Şimdi Ara

ön üst diş çektiren oldu mu hiç?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
14.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    azı vs olur da hep . ön üst dişler en önemli işler biliyorsunuz.. bunların çekilmesi zor mu kolay mı acaba merak ediyorum?
    benim başıma gelecek de yakında..

• Ben cektirdim tel taktirmistim ozaman alttan 2 ustten 2 dis cektiler saglam alttakiler acimiyor ama usttekilere cift kok diyorlar galiba igne kesinlikle yaptir cok etkisi oluyor;) ben birde spreyde sıktırmıstım
  • Bende de üstten fazla diş çıkıyormuş 17 yaşındayım 3 sene öncede aynısı olmuştu
  • En kolay çekilen diş ön üst diş. Morfini vurduktan sonra pek hissetmiyorsun zaten çaat diye alıyor.
  • Ben azı dişimi çektirdim. Ne iğneyi hissediyorsunuz, ne de çekilen dişi. Ancak ağzınıza soktuğu penseyi görünce insan biraz ürperiyor
  • Peki çektirdikten sonra yerine diş yapıyolar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seF[o]

Peki çektirdikten sonra yerine diş yapıyolar mı?

Çektikten sonra etrafındaki 2 dişi hafif kırparak 3 diş yapıstırıyorlar oraya. Kendi dişin olmadıgını yıllar boyunca farketmiyorsun bile.
  • okulda arka sıramda oturan arkadaş gecen hafta ön üst 4 dişine kaplama yaptırmış Çürükdü zaten dişçi küçültmüş küçültmüş sonra kaplama yapmış 400 liraya yaptırdım dedi
    Ama bi tuhaf duruyor ön tarafdaki üst 4 diş beyaz gerisi sarı :D
  • quote:

evet tabiki. eğer yeri doldurulmazsa diğer dişler o boşluğa kayar. dişlerde normalde alt ve üst çene uyumu vardır. bu tip bir kayma bu uyumu mahveder. bunun sonucunda çok hızlı bir aşınma baş gösterir. (bu kaymaya sadece dişin dış kısmının eksikliğinin oluşturduğu boşluk yol açar. kökünün boşluğunun pek önemi yok çünkü zaten etrafı kemik)

arkadaki dişler çekildiğinde yerine köprü yapılır. yani dişin dış kısmının bir modeli yapılır ve oraya konur. kök yoktur. önündeki ve arkasındaki dşlere sabitlenir.

ön dişlerde ise bu uyguluma çok zordur. çünkü sadece ezme değil başka yönlü kuvvetlere de maruz kalır ve estetik görünümü de son derece önemlidir. bunlar için implant dediğimiz tedavi uygulanır. dişin kök boşluğuna bir vida konur. etrafındaki boşluğu ise zamanla kemik kaplar ve sabitler. vidanın tepesine ise dişin bir modeli yapıştırılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: qscvqscv

quote:

evet tabiki. eğer yeri doldurulmazsa diğer dişler o boşluğa kayar. dişlerde normalde alt ve üst çene uyumu vardır. bu tip bir kayma bu uyumu mahveder. bunun sonucunda çok hızlı bir aşınma baş gösterir. (bu kaymaya sadece dişin dış kısmının eksikliğinin oluşturduğu boşluk yol açar. kökünün boşluğunun pek önemi yok çünkü zaten etrafı kemik)

arkadaki dişler çekildiğinde yerine köprü yapılır. yani dişin dış kısmının bir modeli yapılır ve oraya konur. kök yoktur. önündeki ve arkasındaki dşlere sabitlenir.

ön dişlerde ise bu uyguluma çok zordur. çünkü sadece ezme değil başka yönlü kuvvetlere de maruz kalır ve estetik görünümü de son derece önemlidir. bunlar için implant dediğimiz tedavi uygulanır. dişin kök boşluğuna bir vida konur. etrafındaki boşluğu ise zamanla kemik kaplar ve sabitler. vidanın tepesine ise dişin bir modeli yapıştırılır.

hocam bunun maliyeti nedir ?
    yani vida sisteminin yönteminin :)
    bide sormak istediğim birşey daha var, tedavi olacak kişinin kemik yapısına bakıyorlarmı bu vida sistemi olur yada olmaz diye.. yani kemikler pek iri ve sağlam değilse bu işlemi yapmayabiliyorlarmı, yoksa herkese yapılırmı ?

