Şimdi Ara

Notebook klavyesi bazı tuşların bazen çalışmaması?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
58.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • sony notebookta bazı tuşlar ve her seferinde aynı tuşlar bazen çalışmıyor, 5-10 saniye basılı tutunca çalışmaya başlıyor ve o andan sonra o tuş aktif olarak kullanılırsa çalışıyor ancak 1 dakika kadar bile o tuşa tekrar basmayınca tekrar aynı sıkıntı oluyor ve çalışmıyor, kirden dolayı olma durumu olabilir diye iyice temizledim araları elektrik süpürgesiyle çektim, klavye bağlantısında sıkıntı olabilir diye söküp tekrar bağlantısını yerleştirdim ancak bir farklılık olmadı, basmayan tuşların diplerinde bir sıkıntı yok ne takılma ne basılmama gibi, durduk yere başlayan bir durum bu, aşırı ısınma veya hava sıcaklığından olabilir diye düşündüm, süpürgeyle çekince bir süre düzelir gibi oldu, yazılımsal birşey olabileceğini sanmıyorum

bu konuyla ilgili klavye değiştirmekten başka yapılabilecek bir fikri olan var mı?

• Windowsda sorun olabilir virüs vs. (biliyorum çok klasik şeyler söyledim.)
  • Ben de bilgisayarınızda yazılımsal bir zorun olduğu kanaatinde değilim; ancak bunu netleştirmek için harici bir klavye ile yazmayı denemelisiniz. Böylelikle büyük olacılıkla arızanın klavyenizde olduğunu netleştirmiş olursunuz. Aslında; en basit anlama yöntemi Mecidiyeköyde Bilgisayar Dünyası'na gidip klavyenizi test ettirmektir.

Yukarıda yazdığım arızanın klavyenizde olup olmadığını anlamak amacıylaydı...

Eğer klavyeniz kesin olarak sorunlu ise bu sorun genelde iki sebeple olur. Birinci sebep; klavyenin kasaya tam olrak oturtulamaması sonucu oluşan bombelenme, ikincisi ise; çeşitli nedenlerle ki; buna nem de dahil klavyede oluşan temas sorunları, koreazyon ve oksitlenme...

Size önerim; klavyenizi yuvasına güze bir şekilde yerleştirip varsa vidalarını diüzgünce takıp bir denemenizdir. Eğer yine düzelmezse klavyenizde koreazyon ve oksitlenme olma ihtimali olması yüksektir. Bu durumda klavyenizin tüm tuşlarını çıkarıp selilozik tinere yatırmanız ve daha sonra da yumuşak ve küçük bir boya fırçasıyla iyice temizleyip kurutmanız gerekir. (BU İŞLEMDE TİNER KULLANILDIĞINDAN YANMAYA KARŞI AŞIRI DUYARLILIK OLUŞUR VE TEHLİKELİDİR. AYRICA İŞLEM SONUNDA KLAVYENİZİN HİÇ ÇALIŞMAMA İHTİMALİNİ DE GÖZ ÖNÜNE ALMANIZ GEREKMEKTEDİR.) Ben bu işin uzmanı olduğum halde ikinci işlemi ne ede de de profesyonel teknik servisimizin olduğu iş yerimde asla yapmam...

• klavyenin tam oturtulmaması gibi bir sıkıntıdan olamaz, zaten böyle bir durumdan olsa bir çalışıp bir çalışmamazlık yapmaz, anakarta bağlantısını etkileyen bir durum yok ayrıca da iyice oturttum zaten

diğer ihtimal daha mantıklı ancak şöyle bir sıkıntı var ki laptop tuşlarını sökmek biraz sıkıntı, normal klavye gibi değil sonuçta, ne kadar hassas olursam olayım mutlaka 1-2 tanesinin dişleri kırılacaktır, o zaman da artık bu klavyenin çalışmasının bana bir faydası kalmaz
  • nette sorunu yaşayanlar da genelde bilgisayarı uzun süre açık tuttuktan sonra bu sorunla karşılaşmış, ben de benzer şekilde haftalarca açık durunca bu şekilde oldu, herhangi bir sıvı teması ya da başka birşey olmadı

yöntem olarak da klavyenin anakarta bağlantısının iyice temizlenip öyle yerleştirilmesi, ucunda bozulma kırılma varsa ince bir hat şeklinde kesilerek düzgün hale getirilmesi ve adaptör, batarya çıkmış vaziyette açma tuşuna 30 saniye basılarak hard-reset yapılması işe yarayan yöntemler olarak bahsedilmiş

bunun dışında saç kurutma makinesi ile tuşları eritmeden üstünden tutmanın faydası var olarak yazanlar da mevcut ama sıvı teması olmayan durumda çok da faydalı olmayacaktır özellikle de sıcaklıktan kaynaklı bir sorun olduğu düşünülürse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batuhan Kılıç -- 24 Temmuz 2012; 12:18:05 >
  • klavye bağlantısını temizledim ufak tefek kırıklar vardı kesiyim dedim ucu fazla kaçtı düzelteyim derken veri yolu bozuldu gibi sıkıntıların sonunda boyu kurtaracak şekilde düzelttim ve yerleştirdim, yerleştirdiğim zaman sıkıntısız çalıştı, bu sırada da tüm tuşları söküp iyice temizledim altını, tabi altta koruyucu bir kısım da var onun içine girmedim sadece yüzeysel temizlik oldu

kısa bir süre sonra tuşlar yine teklemeye başladı, ben de akşamdan tekleyen tuşlardan birinin üzerine ağırlık koyup bir not defteri açtım, sabaha kadar o tuş sürekli yazdı, bu kadar aralıksız şekilde sürekli basınca ertesi 2 gün sıkıntısız çalıştı, ama cihazı sürekli açık tutmuyordum, sonra geceden açık bıraktığım laptop tüm gün açık durunca ertesi akşam geldiğimde yine tuşlar basmıyordu, kapattım soğumasını bekledim vantilatör karşısına koydum ama yaramadı, gece kapalı tutup sabaha açtığımda da yine çalışmıyordu ama uzun basılı tutunca tek tük basmaya başladı, laptopın olduğu oda çok sıcak oluyor gündüz ve nem oranı da yüksek, sanırsam bundan dolayı olan birşey, bu akşam tekrar tuşa basılı tutma mevzusunu deniycem

