Şimdi Ara

NOKIAN LASTİKLERİ ve LASTİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.043
Cevap
65
Favori
518.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: taipen71

quote:

bende 185 65 r15 yazlık nre modelini almak istiyorum ankarada temin edebileceğim bayi varmıdır adres verirseniz sevinirim

Ali bey bir benim soruma cevap vermemiş heralde gözünden kaçtı

Pardon özür dilerim, evet görmemişim.

Ankara bayiileri ile ilgili bilgiyiwww.guvenlastik.net aresinden Nokian Lastikleri TR distribütörlüğüne ulaşarak öğrenebilir siniz.

Ankarada bulamamanız durumundawww.e-lastikjant.com e-ticaret sitemizden online sipariş verebilir siniz. Ücretsiz Kargo ile adresinize yolluyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: alisaglam

quote:

quote:

bende 185 65 r15 yazlık nre modelini almak istiyorum ankarada temin edebileceğim bayi varmıdır adres verirseniz sevinirim

Ali bey bir benim soruma cevap vermemiş heralde gözünden kaçtı

Pardon özür dilerim, evet görmemişim.

Ankara bayiileri ile ilgili bilgiyiwww.guvenlastik.net aresinden Nokian Lastikleri TR distribütörlüğüne ulaşarak öğrenebilir siniz.

Ankarada bulamamanız durumundawww.e-lastikjant.com e-ticaret sitemizden online sipariş verebilir siniz. Ücretsiz Kargo ile adresinize yolluyoruz.

CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

• benim aldığım bilgilere göre nokian lastiği finlandiya iklim oşullarına göre üretildiğinden dolayı turkiye gibi karsal iklim olan yerlerde bi ya bir kışdan sonra aşırı şekilde sertleştiği ve çatladığı yönündedir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: x_man06

benim aldığım bilgilere göre nokian lastiği finlandiya iklim oşullarına göre üretildiğinden dolayı turkiye gibi karsal iklim olan yerlerde bi ya bir kışdan sonra aşırı şekilde sertleştiği ve çatladığı yönündedir..

Merhaba,

Karasal iklimden kastınızı pek anlayamadım ancak Finlandiya da karasal iklime sahip bir ülke...????

Kimden nasıl ve sahip olduğu hangi bilgiyi aldıysanız buyrun detaylı açıklayın bizzat orada bulunmuş ve üretimi görmüş, ürünler ile ilgili farklı koşullarda birçok test yapmış, ders görmüş biri olarak size bende detayları ile izah edeyim...
  • Ali Bey merhabalar.2005 Honda Accord marka aracımın üzerindeki orjinal lastik ebadı 205 55 16.aracımın lastiklerini nokian ile yenilemek istiyorum hangi nokian modelini tavsiye edersiniz.http://www.e-lastikjant.com/ yaptığımız alışverişlerde 'stokta var' ibareli ürünler elimize kaç günde ulaşır ve üretim tarihleri yenimidir.İlginiz ve cevabınıza şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: colt uk 6

Ali Bey merhabalar.2005 Honda Accord marka aracımın üzerindeki orjinal lastik ebadı 205 55 16.aracımın lastiklerini nokian ile yenilemek istiyorum hangi nokian modelini tavsiye edersiniz.http://www.e-lastikjant.com/ yaptığımız alışverişlerde 'stokta var' ibareli ürünler elimize kaç günde ulaşır ve üretim tarihleri yenimidir.İlginiz ve cevabınıza şimdiden teşekkürler.

Özür dilerim ancak bakabildim, ancak telefonda görüştüğümüz üzere lastikleriniz yola çıktı... bilginize...
  • Bir yılı aşkın süredir nokian nre kullanıyorum ve çok çok memnunum
  • Ali bey selamlar. bugün sagah saatlerinde sizinle görüştük kırklareli den aradım sizi. Nokian H sormuştum 195 50 15 Fiesta cool için. öncelikle ilginize teşekkür ederim. fakat aklımda birkaç soru kaldı. konfor açısından nokian V yada H arasında çok fark varmıdır. çünki parke yollarda ve bizim buraların bozuk yollarında arabadan gelen vuruntu seslerinden ayrıca uzun yolda yol sesinden bıktım inanın. yumuşak bir lastik daha iyi olabilir mi diye düşünüyorum. birde benim araç 2007 model ve aldığım kişi önlere 195 50 15 - arkayada 195 55 15 takmış bunun sebebi ne olabilir bi sorun olurmu. ben hepsini aynı mı almalıyımsanırım. siteye üye oldum sedat kılıç ismiyle ve 4 adet lastik sepete ekledim ama son olarak kafamdaki soruları netleştirip sonrada hemen isteyeceğim. siz en sessiz dediğiniz için nokian alacağım. şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sedobey

