Şimdi Ara

~ NT-R Silenced ~ [AcceleroX2 & X1800XT]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
4.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 hafta önce bir anlık düşünce ile bilgisayarımı satıp laptop alma fikri aklıma geldi hatta cumartesi günü mavi kapalı olmasaydı almış bile olabilirdim
    ancak kapalı olduğundan bayram ertesine saklamıştım. ancak neden laptop alma fikrimin derinliklerine inince bilgisayarın gürültüsünden bıkmış ve kusucak olmam ortaya çıktı.
    önce su soğutmalara baktık.
    big water se alacaktım ancak su ile uğraşmak istemedim.daha pahalı bir su soğutma sistemi aradaım onuda bulamayınca fanlı soğutmayı elden geçireyim dedim. bilgisayarı satmaya niyetlendikten 2 gün sonra psu patlamıştı. bir çeşit intikam olsa gerek neyse bahane ile hemen soluğu bilgisayarcıda buldum.

Enermax Liberty 500W ve Zalman CNPS7000B-CU cpu fanı aldım.
    eski fanım coolermaster cp5di sessizdi iyiydi ama ben onuda elden değiştireyim dedim.

daha sonra hepsiburadadan bir kaç parça daha aldım:
    Zalman Fatal1ty VGA Cooler, Zalman ZM-2HC2 HDD Cooler, Revoltec Platin Ram Cooler, Zalman ZM-OP1 80mm Slim Kasa Fanı

aslında bu aldıklarım büyük çapta olmasada o/c ürünleri yani istenildiğinde performans amaçlı kullanılabilir. ama ben tam tersi sessizleştirme amaçlı aldım ve başardımda.

şimdi fanların hızları ve desibeleri ile sese etkileri:

Enermax Liberty 500W :Enermax libertynin pasif soğutucuları muazzam dolayısıyla 12cmlik fana çokta iş düşmüyor.
    ancak bu fan 1000rpm gibi ortalama bir hızla oldukça az ses çıkarıyor. hatta duyulmuyor bile. bu fanın son hızı 2600rpm bunu kendisi ayarlıyor ancak sanmıyorumki 2600rpmi görsün. zaten şu an toplam harcadığım güç taş çatlasa 300 yada 350W'dır. psu = sessizlik

Zalman CNPS7000B-CU:Zalman cpu fanı geniş bakır heatsinki ile sıcaklığı uç noktalara taşıyor. bu fanında 2 modu var 1800 ve 2600rpmlik iki moddan oluşuyor.
    1800rpm 21db, 2600rpm 28db ses oluşturuyor. ben bu cpuyu 1600rpmde kullanıyorum tahminim db oranı 20db altı.20db= sessizlik

Zalman Fatal1ty VGA Cooler:zalman vga coolerı 9550 üzerinde kullanıyorum. HIS marka 9550 tam bir oc düşmanı ramler 5ns dolayısıyla 500mhzden öteye gitmiyor.
    bu fanında iki modu var 3500rpm modunda 36db , 2050rpm modunda 24db ses üretiyor. 36db çok çok fazla ve 9550 gibi bir kart için çok luzumsuz bir hız. 2050rpmde bile hiç bir ısınma yaşamıyorum dolayısıyla vga coolerda 24 db ile = sessizlik

Zalman ZM-OP1 80mm Slim Kasa Fanı:zalmanın ince 80mm kasa fanından aldım ve eski zalman f1i söktüm zira titreme yapıyor ve ses çıkartıyordu
    bu egzoz fan kasa yerine fansız vga soğutmadada kullanılabiliyor ve 2 farklı hız moduna sahip 2800 ve 1400rpm.
    2800rpm 33db, 1400rpm 20db ses oluşturuyor. tercihim tabiki 20db. ayrıca kendi vidaları ve ızgarası sayesinde titreme olayıda olmadığıından başka seslere davetiye çıkartmıyor. 20db = sessizlik

Zalman ZM-2HC2 HDD Cooler:zalmanın fansız hdd soğutucusunu bir arkadaşım çok övdü. soğutmaktan çok sabitleyip sesi çok azalttığını söyledi. bunun üzerine ondanda bir adet sipariş verdim daha gelmedi ama pztesi herhalde elimde olur. kasamda 3 hdd var. windowsun kurulu olduğu hdd 40gb olan en eski hdd ve dolayısıyla ses çıkartmaya başladı. ancak onunda altında sünger tabaa var nispeten sesi azaltıyor. 1-2 ay sonra hdd sayısını bir external hdd alarak 2 yada 1 e indiricem o zaman çok daha büyük bir sessizlik olucak.

sonuç itibari ile 20 db gibi bir ortalamayla duyum eşiği son derece düşük bir sistem elde ettim. özellikle cpu fanını kıstıktan sonra makineyi açtığımda kulaklarıma inanamadım. korkuluucak derecede bir sessizlik var ve anladımki meğer evde başka seslerde varmışş kombi cart curt.
    şimdi sadece hddin okuma seslerini ve arada sırada diskleri taramasını duyuyorum.

sıcaklık oranlarına gelince
    tüm fanları en son hızlarında kullanırsam cpu 35den yukarı çıkmıyor
    orta derecede kullanırsam 40-45 görüyor
    en düşük rpmlerde ise 50yi geçmiyor.
    elimdeki işlemci barton zaten ısınan bir işlemci.
    kaldıki bu işlemci 2800@3400 180fsb ve 1.675vda kullandığım bir işlemci.
    yani o/c'a devam
    bilgisayarda sadece f1c ve pes5 oynayan ve play station3ün gelmesini dört gözle bekleyen birisi olarak kasamın sadece sessiz olmasını dilemiştim ve sonunda muradıma erdim.
    yaklaşık 500ytl bayıldıktan sonra neyse ruh sağlığıma feda olsun.

