Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.982
Cevap
151
Favori
91.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben elflerin hepsi hatasızdır demiyorum.Tabiki içlerinden yanlış şeyler yapanlar da olmuştur.Duygularına yenilip kötülük yapan elfler de vardır.Bunlara Tuor'u kıskandığı için Gondolin Şehri'nin yerini veren Maeglin, Turin'i kıskandığı için onu öldürmeye çalışan Saeros gibilerini örnek verebiliriz.Bu duygularında da haklılık payları olabilir.Fakat bu, yaptıkları şeyleri asla haklı çıkarmaz.Sadece bahsettiğiniz olaydaki fikrimi belirttim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 29 Aralık 2014; 15:19:32 >
  • Ne kafası hocam kafa felan yazmıyor kitapda ayakları kesilmiştir diyor yüzükoyun yere düştü başını dizlerine eğdi tacı tasma yapıldı diyor angainor ile bağlandı ve boşluğa atıldı diyor kelle nereden çıktı ? acaba çevirmemi yanlış...

• Gandalf81 kullanıcısına yanıt
    Gösterdiğiniz yer ilk yakalandığında yapılanlar.Daha sonra Aman'a götürülerek yargılanıyor ve fiziksel formu yokediliyor.

History of Middle-earth Volume X: Morgoth's Ring, 'Myths Transformed', Text VII

The war was successful, and ruin was limited to the small (if beautiful) region of Beleriand. Morgoth was thus actually made captive in physical form, and in that form taken as a mere criminal to Aman and delivered to Namo Mandos as judge - and executioner. He was judged, and eventually taken out of the Blessed Realm and executed: that is killed like one of the Incarnates. It was then made plain (though it must have been understood before by Manwe and Namo) that, though he had 'disseminated' his power (his evil and possessive and rebellious will) far and wide into the matter of Arda, he had lost direct control of this, and all that 'he', as a surviving remnant of integral being, retained as 'himself' and under control was the terribly shrunken and reduced spirit that inhabited his self-imposed (but now beloved) body. When that body was destroyed he was weak and utterly 'houseless', and for that time at a loss and 'unanchored' as it were. We read that he was then thrust out into the Void. That should mean that he was put outside Time and Space, outside Ea altogether; but if that were so this would imply a direct intervention of Eru (with or without supplication of the Valar). It may however refer inaccurately to the extrusion or flight of his spirit from Arda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 30 Aralık 2014; 13:05:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kitapda yazsa daha iyi olurmuş sayfa 522'de melkor yeniliyor tutsak ediliyor 527'de boşluğa atılıyor diye yazıyor. sizde kafa kesme felan diyince bende şaşırmışdım.
  • Normalde 12 kitap.Türkçeye çevrilmeyen kitaplarda yazıyor olabilir kafa kesme konusu.
    Kitapları cevireceklermiş ama benim ümidim yok bu konuda
  • quote:

History of Middle-earth Volume X: Morgoth's Ring, 'Myths Transformed', Text VII

The war was successful, and ruin was limited to the small (if beautiful) region of Beleriand. Morgoth was thus actually made captive in physical form, and in that form taken as a mere criminal to Aman and delivered to Namo Mandos as judge - and executioner. He was judged, and eventually taken out of the Blessed Realm and executed: that is killed like one of the Incarnates. It was then made plain (though it must have been understood before by Manwe and Namo) that, though he had 'disseminated' his power (his evil and possessive and rebellious will) far and wide into the matter of Arda, he had lost direct control of this, and all that 'he', as a surviving remnant of integral being, retained as 'himself' and under control was the terribly shrunken and reduced spirit that inhabited his self-imposed (but now beloved) body. When that body was destroyed he was weak and utterly 'houseless', and for that time at a loss and 'unanchored' as it were. We read that he was then thrust out into the Void. That should mean that he was put outside Time and Space, outside Ea altogether; but if that were so this would imply a direct intervention of Eru (with or without supplication of the Valar). It may however refer inaccurately to the extrusion or flight of his spirit from Arda.

