Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.982
Cevap
151
Favori
91.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    olorin mi ? oha şu ilk maia dan olmasını beklemiyordum.

maiarın en bilgesiydi olorin. o da loriende yaşardı,fakat yolu sıkça, kendisine merhamet ve sabrı öğretmiş olan niennanın evine düşerdi.lakin bu hikayede olorinin adı dahi geçmez ......

gandalfın bu kadar yüce olduğunubilmiyordum. curunir olması lazım sarumanın adı. teşekkürler. curumo da olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aelthalyste -- 20 Aralık 2014; 0:42:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abinos41

quote:

Orijinalden alıntı: FearMaster

Affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum, konu içi aramada biraz aradım ama bulamadım bir şeyler; daha önce sorulduysa özür dilerim. Merak ettiğim şey Hobbitler mi yoksa cüceler mi fiziksel olarak daha ufak?

Hobbitler

quote:

Orijinalden alıntı: Oromë

Kitap Yüzüklerin Efendi'sinin gelişimini anlatır.Fikir verebilecek içeriği şöyledir;

The First Phase

I A Long-expected Party
    II From Hobbiton to the Woody End
    III Of Gollum and the Ring
    IV To Maggot's Farm and Buckland
    V The Old Forest and the Withywindle
    VI Tom Bombadil
    VII The Barrow-wight
    VII Arrival at Bree
    IX Trotter and the Journey to Weathertop
    X The Attack on Weathertop
    XI From Weathertop to the Ford
    XII At Rivendell
    XIII 'Queries and Alterations'

The Second Phase

XIV Return to Hobbiton
    XV Ancient History
    XVI Delays Are Dangerous
    XVII A Short Cut to Mushrooms
    XVIII Again from Buckland to the Withywindle

The Third Phase

XIX The Third Phase (1): The Journey to Bree
    XX The Third Phase (2): At the Sign of the Prancing Pony
    XXI The Third Phase (3): To Weathertop and Rivendell
    XXII New Uncertainties and New Projections

The Story Continued

XXIII In the House of Elrond
    XXIV The Ring Goes South
    XXV The Mines of Moria

@FearMaster

Hobbitler daha kısadır.Aralarında yaklaşık 30cm fark vardır.Hobbitler 1-1.2m iken, cüceler 1.3-1.5m'dir.

Teşekkür ederim.

• Konuyu daha önce nasıl görmedim.
  • aklıma bir soru takıldı az önce seyrederken ve bana saçma geldi

saruman frodonun yüzüğü taşıdığından haberdar, 9lar öldürecek diyor gandalfa
    sonra cadı kral yüzüğü frodonun elinde görüyor yine bi sahnede

bunlara rağmen o yüzüğün mordora götürüldüğü ne sarumanın, ne sauronun, ne cadı kralın hiçbirinin aklına nasıl gelmiyor
  • Bütün kitaplara sahibim. Karanlık öyküler kitabı hariç hepsini en az bi kere okudum. Ayrıca uzun zamandır bir çalışma peşindeyim. Tabiki herşey ortada hatta fazla yorum katmakta istemem.

Hepsini tekrar okuyup bildiğin ders kitabı gibi çalışmayı düşünüyorum yıllardır. İthakiden önce altıkırkbeşinde nerdeyse bütün kitaplarını okumuştum. bir tarih şeridi yapmak bence çok güzel olacak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • uzun zaman sonra tekrar merhaba soruyla geldim

bizim Saruman'ın kalesine gandalf girerken herhangi bir koruma falan görünmüyor. Kitapta bu durum nasıl ? yani elini kolunu sallayan isengard'a girebiliyor mu o kafama takıldı çok
  • 4TL4NT1S kullanıcısına yanıt
    zaten saruman gizli düşmanken ortaya gardiyan filan koymuyor. koysa aptallık olurdu. düşman olduğunu belli etmiyor. gizli gizli işlerini yapıyor. ama miğfer dibi savaşına doğru geldikçe hatta gandalf ile kapışmasından sonra isengardı bi kale gibi kullanıyor. etrafta koruma olsa mithrandil kıllanırdı.
  • orası öyle ama benim takıldığım kısım düşman olmadan önceki zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4TL4NT1S