bilgim dahilinde elimden geldiğince sizlerede yardımcı olmak isterim

bu da cep tel ile çektiğim bir video
    bilmiyorum sessizlik farkediliyormu bana göre ediliyor ama :) 200kb
    http://rapidshare.de/files/11537764/Video001.rar.html

yıldızlı yerler malum rapitşahree olucak

@techPowerUp!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nitrogliserin -- 15 Mayıs 2006; 13:49:34 >

• sessizliğin bedeli çok yüksek olmuş gerçekten ama oldukça güzel olmuş ama ps3 ü bekliyorum diyorsun zaten satıp elindekini laptop almakta mantıklı olabilirdi hem sistemin yenilenirdi hemde taşınabilir bir cihazın olurdu ama bu haliylede güzel olmuş güle güle kullan
  • bence sen sistemi değiştir.

amd 64 al venice felan.

ısı derdin biter.

Değişik bi yaklaşım tabi
  • quote:

Orjinalden alıntı: bahrikutlu

sessizliğin bedeli çok yüksek olmuş gerçekten ama oldukça güzel olmuş ama ps3 ü bekliyorum diyorsun zaten satıp elindekini laptop almakta mantıklı olabilirdi hem sistemin yenilenirdi hemde taşınabilir bir cihazın olurdu ama bu haliylede güzel olmuş güle güle kullan

teşekkür ederim..
    laptop / desktop olayında
    laptop dönüşü olmayan
    desktop ise her zaman açık kapı bırakan bir düzenek
    bu aldığım şeyler şu an çıkan son şeyleri bile soğutacak güçte o yüzden desktop dursun :)9
    birde 24 saat bilgisayar açık bir şeyler indiriyorum
    laptopda bunuda yapamazdım
  • quote:

Orjinalden alıntı: safakhan

bence sen sistemi değiştir.

amd 64 al venice felan.

ısı derdin biter.

Değişik bi yaklaşım tabi

psu almaya gitmeden önce onuda düşündüm

cebimde 400ytl vardı
    bir hesap yaptım anakartdı ekran kartıydı cpu psu derken 700ytl civarı bir rakam ortaya çıktı.
    babamada yük olmak istemiyorum artık o yüzden vazgeçtim
    vista çıksın o zaman düşünürüm 64biti :)
  • Ben de sessizleştirme çalışmalarına başlıyorum var mı bir tavsiyen?Zalmanlar anakartı ısıtıyor diyorlar aman diyim bi yanlış olmasın?
  • tebrik ediyorum....
  • quote:

Orjinalden alıntı: thunderwatcher

Ben de sessizleştirme çalışmalarına başlıyorum var mı bir tavsiyen?Zalmanlar anakartı ısıtıyor diyorlar aman diyim bi yanlış olmasın?

öyle bir şikayetim olmadı
    bence yoktur öyle bir şey sonuçta soğutmaya yöbnelik üretiliyorlar.

teşekkürler fazlı
  • o verdiğin paraya 64bit e geçerdin..

venice 3000+ ve msi k8n neo2

ile 2,7ghz gunluk yaparsın ve bunlar sana 400den az a patlardı..

neyse olan olmuş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hey -- 22 Ocak 2006 16:48:13 >
  • geçiriyorum galiba 64bite

8rda+ son günlerini yaşıyor gibi
    4 senedir o/c ile iyice şişmiştir allah bilir :(
  • Güzel olmuş eline sağlık
  • Seçimler çok başarılı tebrikler Bide A64'e geçersen hem perf. hem sessizlik
  • gerçekten güzel olmuş zalmanlar yakışmış
  • teşekkürler arkadaşlar
  • arkadaşlar parçaların siparişini verdim yarın topluyorum aldıklarım

abit kn8 sli board
    amd 64 3700+ san diego
    sapphire 512mb x1800xt

iyi seçim yapmışmıyım acaba?
  • ıslemcıyı opteron 148 anakartda dfı ultra d al. bence
  • malesef o kadar gidemiyorum maddi açıdan
  • stabilite açısından dif ya da epox anakart alsaydın keşke.
  • hmm abitler stabil değilmi?
    kn8 serisi çok övülüyor ydışında bir yamuğunu göremedim :S

valla aman bana epox demeyin
    o/c kartı diye aldığım 8rda+nın 3 kez kondansatörlerini yakmıştım :)
  • Nitro Zalman CNPS7700-Cu için anakartı ısıtıyor diyorlar aynı fandan ben de almak istiyorum sen bu konuda herhangi bir sorun yaşadın mı?Zalman VF700-Cu ekran kartı fanı hoş ama NVSilencer 6 daha güzel bir ürün bence (ekte resmini yolluyorum) ne diyorsun? Ayrıca enermx liberty 500 220 milyonluk fiyatıyla bana biraz fazla göründü ama kesinlikle buna değer diyosan alabilirim de.Alternatif olarak Zalman ZM400B-APS Quite Solution 400W önerdiler bu konudaki görüşlerini de alabilir miyiz üstat?Bu arada Kuzey köprüsü üstündeki heatsinkin bayaa şirinmiş fan neden kullanmadın Cpu fanıyla olmuyor mu?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.