Şimdi Ara

[Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
0
Favori
4.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar merhaba artık bu sıcaklık sorununu tamamen çözdüm. şaka gibi gibi ama dün akşam baya uzun uzun voltaj denemeleri yapıp işlemciyi yordum sıcaklıkları baya baya yükselttim.
    sonra tesadüfen elim kasanın temper camına değdi. cam yanıyor bildiğin çok şaşırdım nasıl olabilir böyle diye düşündüm.
    çünkü iki yandaki temper camda bildiğin yanıyor birde kasanın içi özellikle hdd ler altta olduğu için boş öndeki 3 fan direkt hem işlemciye hem de işlemci soğutucusuna üflüyor.
    düşündüm taşındım bu kadar sıcak olması demekki kasanın içindeki sıcak hava dışarı çıkamıyor böylece içerisi hamama dönmüş.
    bugun gittim cooler masterın şu ürününü aldım egzoz fanı olarak ->https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/case-fan/silent-fan-120-si1/
    taktım kasaya ve bingo sıcaklıklar baya baya farketti.

kasanın durumu şöyle ->
    [Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu

şuan boştaki sistem sıcaklığı şu. stok fan standart ayarda çalışıyor öndeki 3 fan silent modda ve arkadaki fan da standart hızda.
    (bu dereceyi bilgisayarı açılır açılmaz almadım çünkü açıkken kasa içi soğuk zaten. yarım saat test yaptım sıcaklıkları yükselttim sonra boştaki sıcaklığa baktım)

dün bazı testler yapmıştım. aşağıda resimlerini görebilirsiniz bugun aynı değerlerle testleri tekrar yaptım ve sıcaklıklar düştü. ayrıca yüksek voltaj verdiğim testte aldığım puan yükseldi çünkü sıcaklıklar düşünce daha iyi performans geliyor haliyle

Eski Egzoz Fanı - 4250 - 1.35 volt Cinebench R20 88 Derece Stok fan
    Yeni Egzoz Fanı ile 81 dereceye düştü ve alınan skor 7442 den 7509 a yükseldi

Eski Egzoz Fanı - 4100 - 1.19375 volt Cinebench R20 82 Derece Stok fan
    Yeni Egzoz fanı ile sıcaklık 75 e düştü skor 7280 oldu

**Bu sıcaklıklar stok soğutucu ile sıvı soğutmam gelince daha da farkedecektir böylece sıcaklık sorunum tamamen ortadan kalkacak.
    bu arada işlemci bir harika oyun performansı zaten güzelde kendi yazdığım programların çok hızlı çalışıp tepki vermesi verdiğim paraya değdiğini gösterdi
    **Kıssadan hisse hiç olmadık yerden sorun çıktı sıcaklık sorunu olan arkadaşlar kasa içi hava sirkülasyonuna dikkat etsinler.

Orijinal Mesaj
    Yeni bir sistem topladım. AMD nin son zamanlardaki çıkışına bağlı bu sefer AMD deneyeyim dedim.
    Sistemi bugun ayarladım kurdum. fakat sıcaklık frekans ve voltaj değerleri bir garip.

sistem tamamen boşta frekans sürekli 3500-4200 arasında değişip duruyor aynı şekilde voltajda sürekli değişiyor.
    SIcaklık tamamen acaip bir olay. Bakın temiz windows kurulum yaptım driver hariç hiçbirşey kurulu değil herhangi bir benchmark da yapmadım
    sistem tamamen boşta.
    Sıcaklık bir 45 oluyor bi 55 çıkıyor 5 dk sonra 65 de takılı kalıyor.
    stok soğutucuyu kullanıyorum. sıvı soğutma aldım gelmesi 1 ayı bulur bu sürede stok soğutucu kullanmam lazım
    fakat stok soğutucuda olsa boşta bir sistemin üstelik 2500 devirde çalışan fanlarla beraber 65 dereceye çıkması çok saçma
    -kasanın içinde sorun yok. öndeki 3 fanı full hız çalıştırınca deli gibi hava üflüyor ama hiçbirşey değişmedi.
    -stok soğutucunun fanını %100 yapıyorum 2800 devirde dönüyor yine birşey değişmiyor.
    -3 kere farklı farklı sitelerden indirdiğim isolar ile format attım değişen birşey yok.
    -Bios TAMAMEN default ayarlarda bios güncellemesini yaptım başarılıydı. Ramler 3600 mhz. Ram OC sini kapattım açtım hiçbirşey değişmiyor.
    -İlk başta stok soğutucunun üzerindeki termal macunla denedim sonra cooler master macunu sonra zalman macunu yok arkadaş aynı durum sıcaklık kafasına göre 45-65 arasında gidip geliyor.
    -Dediğim gibi tamam stok soğutucu bu işlemci için yetersiz olabilir ama boşta yahu bu işlemci nasıl 65 derecede çalışıyor.