orası öyle ama benim takıldığım kısım düşman olmadan önceki zaman

Öyle bir bilgi hatırlamıyorum. Zaten Saruman gibi birinin yanına düşmanlık için elini kolunu sallaya sallaya gidemeyeceğin için bahsedilmeye gerek duyulmamıştır.
  • Orta dünyaya ilgim vardi önceden gelen kitaplari veya yazıları okumamistim sadece karakterler forumlarda verilen bilgiler üzerinden gidiyordum.Bu konuya rastladim ve sayenizde okumus kadar oldum hepinize öncelikle teşekkür ediyorum konu baya yararlı ve bilgilendirici olmuş.

Benimde aklima takilan bir soru vardı, cevap verebilirseniz memun olurum;
    Noldor elfleri hakkinda olacaktı sorum baktığım kadariyla gil galad son krallari olarak geçiyor fakat gil galadtan sonra soylari tükenmişmidir? Son ittifak savaşından sonra noldor soyu bitmismidir ? Temsilcileri Ü.Çda var mıdır? @Oromë

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birkaç gündür biraz hasta olduğum için cevap yazamadım.

@Tiesto188

Yüzük Rivendell'e gelene kadar kimse ne yapılacağını bilmiyor zaten.Bu noktadan sonra yüzük Gondor'a yada başka bir yere götürülüp kullanılabilirdi ki Sauron'un da tek düşündüğü yüzüğü kimin ona karşı kullanacağı.

@4TL4NT1S

Isengard Dunlendings kalesi olduktan sonra Rohan'a karşı büyük bir saldırı başladı.Rohan halkı Helm's Deep'e sığındı.Sonuç olarak Helm Hammerhand önderliğindeki savaşlar sonucunda Rohan galip geldi ve Helm'in oğlu Frealaf Isengard'ı düşmandan temizleyip Gondor için bir süre korudu.

Daha sonra Saruman çıkageldi ve Orthanc'ın kendisine verilmesini önerdi.Hem Gondor hem de Rohan bundan memnun oldular.Çünkü Orthanc için Saruman gibi bilge bir Istar'dan başka daha iyi bir koruyucu olamazdı.

Saruman'ın Orthanc'a yerleştikten sonra Isengard'da ne kadarlık bir korumanın olduğunu tam bilmiyorum.(Kitapta yazıyor muydu hatırlamıyorum.Bir ara bakarım.)Fakat büyük ihtimalle hizmetkarları ve Rohan insanlarından oluşan küçük çapta bir garnizon vardı.

Asıl soruya gelirsek Saruman Gandalf'ı esir aldığında 10 Temmuz 3018'idi.Saruman'ın ordusuyla birlikte ilk kez Rohan kuvvetlerine saldırıp Theoden'in oğlu Theodred'in öldüğü Birinci Isen Nehri Savaşı ise 25 Şubat 3019'da yapıldı.Yani arada 7 ay gibi bir süre var.Saruman bu süre içinde ordusunu hazırlamıştır.

Gandalf'ın esir olarak kaldığı zamanda Isengard'ı izlerken ocakların yapıldığını ve büyük bir hızla çalıştığını söylediğini biliyoruz.Fakat şunu bilmek gerekir ki Gandalf Isengard'da yaklaşık 1 ay esir kalmıştır.Filmde bir gün gibi gelse de herşey çok daha yavaş gelişmektedir.

@Ringolfin

Soyları tükendi çok yanlış bir tabir olur.Gil galad Noldor krallarının soyundan gelen ve Orta Dünya'da bulunan son kişiydi.Öldüğünde çocuğu da olmadığı için Orta Dünya'da Noldor kralı kalmamış oldu.Fakat Aman'daki Noldor'un kralı Finarfin'dir.

