulunuyorlar.

herkes bu anketin nereye gideceğini, hangi tartışmalara yol açacağını çok iyi tahmin ederdi.insanların oruç tutup tutmamasını öğrenmek neye yarar.işte komşular alışverişte görsün.kendi tutuyorya illa gösterecek.yaptıığın ibadeti göstermek zorunda mısın.bana mı yapıyorsun allaha mı?kime ne kimin oruç tutup tutmadığından.

• Tutmuyorum, tutanlara inandığı şeyleri uyguladıklarından ötürü saygı duyuyorum. Hem bir din'e inanacaksın hemde o din'in gereklerini yerine getirmeyeceksin ? Ya ne bileyim bu hem komünist hem faşist olmak gibi birşey bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heartless -- 20 Ekim 2005, 0:12:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: heartless

Tutmuyorum, tutanlara inandığı şeyleri uyguladıklarından ötürü saygı duyuyorum. Hem bir din'e inanacaksın hemde o din'in gereklerini yerine getirmeyeceksin ? Ya ne bileyim bu hem komünist hem faşist olmak gibi birşey bence.

bu adam gibi dürüst olun canımı yiyin....
  • şimdi bir kafede oturuyorum yemek yiyiyorum.hiç tanımadığım biri geldi dedi ki; "niye oruç tutmuyorsun?"

ben bunun olmasını istemiyorum.bu ne laubalilik, kimseye hesap vermek zorunda değilim.

bunu diyen kişi benim müslüman olup olmadığımı biliyor mu?
    müslümansam hasta mıyım?
    sahura kalkamadım mı?
    yoksa açlığa dayanamadım mı da yürürken oturdum oraya nerden biliyor.

ya da ben müslümanım oruç tutmak istemiyorum.sanane.müslümansam dinin gerekliliklerini bilmiyor muyum?

bilmiyorsam sana mı kaldı öğretmek annem var babam var o öğretir.peygamber o sözü söylediyse dış kapının mandalı gelip ahkam kessin diye değil yakın olduğum insanlar beni uyarsın diye.

kısaca annem bana niye oruç tutmuyorsun diyebilir ama yoldaki hırbo durdurup "niye oruç tutmuyon lan" deyip cep telefonuyla arkadaşlarını çağırıp ahkam kesemez.

• quote:

Orjinalden alıntı: strafer

şimdi bir kafede oturuyorum yemek yiyiyorum.hiç tanımadığım biri geldi dedi ki; "niye oruç tutmuyorsun?"

ben bunun olmasını istemiyorum.bu ne laubalilik, kimseye hesap vermek zorunda değilim.

bunu diyen kişi benim müslüman olup olmadığımı biliyor mu?
    müslümansam hasta mıyım?
    sahura kalkamadım mı?
    yoksa açlığa dayanamadım mı da yürürken oturdum oraya nerden biliyor.

ya da ben müslümanım oruç tutmak istemiyorum.sanane.müslümansam dinin gerekliliklerini bilmiyor muyum?

bilmiyorsam sana mı kaldı öğretmek annem var babam var o öğretir.peygamber o sözü söylediyse dış kapının mandalı gelip ahkam kessin diye değil yakın olduğum insanlar beni uyarsın diye.

kısaca annem bana niye oruç tutmuyorsun diyebilir ama yoldaki hırbo durdurup "niye oruç tutmuyon lan" deyip cep telefonuyla arkadaşlarını çağırıp ahkam kesemez.

zoru belli oldu..Dayak mı atacaktılar sana vay şerrolar...

• quote:

Orjinalden alıntı: doganza

quote:

oruç tutmuyor diye bazı insanlar öldürüldü bu ülkede.belki de gelen tepkiler onadır.

Sosyalizmi benimsemiyor diye de binlerce insan öldürüldü bu ülke de. Sacmalamayi birak aslanim, ne yani gecmiste olan bitenin hesabini buradakilerden mi soracaksin. Senin hangi ideolojiye mensub oldugunu bilmiyorum ama eminim ki senin fikrinin gecmisinde de ayni yanlislar yapilmistir. Seni de onlardan dolayi suclayalim ne dersin.

