Şimdi Ara

ODTÜ öğrenicilerinin geliştirdiği yazılım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar odtü öğrencilerinin geliştirdiği linux tabanlı pardus diye bi yazılım geçti elime geçenlerde, tubitak'ın bilim ve teknik dergisinden. Şimdi ben bu pardus'u bilgisayara kurarsam format atmış gibi mi olaağım, beni bu konuda bilgilendirirmisiniz ?

• 2 seçenek var ya format atarsın yada windowsu kaldırmadan yanına kurarsın.bilgisayarı başlatırken hangisine girmek istediğini seçersin onu kullanırsın.
  • Bu windowsun yanına kurma işlemini nasıl yapacağım peki, bu bilgisayarın hard diskini felan filan yiyecek mi veya yavaşlatacak mı
  • Birde bu yazılım ile ilgili bilginiz varsa, önerebileceğiniz bi yazılım mı ?
  • odtü öğrencileri değil tübitak geliştirmiştir. size ben ubuntu tavsiye ederim pardus yerine. çünkü yeni başlıyorsunuz linuxe.
  • peki linuxun farkı nedir. eksik veya fazla yönleri nelerdir sizce ?
  • linuxun artı eksisi kullanım amacınıza bağlıdır
    oyun amaçlı kullanıyorsanız windowsa göre tümüyle eksidir.
    internet amaçlı kullanıyorsanız artısı oldukça fazladır.(en başta virüs , trojan vs derdiniz olmaz)
    sistem kaynaklarını çok çok az tüketir
    öğrenmeye meraklıysanız bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar
    vs vs .
  • quote:

Orijinalden alıntı: whamx

linuxun artı eksisi kullanım amacınıza bağlıdır
    oyun amaçlı kullanıyorsanız windowsa göre tümüyle eksidir.
    internet amaçlı kullanıyorsanız artısı oldukça fazladır.(en başta virüs , trojan vs derdiniz olmaz)
    sistem kaynaklarını çok çok az tüketir
    öğrenmeye meraklıysanız bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar
    vs vs .

Sorunsuzca yazılım geliştirebilirsiniz

+ Profesyonel Photoshop,grafik programları sayesinde grafik işlerinizi windowstakinden eksiksiz,hatta ücretsiz programlarla rahatça halledersiniz.

+ Ses ile uğraşıyorsanız,studio yazilimlariyla profesyonel kayıtlar alabilir,kayıtlar üzerinde oynayabilir,remixler yapabilirsiniz.

Oyunlar haricinde,linux dünyasında sınır yoktur.

• Ayrıca sınırsız özelleştirme yapabilmeniz de çook büyük bir artı. İsterseniz işletim sisteminin çekirdeğiyle bile oynayabilirsiniz
  • linüx geliştirme ve yazılımları başlıbaşına bir endüstri,üniv başlıbaşına bir ders yani anlayacağınız çok kapsamlı bir şey.ubunru, pardus ve aklıma gelmeyen bir çok işletim sistemi linüxün açık kaynak kodlu olmasından dolayı linüx temellerinde geliştirilmiş işletim sistemleri.ordu olsun önemli devlet kurumları olsun büyük endüstri üreten kuruluşlar olsun virüs,hack gibi sorunları engellemek amacıyla linüx üzerine kendi işletim sistemlerini geliştirmişlerdir.

linux temelli işletim sistemleri genelde sistem kaynaklarını çok az kullanırlar.
    oyun,program amaçlı endüstri ürünlerinde linüx formatlarını çok bulamazsın.
    internet felan filan süper ötesi hızlı.
    hack ile ilgileniyorsan hackerler genelde ham linux ü kendilerine göre geliştirirler.sızma işlemini linux ile mükemmel yaparlar
    ayrıca wep sitesi yapma felan filan uğraşlarda da serverler genelde linux kullanılır.(çünkü server işlemleri ilerde yasal bir sorun oluşturmaması için linux kullanılır)
    şimdi android (cep telefonları için işletim sistemi) olsun bu şekilde her türlü işlemcisi olan cihaza linux ü uyarlıyorlar.

