Şimdi Ara

NVIDIA Yeni Sürücülerle Performansı Yavaşlatıyor Mu? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
3
Favori
12.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

tam tersine. amd driverlarla eski kartlarını formda tutabilmek için ekstra efor sergiliyor.

bunu dandik hd 4550 ile crysis 2'de 20, gta 4'de 30 fps aldığımda anlamıştım.

r7 265 (çıktığında 750ti ile aynı güçteydi) şu an 750tiden çok daha iyi fps değerleri veriyor. tek sebebi, amdnin bu kartlara optimizasyon yapmaya devam etmesi. adamlar 2008de çıkan kartı bile 2015'e kadar desteklediler driverlarla.
    Ben R7 370 almıştım vatandan ilk başta. Biraz test ettim falan ama ramim az olduğundan oyunlarda takılma yaşadım ve gittim iade edip 750ti aldım yanına da ram aynı fiyata gelmişti. Yalnız benim hatırladığım r7 370=r7 265 ve 750 ti dan biraz güçlüydü ve overclockla eşitleniyordu fark. Şimdi merak ettim bakmak için aradım internette ama bulamadım. R7 360 ve 750 ti karşılaştırması buldum onda da normal olarak 750 ti daha iyiydi. İyi mi ettim kötü mü ettim emin değilim ama sanki arada ciddi fark yok gibi.
    Overclocklu kullanıyorum kartı bu arada.

Bilgisayarım yanımda değil şu an test edemem birileri aslında net bir driver bulsa onu kullansak iyi olur. Evdeki 390 falan galiba şu an tekkende bir 5 fps düşüşü var belki bundandır. Bu arada kurulum yaparken Geforce Experience ı kurmayın eskiden 4 fps falan götürüyordu şimdi 12 fps falan gidiyor yeni arayüz falan bozdu iyice.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anomaly -- 17 Ekim 2018; 16:1:28 >

• Vay arkadaş!Neden bunu yapar ki dostum ha neden?

Kolayı var eski sürücüye dönerik? RTX 2080Ti alacak halimiz yok
  • Şimdi biri cevap verirse sevinirim. Ayrıntılı şekilde incelemedim, GTX1050 kullanıyorum, şuanda 411.63 no'lu sürüm yüklü. Hangi sürüme dönmemi önerirsiniz ? Bilgisayarımda PUBG ve PES 2019 oynuyorum.
  • 399.24
  • Mr.ED kullanıcısına yanıt
    nasıl oluyor o iş nvidia nın yaptığını amd yapmıyor mu
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    teşekkürler, yüklüyorum...
  • 399.24 e geri döndüm ekran kartım 1080
  • Bende hala 399.24 yüklü, güncelleme yapmyayayım bari
  • Reddit vb yerlerde yapılan genel bir test filan var mı?
  • Bende diyorum laptopta rahatlıkla oynayabildiğim bf3 ü geçen yine yükleyince neden oynayamadım.Bu yüzdenmiş demek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redwhiteee -- 18 Ekim 2018; 1:30:20 >
  • Bendede eski bir ekran kartı var gtx660m modeli. Fifa16 yi yuksek ayarlarda hic kasmadan online oynayabiliyordum. Uzun zaman oynamadim oyunu 6 ay önce falan bir-iki mac yapayim diye girdim. 1 maç sonra kasmaktan oynanmaz hale geldi oyun. Fps'de sıkıntı yoktu. Driverlar la alakali olabilirmi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de imzamdaki laptopta yer alan GTX960M ekran kartını kullanıyorum. Son zamanlarda LoL gibi basit oyunlarda bile fan sesi acayip şekilde gelmeye başlamıştı. FPS de dengesizlenmişti. 416.16 sürümü yüklüymüş. DDU ile silip 399.24 bulup kuracağım. Taşınabilir pclerde düzgün AMD apular olsa keşke...
  • NVidia dizüstü bilgisayarımdaki 820m için güncel sürücü yayınlanmıyor çok şükür performansı da düşmüyor, ben de neden güncel sürücü yayınlanmıyor diye kızıyordum meğer o da bir hizmetmiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

tam tersine. amd driverlarla eski kartlarını formda tutabilmek için ekstra efor sergiliyor.

bunu dandik hd 4550 ile crysis 2'de 20, gta 4'de 30 fps aldığımda anlamıştım.

r7 265 (çıktığında 750ti ile aynı güçteydi) şu an 750tiden çok daha iyi fps değerleri veriyor. tek sebebi, amdnin bu kartlara optimizasyon yapmaya devam etmesi. adamlar 2008de çıkan kartı bile 2015'e kadar desteklediler driverlarla.
    Hiç de öyle değil.