Benim sosyalizmden dem vurmamdaki sebep yakin tarihte meydana gelen toplumsal olaylarin en büyügü olan 12 eylül darbesi ve öncesini vurgulamakti. Adam kesmeler öldürmeler her fikrin savunucularinda zaman zaman görülmüs olabilir. Yapilan yanlisliklar, olaylarin faillerini baglar buradakileri degil.

Anlatmak istedigim buydu. Hatta yanlis anlamayasin diye "Senin hangi ideolojiye mensub oldugunu bilmiyorum" dedim. Ama sen ikidir "Bana sosyalist dedi" diyorsun.

Olmuyor...

• quote:

Benim sosyalizmden dem vurmamdaki sebep yakin tarihte meydana gelen toplumsal olaylarin en büyügü olan 12 eylül darbesi ve öncesini vurgulamakti. Adam kesmeler öldürmeler her fikrin savunucularinda zaman zaman görülmüs olabilir. Yapilan yanlisliklar, olaylarin faillerini baglar buradakileri degil.

katılıyorum.zaten ben de her fikrin körü körüne savunulmasını istemiyorum.hiç bir ideolojinin mükemmel olmadğını anlatmaya çalışıyorum.

quote:

zoru belli oldu. .Dayak mı atacaktılar sana vay şerrolar...

örnek verdim bana kimse niye oruç tutmuyorsun demedi.bugün bunu diyen yarın niye namaz kılmıyorsun der,sonra niye müslüman değilsin der sonra bu ülkenin daha beter içine z**çılır.zaten kötü oldu dediğiniz 12 eylül darbesi de bu nedenle olmadımı.arkdaşlar uyanın bizi birbirimize düşürüyorlar 12 eylu darbesinin kime ne yararı oldu.böyle davranarak adam olamayız.ülkemize kötülük ediyoruz.belki insanlar böyle davranmasaydı islamı siyasete karıştırmasalardı türban takan öğreciler okula rahatlıkla gidebilecekti.keşke herkes okula gitse.ülke olarak eğitim seviyemiz ilkokul 4 maalesef.yazık değil mi?dini duyguları sömürüp sovenistlik yapan insanlar yüzünden o insanlar okula gidemiyor.hem kendimize hem ülkemizde kötülük yapıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strafer -- 20 Ekim 2005, 0:37:56 >

• Neyse konu degisti sonunda siz devam edin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: seksek

quote:

Orjinalden alıntı: MaX2SeL

quote:

Orjinalden alıntı: xf

Orucun anlamını bilmeyen,dininin ne olduğunu bilmeyen bir nesil yetişiyor malesef.Laikliği adı gibi bilen ama oruçtan, namazdan, zekattan haberi olmayan bir nesil karanlığa gömülüyor.Bunun sorumluluğu inananlarda...Allah bizleri affetsin ....

Bende ne zaman laikliğe laf atacaksınız diye düşünüyordum bi sazan çıkmış yobaz herifler

arkadaş son derece duyarlı dawranmış kimse istemez ki o büyük gün geldiği zman allah sordu zman o kadar nimete nasıl teşekkür ettin dediği zaman ve bizlere de en büyük günah sizin neden uyarmadınız dediği zman sorumlu olmamak için allaha karşı mahçup olmamk için arkadaş ne güzel değinmiş..ama tepkie bak..YOBAZLAR..akıl alcak bişey değil ..

Bence Laikligide adı gibi bilen birnesil yatişmiyor dini imanıda ,hepten karıştık ,kim çözer bizi Allah bilir.

• quote:

örnek verdim bana kimse niye oruç tutmuyorsun demedi.bugün bunu diyen yarın niye namaz kılmıyorsun der,sonra niye müslüman değilsin der sonra bu ülkenin daha beter içine z**çılır.zaten kötü oldu dediğiniz 12 eylül darbesi de bu nedenle olmadımı.arkdaşlar uyanın bizi birbirimize düşürüyorlar 12 eylu darbesinin kime ne yararı oldu.böyle davranarak adam olamayız.ülkemize kötülük ediyoruz.belki insanlar böyle davranmasaydı islamı siyasete karıştırmasalardı türban takan öğreciler okula rahatlıkla gidebilecekti.keşke herkes okula gitse.ülke olarak eğitim seviyemiz ilkokul 4 maalesef.yazık değil mi?dini duyguları sömürüp sovenistlik yapan insanlar yüzünden o insanlar okula gidemiyor.hem kendimize hem ülkemizde kötülük yapıyoruz.