Varsa bildiğiniz bir yol gösterin arkadaşlar az kaldı çıldıracağım yani. Pişman oldum gibi keşke 10700K alaydım diyorum şimdi aynı fiyattaydı zaten

Sistemin diğer parçaları
    -AMD R9 3900X
    -Asus Strix x570-f
    -Gskill Neo 2x16 GB 3600 Mhz CL16
    -970 Evo Plus M2 + 860 SSD
    -Strix RTX 2070

Fotoğraflar
    [Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu[Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu[Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu

Video:https://streamable.com/owb2lx

EDİT: AMD 3. nesil işlemciler böyle çalışıyormuş @onrerol sağolsun yardımcı oldu amd çalışanıda bu şekilde normal demiş. artık sıvı soğutma gelince daha iyi olur değerler.

Edit2: Arkadaşlar şu iki linklerden faydalanarak Ryzen Master programıyla voltaj ve frekansı sabitledim.
    https://community.amd.com/thread/244684
    https://forum.donanimhaber.com/amd-ryzen-5-3600x-ornek-hiz-asirtma--143504216

Voltajı 1.3 e sabitledim frekansı 3900 yaptım ve artırarak stress testine soktum. bu voltajın son noktası 4250. üstüne çıkınca reset atıyor. 4250 de amd stress testini ve cpu-z stress testini geçiyor.
    böyle sabitleyince ne oldu sıcaklık 47-51 derece arasına düştü 55 çok çok nadir oluyor oda anlık. boşta 60-65 i hiç görmedim. ayrıca stok soğutucunun fanı da 2000 i geçmiyor.
    stress testlerinde 85 oluyor sıcaklık ki normal sanırım bu soğutucuyla kaldıki işlemciyi zaten %100 de kullanmayacağım.

[Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu[Olayı tamamen çözdüm egsoz fanı yüzündenmiş] R9 3900X Sıcaklık voltaj ve frekans sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheMuyu -- 16 Haziran 2020; 21:50:36 >

• "Kumkekligi" sen ne anlatmak istiyorsun?
    Arkadas yazmıs Ryzen 3000 Serilerinin Calısma karakteristigi bu demis.Ustune AMD calısanının yazısını koymus.

Ayrıca Konudan Bagımsız AMD de sıkıntı su genelde AMD alanlar en ucuz en kotu Anakartları alıyorlar,bunların ustune 3600-3600X-3700X takıyorlar.Sonra Sogutucu Almıyorlar.Halbuki 2700X-3700X-3900X gbi İslemcilerle Coolermaster Uretimi Prism Sogutucu Cıkıyormus.3900X dısında Prism sogutucu ile idare edilebilir.Ama 3600 alıyorsan Fan alacaksın.Bunun kacarı yok.Ustune de Kotu KAsa ve PSU lar alınıyor.

Intel de bu yok.Bir kere Fan yok.Fan alıyorsun.10700 almıs bir Arkadas Kullandıgı Sogutucu Rock 4 Pro 1100TL Sogutucu bir digeri sanırım Noctua D14-15 idi o da o rakamlarda 1200TL civarlarında AMD alıp bu paralara sogutucu alan kac kullanıcı var.

"10900K için 300 watt yok 500 watt yok yok 1000 watt, kalorifer peteği diye aylarca kafa ütülediler çıktı bir baktık oyunlarda 70-90 watt tüketiyor ve intelin yaptığı yeniliklerle soğutması gayet mümkün. 10700k falan 9900k dan çok daha rahat soğutuluyor.Olmaz olsun böyle 7nm. 350-500 watt diye kafa ütüledikleri i9 bile çok daha stabil çalışıyor. Gir reddite yeni 10700K o kadar kolay soğutuluyor ki."

Uslubun Kotu ustune yazdıkların inandırıcı degil tek bir oyunda 160W lara sıcradıgını gordum.Yazılan hersey yalan zaten Intel kokluyor.Sogutması o kadar kolay ki 1000-1500TL lik Air Fan ya da 240-360 AIO alınıyor.Adamlar tuketim testlerini koymus bir de P1 p2 vs muhabbeti var 287W 311W vs ama bunlar da gercek degil ...

Sonra yazdıkların zaten mantıksız AMD neden B450 destek cekmis de sonra geri vermis de vs de...Madem sorgulama yapıyorsun sorsana Intel neden Z170 de 9900K calıstırmadı neden Z390 da 10. Nesil calıstırmadı.Intel nedne fan vermiyor.Sorsana sorgulasana?