amerikada linux kullanıcılarına inek derler.türkiyede de durum farklı değil.linux ü etkin kullanımı için gerçekten ingilizcen iyi ve araştırmacı bi kimlik yapısında bir inek olmak gerekiyor.oyunları programları bulursun ama windowsa göre oldukça zor bulursun.dünya da bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi windows %89 ; mac %6 ; llinux %4 ; diğerleri %1 paya sahip (unix temelli başkları ,Ms Dos felan filan) yaklaşık olarak.bunu internetteki kaynaklarada uyarlayabilirsin.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C5%9Fletim_sistemi
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Ubuntu

• quote:

Orijinalden alıntı: KappadoKS

linüx geliştirme ve yazılımları başlıbaşına bir endüstri,üniv başlıbaşına bir ders yani anlayacağınız çok kapsamlı bir şey.ubunru, pardus ve aklıma gelmeyen bir çok işletim sistemi linüxün açık kaynak kodlu olmasından dolayı linüx temellerinde geliştirilmiş işletim sistemleri.ordu olsun önemli devlet kurumları olsun büyük endüstri üreten kuruluşlar olsun virüs,hack gibi sorunları engellemek amacıyla linüx üzerine kendi işletim sistemlerini geliştirmişlerdir.

linux temelli işletim sistemleri genelde sistem kaynaklarını çok az kullanırlar.
    oyun,program amaçlı endüstri ürünlerinde linüx formatlarını çok bulamazsın.
    internet felan filan süper ötesi hızlı.
    hack ile ilgileniyorsan hackerler genelde ham linux ü kendilerine göre geliştirirler.sızma işlemini linux ile mükemmel yaparlar
    ayrıca wep sitesi yapma felan filan uğraşlarda da serverler genelde linux kullanılır.(çünkü server işlemleri ilerde yasal bir sorun oluşturmaması için linux kullanılır)
    şimdi android (cep telefonları için işletim sistemi) olsun bu şekilde her türlü işlemcisi olan cihaza linux ü uyarlıyorlar.

amerikada linux kullanıcılarına inek derler.türkiyede de durum farklı değil.linux ü etkin kullanımı için gerçekten ingilizcen iyi ve araştırmacı bi kimlik yapısında bir inek olmak gerekiyor.oyunları programları bulursun ama windowsa göre oldukça zor bulursun.dünya da bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi windows %89 ; mac %6 ; llinux %4 ; diğerleri %1 paya sahip (unix temelli başkları ,Ms Dos felan filan) yaklaşık olarak.bunu internetteki kaynaklarada uyarlayabilirsin.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C5%9Fletim_sistemi
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Ubuntu

İnternet hızının windowstan farkı yoktur aynı.
    Serverlarda genel olarak linux kullanılma sebebi yasal bir sorunla ilgisi yok, windows'a nazaran çok daha performanslıdır.
    Ve son olarak linux'u kullanmak zor değil sadece alışması zaman alabilir.

Bir de oyun oynuyorsanız yüklemeyin boşuna, hevesiniz kırılmasın. Ha, ben internete girerim, okeyimi, tavlamı oynarım, ofis programları kullanırım yahut yazılım geliştiririm diyorsanız tam size göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcanka -- 11 Nisan 2011; 9:45:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: RockForLive

Sorunsuzca yazılım geliştirebilirsiniz

+ Profesyonel Photoshop,grafik programları sayesinde grafik işlerinizi windowstakinden eksiksiz,hatta ücretsiz programlarla rahatça halledersiniz.

+ Ses ile uğraşıyorsanız,studio yazilimlariyla profesyonel kayıtlar alabilir,kayıtlar üzerinde oynayabilir,remixler yapabilirsiniz.

Oyunlar haricinde,linux dünyasında sınır yoktur.

Yavaş....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Football Mania

odtü öğrencileri değil tübitak geliştirmiştir. size ben ubuntu tavsiye ederim pardus yerine. çünkü yeni başlıyorsunuz linuxe.

