Şimdi Ara

Odtü- sosyoloji

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, sosyolojiye yatay geçiş yapmak istiyorum ama olumsuz pek çok yorum aldım. Okuyan veya bölüm hakkında bilgisi olan var mı? Siyaset biliminden geçiş yapmak istiyorum ve niyetim yüksek lisans yapıp akademiden devam etmek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Siyaset biliminde kalmanızı tavsiye ederim. Yüksek lisansı sosyoloji üzerine yaparsınız.
  • isetta_1955 kullanıcısına yanıt
    herkes bunu söylüyor aslında ama bölümdeki hukuk ve kamu yönetimiyle ilgili dersler benim hiç ilgimi çekmiyo hocam. Durum böyle olunca bölümden soğumaya başladım ben de. Bölümde kalmamı önermenizin nedeni nedir peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartanesi*

herkes bunu söylüyor aslında ama bölümdeki hukuk ve kamu yönetimiyle ilgili dersler benim hiç ilgimi çekmiyo hocam. Durum böyle olunca bölümden soğumaya başladım ben de. Bölümde kalmamı önermenizin nedeni nedir peki?
    Hocam şimdi lisansta alman gereken dersler olacak bunlara vakit harcayacaksın. Yeni bir lisans bölümüne adapte olana kadar yüksek lisans için çalışmanı tavsiye ederim. Bunu ingilizce eğitim aldığınızı varsayarak söylüyorum. Ayrıca Türkiye gerçeklerini de göze alırsak lisansı daha geniş bir alanda bitirmek size ayrı bir opsiyon sağlar.

Hangi okuldasınız?
  • Benim gibi bi insansan -ki hukuk derslerini sevmemenden bir yakınlık hissettim - çok keyif alacağın zevkli bir bölüme geçmiş olursun.

• Ah ulan ah ODTÜ de psikoloji ne okunur be

• isetta_1955 kullanıcısına yanıt
    Hocam ODTÜ'deyim, yine okul içinde geçiş yapmak istiyorum.

• Sosyolojiye giriş sayılabilecek bir ders aldım geçen dönem ve çok sevdim, diğer dersleri bosvermistim ama onu aa getirdim. Ilerde de akademik kariyer düşünüyorum diye geçiş yapmak istedim.

• Erdalbaqqel E kullanıcısına yanıt
    Eğer yapabilirsem yandal olarak psikoloji okuyacağım :)

• Sosyolojiye geçmeni önermem hocam. Sosyolojide iş olarak tek ihtimalin akademisyen olmak. Yarın öbür gün işler ters giderse ve akademisyen olamazsan işsiz kalırsın. Zamanında ben de senin gibi düşünüp sosyoloji yazmıştım, pişmanım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: olmadıgitti

Sosyolojiye geçmeni önermem hocam. Sosyolojide iş olarak tek ihtimalin akademisyen olmak. Yarın öbür gün işler ters giderse ve akademisyen olamazsan işsiz kalırsın. Zamanında ben de senin gibi düşünüp sosyoloji yazmıştım, pişmanım.
    hocam siz nerede okumuştunuz? İşsiz kalma sıkıntısını ben de düşünüyorum ama bi yandan da istediğim bölümü okumak cezbediyor beni

• ODTÜ'de. Üniveristesi tercihi yaparken ben de istediğim bölümde okumak istediğim icin ODTÜ sosyoloji yazmıştım ama ortada Türkiye gerçekleri de var. Varsa bölümle alakalı kafanda olan başka bir soru işareti sorabilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam ODTÜ'deyim, yine okul içinde geçiş yapmak istiyorum.
    Hocam madem ODTÜ'desin. Bence lisansı bitir y.lisansı ODTÜ'de ya da yurt dışında yaparsın. Lisans eğitimini alanı daha geniş olanda yapmak sana her türlü fayda sağlar ancak akademisyen olmak istiyorsan yüksek lisans ve doktora öne çıkar dolayısıyla mevcut bölümü bitirip y.lisans, doktorayı sosyoloji üzerine yaparsan yine sosyolog olur başarılı çalışmalar yaparsın. Hem lisansı daha çeşitli bir alanda bitirmen sana ileride her türlü fayda sağlar.