Savaş bitmiş,harabe olan yerler Beleriand bölgesiyle sınırlı kaldı.Morgoth fiziksel formunda esir alındı, ve bu formunda kuşkusuz bir suçluydu Aman için ve teslim edildi Namo Mandos'a yargıç olan -ve cellat olan.O yargıladı ve sonunda kutsal diyarın dışına çıkardı ve idam etti:Bu insan şekline girmişlerden birinin ölümü gibiydi.Bu açıkca yapılmıştı, (Manwe ve Namo daha önceden anladıysalarda) uzaklara ve engin Arda nın içine onun gücünü(şeytani,sahiplik ve asi irade) yaymış olsada,o doğrudan kontrolunu kaybetmişti bunlara ve Tüm -O- sonsuz varlığın hayatta kalan kalıntıları,muhafaza etti kendini ve son derece küçülmüş ve azalmış ruhu yaşadı ona dayatılan (ama şimdi sevilen) bedende.Bedeni tahrip edildiğinde o zayıf ve tamamen evsizdi ve o zaman çaresiz halde ve güya kararsızdı.Biz bunu anladık sonra o da hiçliğe itilmiştir.Bunun anlamı o zaman ve uzayın dışına,büsbütün Ea nın dışına atılmıştır.Ama bu olsaydı , Eru nun direkt müdahalesi anlamına gelecekti(Vaların yakarışları olsa da olmasa da):Ancak bahsedilebilir kazayla çıkarsa yada kaçarsa onun ruhu Arda'dan.

Türkçeye çevirisi böyle düzden kafa kestim demiyor ama bir şeylerin kesildiği kesin.

• hocam benım anlamdıgım bi konu var ilk kitapı okuyorum üçlemeyi bitirmek istiyorum, ama filmle alakalı bı sorum olcak ,saruman maia yanı buyucu vs değilmi onun nasıl ordusu varda erebora saldırıyor
  • Martin. kullanıcısına yanıt
    Neyden bahsettiğinizi tam anlayamadım.Saruman hiçbir zaman Erebor'a saldırmadı.Rohan'a olan saldırısından mı bahsediyorsunuz?Ondan bahsediyorsanız eğer ordusu karışıktı.Rohan'a düşman olan Dunlendings insanları vardı.Moria orkları vardı.Ayrıca Isengard'da oluşturduğu kendi ordusu da vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 31 Aralık 2014; 12:57:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oromë

Neyden bahsettiğinizi tam anlayamadım.Saruman hiçbir zaman Erebor'a saldırmadı.Rohan'a olan saldırısından mı bahsediyorsunuz?Ondan bahsediyorsanız eğer ordusu karışıktı.Rohan'a düşman olan Dunlendings insanları vardı.Moria orkları vardı.Ayrıca Isengard'da oluşturduğu kendi ordusu da vardı.

erebora saldıran saurondu galıba ama sa ile başladıgını bılıyorum birde bu orklar yumrutadan felanmı çıkıyor nasıl oluşuyorlar
    Erebor'a saldıran Sauron'da değildi.O sıralarda gücünü toplamakla ve kimliğini gizlemekle meşguldü.Erebor'a saldıranlar Moria ve Gundabad orklarıydı.Warglarla birlikte ittifak yapıp saldırıya geçtiler Sauron'dan bağımsız olarak.Orkların ise tam olarak nasıl üredikleri belli değil.
    Saruman degil sauron demek istedin galiba (hobbit filminde necromancer olarak gecer bazi yerlerde)

