Şimdi Ara

Opel Grandland X vs Volkswagen T-Roc

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracım kaza dolayısıyla tamirde olduğu sürede bu araçların 2020 ve 2021 modellerini bir süre kullanan biri olarak, bu araçları almayı düşünen kişilere yardımcı olsun diye düşüncelerimi paylaşayım dedim, maksat tercih edeceklere faydamız olsun. Not: Bu araçları alacak kişiler sürüşe pek önem vermeyecekleri için o kısıma değinmeyeceğim, zira sürüş zevki isteyenin çocuklu aile SUV tipi araçlar ile işi ne zaten.

Araçların birinin B-SUV (T-Roc), diğerinin C-SUV olduğunu biliyorum, peşin söyleyeyim, ancak fiyatları karşılaştırılabilir durumda. Dolayısıyla genişlik ve genel hacim olarak Grandland X tabii ki önde.

Test ettiğim araçlar donanım (halihazırda elimde Grandland X var)

Grandland X 1.5 BlueHDi 130 PS Enjoy (eski orta paket) 8.000 km'de

T-Roc Highline -Tek donanım satılıyor- 1.5 TSi 150 PS + Sürüş Asistan Paketi (Adaptif vs) 0 km.

T-Roc'ta iç mekan gayet tanıdığımız şu anki kasa Polo iç mekanı ile Golf 7.5 iç mekanının karması gibi, plastikler göğüs dahil sert plastik. Ancak elinizin genelde dokunduğu yerler genelde kaliteli hissettiriyor. Highline donanımda olan hayalet kadran Golf tarzı navigasyon gibi detaylar olmamasına rağmen gayet yüksek çözünürlüklü olduğu belli oluyor. Aynı şekilde multimedya ekranının ergonomisi çok rahat, eliniz çok rahat ulaşabiliyor ve çözünürlüğü gayet iyi.

T-Roc

Artılar

• Kadranlar ve multimedya çözünürlüğü yüksek, ergonomisi müthiş.
    • Ekran boyutu Grandland'den büyük.
    • Direksiyondaki tuş dizilimi ergonomisi de gayet iyi, Golf 8 tarzı dokunmatik garabet sistem yerine gayet anlaşılabilir ve az butonla çok işlev yapılabilecek şekilde düzenlenmiş.
    • Elinizin dokunduğu yerler gayet güzel hissettiriyor.
    • Kısa ve uzun farlar gayet başarılı, hem dışarıdan görünüşleri güzel, hem de başarılı bir aydınlatmaya sahipler.
    • Ön tarafta bir USB-A soketi kadar yer kaplayan iki USB-C soketi var.
    • Ses sistemi gayet başarılı, tabii ki bir opsiyonel ses sistemi kadar iyi değil ancak yeterince yüksek ve dolu bir ses veriyor, ve bası açsanız dahi kapılar zırıldamıyor. (bu sorun Ford'da var genelde ne yazık ki)
    • 1.5 TSi + DSG kombinasyonu beklenenden az yakıyor ve son hız da dahil olmak üzere ülkemiz şartlarında performanslı.
    • (SUBJEKTİF) Aracın tasarımı başarılı, son zamanlardaki en başarılı VW tasarımlarından biri denebilir, hem VW olduğu belli oluyor hem de farklı bir araç olduğu belli. Golf 8 gibi ebleh bir yüze sahip değil.

Eksiler

• Göğüs dahil her taraf sert plastik. Golf ile aynı platformu paylaşan araçta en azından göğüs yumuşak plastik olmalıydı. (MQB)
    • Android Auto ve Apple CarPlay kablosuz değil.
    • 1.5 TSi motor sessizliğiyle genelde övülmesine rağmen rölantide bana titreşimli ve sesli geldi. (benzinli araca göre)
    • Araçta geri görüş kamerası yok, geri görüş açıları kötü olan bu araçta bu oldukça aptalca bir durum.
    • çift kavrama dayanıklılığı olayı sıkıntı olduğu gibi Volkswagen ülkemizde 2 yıl garanti veriyor, bu da özellikle trafik olan şehirlerde araca olan güveni düşürüyor.
    • Aracın arka tarafı dar, B-SUV olmasına rağmen Golf platformu olan araçtan daha geniş olması beklenirdi.
    • çarpışma freni ve hız sabitleme-limitlemenin Highline donanımda olması gerekirdi, 2021 yılında bundan çalınması utanç verici.

Opel tarafına geldiğimizde ise bir hayal kırıklığı oluyor. Opel araçlarına aşina olanlar bu iç mekanı 2015 Astra HB'den hatırlayacaklardır, bu iç mekan ilk çıktığında da kalitesiyle çok övülmemişti, Grandland X'te 2021 model araçların yanında daha da çok göze batıyor. Bana kızmayın hemen, internette İngiltere menşeili incelemelerde de bu konuda neredeyse bir konsensus durumu var, iç mekan kalitesinden dolayı araca verilen puanlar 6/10-7/10 seviyesinde. Sebeplerine bakalım.