Geçiş yaparsan ne kadar ders alman gerektiğini hesapladın mı hocam yani okulun bitiş süresi sosyolojiye geçersen ne kadar uzayacak ya da uzayacak mı? örneğin 3.sınıfsan sosyolojide alman gereken dersler, saydıracağın dersler derken 1-1,5 yıl geç bitireceksen mantıksız olur, okulu uzatıp zaman kaybetmektense bir an önce yüksek lisanstan devam etmeni öneririm. Ama çok kaybın olmayacaksa, okulun başlarındaysan istediğin gibi yap tabi önce zaman olarak lisansı bitirirken ne kadar kaybedeceğine bakmalısın. Atıyorum iki sene geç mezun olacaksan mantıksız o sürede mevcut lisansı bitirip sosyoloji y.lisansını bile bitirebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: isetta_1955

Hocam madem ODTÜ'desin. Bence lisansı bitir y.lisansı ODTÜ'de ya da yurt dışında yaparsın. Lisans eğitimini alanı daha geniş olanda yapmak sana her türlü fayda sağlar ancak akademisyen olmak istiyorsan yüksek lisans ve doktora öne çıkar dolayısıyla mevcut bölümü bitirip y.lisans, doktorayı sosyoloji üzerine yaparsan yine sosyolog olur başarılı çalışmalar yaparsın. Hem lisansı daha çeşitli bir alanda bitirmen sana ileride her türlü fayda sağlar.

Geçiş yaparsan ne kadar ders alman gerektiğini hesapladın mı hocam yani okulun bitiş süresi sosyolojiye geçersen ne kadar uzayacak ya da uzayacak mı? örneğin 3.sınıfsan sosyolojide alman gereken dersler, saydıracağın dersler derken 1-1,5 yıl geç bitireceksen mantıksız olur, okulu uzatıp zaman kaybetmektense bir an önce yüksek lisanstan devam etmeni öneririm. Ama çok kaybın olmayacaksa, okulun başlarındaysan istediğin gibi yap tabi önce zaman olarak lisansı bitirirken ne kadar kaybedeceğine bakmalısın. Atıyorum iki sene geç mezun olacaksan mantıksız o sürede mevcut lisansı bitirip sosyoloji y.lisansını bile bitirebilirsin.

Alıntıları Göster
    Hocam birinci sınıfım, yine birden başlayacağım yani bir sene kaybediyorum. Aldığım derslerden 3 tanesini saydırabilirmişim.

• sosyolojide mutlu olacağını düşünüyorsun geç hocam kimsenin fikrini almana gerek yok.
  • quote:

Hocam birinci sınıfım, yine birden başlayacağım yani bir sene kaybediyorum. Aldığım derslerden 3 tanesini saydırabilirmişim.

Alıntıları Göster
    Kaybın çok değilmiş hocam ancak iyi düşün kararı vermeden önce. Sosyoloji çok güzel bir bölüm olsa da akademisyenlik hedefinden başka yönlere yönelmek kolay olmayacaktır -eğer ileride böyle yapmak istersen- ancak kararın kesinse yap gitsin.
  • Merkezi yatay geçişte bölüme geri dönebilme olayı vardı bir kere de olsa. Bence geçilir her türlü seviyorsan. Ben de boğaziçin'deyim ve bu tarz okullarda bence sosyoloji okunur. Ama bu okullar dışında gerçekten -felsefe bölümü de dahil-, işsizlik diploması alırsınız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isetta_1955

Kaybın çok değilmiş hocam ancak iyi düşün kararı vermeden önce. Sosyoloji çok güzel bir bölüm olsa da akademisyenlik hedefinden başka yönlere yönelmek kolay olmayacaktır -eğer ileride böyle yapmak istersen- ancak kararın kesinse yap gitsin.

Alıntıları Göster
    Anladım hocam, çok teşekkürler cevaplarınız için

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.