• benimde ön üst dişlerimden biri çürük yaptırmak istiyorum ama ne tedavisi yapılabilir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeathWing

quote:

Orijinalden alıntı: qscvqscv

quote:

hocam bunun maliyeti nedir ?
    yani vida sisteminin yönteminin :)
    bide sormak istediğim birşey daha var, tedavi olacak kişinin kemik yapısına bakıyorlarmı bu vida sistemi olur yada olmaz diye.. yani kemikler pek iri ve sağlam değilse bu işlemi yapmayabiliyorlarmı, yoksa herkese yapılırmı ?

maliyet veya bu tip uç koşullar hakkında maalesef net bilgim yok. ama kemik yapısı tabiki önemli. yerinde durmayacak bir implantı kimse yapmaz.

bu arada nette şöyle bişey buldum

quote:

İMPLANT KİMLERE UYGULANIR?

* 18 yaşını geçmiş bireylerde. (Şayet 18 yaş öncesi diş kaybı var ise; kayıp ön diş kaybı bile olsa mutlaka yer tutucular takılarak kemik gelişiminin tamamlanması beklenir.)
    * Kemik yapısı uygun, sistemik durumu iyi kişilerde,
    * Sigara tüketimi 14 adet altı olanlarda. (14 üstü olanlarda uyarılarak onay alınana uygulanabilir.)

daha 1. sınıfım elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. bir diş hekimi rastlarsa başlığa daha net bilgi verebilir. napalım forumda yaş ortalaması küçük

@monsterkill88: çürüğün seviyesi uygulanıcak tedavide çok önemli. ne yapılıcağını söylemek kolay değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qscvqscv -- 20 Şubat 2011; 16:07:33 >

• Ben ön üst dişi kırılmış ve 5 yıl önce yaptırmıs biri olarak bu konuda yetkili sayılırım açılın.
    Öncelikle ön üst dişinizi çekiyorsunuz ve burda 1 dişlik yer açılıyor.
    Sonra dr. o dişin etrafındaki 2 dişi hafiften törpülüyor ve o 1 dişin yerine 3 diş takıyor.
    Bu 3lü diş grubunu yapıştırıyor ve yıllar yılı kendi dişiniz gibi kullanabiliyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: insomnia__

Ben ön üst dişi kırılmış ve 5 yıl önce yaptırmıs biri olarak bu konuda yetkili sayılırım açılın.
    Sonra dr. o dişin etrafındaki 2 dişi hafiften törpülüyor ve o 1 dişin yerine 3 diş takıyor.
    Bu 3lü diş grubunu yapıştırıyor ve yıllar yılı kendi dişiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

görünümde herhangi bi değişiklik oluyor mu benimde kırılmıştı böyle olursa öndeki dişlerden birinin rengi dierinden farklı olmaz mı ?
  • quote:

Ben ön üst dişi kırılmış ve 5 yıl önce yaptırmıs biri olarak bu konuda yetkili sayılırım açılın.

Peki gerçekçi ve düzgün duruyolar mı?
    Ve dayanması süresi ne kadar?
    Eğer o yerine takılan 3 dişi kaybedersek yerine tekrar aynıları takılabiliyor mu?
  • arkadaşlar ön dişim küçükken kırılmıştı.Ve 19 yaşına üsten ve alttan bir diş çektirip tel taktırdım.En son tel çıktı.Kırık diş çekildi ve implant diş yaptırdım.Çok çok memnunum,hiç farkedilmiyor bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lord_danger

arkadaşlar ön dişim küçükken kırılmıştı.Ve 19 yaşına üsten ve alttan bir diş çektirip tel taktırdım.En son tel çıktı.Kırık diş çekildi ve implant diş yaptırdım.Çok çok memnunum,hiç farkedilmiyor bile.

implant konusunda türkiye durum nasıldır? güzel yapabiliyorlar mı? bildiğim kadarıyla kemiğe özel bir vida yerleştiriyorlar. ayrıca fiyatı ne kadar? mesala 4 arka diş için tahmini ne kadar ücret alınır?
  • quote:

quote:

Peki gerçekçi ve düzgün duruyolar mı?
    Ve dayanması süresi ne kadar?
    Eğer o yerine takılan 3 dişi kaybedersek yerine tekrar aynıları takılabiliyor mu?

Dişleriniz çok sarı değilse sorun yok zaten şeker beyazı gibi bembeyaz bir diş takılmıyor diğer dişlere uyum sağlıcak bir renkte takılıyor.
    Ben 5 yıldır kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım ömür boyu kullanırsın dedi doktor.
    Bir sorun olursada yerine yine takar sanırım aynı dişten. Benim yaptırdıgım yer kartalda ve dr. alanında uzman
    sanırım bir 20 yıldır yazhanesi orda isteyen olursa adresini verebilirim.

@monsterkill seninde sorunu arada cevapladım yanı cevaplayabilmişimdir umarım.

• İlginiz için teşekkür ederim
  • quote:

dostum böyle bişey hiç duymadım. daha 1. sınıfım ondandır. bi de acayip de merak ettim

uygun makinan varsa bi ara ss istesem ayıp etmiş olur muyum?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.