Ali bey selamlar. bugün sagah saatlerinde sizinle görüştük kırklareli den aradım sizi. Nokian H sormuştum 195 50 15 Fiesta cool için. öncelikle ilginize teşekkür ederim. fakat aklımda birkaç soru kaldı. konfor açısından nokian V yada H arasında çok fark varmıdır. çünki parke yollarda ve bizim buraların bozuk yollarında arabadan gelen vuruntu seslerinden ayrıca uzun yolda yol sesinden bıktım inanın. yumuşak bir lastik daha iyi olabilir mi diye düşünüyorum. birde benim araç 2007 model ve aldığım kişi önlere 195 50 15 - arkayada 195 55 15 takmış bunun sebebi ne olabilir bi sorun olurmu. ben hepsini aynı mı almalıyımsanırım. siteye üye oldum sedat kılıç ismiyle ve 4 adet lastik sepete ekledim ama son olarak kafamdaki soruları netleştirip sonrada hemen isteyeceğim. siz en sessiz dediğiniz için nokian alacağım. şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,

Öncelikle şunu ifade etmem lazım, "Nokian H" modeli H hız sınıfında, "Nokian V" modeli ise V hız sınıfında ürünlerdir. Lastik ürünlerinde hız sınıfı arttıkça lastik üretim prensibi gereği sertleşmek zorundadır. Aracınızın orjinal ebadı olan 195/50R15 ebadınızda ise yanak profil oranı "50" olduğundan bu tip lastikler zaten dar yanak profilinden dolayı serttirler. Bu açıdan bakıldığında A markası yada B markası diye ayırım zaten yapamıyoruz.

Önlere 195/50R15 arkalara 195/55R15 takılması konusu ise sanırım yanlış bir uygulama yapılmış doğru bir uygulama kesinlikle değil.

Ben size bir de 185/55R15 ebadını tavsiye edebilirim, hem parke taşlı yollarda yanak oranı bir miktar daha yükseldiğinden aracın süspansiyon konforuna olumlu katkı sağlayacaktır. 185/55R15 ebadı 195/50R15 ebadının 1 e 1 muadil ebadıdır. Teknik açıdan aklınıza birşey gelmesin rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ebattır. Her iki ebadın çap yükseklikleri neredeyse aynı derecesinde birbirine çok yakındır. Sadece taban yani lastiğin yere basan kısmı 1 cm daralacaktır, ancak aynı aracın 14" jantlı olan versiyonlarında 175/65R14 ebadı kullanıldığı dikkate alınırsa her hangi bir sorun teşkil etmeyeceği zaten ortadadır.

185/55R15 ebadında ise "Nokian H" modeli H hız sınıfında olarak stoklarımızda da vardır. Hem yanak yüksekliği hemde hız sınıfının H olması ile hem süspansiyon konforu hemde lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı sessizlik konforu açısından rahat edeceğinizi söyleyebilirim.

185/55R15 Nokian H ile ilgili detaylar için lütfen tıklayınız.