12 eylül konusunda katılıyorum. Memlekette açtığı demokrasi gediği hala tamir edilememiştir. Yanlız türban meselesinde dediklerine katılmıyorum. İnsanların vatandaşı oldukları bir ülkede dinlerini yaşama hakları olmalıdır. Bu insanlarda haklarını hala ellerine geçirememiş. Tabiki siyasi mücadeleye girişeceklerdir. Zaten girişmelerine engel olunmaya çalışıldığı vakit mevcut biçimsel bir demokrasiden bile bahsedilemez ve laiklik buna alet edilemez. Aksini savunmak insanı komik duruma düşürür.

Herkes demokratik mücadelesini verebilsin ki demokrasi gelişsin. Yanlız cümlelerim demokrasi karşıtı olmayan siyasetler için geçerlidir.

• neyse ya ben sıkıldım ne haliniz varsa görün.
  • konu bitti heralde...
  • quote:

Orjinalden alıntı: heartless

quote:

12 eylül konusunda katılıyorum. Memlekette açtığı demokrasi gediği hala tamir edilememiştir. Yanlız türban meselesinde dediklerine katılmıyorum. İnsanların vatandaşı oldukları bir ülkede dinlerini yaşama hakları olmalıdır. Bu insanlarda haklarını hala ellerine geçirememiş. Tabiki siyasi mücadeleye girişeceklerdir. Zaten girişmelerine engel olunmaya çalışıldığı vakit mevcut biçimsel bir demokrasiden bile bahsedilemez ve laiklik buna alet edilemez. Aksini savunmak insanı komik duruma düşürür.

Herkes demokratik mücadelesini verebilsin ki demokrasi gelişsin. Yanlız cümlelerim demokrasi karşıtı olmayan siyasetler için geçerlidir.

Başlıga baktım sonra 2.sayfayı acıp bu yazıya gözüm ilişti.Oruç tutmaktan 12 eylüle kadar uzamış konu

• Naaani naani...
  • arkadaşlar butür konuları konuşmayacağız tartışmayacağızda neyi konuşup tartışacaz. türküz türklüğü konuşacağız. müslümanız dinimizi konuşacağız. saçma sapan şeylere gelince konuşursunuz tartışırsınız böyle bir konu oluncada tepki gösterirsiniz. neymiş..... sananeymiş!! neymiş..... karışamazmışsınız! zaten kimsenin kimseye karıştığı yok karışamazda. ama zoruyla kaşınmayın. istemeyen okumaz. yorumda yapmaz. laflarım kimseye değildir. sadece 3-5 densizedir onlarda kendilerini bilmektedir.
  • @doganza seni cok iyi anlıyorum..Çok haklısın kardesim bazı insanlar din ve vicdan özgürlüğünü,Allah ile kula arasına girilmez lafını 360 derece cevirdiği için bu kadar tepki varya..Eskiden hatırlıyorum da yasım daha cok da değil ama hatırladığım kadarıyla oruc tutmayanlar şimdi olduğu gibi alenen açık açık yemek yemez oruc tutanlara saygı gösterirlerdi..Şimdi ise kaldırımlara masalar atılıyor..her koyun kendi bacagından asılır diyenler biliyormusunuz ki alimlerle dolu bir kavim cevresindeki insanları uyarmadıkları için helak edildi...Neyse ya ALLAH hepimize hidayet nasip etsin..Oruc hakkında pek bilgimiz olmadığı da apaçık ortada...

1218. Ebu Hüreyre radıyallahu anh'dan rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim" buyurmuştur.

Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: 'Ben oruçluyum' desin.

Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.

Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır."

Buharî, Savm 9; Müslim, Sıyam 163

Açıklamalar

Hadisimiz, orucun diğer ibadetlerden farklı olan yönlerini belirlemektedir.