Adam diyor ki Ryzen calısma karakteristigi bu Muhendisler boyle tasarlamıs.Ben anlamam neden boyle calısıyor.3900X almıs adam SADECE OYUN OYNAMIYORUM BENİM İSLERİM VAR diyor.PROGRAMLAR UCUYOR diyor.Adam 12 24 105W islemci almıs.Hem pasa gibi oyununu oynayacak hem islerini yapacak.
    Yapacagı basit aynı Intel kullananlar gibi 360 AIO alacak 240 AIO alacak ya da 1500 Liralık Sogutucu alacak ve mis gibi kullanacak.Almıs da zaten...
  • islemcinim surekli saat hizi degistirmesi zaten ryzen 3. nesil islemcilerin fabrika ayarlarinda yaptigi normal birsey. en kucuk islerde islemcinin daha hizli tepki vermesini ve uykudan hizli uyanmasi icin surekli boost yapiyor cekirdeklere islemci. bunun icin de surekli voltaj degisiyor ve sicakliklar dalgalanma oluyor. bosta sicaklik dalgalanmasi normal. bosta degil de yuk altinda kac dereceye ona bakin derim. eger o da yuksek ise sabit voltaj ve frekansta kullanin hem daha serin calisir hem de sicaklik ve voltaj dalgalanmasi olmaz. sivi sogutucunuz gelince de gonul rahatligi ile kullanirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arthur_Morgan

islemcinim surekli saat hizi degistirmesi zaten ryzen 3. nesil islemcilerin fabrika ayarlarinda yaptigi normal birsey. en kucuk islerde islemcinin daha hizli tepki vermesini ve uykudan hizli uyanmasi icin surekli boost yapiyor cekirdeklere islemci. bunun icin de surekli voltaj degisiyor ve sicakliklar dalgalanma oluyor. bosta sicaklik dalgalanmasi normal. bosta degil de yuk altinda kac dereceye ona bakin derim. eger o da yuksek ise sabit voltaj ve frekansta kullanin hem daha serin calisir hem de sicaklik ve voltaj dalgalanmasi olmaz. sivi sogutucunuz gelince de gonul rahatligi ile kullanirsiniz.
    hocam valla işin açıkçası içimin rahat etmesi lazım o kadar para verdim bu zamanda bu şekilde görünce çok şaşırdım.
    yük altında cpu-z stress testi yaptım az önce zaman sıcaklık 78 dereceyi buluyor buda normal değil sanırım.

birde bu uygun sabit frekans ve voltajı nasıl bulabilirim var mıdır bir video rehber filan ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheMuyu -- 13 Haziran 2020; 2:30:24 >

• TheMuyu kullanıcısına yanıt
    bence tam yuk altinda 78 derece kendi sogutucusu ile normal. ryzen 9 icin hangi frekans ve hangi voltajlar kullaniliyor bilmiyorum ama forumda veya nette rahatca bulabilirsiniz.
    bu arada bios ve chipset driverinizi guncellemeyi unutmayin. chipset driver guncellektinden sonra guc seceneklerine ryzen balanced ayari geliyor onu da secmeniz lazim.

• quote:

bence tam yuk altinda 78 derece kendi sogutucusu ile normal. ryzen 9 icin hangi frekans ve hangi voltajlar kullaniliyor bilmiyorum ama forumda veya nette rahatca bulabilirsiniz.
    bu arada bios ve chipset driverinizi guncellemeyi unutmayin. chipset driver guncellektinden sonra guc seceneklerine ryzen balanced ayari geliyor onu da secmeniz lazim.
    anladım hocam 78 normalse o zaman sıvı soğutucu ile daha düşük olur.
    daha oyunlarda deneyemedim bakalım onda ne olacak.
    driver ve bios u anakart sitesinden güncel olanları indirdim.
    dediğiniz gibi güç seçeneklerine 2 tane seçenek var ryzen balanced ve ryzen high performance bunu hiç farketmemiştim
    ve baktım şimdi high performance seçiliymiş. birde balanced deneyeyim bakalım.

peki balanced kaldığında herhangi bir performans düşüklüğü oluşur mu ?

hocam chipset driverini amd nin sitesinden indirin derim. anakart sitesinde son surumleri koymuyorlar. bir fark olur mu bilmiyorum ama redditte de voltajlari sabit takili kalan sorun yasayan arkadaslara AMD ryzen balanced kullanmalarini onermisti.

