Şimdi Ara

Orta Dünya (Yüzüklerin Efendisi) Kaliteli (Ciltli) Basım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biraz geçte olsa bu evrene girmeye karar verdim.

Madem bu kadar geç kaldım kitapları koleksiyonluk iyi bir şeyler alayım da öyle okuyayım ve yıllarca kitaplığımda saklayayım istiyorum. Ancak bir türlü hangi kitabı alacağımı bilemedim.

Hobbit ile başlayacağım okumaya. Hobbit'in en popüleri resimli İthaki Yayınları basımı olan sanırsam ama her yerde tükenmiş. sadece ciltsiz resimsiz olan kalmış. bende şahsen ciltsiz ve resimsiz olduğu için onu almak istemiyorum. Diğer seçenek olarak karşıma özel ciltli basım olarak bilinen (yurt dışında pocket edition olarak geçen) kitap çıkıyor.

Özel ciltli baskı versiyonu çok beğendim. Bunun eksisi ise 11x15 cm boyutlarında olması. Oldukça küçük. Hatta yurt dışında bu versiyon pocket edition olarak geçiyor. Türkiye'de İthaki ise böyle bir şey belirtmemiş, 11x15 cm olmasına rağmen. Daha sonra normal büyüklükte olan versiyonu da basılır mı hiçbir fikrim yok.

Küçük olması çok büyük problem değil benim için ama şuan için İthaki'de sadece Hobbit ve bir kaç yan öykünün bu versiyonu çıkmış. Yarın öbür gün Yüzüklerin Efendisi'nin ve Silmarillion'nun böyle özel ciltli baskı ve aynı boyutlarda versiyonu çıkmazsa koleksiyonu bozmuş olurum ve Hobbit'i boşuna almış olurum diye düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Şunu yapabilirsem ne mutlu bana:https://i.hizliresim.com/7DAgdW.png

• Hocam İstanbul veya gebzede isen Penguen kitabevi var, ithaki yayınlarının kendi kitapçısı. Hobbit resimli baskıyı belki bulabilirsiniz orada. Ayrıca zebramo isimli ikinci el platformda da görmüştüm belki yine olabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzüklerin efendisinin yayın hakları metis yayınevinde. O yüzden ithaki hobbit gibi resimli, cep boy veya başka bir yüzklerin efendisi edisyonu basamaz. Metiste başka bir edisyon basmıyor zaten. Metisin hazırladığı üç kitabın içinde olduğu ciltli versiyonu güzel. İçinden orta dünya haritasıda çıkıyıor.

Hobbitin özel baskısı Hem hobbitler gibi küçük, hem ciltli, hemde arada bikaç tane tolkienin çizdiği illustrasyonları eklemişler. Şömizide hobbitin ilk kez basılan ilk versiyonu ile aynı yapmışlar. Üzerinde tokienin çizdiği illustrasyon bunuluyor. İthaki silmarillion içinde benzer ciltli bişey yapabilir ilerde.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İthaki'nin bastığı cep boy ciltli Hobbit, Roverandom vs. gibi kitaplar "Tolkien Mirası" olarak geçiyor. Bunlar 5 kitaplık settir. Yüzüklerin Efendisi bu setin içine girmiyor. Zaten Yüzüklerin Efendisi'nin yayın hakları başka yayınevinde olduğu için(Metis) İthaki istese bile cep boy, ciltli versiyonunu basamaz.

Bu sıralamayla okumanı öneririm.