Bu yönlerden biri orucun sırf Allah rızası için yapılan bir ibadet olması, yani, oruçlu bildirmediği sürece, dışarıdan hiç kimsenin bilemeyeceği, riya ve gösterişten uzak bir ibadet olmasıdır. Çünkü orucun diğer ibadetler gibi görünür bir şekli yoktur. Öte yandan, tarihte varlıkları bilinen müşriklerin, ilahlarına yakın olmak için yaptıkları kulluk türleri içinde oruç bulunmamaktadır. Yani hiçbir putperest oruç tutarak putlara kulluk etmemiştir. Bu yönüyle de oruç, sırf Allah için yerine getirilen bir ibadet türüdür.

Orucun diğer ibadetlerden farklı bir başka yönü de mükafatının, -önceden bildirilmiş ölçülerin çok üstünde- Allah Teala tarafından takdir edilecek olmasıdır.

Her iki özellik de oruç ibadetinin fazilet ve üstünlüğünü anlamamız için yeterlidir.

Ayrıca hadisimizde, oruçlu ile ilgili bir tesbit, bir tavır, bir vakıa ve bir de müjdeye dikkat çekilmektedir. Söz konusu tavır kimseye kötü söylememek ve çatmamak, kendisine çatan, kötü söyleyen olursa, ona da nazikçe "lütfen bana ilişmeyin, ben oruçluyum" diyerek, kendisini oruç kalkanıyla korumasıdır. Çünkü oruç, oruçlu için dünyada günahlara, ahirette cehennem azabına karşı koruyucu kalkan konumundadır.

Vakıa ise şöyle ifade edilebilir: Oruç tutan kişide özellikle uzun yaz günlerinde açlıktan ileri gelen bir ağız kokusu oluşur. Bu koku, Allah katında, insanlarca en güzel koku diye bilinen miskten daha güzeldir. Ancak bu gerçek, hiçbir zaman o ağız kokusunun misvak veya fırça kullanmak suretiyle giderilmesine mani değildir.

İftar ve Allah'a kavuşma anlarındaki büyük rahatlama ve sevinç... Bu iki haldeki sevinç ve ferahlıktan birincisi maddî, görünür ve geçici; öteki manevî ve süreklidir. Her ikisi de sadece oruçluya aittir. İftar edildiği zamanki rahatlama, Allah huzurundaki rahatlamanın kesin bir delili olarak zikredilmiş olmaktadır. Oruç tutan kimsenin iftar ettiği an rahatlaması ne kadar gerçek ise, oruçlunun Allah'a kavuştuğu zamandaki rahatlaması da o kadar gerçektir.

Hadisimiz, oruçluya verilecek sevabın, dinimizdeki bir iyiliğe on katından yedi yüz misline kadar verilecek sevap ve mükafat ölçüsünün dışında ve üstünde, tamamen Allah Teala'nın takdirinde olduğunu tescil ve ilan ederken, tabii olarak oruç ibadetinin dinimizdeki müstesna yerini ve son derece üstün faziletini de ortaya koymuş olmaktadır. Orucun fazileti, yüce Rabbimiz'in onu kendisine izafetle "Benim içindir" buyurması ve "Mükafatı da bana aittir" diyerek sonsuz lütuf ve kerem kapısını oruçluya açmış olmasından ileri gelmektedir. Böyle bir teşrif ve iltifat her şeyin üstündedir. Bu da hadisimizdeki müjdeyi oluşturmaktadır.

"İnsanın her ameli kendisi içindir" buyurulmuş olması, oruç dışındaki her ibadetin, insanın haz alacağı, başkalarından gizleyemeyeceği hatta belki de göstermek isteyeceği bir tarafı olduğunu tesbit etmektedir. Sadece oruçta böyle bir durumun bulunması onun ne denli saf ve has bir ibadet olduğunu göstermektedir. Hadisimizin ana tesbiti de budur.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Allah Teala'nın, "mükafatını ben vereceğim" buyurduğu yegane ibadet oruçtur.

2. Allah için yapılacak hiçbir fedakarlık ve amel karşılıksız kalmaz.

3. Oruçlu günahlara ve cehennem azabına karşı zırhlanmış kişi demektir. Çünkü "Oruç kalkandır" buyurulmuştur.

1222. Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resulullah sallalllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
    "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi champion24 -- 20 Ekim 2005, 9:29:02 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.