Orklarin uremesi tam anlatilmiyor kitapta ama elflerden geldikleri icin ve elimizde azog-balg gibi baba ogul iliskisi verilmis karakterler oldugu icin -bilinen sekilde- cogaldiklarini saniyorum.ayrica gollum magaralarda saklanirken goblin veletlerini yedigini filan soyluyodu diye hatirliyom.Silmarillionda da iluvatarin cocuklari gibi cogaldilar diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kpwale -- 31 Aralık 2014; 13:46:26 >
  • Bir sorum olacak. Kitapları okumadım fakat filmlerden izlediğim kadarı ile soracağım. Thorin'in Bilbo'ya hediye olarak verdiği Mithril(yanlış yazmış olabilirim) vardı. Ve tüy kadar hafif, ejderha derisi kadar sağlam olduğu söylenmişti. Fakat Yüzük Kardeşliği filminde hatırlayacağınız üzere Bilbo Mithril'i Frodoya vermişti. Ve Moria'da trolün biri mızrağı saplamış ama Frodo Mithril sayesinde yara almadan kurtulmuştu. Fakat Kralın Dönüşü filminde hatırlarsınız Mithril Frodo'nun üstünde olmasına rağmen şu dev örümceğin iğnesi Mithril'i geçmiş ve Frodo'yu zehirlemişti. Sorum da bu. Mithril koca bir mızrağı geçirmiyor ama örümceğin iğnesi nasıl deliyor!?
  • Shelob(orumcek) frodoyu (yada baska bir avini) ensesinden sokuyo onun icin mithril onu koruyamiyor
  • Daha önce sorulmuştu aynı soru.Boynundan sokmuş Shelob Frodo'yu.
  • thorin meşekalkan'ın taptığı bir taş vardı ya hobbit'in son filminde bilbo çalıp elflere verdi onu. o taşın olayı nedir?
  • hocam filmin haricinde sauron ile gandalf arasında kitap da olaylar oluyor mu? ne bileyim diyaloğa falan giriyorlar mı ya da başka birşey
  • @Tracy-Mcgrady

Arkenstone'un pek bir olayı yok aslında.Sadece çok değerli, güzel ve nadir bir taş.Kitapta da olaylar hemen hemen filmdeki gibi oluyor.Bilbo Arkenstone'u gizlice Thranduil ve Bard'a götürerek savaş olmadan Thorin'in taş karşılığında altınların bir kısmını Bard'a vereceğini umuyor.

@Tiesto188

Gandalf ile Sauron arasında herhangi bir diyalog olmuyor.Sadece Aragorn ile Palantir vasıtasıyla ufak bir iletişim kuruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oromë

@Tracy-Mcgrady

Arkenstone'un pek bir olayı yok aslında.Sadece çok değerli, güzel ve nadir bir taş.Kitapta da olaylar hemen hemen filmdeki gibi oluyor.Bilbo Arkenstone'u gizlice Thranduil ve Bard'a götürerek savaş olmadan Thorin'in taş karşılığında altınların bir kısmını Bard'a vereceğini umuyor.

@Tiesto188

Gandalf ile Sauron arasında herhangi bir diyalog olmuyor.Sadece Aragorn ile Palantir vasıtasıyla ufak bir iletişim kuruyor.

sen yetkili bir abiye benziyorsun

sillmarillonu okumak için taktik verir misin bana , defalarca başlayıp yarıda bıraktım , nasıl olacak bu , ne kadar sürede okudun sen?

• İlk sayfalar biraz zorlayacaktır.En önemli tavsiyem anlamını bilmediğiniz bir kelime geçtiğinde arkadan bakmanız.Unutursanız yine bakın.Bir süre sonra çok kullanılan kelimelere alışacaksınız ve arkaya bakmanız önemli ölçüde azalacaktır.İlk 100 sayfadan sonra hikayeye daha çok girildiğinden akıcılıkta artacaktır.Her gün düzenli olarak 30 sayfa okuyun mesela.Uzun süre ara vermeniz kitaptan kopmanıza neden olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 31 Aralık 2014; 18:06:18 >
  • Göğün altındaki elf kralları için üç yüzük
    Taştan salonlarında oturan cüce efendiler icin yedi
    Ölüme yazili fani insanlar için dokuz
    Kara tahtına kurulmuş kara efendi için tek
    Gölgeler altındaki mordor diyarinda

Sunun ingilizcesi neydi

• 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.