- Hobbit
    - Yüzüklerin Efendisi
    - Silmarillion
    - Bitmemiş öyküler
    - Hurin'in Çocukları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Armag3d0N -- 8 Temmuz 2018; 22:32:42 >
  • Ben de yeni adım attım bu dünyaya koleksiyonluk değil okur olarak düz olan hobbit(siyah kapaklı) ve yüzüklerin efendisi 3 kitabı karton kapaklı aldım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • @eduyardo: Hocam baktım dediğiniz siteye ama tek Hobbit için 70-80 TL istemişler o kadar da veremem

@Leingrad : Anladım Hocam. Yani Hobbit ve diğer kitaplar İthaki'de, Yüzüklerin Efendsisi Metis'de olduğu için aynı seriden çıkma kitap seti yapmam her türlü imkansız diyorsunuz yani. Kidega.com üzerinde 30 TL'ye 15 TL indirim yapan kampanya var. Bundan 2-3 kere yararlanabiliyorum ama birleşiş 90 TL olmuyorlar işte hep 30-15 olarak kullanmam gerekiyor. Yüzüklerin Efendisi'ni 3 kitap birleşik almak beni baya zarara sokar ama dediğiniz gibi ayrı olarak satılanlarda karton kapaklı ve sıradan baya.

@Armag3d0N: Hocam ben Hobbit'den başlayarak ilerlemek istiyorum. Bu Tolkien Mirası setindeki diğer kitaplar Hobbit'in peşine mi okunmalı yoksa Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion'u okuduktan sonra mı okunmalı? Eğer Yüzüklerin Efendisinden sonra okunacaksa bütçemi önce sadece Hobbit + Yüzüklerin Efendisine ayırmak istiyorum.

@KYRIE IRVING: Hocam çoğu kitabım benimde karton kapak ama bu seriyi özel alayım ve yıllarca saklayayım istiyorum. O yüzden böyle bir araştırmaya giriştim.

Acaba İthaki'nin Karton kapak normallerini alıp geçsem mi?

• Bütçe kısıtlıysa Hobbit + Yüzüklerin Efendisi alarak başlayabilirsin. Tolkien Mirası setindeki Tom Bombadil'in Maceraları'nı Yüzüklerin Efendisi bittikten sonra okuyabilirsin. Hobbit hariç diğerleri masal kitaplarıdır.

• Kefelon kullanıcısına yanıt
    Evet şuan aynı yayınevinden bir set yapma şansınız yok. Ben açıksası hangisi ucuz ise ondan alınması taraftarıyım. Tek cilt 3 kitaba göre hem daha ucuz hem ciltli hemde haritalı diye onu öneriyorum. 3 normal edisyonu atıyorum 15TL'den 45 TLye alabiliyorsanız onu alın. Misal benim elimde aynı kitabın 5 farklı zamanda, 5 farklı yayınevinden çıkmış 5 farklı edisyonu var. Bu telif haklarının süresi biter, satın alınır, el değiştirilir vs... Alıyım kitaplıkta şekilli dursun diye düşünmeyin :) Özel basım olanların çevirisi daha iyi diye bir durum söz konusu olmadığından, en ucuzu hangisi ise alın okumaya başlayın. İlerde 100.yıl şerefine bilmemne edisyonu, tolikenin doğumgünü için şu edisyonu, ölüm yıldönümü bu edisyonu diye çıkar çıkar durur. Sonuçta yayıneveri kitabı allayıp pulayıp satış yapma derdiler doğal olarak :)

Şurada okuma sırası hakkında Murat Sönmez'in güzel bir açıklaması var. Bende kendisine söylediği sebepler dolayısı ile aynen katılıyorum. Hobbit - Yüzüklerin Efendisi - Silmarillion olarak okunmalı bencede... Orta dünyaya giriş yapıcaksanız kanalada mutlaka abone olun. Orta dünya hakkında birçok bilgi mevcut.
    https://www.youtube.com/watch?v=ibx89qj-onk&t=408s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 8 Temmuz 2018; 22:59:23 >

• Hocam siyah kapaklı dediğinizde resimler mevcut mu acaba, tolkien'in kendi çizdiği? Onu sormayı unuttum size.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Genelde uzanarak okuduğum için sert kapak kalın kitapları okumakta çok zorlanıyorum bunu da dikkate alın. Bende ayrı olanı var ve gayet güzel duruyor kitaplıkta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hobbit aciklamali notlu olani al en iyisi o daha ne ariyorsunuz :-)