Konu firmanın ne kadar sürücü kastığı ile ilgili değil, kartlarındaki mimari ile ilgili. Şuan Amd'nin sürücüleri tek mimariye destek veriyor. Siz hd7000 serisi çıktığı dönemde hd6000 serisi ne hale gelmiş, hiç baktınız mı? Hd6900'ler, hd5800'lerin gerisinde kalmaya başlamıştı. Hatta bazı oyunlarda resmen sürünüyordu kartlar. Hem de daha 1 yıl öncesinde güncel olan serilerde durum bu oldu.

Ayrıca Amd sürücü desteğini genel olarak daha kısa sürede kesmiştir hep. Örnek olarak 2009'da sürücü desteği kesilen dx9 kartlar (x1900'ler falan), 2012'de desteği kesilen dx10 destekli kartlar (hd4800'ler de dahil), son olarak da 2015'te desteği kesilen gcn öncesi kartlar (hd5000/6000 serisi). Amd'nin sürücü desteği genelde 4-5 yıl devam ediyor ve bitiyor. Nvidia tarafında ise 6-7 yıl civarında destek veriyor. En son Fermi mimarili kartlara destek kesildi, onlar da 2010'da çıkmıştı. Amd'nin 2008'de çıkan hangi karta 2015'e kadar destek vermişler? Hd5000 serisi 2009 sonunda çıktı, 2015'te destek kesildi. O da zaten en uzun süre destek verdiği seri oldu sanırım. Zaten o kartlar Amd'nin son 15 yıldır en başarılı serisi oldu. Bir zahmet o kadar da destek verilsin. Kullanıcı sayısı en fazla olan Amd serisiydi kendisi. Şimdi ilk gcn mimarili kartlar olan hd7000 serisinin sürücü desteği 6 yılını doldurdu. Yukarıda da dediğim gibi bunun sebebi Amd'nin şuanki en güncel kartlarında bile aynı mimariyi kullanıyor olması. Bir de hd7000 serisi kartların birçok modeli, hiçbir değişiklik, hiçbir iyileştirme olmadan r9 300 serisinde bile kullanıldı. Hatta bazı alt modeller 400 serisinde kullanıldı. O ilk nesil gcn gpulara destek kesildiğinde, daha 2 yıl önce sunulmuş olan 400 serisindeki bazı modellerin de sürücü desteği kesilir. O yüzden 1-2 yıl daha gider en kötü. Amd için de rekor olur.

R7 265 ise 750ti ile aynı güçte değildi. 750ti, giriş seviyesi bir karttı. Amd'nin orta sınıfı olan 7850 ile benzer, belki %5 bile olmayacak kadar gerisinde kalıyordu. 265 750ti'a rakip olarak sunuldu. O da zaten 7850'nin oclu haliydi. Hiçbir farkı yoktu. 750ti'dan %15 kadar hızlıydı. Sonra aynı kartı biraz daha hızlandırıp 370 olarak sundular.

Bu da o dönemdeki kartların durumu:

https://tpucdn.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_750_Ti/images/perfrel.gif

Nvidia'nın performans kaybı yaşadığı söylenen kartları kepler mimarili kartlar oldu. O da maxwell mimarili kartlardan sonra dillendirildi. İlk başta da doğruydu. Hatta Nvidia kabul edip kepler kartların performans kaybettiği oyunlarda durumu tekrar eski haline getiren bir sürücü de çıkardı. Ama sonrasında tekrar bu laflar söylendi. Kimileri dedi ki, kartların performansı düşüyor. Kimileri öyle bir şey yok dedi. Kimileri de yalnızca yeni oyunlarda performansı arttırmak için kasmıyorlar dedi. Hatta incelemeler falan da yapıldı, performans kaybı yoktu, ancak yeni oyunlarda eski konumlarını korumadıkları göründü. Nvidia bir anlamda kepler kartların önünü kesmiş oldu. Yoksa Maxwell kartlarla arasında çok büyük farklar yoktu. Hatta 980 çıktığı zaman bazı oyunlarda 780ti'ın gerisinde kalabiliyordu. Genelde de %10 kadar ancak hızlıydı. O yüzden de sürücü mevzuları buradan çıktı diye düşünüldü. Ama sonuç olarak Nvidia kasıtlı şekilde kepler kartları sakatladı görüşü hakim oldu. Tabi kepler mimarisi de buna uygundu. Mesela Maxwell ve onun çakması olan Pascal, o kadar da uygun değil. Sürücüye kepler kadar bağlı değil. Turing'i ise henüz pek bilmiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 18 Ekim 2018; 14:23:4 >