• sorun tamamen sıcaklıkla alakalıymış, istanbuldaki yoğun sıcaklar bitince ve laptopın bulunduğu yer aşırı sıcak olmamaya başlayınca klavye sorunsuz çalışmaya başladı
  • bendede aynı sorun var ama sorun sıcaklıklarla ilgili değil p,o,l,i,ç,.,9,0, tuşları bazen çalışıyor bazen çalışmıyor bide numlock 7 ve 8 - * tuşarı da bazen çalışıyor bazen çalışmıyor basılı tutuyoorum tuşlara sert sert vuruyorum tuşlara tüm kuvvetimle basıyorum hepsi çalışıyor biraz sonra yine eski haline dönüyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ADINLAR

bendede aynı sorun var ama sorun sıcaklıklarla ilgili değil p,o,l,i,ç,.,9,0, tuşları bazen çalışıyor bazen çalışmıyor bide numlock 7 ve 8 - * tuşarı da bazen çalışıyor bazen çalışmıyor basılı tutuyoorum tuşlara sert sert vuruyorum tuşlara tüm kuvvetimle basıyorum hepsi çalışıyor biraz sonra yine eski haline dönüyor

arkadaşlar bende de bazı tuşlar çalışmamaya basladı bı çözümü var mı acaba
  • malesef ben garantiye göndermeyi düşünüyorum bilgisayarımı
  • hocam sorunun çözumu ne?
    bende de , d-a-g-backspace-7-ş-i tuşlarından aynı sorun var. arada çalışıp arada çalışmıyordu bu tuşlar. benımkı de monster laptop
    klavyem kirli ama kirden oldugunu düşünmüyorum çünkü biri yazmamaya başlarsa diğer belirttiğim harflerde yazmıyor.
    çok ilginç mesajınızda farkettim denedim, bende çalışmayan tuşlardan herhangi birine 5 saniye basılı tutunca tuşlar yazmaya başlıyor. ama bazen 5 saniye bazen 1 saat bazen 1 gün dayanıyor. bu nasıl bir sorun anlamadım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • arkadaşlar lütfen yardım edin.

a ve d nin ortaındaki ve ağ şift ve delete tuşlarım bir anda çalışmaz oldu. ne bir şıvı döküldü ne de darbe aldı laptop. durduk yere 3 tuş çalışmaz oldu.

lütfennn yardım edin. indo 8.1 kullanıyorum.

not: yazarken double v nin de çalışmadığını farkettim. :(((((((((((((((((((((((
  • Sorunu çözebilen var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurerer

Sorunu çözebilen var mı ?
    sorunun çözümü klavye değişimi
  • KLAVYENİN BİR ÇOK SORUNLARI VAR EĞER KLAVYEDE YAN YANA VE ALT ALTTA ÖR: 76UYJHMN GİBİ TUŞLAR LAR ÇALIŞMIYOR VE DİĞER TUŞLAR ÇALIŞIYORSA TEMASSIZLIK SORUNU VAR YA KLAVYE İÇİNDEKİ LEHİMLER DEN Kİ BU DÜŞÜK İHTİMAL YADA KARTA BAĞLANAN KABLO KISMINDA SORUN VARDIR EĞER KLAVYE LEHİMLERİNDENSE MECBUR DEĞİŞTİRİLECEK EĞER KABLODA SORUN VARSA KABLONUN KARTA GİRİŞ UCUNDAN YAKLAŞIK 1MM KESİLEREK SORUN BÜYÜK İHTİMAL ÇÖZÜLÜR EĞER DÜZELMEZSE KLAVYE İÇİ LEHİMLERDEN KAYNAKLIDIR BU GİBİ SORUNLAR DONANIMSAL DIR BU YÜZDEN GARANTİSİ DEVAM EDEN CİHAZLARI YETKİLİ SERVİSE VERMEK DAHA MANTIKLIDIR SAĞLICAKLA KALIN
  • laptopu bi elimin üzerine aldım diğer elimle sağından tuttum açık bi vaziyette d tuşu ve i tuşum çalışmıyordu yaklaşık 30sn kadar önce elimle bi silkeledim D tuşuna basarak yazmaya başladı, bağlantı yerlerinde sanırım bi süre sonra kayma oluyor taktıktan sonra bilgisayarın içini açıp temizlediğim falan olmuştu ondan sonra olmaya başlamıştı, benzer durum yaşadıysanız klavyenizi yani laptopu bi sallayın silkeleyin tuşlara basarak basmayarak vs. belki çözüm olur kalıcı çözümmüdür şuanlık bilmiyorum. ufak bi tahmin daha ekleyeyim topaklanmış tozdan kaynaklı iletimsizlik olma ihtimali de var sallayınca içinde ne oynadı emin değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pBuRaKq -- 25 Eylül 2022; 15:32:17 >
  • bende de aynı sorun var, bir tuşa uzun süre basınca düzeliyor bazen ama son günlerde sürekli sorun çıkarmaya başladı. klavyenin sağ üst köşesinden biraz baskı uygulayınca normal çalışmaya başlıyor,sanırım temassızlık var

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.