Şimdi Ara

OpenWRT + SQM destekli Fiber Router Önerisi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
6
Favori
5.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba,

Hocam artık fiyatlar allak bullak oldu. Kimse kusura bakmasın ama kötü donanımlara istenen fiyatlar artık saçmalık boyutuna geldi. Adamlar 2000 liraya router satıyor bakıyorsunuz içinde 20 dolarlık router donanımı (mt7621) var. Yani sizin şimdi kullandığınız cihaz onların yanında daha güçlü ve güncel kalıyor öyle diyeyim. Eli yüzü düzgün modern cihazlar kolayca 4-5 bin civarına çıkıyor.

Geçen ay tam bu günlerde o bütçeye çok güzel kupon bir cihaz vardı ama kaçtı maalesef. Zyxel'in en üst modeli 2200 TL'ye satıldı amazonda. Şuan en düşük mediamarkt satıyor orada ise 3600 TL. Belki alıp satan birileri çıkarsa ikinci elde denk gelebilir. Sahibinden, letgo bakmak lazım artık kısmet.

Özellik olarak Zyxel NBG7815 Armor G5: ipq8074a 2.2 GHz, 1 GB ram, 4 GB flash, 1x 10 Gbps, 1x2.5 Gbps, 4x 1Gbps ethernet portları, Wi-Fi AX6000, USB 3.1 Gen2 port falan. Bayağı dolu bir cihaz yani.

OpenWRT + SQM destekli Fiber Router Önerisi

----

Alternatif olarak sıfırı kaldı mı bilmiyorum ama bulabilirseniz Xiaomi AX3600 bakabilirsiniz. Donanım olarak nbg7815'e göre daha mütevazi, ipq8671a 1.4 GHz, 512 MB ram, 256 MB flash, Wi-Fi AX3600 cihaz. İkinci elde ise bütçeniz içerisinde rahat bulanabilir. Ama baştan diyeyim eğer ince ayar vs. seviyorsanız stok yazılım pek tat vermez, OpenWrt ile adam olur. O da henüz %100 tamamlanmış değil. Experimental seviyede.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Hocam bende Router arıyorum bu dediğiniz modele openwrt kuruluyor mu? Ps5 üzerinden oyun oynuyorum sağlam ve ileriye dönük bir model bakıyorum. Şuanki hattım 100 megabit Vestel Router var ping yüzünden oyun oynayamıyorum. Router aldıktan sonra 1 gigabite geçiş yapabilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ne yazık ki bütün fiyatlar katlandı.İnce ayar ile hiç uğraşasım yok.Zamanımda yok. İkinci elde al dediğiniz model var mı bu ikisi dışında ?

• Türk Telekomun verdiği dandik Tp-Link Archer C5v bile Bufferbuloatın canına okuyor :) Diğer üst modelleri de iyidir diye düşünüyorum.

C5v ile kablosuz ağa SSID bazlı ve ethernet kablosu ile bağlı masa üstü bilgisayara da MAC bazlı kural atayarak bir miktar hız sınırlaması yaptığımda test sonucu A+ çıkıyor :) ping ya hiç artmıyor ya da en fazla +1 ms artıyor.

Gel gelelim cihazın kablosuz ağ hızları berbat olduğu için kullanılacak bir tarafı yok.

Üstad merhaba, nasılsınız? Asus RT-AC58U Router 4 çekirdekli Qualcomm Atheros IPQ4018 yada IPQ4019 işlemci var sanırım? 128 ram 128 flash mevcut. Alıp denemek istiyorum bu cihazı, siz ne dersiniz?

• kurunc kullanıcısına yanıt

bence doğru bir iş olmaz.

v1 release date: 28 August 2016

v2 release date: 01 June 2019

daha güncel bir cihaz seçmek daha isabetli bir karar olmaz mı? OpenWRT + SQM destekli Fiber Router Önerisi 

• haykoatmaca kullanıcısına yanıt

Güncel cihazlardan öneriniz nedir?

Merhaba,

Hocam üstad vs sözlere gerek yok rica ederim mahçup oluyorum.

Cihaz hakkında ise yorumum; muhtemelen ikinci el alacaksınız ama fiyat belirtmemişsiniz. O yüzden yorumum salt donanım üzerinden olacak. Fiyata göre alıp almama kararını ona göre verirsiniz.

