Şimdi Ara

Oda termostadı bağlı iken kombi kaç derecede olmalı.? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
18
Favori
286.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cmrdsa

Merhaba,

Kombi: Viessman vitodens 50w

OT : Viessmaann'ın kendisinin on off

Kuzey ve batı cephepeye bakan her iki cephede de cam olan(pimapenler yeni, çift cam vs.) odanın sıcaklığı 22 dereceye bir türlü ulaşamıyor. Kombi derece 55 ayarlı.

Ev İzmir'de çatı kat, dış cephede mantolama mevcut. Çatıda da yalıtım yapıldı ama çok iyi değil sanırım.

ben bu odayı 22 dereceye getirebilmek için ne yapmalıyım? Kombi derecesini 55 ten daha fazla yapsam yoğuşmanın manası kalmayacak. Başka bir fikir verebilir misiniz acaba yoksa verimden, tasarruftan feragat edip mecbur kombiyi 60'a mı alcam?
    yoguşmalı olmayan kombilerde örnek benım kullandıgım kombi kull.klavuzunda OT ile kombi kullanıldıgında ısıyı en yuksek ayara getirin yazıyor. yoguşmalı konusunda bilgim yok. şu ben de izmir çatı katındayım.izalosyon zayıf.. 55 derecede 22/22,5 u buluyor..

• cmrdsa C kullanıcısına yanıt
    Petekleriniz kucuk olmasin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevaplar için teşekkürler. Petekleri belirtmeyi unutmuşum.
    DD plus peteklerden 120 m^2 lik evde 7.40 mtül petek + 1 m havlupan kullanıyorum.

Bir şey daha belirteyim; doğalgaz ilk defa kullanıma açıldı. Yani uzun süredir soğuk ev, soğuk duvarlar söz konusu. Bir de kuzey cephenin yanı sıra denize de yakınık var.

Kombiyi 57 derece ayarlayınca şimdi 5-6 saatlik bir periyot sonunda 22 dereceye ulaşabildim ve bu belirttiğim sebeplerden dolayı normal galiba değil mi? Peki randıman ve konfor birkaç günlük aktif kullanım ile daha da artar mı arkadaşlar? Kombiyi ondan sonra yoğuşma şartları için geri 55'e alıp kullanmayı deneyeyim.
    Ev ısınınca tüketim düşer benim ev 95 metrekare 8.4 metre peteğim var.

• Anladım hocam eyv. Petekleri biraz daha büyütmemde fayda var anlaşılan. Herkese teşekkürler.
    Peteklerin normal. Benimde 120m2 7.4 m tül peteklerim. Çatı boş izocamlı mantolamalı deniz kıyısı. 29 senelik ev. Isınmamda problem yok. Duvarlar ve eşyalar ısınınca normale döner ama termostatı uygun yere koymalısın dikkatli ol.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tam dediğiniz şekilde oluyor her şey arkadaşlar. Duvarların, eşyaların ısınmasıyla beraber daha randımanlı olmaya başladı. Konforum arttı.

Valla Alper hocam sizinle nerdeyse birebir aynıymış durumlar. Günlük OT ayarınız ve yakıt tüketiminizi sorsam sakıncası yoksa.
    Gündüz ev boş 20 de tutuyorum. Eve gelince parça parça arttırıyorum 0.5 artışla 21 21.5 ya da 22 yapıyorum. Bazen 21 yetiyor bazen 22 yetiyor. 10 derecenin altındayken hava tüm gün 7 m3 yiyor 22 de. 21 de 5 m3 yiyor. Ama havanın durumuna göre yada benim kullanımıma göre değişiyor.

