Şimdi Ara

Odtü Mühendislik bölümleri tıp arasında kalanlar kesinlikle gelin 3. kez bölüm değiştiriyorum her şeyi çözdüm:)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
3
Favori
1.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle hepinize geçmiş olsun dostlar inşallah hakkınızda en hayırlı olan bölümlere girersiniz.2015 te sınava girip tıpla başlayıp inşaat mühendisliği ile devam eden yolculuğumda çok şey araştırdım ve siz tercih yapacak dostlara bir faydam dokunur belki diye bu yazıyı yazayım dedim.öncelikle size icinizden geçen en cok hangi mesleği yapmak isterseniz onu seçin gibi klişe bir lafı tam olarak söylemeyeceğim niye mi?burası türkiye dostlar çoğu insan mesleğiyle pek alakası olmayan işleri yapıyor burda da ondan.yani bir makine mühendisi olursunuz hayalleriniz bir otomotiv şirketinde otomobiller üzerinde çalışmak olur ama bambaşka bir yerde bambaşka bir iş yaparken kendinizi bulabilirsiniz mezun olunca hayata toz pembe gözlüklerle bakmamak lazım .peki neye dayanarak bir seçim yapılır derseniz mantık kullanmak lazım.ben şahsen en kolay hangisi yurt dışına çalışmaya gidebiliri araştırdım ve inşaatı seçtim.neden mi yurt dışı çünkü türkiyede malesef mühendislerin kadri bilinmiyor.doktorlardan sonra 2.sınıf bir meslek olarak görülüyor gerek toplumsal statü olsun gerek maddi gelir olsun.bu ülkenin imkanları ile okuyup yurt dısında başkalarına çalışmak da pek hoş bir durum değil gerçi ama nasıl olsa çok fazla mühendis var bu ülkede zaten işsiz bırakın onlar girsin önemli değil.peki neden inşaat derseniz.inşaat bölümünde bile aslında yurt dısına calısmaya gittiginizde türk şirketleri ile gidiyorsunuz.diğr mühendislik gruplarında malesef yabancı kuruluşlardan iş istiyeceksiniz ve bu gerçekten cok zor bir iş kabul edilmek.gelelim tıpa tıpı neden seçmedim derseniz 10 sene okuyana kadar yurt dısında inşaat mühendisliği yaparsanız cok daha fazla şey elde edersiniz gerek iş tecrubesi gerek makam gerek para.ve şunu sakın unutmayın türkiyeden mezun bir doktorun yurt dısına gidebilmesi cok zor gercekten cunku anadiliniz gibi o ülkenin dilini bilmenizi bekliyorlar doğal olarak ve denklik icin cok zor sınavları vermenizi bekliyorlar.(siz cibutiden gelmiş birine muayne olmak ister miydiniz mesela).kaldı ki yasınız kemale ermis hala sınavlan vs ile uğraşmak insana koyar bence.gelelim maddi kazanclara yeni mezun uzmanlık okuyan bir doktor 5-6 arası kazanır batıda dönerle ve bu 4-5 sene sürer nöbetiyle cart curttuylan.uzman olsun gene alacağı para 7-15 olur profesor olana kadar.peki bir inşaat mühendisi ne kadar alır derseniz sadece şunu demek isterim işe başlarken genelde 3000 dolar ile basliyorsunuz yemek ev araba sirketinizden gerisini siz dusunun artik.15-20 bin dolara kadar cikiyor kariyerinizin zirvelerinde.ha bu demek degildir ki inşaat mühendisleri doktorlardan hep cok kazanir degil tabiki yurt disinda da doktorlar daha cok kazanir ama aynı mevzu işte yurt disina calismaya kabul edilmek neredeyse imkansiz türk bir doktor icin.ben mühendis olacam ama insaat degil yapamam derseniz gene de odtüyü seçin çünkü odtu amerikan akreditasyonu olan bir okul yani abd den mezun bir muhendislen diplomanız aynı değerde.ve ülkemizi uluslararası sıralamalarda genelde odtünün muhendislik bölümleri temsil eder 85.lik 55.lik gibi.bu demek değildir ki odtü bilkentten itüden iyidir sadece uluslararası tanınırlık açısından yazdım bunu ve benim icin en onemli kriter de bu.bilkentin bazı bölümlerinin eğitimi odtüden daha iyi olabilir e.e computer science vs gibi.bu yazıda para üzerinde cok durdum cunku benim felsefem biraz farklı insanlardan.ben para mutluluk getirmez lafına karşıyım para coğu zaman mutlu eder insanı ama bazı şeyleri getiremiyor işte sağlık vs gibi şeyleri(bir yere kadar onları da getiriyor aslında).ama şu var fazla para da elinizdeki sağlığı mutluluğu kaçırmaz bunu unutmayın.mantık bu işte yapmayi istediginiz is veya degil ama bu is herkesi maddi anlamda mutlu edebilecek bir is diger meslek gruplarında da buyuk ihtimal tam icinizden gecen isi yapmayacaksiniz mezun olunca.bana ne sorunuz varsa sorun lütfen ilgilenmeyi istterim bu konularla.konuşma tarzım üslubum biraz farklı olabilir kusuruma bakmayın lütfen

• Hocam ben 2 sene tıp okudum. Bu sene de bölüm değiştirmeye karar verdim. Aklımda odtü makina mühendisliği var. Siz ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  • BenQuaker kullanıcısına yanıt
    Bu sizin beklentilerinize bağlı bence hocam.maddiyat statü gercek bir muhendis olma hangisini istiyorsunuz vs
  • mr.gündüz M kullanıcısına yanıt
    Peki ben 2 sene tıp okudum . Bölüm değiştirsem 2 sene sonra mezun olmuş gibi olacagım. Bu durum sıkıntı oluşturur mu işe girerken Vs?
  • Olmaz sıkıntı mezun olmuş gibi görülmezsiniz ki ilişik kesilecek sonuçta okuduğunuz yerden
    Teşşekkür ederim hocam. Bi soru daha sorcam da.