• AMD güç tüketimi konusunda rezil durumda olmasaydı Hepsiburada'da şu an 3200 TL'ye satılan Sapphire Vega 64'ü alabilirdim kullanmış olduğum GTX 1080 Strix 11Gbps yerine. Vega 64'ün 3 adet 8pin güç girişi 300 Watt'ı aşan güç tüketimi ile maalesef alternatifsizlik beni Nvidia kullanmakta mecbur kılıyor. AMD'nin eskisi gibi küçük GPU'lar ile birim zar alanında en iyi performansa oynaması, büyük GPU yapmayı beceremediğini kabullenmesi lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 399.24 mü önerirsiniz 1060 için? Test eden oldu mu son sürümle?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ÜSTLERDE BİR MESAJIM VARDI DÜZENLEMEM LAZIM DA KENDİM GÖREMİYORUM DH FORUM KAYNAKLI BİR SORUNDAN MIDIR ANLAYAMADIM, AYNI MESAJIMI TEKRARDAN KOPYALIYORUM:

---
    Şimdiye kadar 6 Haziran tarihli driver yüklüydü bu ay AC: Origins yüzünden güncelleyeyim dedim gittim 10 Eylül tarihli 399.24 kurdum geçtim gayet rahatım valla, aralarında 3-4 farklı yeni driver çıkarmış 'büyükşehir belediye çalışıyor' abi :D Nvidia yan gelip yatmıyor yani maşallah driver üstüne driver neyimize yarayacaksa sanki GTX 1xxx/2xxx'li bir kartımız var da neyse işte :)

i5 4670 3.40Ghz işlemci ile GTX 770 düşünün AC: Origins'i tüm ayarlar 1080p Ultra'da sadece AA ve Shadows 'medium' olarak gayet akıcı cillop gibi çalıştırıyor ben bile hayret ettim ne diyeyim (hatta Ultra'da 2K/4K çekilmiş gameplay videolarına bakıyorum grafiksel anlamda bir fark inanın yok bendekinin aynısı), valla bu gazla ben Watch Dogs 2'yi de kurar Ultra'da oynarım diye düşünüyorum da HDD'de yer kalmadı yoksa WD2'yi de aklıma koydum. Shadows of the Tomb Raider, Far Cry 5 ve benzeri oyunları (hatta belki AC: Odyssey bile) göze alabilirim doğrusu, 1080p'de üst seviye grafik ayarlarında neden takılsın ki AC: Origins bile böyleyse sadece AA ile Shadows ayarını Medium da bırakmak tüm fps sorunlarını yavaşlığı çözüyor doğrusu.

399.24 sonrası bildiğiniz gibi 411.63, 411.70, 416.34 (11 Ekim) geldi bunlardan birini de kurabilirdim sonuçta GTX 7xx serisini hala destekliyorlar, ama dedim şimdi her yeni sürüm hep en güncel ekran kartlarına yönelik yapılıyordur yani bizim emektar 9xx/1xxx serisi bile olmayan karta ne yapacaklar umurlarında bile olmaz diye düşündüm hiç 4xx.xx serisi driver'lara bulaşmadım ee demek ki akıllıca davranmışım. Sonuçta RTX 2xxx'li kartlar 4xx.xx sürücüleriyle desteklenmeye başladı artık GTX 1xxx'ler değil ama el mecbur GTX 7xx/9xx kartlarda 399.24'de kalmak zorundayız.

---
    Bu arada DH'de başka yere daha sordum buraya da paylaşayım:
    Artık 2018 sonrası yeni nesil oyunlar DX12'ler derken bir karar vermem lazım Intel i5 4670 3.40Ghz işlemci ile GTX 1060 ve GTX 1070 anlaşabilir mi uyumlu çalışır mı? Mesela GTX 1070 konusunda özellikle 1080p oyunlarda 60Hz LCD monitörlerde darboğaz yaratır sorun çıkarır diye söyleniyor çoğu kart incelemesinde (mesela MSI GTX 1070 Gaming X) bu belirtilmiş çekiniyorum bu yüzden.

• thelordof kullanıcısına yanıt
    411.70 fena değil test edin.https://www.nvidia.com.tr/drivers/results/138467
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.