Bide bu set var bak
    Hobbit
    Roverandom
    Ham'li Çiftçi Giles
    Tom Bombadil'in Maceraları
    Büyük Wootton Demircisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HesTr33123 -- 9 Temmuz 2018; 23:30:30 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• HesTr33123 kullanıcısına yanıt
    Az önce altta altığınız setin sadece Hobbit'ini satın aldım. Hepsini almaya gerek duymadım yeni başlayacağım için çünkü Hobbit'ten sonra yüzüklerin efendisi, silmarillion, hurin'in çocukları, bitmemiş öyküler derken o yanındaki diğer kitaplara vakit kalmaz büyük ihtimalle.

Tek kötü yanı 11x15 cm boyutlarında. Normal kitap boyutlarında olsaymış daha iyiydi ama neyse bakalım.

Açıklamalı notlarıyla olan versiyonuda çok düşündüm ancak ilk defa okuyacağım için o açıklama notları kısmına gözüm kayar ve hikayeden koparım baya.

Hobbit'i sona bırakacağım. Elimde baya kitap birikti. Ben hobbit'i okuyana kadar yeni baskılar çıkar diye düşünüyorum. Olmadı onlardan alırım.

Enpara indirimi vs. derken 10-15 TL'ye geldi zaten:https://kidega.com/kitap/hobbit-ozel-ciltli-baski-243064/detay

• Kefelon kullanıcısına yanıt
    kusura bakmayın geç gördüm mesajınızı. Benim aldığım kitap buhttps://www.kitapyurdu.com/kitap/hobbit/98228.html&filter_name=hobbit
    ben aldığımda 19 liraydı şimdi 16 ya düşmüş. daha detaylı istersen atarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kefelon

@eduyardo: Hocam baktım dediğiniz siteye ama tek Hobbit için 70-80 TL istemişler o kadar da veremem

@Leingrad : Anladım Hocam. Yani Hobbit ve diğer kitaplar İthaki'de, Yüzüklerin Efendsisi Metis'de olduğu için aynı seriden çıkma kitap seti yapmam her türlü imkansız diyorsunuz yani. Kidega.com üzerinde 30 TL'ye 15 TL indirim yapan kampanya var. Bundan 2-3 kere yararlanabiliyorum ama birleşiş 90 TL olmuyorlar işte hep 30-15 olarak kullanmam gerekiyor. Yüzüklerin Efendisi'ni 3 kitap birleşik almak beni baya zarara sokar ama dediğiniz gibi ayrı olarak satılanlarda karton kapaklı ve sıradan baya.

@Armag3d0N: Hocam ben Hobbit'den başlayarak ilerlemek istiyorum. Bu Tolkien Mirası setindeki diğer kitaplar Hobbit'in peşine mi okunmalı yoksa Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion'u okuduktan sonra mı okunmalı? Eğer Yüzüklerin Efendisinden sonra okunacaksa bütçemi önce sadece Hobbit + Yüzüklerin Efendisine ayırmak istiyorum.

@KYRIE IRVING: Hocam çoğu kitabım benimde karton kapak ama bu seriyi özel alayım ve yıllarca saklayayım istiyorum. O yüzden böyle bir araştırmaya giriştim.

Acaba İthaki'nin Karton kapak normallerini alıp geçsem mi?
    doğru kitaplık için özel seri daha güzel ama yazıları ufakmış diye duydum o yüzden şimdilik karton kapaklı aldım bitirdikten sonra özel serisini alabilirim.

• Zaten aklımdaki tek sorun küçük olmasıydı. 10 TL fazla olsa ama normal boyutta olsaydı keşke. Neyse bende şimdilik "Hobbit" boy Hobbit'i satın aldım Artık ilerde daha güzel bir basımı çıkarsa onu alırım
  • Arkadaşlar bu pocked edition ile normal karton kapaklı kitap arasında kısaltma yok değil mi? Aynı içeriği birebir sunmuşlar mı yani? Ona göre o pocket edition'ı almayı düşünüyorum.
  • Kısaltma yok, alabilirsiniz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.