Grandland X

Artılar

• Aracın kısa farlar LEDleri gayet başarılı, gayet de güzel görünüyorlar.
    • Aracın en boşu dahi gayet dolu, farlar vb. LED. Bu konuda Ford örnek alıp LED farları standart hale getirmeli, hala Titanium donanımda halojen far satıyorlar.
    • AGR koltuklar ergonomisiyle oldukça övülen koltuklar, bana da rahat geldi. Baldır kısmında ve bacak kısmında ayrı ayar bölmeleri olması gayet güzel.
    • Motor yalıtımı pek olmasa da yeni PSA motorları kendi karakteristiği olarak gayet sessiz çalışıyorlar.
    • Motor - tam otomatik şanzıman uyumu güzel, dayanıklılığı da övülüyor. (ancak motorun alt devir torkunu biraz eziyor, bir çift kavramalı kalkışı yok. Ford 1.5 Ecoblue + Powershift 120 hp burada örnek olarak verilebilir)
    • Araç geniş, arka tarafta 1.85 yolcu oturabilir.
    • (SUBJEKTİF) Araç heybetli duruyor, tasarım olarak yüzü biraz eskise de beğeniliyor.

Eksiler

• Uzun far beni tatmin etmedi, LED olmasından dolayı hızlıca yanıp sönerek şimsek etkisi yaratsa da dağı-taşı aydınlatır seviyede değil.
    • Burada kullanılan plastiklerin kalitesi T-Roc'tan daha düşük, kapıya açmak için el attığınızda 8.000 km'deki araçtan gıcırtı sesleri geliyor, kapı üzerine küçük kısımda kullanılan deri malzemenin bile içi boş gibi hissettiriyor.
    • Multimedya ekran çözünürlüğü kötü, pikseller belli oluyor.
    • Hayalet ekran yok.
    • Ergonomisi kötü olmasa da, T-Roc'a kıyasla daha kötü, T-Roc'ta ekran elinizin altındayken burada biraz daha uzakta kalıyor.
    • Saklama alanları zayıf, bardaklık kısmı küçük ve kol dayamanın altında kalıyor. Ön taraftaki telefon yerinde bir adet USB-A mevcut.
    • Aracın bagajının zeminini kaldırdıktan sonra indirdiğinizde çıkan ses ve o bagaj zemininde kullanılan kaplama kalitesi araca özenilmediğini belli ediyor.
    • Aracın ses sistemi berbat, ya da bana verdikleri araçta bir bozukluk var, o derece kötü. Ses gaipten geliyor gibi bir hava var, genel ses karakteri tiz olmasına rağmen detay yok, sahne yok vokaller her taraftan geliyor, bas yok denecek kadar az. Berbat denebilir. Sanki eski Realtek HD kontrol panellerinde banyo efekti açık kalmış gibi.  
    • Araç genel olarak eski platforma sahip olduğunu hissettiriyor, iç mekanda yeni PSA araçlarındaki hava ya da VWlerdeki ergonomi yok.

Özet: Özet yapmayacağım, bilgiler ışığında siz yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Armin van Buuren* -- 28 Nisan 2021; 1:24:13 >

• malzeme kalitesizliği konusunda Almanlar Fransız'ları geçmiş sanırım bu modellerde. donanım desen vw tarafı onuda vermiyor. orta paket QQ yada en dolu paket yeni captur al geç diyorlar insana

tek olumlu gördüğüm vw tarafı en azından düzgün isim koymuş, TRoc (rock=taş/kaya) demek yani "bende yumuşak yer arama usta benim heryerim kaya gibi dağ-taş sert plastiktir" diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 28 Nisan 2021; 1:41:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel anlaşılır doğrudan hedefe ulaşan laf kalabalığı olmayan örnek bir inceleme/kıyaslama yazısı olmuş paylaşımınız için teşekkürler 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ussuz -- 28 Nisan 2021; 4:16:55 >
  • Dayımda var grandland x enjoy paket, içine bindiğimde hayal kırıklığı olmuştu benim için. Malzeme kalitesi ve konfor olarak kendi aracım olan Egea HB den bariz iyi diyebileceğim bir araç değil. Zaten sizinde yazdıklarınız genel olarak benim hayal kırıklığımı teyit etmiş.

Ek: 9 Ay önce yazmışım Grandland X hakkındaki görüşlerimi.

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/144691059

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 28 Nisan 2021; 11:59:17 >
  • Maalesef Grandland PSA'ya geçiş sürecinde arada kalmış bir model. Opel tarafından tasarlandı; ama motor, elektronik altyapı PSA, iç dizaynı da günümüz şartlarında demode kaldı bence. Bir de bunun üstüne vasat PSA multimedya sistemi de işin içine girince pek de hoş bir araç değil.

Bu kıyasta şahsen T-Roc seçerdim. Ne kadar sınıf farkı da olsa zaten kıyaslamada öne çıkmış zaten.

• Troc çok daha iyi bir araç. Opel bu düşük segmentte pek kalite işine girmez genelde D segmentine çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ussuz

Güzel anlaşılır doğrudan hedefe ulaşan laf kalabalığı olmayan örnek bir inceleme/kıyaslama yazısı olmuş paylaşımınız için teşekkürler 

Sağolun hocam, maksat fiyatlar bu kadar artmış, insanlar araç almakta zorlanırken bir nebze yardımcı olmaktı.

Bu geçiş dönemi araçlarından sonra Corsa gibi özgün araçlar geldiğinde asıl PSA yeniliklerini Opel'de göreceğiz sanırım.

• Sizin Grandland X ses sisteminde bir sorun var sanırım, ben oldukça memnunum ses sisteminden.

• Güzel objektif bir inceleme olmuş beğendim  

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.