• Anladım hocam. Çok teşekkürler cevaplarınız ve yardımlarınız için.
  • DEMİRCİEFE kullanıcısına yanıt
    Bizim kombide yoğuşmalı değil hermetik 55 derecede tutun demişti servis kombi üzerinde kış konumu 65 derece diyor 55 e alınca ev ısınmıyo 65 e alıncada çok uzun sürede ısınıyo klavuzda OT ile kullanımda son ayarda kullanın yazıyo bizdekinde de oda 85 derece, o şekil yapınca ev 22 22.5 u buluyo ama gaz sarfiyatı çok oluyo ne yapmak lazım acaba

• Bizim kombide yoğuşmalı değil hermetik 55 derecede tutun demişti servis kombi üzerinde kış konumu 65 derece diyor 55 e alınca ev ısınmıyo 65 e alıncada çok uzun sürede ısınıyo klavuzda OT ile kullanımda son ayarda kullanın yazıyo bizdekinde de oda 85 derece, o şekil yapınca ev 22 22.5 u buluyo ama gaz sarfiyatı çok oluyo ne yapmak lazım acaba

• +++++

• Merhaba arkadaşlar. Tr36rf oda termostati kullanıyorum. Tek daireli 3 katlı bir binanın 3. Katında oturuyorum. Termostatik 21 dereceye kombi su sıcaklığını 35 dereceye ayarlandığında alt komşumdan günlük 1 metreküp az gaz tuketiyorum. Ancak kombi su sıcaklığını arttirdigimda alt komşumdan 1 metreküp fazla yakıyorum. Okuduğum kadarıyla da oda termostati kullananların kambiyo düşük derecede kullanılmaması gerektiği söyleniyor. Ama dereceyi arttırdıkça da yakıt sarfiyatı artıyor. Düşük derecede yaptigimda kombi neredeyse hep çalışıyor haliyle. Ne tavsiye edersiniz

• Bosch 2300i taktırmistim ilk faturam geldi 90tl. Gerçi 15gun yakabildim. Onunda ilk haftası kazan suyu 70derecede son hafta 60 derecede kullandım. Kullanmadığım odayı kapatıyorum peteği. Petekler imin de hacmi küçük. Yogusma şartları kağıt üstünde karşılamıyor. Lakin dönüş suyu önemli falan diyolar ama 50 derecede tutunca ev ısınmıyor yalıtımı rağmen. 10 tl yogusma dan indirim olcak diye donmak saçma geldi. 60 a ayarlıyorum ot 21 gayet iyi oluyor içersi. Yogusma şeysine çok takılmamak lazım anlaşılan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakkı48 -- 31 Aralık 2019; 15:37:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Can.ymkogl

Bizim kombide yoğuşmalı değil hermetik 55 derecede tutun demişti servis kombi üzerinde kış konumu 65 derece diyor 55 e alınca ev ısınmıyo 65 e alıncada çok uzun sürede ısınıyo klavuzda OT ile kullanımda son ayarda kullanın yazıyo bizdekinde de oda 85 derece, o şekil yapınca ev 22 22.5 u buluyo ama gaz sarfiyatı çok oluyo ne yapmak lazım acaba
    Şu sorunun cevabına gercekten cok ihtyacım var.

• Can.ymkogl kullanıcısına yanıt
    Dostum ısınabildiğin derecede kalsın bir süre yansın evi soğutma. Duvarlar eşyalar ısınsın gaz sarfiyatın düşecek.

• Bugün balkondaki kombini borularına yalıtım yaptım satılıyor bilirsiniz. Ve iki
    petegin arkasına izopen koydum ve ilk.ilk.denemem de eskiye göre gözle görülür der3cede odalar çok. Çabuk ısındı ..
    Not: bu arada üst komşuda da aynı kombi den var 2300i o 80de çalıştırdı gün bazında da bizden çok yaktı gerçi ama 320tl geldi ona kiyas yapmak isteyen olur diye yazdım.

• hakkı48 kullanıcısına yanıt
    Keşke dirsek birleşimlerini 45 derece açılı kesseydiniz çok daha sağlıklı olurdu hemde göze güzel gözükürdü ..

• _TUTANKHAMUN_ kullanıcısına yanıt
    Köşeler dönünce çok potluk yaptı.. onları harici elyaf ve üzerine izole bandı ile saricam.. ozaman bütünlük tam sağlanacak umarım.

• alperkurucu A kullanıcısına yanıt
    Tamamdır birde öyle denicem, peki banyodaki havlupanı kapattım aktif olarak 5 Petek çalışır durumda yeterlimidir peki kombinin devir daimi için

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.