• quote:

hocam chipset driverini amd nin sitesinden indirin derim. anakart sitesinde son surumleri koymuyorlar. bir fark olur mu bilmiyorum ama redditte de voltajlari sabit takili kalan sorun yasayan arkadaslara AMD ryzen balanced kullanmalarini onermisti.
    tamamdır hocam amd nin sitesine bakayım

bu arada balance mod 3 derece fark etti 55 oluyordu artık boşta max 52 oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheMuyu -- 13 Haziran 2020; 2:48:33 >
    hocam bosta 40-55 arasi falan dalgalaniyorsa bence normal stok sogutucu ile. ryzen in auto ayarlardaki boost algoritmasi surekli her isleme hizli tepki vermesi icin yukseltiyor frekanslari. tam yuk altinda da 78 derece oluyorsa bence normal degerler. daha iyi bir sogutucu ile max 70 falan gorurseniz bence gayet iyi. kaldi ki zaten o islemci yuksek tdp degerine sahip. stok sogutucusu bile iyi is yapiyor.

• quote:

hocam bosta 40-55 arasi falan dalgalaniyorsa bence normal stok sogutucu ile. ryzen in auto ayarlardaki boost algoritmasi surekli her isleme hizli tepki vermesi icin yukseltiyor frekanslari. tam yuk altinda da 78 derece oluyorsa bence normal degerler. daha iyi bir sogutucu ile max 70 falan gorurseniz bence gayet iyi. kaldi ki zaten o islemci yuksek tdp degerine sahip. stok sogutucusu bile iyi is yapiyor.
    anladım hocam peki bu dalgalanmalar işlemciye zarar verir mi yoksa zaten bu şekilde çalıştığı için sıkıntı olmuyor dediğinize göre.
    sıvı soğutucu ile daha iyi olur inşallah

yorumların için teşekküre derim bu arada içim rahatladı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheMuyu -- 13 Haziran 2020; 2:59:7 >

redditte amd calisani da yazmisti. fabrika ayarlarinda dalgalanmalar normal sasirmayin demis :)

• quote:

redditte amd calisani da yazmisti. fabrika ayarlarinda dalgalanmalar normal sasirmayin demis :)
    ooo tamamdır hocam adam tam bende olan şeyi açıklamış hem voltaj değişebilir demiş hemde sıcaklıkta 10 derece dalgalanma normal demiş.
    hiç karışmıyorum o zaman biosu defaultta kullanmaya devam edeyim ramler oc li şekilde 3600 de kalsın.
    sıvı da gelince daha iyi olur.
    valla çok sağolun hocam artık rahat rahat yatabilirim :)

uyuyun hocam iyi geceler

• quote:

uyuyun hocam iyi geceler
    eyvallah hocam sizede
  • Hernekadar normal diye geçiştirilsede sağlıklı değil birden açılmaz olan sistemlerle alakalı baya konu mevcut yabancı kaynaklarda ryzen dead yazıp arama yapabilirsiniz bu işlemcileri ikinci el almakda riskli aslında.

• hocam intel dead diye konu aratinca da tonla baslik cikar. teknoloji sans isi. kiminin 2 hafta sonra ariza verir kimi 10 sene kullanir.

• KumKekliği K kullanıcısına yanıt
    amd nin teknolojisi alisik olmadigimiz bir sey 7nm. transistor yogunlugu cok fazla. kaldi ki 9900k dan 4 tane fazla cekirdek var isi ureten. transistor yogunlugu isiyi hemen atamiyor ve cok hizli sekilde isinmaya da yol aciyor. 3900x kullananlara bakin hepsi bosta 40-50 derece dalgalanma oldugunu soyluyor. intel 10nm-7nm gecsin de ayni davranislari gorunce intel kullananlar da sasiracak mi gormek lazim. enerji verimliligi tabiki arti birsey 7nm de ama dedigim gibi daha once islemcilerde alisik olmadiginiz mimari ve teknoloji var sonucta. amd kendisi diyor bunlarin normal oldugunu endiselenmeyin diye ama insanlar hala yeni teknolojilerin ve farkli mimarilerin eskileri ayni davranisi sergilemesini bekliyor. forumda insanlarin dedigine mi inanalim yoksa yillardir milyon dolar yatirim arge yapip bunlari ureten adamlara mi?

• Foruma her gün yağmur gibi yağan 3600 - 3300 boşta aşırı sıcaklık ve zıplama konularını görmesek sorun sadece 3900de var sanacağız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KumKekliği -- 14 Kasım 2021; 20:39:3 >
  • KumKekliği K kullanıcısına yanıt
    yeni seriler senin sandigin gibi degil ac reddite bak, 1.05V ile 4.2ghz yapan var burda

ilgili konu:https://forum.donanimhaber.com/yeni-ryzen-5-3600-4-5ghz-1-225v--143869531-1

amac bagciyi dövmekse karismam.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.