Benzer donanıma sahip ipq4018+128 MB ram ile mikrotik hap ac2 kullanmıştım. Donanım bakımından oldukça yakın cihazlar, onun üzerinden yorum yapacağım. Şahsi görüşüm 128 MB ram bu cihazlar için birazcık zayıf kalıyor. İşin doğrusu QCA ath10k bol ram seven bir donanım. Şu tabloyu inceleyin dediğimi daha net anlayacaksınız.

ipq40xx tabanlı 75 tane cihaz var, bunlardan sadece 5-6 tanesi 128MB ram'li.

https://openwrt.org/toh/views/toh_extended_all?dataflt%5BCPU*%7E%5D=ipq40

Ki onların da yarısı wireless access point, extender vs. basit cihazlar yani. Geri kalanların hepsi istisnasız 256+ üzeri ram'e sahip.

https://openwrt.org/toh/views/toh_extended_all?dataflt%5BCPU*%7E%5D=ipq40&dataflt%5BRAM+MB*%7E%5D=128

Yani eğer amaç OpenWrt ile kullanmak ise eğer çok kelepir değilse uzak durun. Benim nazarımda o cihaz 500-600 liradan fazla etmez. Gel gelelim TR piyasasından bahsediyoruz... mtk7621'li olup 2000 liraya satılan cihazlardan (lol) yine iyidir orası ayrı...

Amazonda sıfır ürün 600 TL

Link verir misiniz?

Son 1 adet kaldı diyordu, ben sipariş verdikten sonra fiyat artmış!

O fiyattaki cihaz "Asus RT-AC58U" olmayabilir dikkat edin. Üretimi çoktan durmuş bir cihaz çünkü RT-AC58U... Yıl olmuş 2022 hem sıfır ve hem de 600 TL diyorsunuz çok şüpheli.

Aldığınız cihaz RT-AC58U v2 veya v3 çıkabilir, ki onlar tamamen bambaşka modeller aslında. ipq4019 arm tabanlı cihaz hakkında konuşurken qcn5502 mips tabanlı tek çekirdekli bir cihaz almış olabilirsiniz.

https://openwrt.org/inbox/toh/asus/rt-ac58u_v2

Bana da biraz şüpheli geldi, dediğiniz gibi farklı bir model yada serviste yenilenmiş bir cihaz gelebilir.

Eğer farklı bir ürün gelirse direkt iade ederim zaten.

Evet kargo bugün geldi ve beklendiği üzere RT-AC58U değil :)

Hocam 75 download 8 upload vdsl kullanıyorum gördüğüm kadarıyla forumda bu işe kafa yormuş bir hocamızsınız.

Geçen Keenetic Hero DSL aldım fakat iyi bir performans veremedi zaten SQM özelliği de yokmuş

IntelliQoS diye bir özelliği var onda da verim alamadım

Bütçem 2000 zorlarsam 3000 olur bana göre bir cihaz var mıdır sizce?

Bufferbloat için A+ skora ulaşıyor bazı arkadaşlar beni o skora ulaştırabilecek bir cihaz var mıdır acaba bu bütçede?

Merhaba Hocam,

Güncelde alınabilecek en iyi cihaz bu mudur ?

çok anlamadığım için soruyorum modemin bir önemi var mı ?

openwrt ve sqm için alacağım bu ürünü modem beni kısıtlar mı ?

• onery12 O kullanıcısına yanıt

Merhaba hocam,

En iyi cihaz sorusunun ucu bucağı yok. Her şey bütçeye bağlı. Sonuçta binlerce dolarlık cihaz da var. Ama ev/ofis kullanımı amaçlı soruyorsanız Zyxel ARMOR G5 (NBG7815) herhalde OpenWrt için en üst seçeneklerden birisi.

ADSL/VDSL bağlantıda modemler bridge moda alıp router ile beraber kullanım yapıldığı için DSL bağlantısında stabil bir modem olduktan sonra modemin çok da bir önemi olmuyor. Modem dediğin hatta tutunsun, düşük SNR'de bile bağlantısı kolay kolay düşmesin kafi. İnsanlar ikinci elde Broadcom chipset'li 10-15 yıllık TTNET Zyxel, Airties vs. modemlerine boşuna hücum etmiyor.

Superonline fiber için sadece Armor kullanılabilir, değil mi? SOL’ün verdiği Huawei HG255s’yi iptal ederek.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • burakyilmaz B kullanıcısına yanıt

HG255S bir router oluyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenip onun yerine herhangi farklı bir router kullanabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam yeniyim biraz bu konuda araştırmalar yapıyorum donanımsal baktığımda bu ürünü beğendim. Evet evde kullanılacak ancak Anladığım kadarıyla her ne kadar ev kullanıcısı olsakta sorunsuz internet için güçlü cihaz almak gerekecek gibi duruyor ilk olarak xiomi 4a gigabit almayı düşünüyordum nerelere geldik belli değil:))

Sizi de rahatsız ediyorum ancak netduma r2 cihazını da gördüm bu cihazlar hakkında bilginiz var mıdır?

donanım mı bizim için önemli yoksa duma yazılımı veya openwrt arasında bir kıyas mı yapmak gerekir. cevabınız için teşekkürler şimdiden.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.