Siz daha önce odtüye geçiş yapmışsınız. Geçiş tamamlandığı zaman okul başlamasına yetişiyor mu?

İngilizce hazırlık okumak istesem nasıl gelişecek durumlar( yatay geçiş yapınca hazırlık okunabiliyor mu?)?
  • Rica ederim.okula yetisirsiniz.Merkezi geçiş yapmanız gerekir sizin geçiş için o da yakın bir tarih sanırım odtü yatay geçiş sitesinden bir kontrol etmekte fayda var eger gecmeyi düsunuyorsanız.benim gecisim biraz farklıydı etkilesimli kayıt mı ne deniyordu sanırım.hazırlık okuyabilirsiniz tabiki isterseniz ama gecebiliyorsanız kesinlikle gecmenizi öneririm hazirligi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.gündüz -- 6 Temmuz 2017; 16:49:25 >
    Anladım hocam. Tarihleri biliyorum da sonuçlanma tarihlerini bulamamıştım. Hazırlık okumasam yapamam. Yaklaşık 4 5 yıl ingilizce görmedim.

Teşekkür ediyorum yeniden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BenQuaker -- 6 Temmuz 2017; 18:18:48 >
  • Rica ederim
  • odtü makine mi gazi tıpmı arasında kaldım.makine düşünmemin sebebi direk yurt dışına gidebilmek.mesela mezun olupta toefl sınavına girenler varmı odtünün yüzde kaçı amerikaya,kanadaya gidebiliyor.Çünkü mezun olduğumuzda yurt dışına çıkamazsak türkiyede mühendislikte iş bulabilmenin tek yolu torpil.
  • "odtü bilkent'ten daha iyidir"

SUCH BUTTHURT VERY SMART MUCH
  • abi odtü ee , bilkent makine, çapa tıp üçgeninde baya kararsızım. kişisel ilgim mühendisliğe yönelik ancak senin de bahsettiğin maddi konular beni düşündürüyor bir mühendis olarak türkiyede zorluk çeker miyim ?
    iki gün sonra keşke tıp okusaydım demek istemiyorum ve kayserideki anadolu insanının "dohtur ol yavrıımm" baskısı düşündürüyor. tıpta 30 yaşından sonra çok rahat ediliyor diye duydum mühendislikte böyle imkanlarım olur mu ?
  • odtünün eski olması ve ee bölümüne baktığımda 200 kişi alıyor internette de kötü yorumlar yapılmış ayrıca bilkentin 1000 tl aylık yardımı bana çok yardımcı olur. ne gibi tavsiyeler verebilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: omertarikbanus

odtünün eski olması ve ee bölümüne baktığımda 200 kişi alıyor internette de kötü yorumlar yapılmış ayrıca bilkentin 1000 tl aylık yardımı bana çok yardımcı olur. ne gibi tavsiyeler verebilirsin

Bilkent mühendislik öğrenciyim. Aşırı idealist değilsen tıp oku. Ama yok ben sosyal hayattan kendimi soyutlayacağım, ortalama kasacağım, arkadaşlarım partilerde veya bahar şenliklerinde eğlenirken ben sınavlara çalışacağım diyorsan buyur yaz.

Bilkent ee bence türkiye'nin en iyisi ama ondan sonra odtü gelir. Hangisini istersen onu yaz arada çok bir fark yok.
  • omertarikbanus kullanıcısına yanıt
    Biraz gec oldu dostum kusuruma bakma neye karar verdin merak ettim
  • Pardon hesabımın şifresini unutmuştum girmedim, geç olacak baya ama bilkent makinede hazırlık okuyorum şu anda
  • Kardeş nereyi kazandın bilmiyorum ama keşke zamanında seni Odtü'deki inşaat mühendisleriyle konuşturabilseydim.Umarım inşaat mühendisligi yazmak gibi bir hata yapmamışsındır
  • Kvot K kullanıcısına yanıt
    Nasıl bir hata olabilir sizce?
    Oda arkadaşım bu yıl mezun oldu.Ortalaması 2.9 du şuanda asgari ücrete şantiyede çalışıyor.Başka bir arkadaş inşaat bölüm 3. süydü , ilk yıl iş bulamadı çünkü teklif edilen rakamlar asgari ücretin %10-%20 fazlasıydı ve kendine yediremedi.İkinci yıl pes edip 2100 liraya çalışmaya başladı.Ben bilgisayarda okuyorum bizim bölümden mezunlar minimum 3-3.5 e ,maksimum 6 bin tl ye başlıyorlar.İnşaatçılar ve mimarların bölümü bizimkinden daha yorucu olmasına ragmen bimde çalışan kasiyerle aynı maaşa başlamaları çok üzücü.
  • Kvot K kullanıcısına yanıt
    hocam dediğinize kesinlikle katııyorum tr'de cok komik rakamlarla baslamakla yetinmiyorlar genel olarak hep dusuk maas alıyorlar ama ben yurtdısını vurguluyorum zaten burda ve insaat kesinlikle yurtdisina en rahat cıkabilen sektör tr'de.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.