Uludağ üniversitesi ve tübitak olacaktı. Eski cd'lerinde yazıyordu. Artık sadece tübitak devam ettiriyor sanırım.
  • yapmayın hocam ya.tamam şimdilik öyle ama windows şirketi billi billinin 1980-2000 li yıllarda gelişti ve çok acımaz bir şirket.tamam google da sevmiyorum apple de ama ben bağımsız üreticelerden yanayım linuxten yanayım.tek bir şirkete kalırsak ttnet gibi bizi sonra sürüm sürüm süründürür (fiberler ve kablonetler sonuçta türkiyenin her yerinde yok olsa ttnet şimdi bu konumda mı olurdu).
  • oyun çalışmıyor diye birşey yok, playonlinux projesi ile birçok oyunu açmak mümkün.
  • Arkadaşlar neden hep "kraldan çok kralcı" olmaya kasıyorsunuz anlamıyorum. Linux evet bende severek kullanıyorum tee 98-99 yıllarında bir derginin verdiği opensuse ile başladım. Ve o zamandan beridir kendi bilgisayarımda mutlaka linux+win bulunur. Linux'un şuan geldiği nokta güzel ama çok yavaş ilerliyor işler. Bu tabiki piyasanın sermaye devlerinin elinde olmasından ve kullanıcıların bilinçsizliğinden kaynaklanıyor. Diğer taraftan insanlar bir projeye yardım etmek yerine sürekli kendi kafalarına göre yeni projeler gerçekleştiriyor. Ortada zrilyontane linux dağıtımı var çoğu gereksiz bakın olmasın demiyorum. Ama arkadaş insan en ufak beğenmediği bi özellikten ötürü kalkıp dağıtım çıkarmaya kasarmı bunun yerine bilgisini tecrubesini olgunlaşmış projelere aktarsa çok daha faydalı olur. Yani aslında açık kaynak gönüllüleride bilinçsiz ya da bunları düzgün bir şekilde yönlendiricek birileri yok. Bence gelinen nokta şu artık linux'de hardware kısıtlaması eskiye nazaran çok daha iyi. Yani donanımlarla pek bir sorunumuz yok. Yazılım konusunda çok büyük sıkıntılar var profesyonel anlamda tasarım ve çizim programları çok az. tabi oyunlarda buraya eklenebilir kimse bana wine ile oyunlar çalışıyor falan demesin. (bende çalıştığını biliyorum ama adam gibi çalışmasını istiyorum) kartımda pixel shader 3.0 varsa tutup oyunu 2.0 oynamak istemem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeAr -- 12 Nisan 2011; 13:31:37 >

• hangisini kurarsan kur farketmez, ama öyle arkadaşların bol keseden attığı şeyler bekleyip sonradan da hayal kırıklığına uğrama, ne windows tan hızlı açılır kapanır ne windows tan performanslı çalışır ne de sistem kaynaklarını falan az kullanır, özelliği açık kaynak kodlu olması bir nevi özgürlük vermesi, çeşit olması farklılık olması açısından en azından 2. işletim sistemi olarak yüklü bulundurmakta fayda var
  • anlıyorum çok teşekkürler
  • Bir de linuxta bazen donanim problemi yasanabiliyor. Mesela benim usb kablosuz adaptorum ve yazicim linuxta calismadi.
  • benim hp c3180'i de kablosunu takar takmaz tanıdı. hiçbir sorun yaşatmadı. çoğunlukla donanım sorunu yaşatmıyor zaten.

@BeAr: herhalde hiç linux kullanmadın ya da ben ubuntu yerine başka birşey kullandım. bilgisayarın açılması en hızlı olarak 10 sn'dir. Yeterki donanımın desteklesin. Ssd vs. olmalı.

Hız olarak Mac OS X'i aratmaz. Hiçbir programda sorun yaşamazsınız, çünkü muadili vardır. Hızlı, kolay, ve güvenlidir.

Ubuntu ya da linux la tek birşey yapamazsınız, o da wine'ın desteklemediği oyunları kesinlikle oynayamazsınız. Bunun bir yolu yok.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.