Ayrıca Noldor sadece kralları simgelemez.Noldor bir halktır.Yani Noldor'a mensup binlerce elf vardır.Gil galad'ın kurduğu Lindon Krallığı tamamen Noldor elflerinin yaşadığı yerdir mesela.Aman'da ise yine binlerce Noldor elfi vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 25 Aralık 2014; 20:32:46 >

• Anladım,bir sorum daha olucak hocam; Melkorla karşılasip hayata gözlerini yuman fingolfinin kılıcı Ringile ne olduğu ile ilgili bir bilgi var mı acaba ?

Geçmiş olsun bu arada @Oromë

• Bu konuda herhangi bir bilgiye rastlamadım.Throndor Fingolfin'in bedenini alırken kılıcı da almış olup onunla birlikte gömülmüş olabilir.Fakat düşük bir ihtimal.Zira böyle birşey olursa bahsedilirdi.Büyük ihtimalle Morgoth'la savaştıkları alanda kalmıştır.Sonra da bir yere atılmıştır.
  • Yazık olmuş güzelim kılıça desenize .Sağolun hocam bilgiler için tekrardan.

• çok teşekkürler dostum vallahi senin şu engin bilgilerin olmasa halimiz duman
  • quote:

Orijinalden alıntı: yakupkan

Bütün kitaplara sahibim. Karanlık öyküler kitabı hariç hepsini en az bi kere okudum.

Karanlık öyküler kitabları(1 ve 2) türkçe olarak var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kpwale -- 26 Aralık 2014; 1:54:24 >
  • kpwale kullanıcısına yanıt
    Kayıp Öyküler 1-2 Altıkırkbeş Yayınevi tarafından çevrilmişti.Fakat çeviri çok kötü.Piyasada bulunmuyor.Yine de almak isterseniz sitesini bir kontrol edin, orada olabilir.İthaki Yayınları 12 kitabı da çevirecek.Orjinal metinler bekleniyormuş.

• Oromë kullanıcısına yanıt
    Tüm çevrilen kitapları bitirmek için bunları da alacaktım ama cevirmenin kötü olduğunu duydum bende.İthaki kaç yıldır çevirecek o 12 kitabı ben ben ümitli değilim
  • Hocam önce Hobbit'i izledim. Biraz önce de Yüzüklerin Efendisi bitti. Filmlerde o kadar soru havada kalıyor ki acaba kitablara mı başlasam diye düşündüm. Bazı sorulara ilk mesajdan cevap buldum yine de bir kaç sorum olacak:
    Aragorn'un olayı ne neden kolcu oluyor sürgün ediliyor vs vs. ?
    Yüzüklerin Efendisi'nde neden hiç cüce göremiyoruz oysa Hobbit'te öylemiydi ben çok sevmiştim orada cücelerin verdiği savaşı:)]
    Arwen'in Aragorn'a verdiği kolye düşüp kırılıyor ben orada Arwen'in öldüğünü düşündüm. O kolyenin anlamı/olayı ne tam olarak ?
    Yüzüklerin Efendisi kesin son mu bundan sonra Tolkien bir hikaye yazmamış mı kronolojik olarak bundan sonra gelen?

Şimdiden çok teşekürler umarım bu soruların cevabı verilmemiştir. (En azından ilk sayfada yoktu.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deathamphetamine -- 26 Aralık 2014; 3:00:09 >
  • Konuyu kaldığım yerden okumaya devam ederken birşey dikkatimi çekti. "Cüceler son ittifak savaşına katıldı" demişsiniz, yanlış hatırlamıyorsam ya burda yada white treede başka forumda olabilir son ittifak savaşında Cüceler moriada kapalı kalıyorlar ve çıkmıyolar dışarı balrog olayina kadar. Hatta ve hatta Cücelerlle elflerin arasındaki anlaşmazlıgi son ittifak savaşına gelmedikleri için oldugunu okumuştum. Yanlış mi bilgi edinmişim? @Oromë

• 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.