• Bugün sürekli bu olayla meşgul olup nokian lastiklerini araştırdım ama kullanan arkadaşlardan ve nokianı'ın bütün satış mağazalarını aradaım (izmirden aldığım 5 ayrı mağaza) bilgiye göre herkes H serisini öneriyor. zaten aracımdaki lastikler needeyse yeni ama ben sadece kendimi tatmin için alıyorum alırkende hiç olmazsa gönlüme yatsın istiyorum. fakat gel gelelim nokian da h serisi kimsede yok. Nokian konusunda fikrim oturmş durumda bi ara yokohama falan diyordum ama yok kesinlikle nokian olacak kısmetse. bunları alıpta memnun kaldığım takdirde minibüsümünde lastiklerini değiştircem ondada kocaman kocaman kış lastikleri var çok hantal ve yakıt konusunda negatif farklar yarattığına inanıyorum. akyol ve genç kardeşler diye bi firmaya sordum H ile V arasında kesinlikle sertlik farkı yok diyorlar ama nokian internetteki topladığım bilgiler V serisinin daha sert olduğunu anlatıyor. kısacası h serisi temin edilebilirse benim için aklımdaki soruların silindiği tercih olacak. aksi takdirde bu lastik olayından vazgeçip lastiğe ayırdığım bütçeyi LPG için kullanacağım. Saygılar....

• bu arada unuttum yazmayı servisle görüştüm lastik ölçülerinin değişmesi aracın çekişten düşmesine ve km. saatinin doğru orantıda çalışmayıp yol bilgisayarınında yanlış bilgi vereceğini söylediler zaten ben biraz pimpirikliyim orjinali neyse onda ısrar ediyorum.
  • orjinal ebattan şaşmıyım dıyorsanız. yazınızı okudum . ali beyinde belirttiği gibi nokianın 195 50 15 v modelelrı gercekden yumusakdır. o yuzden sorun cekmessınız hem konforlu hem sessız hemde extra guclendırılmıs yanak ve koruyucu ozellıklerı ıle sızın arac ıcın bıcılmiş kaftan bence. ve bu ebat lastik satışlarımız herzaman vardır. ince yanak oldugu ıcınde guclendırılmıs yanak yapısı ve v hız ındeksı olması onun daha guclu olmasını gerektırdıgınden ozellıkle bızım yollar ıcın cakıl tas cukur en ıdeal lastik olmasını saglıyor

quote:

bu arada unuttum yazmayı servisle görüştüm lastik ölçülerinin değişmesi aracın çekişten düşmesine ve km. saatinin doğru orantıda çalışmayıp yol bilgisayarınında yanlış bilgi vereceğini söylediler zaten ben biraz pimpirikliyim orjinali neyse onda ısrar ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSMMERSAN -- 4 Mart 2010; 9:32:56 >

• quote:

Bugün sürekli bu olayla meşgul olup nokian lastiklerini araştırdım ama kullanan arkadaşlardan ve nokianı'ın bütün satış mağazalarını aradaım (izmirden aldığım 5 ayrı mağaza) bilgiye göre herkes H serisini öneriyor. zaten aracımdaki lastikler needeyse yeni ama ben sadece kendimi tatmin için alıyorum alırkende hiç olmazsa gönlüme yatsın istiyorum. fakat gel gelelim nokian da h serisi kimsede yok. Nokian konusunda fikrim oturmş durumda bi ara yokohama falan diyordum ama yok kesinlikle nokian olacak kısmetse. bunları alıpta memnun kaldığım takdirde minibüsümünde lastiklerini değiştircem ondada kocaman kocaman kış lastikleri var çok hantal ve yakıt konusunda negatif farklar yarattığına inanıyorum. akyol ve genç kardeşler diye bi firmaya sordum H ile V arasında kesinlikle sertlik farkı yok diyorlar ama nokian internetteki topladığım bilgiler V serisinin daha sert olduğunu anlatıyor. kısacası h serisi temin edilebilirse benim için aklımdaki soruların silindiği tercih olacak. aksi takdirde bu lastik olayından vazgeçip lastiğe ayırdığım bütçeyi LPG için kullanacağım. Saygılar....

Merhabalar,

Bir noktayı tam açıklayamadım sanırım. 195/50R15 ebadınız da Nokian Lastikleri ürün gamında sadece 1 tek model de üretim yapılıyor o model de "Nokian V"; V hız sınıfında yani Maks. 240 Km/s...

quote:

bu arada unuttum yazmayı servisle görüştüm lastik ölçülerinin değişmesi aracın çekişten düşmesine ve km. saatinin doğru orantıda çalışmayıp yol bilgisayarınında yanlış bilgi vereceğini söylediler zaten ben biraz pimpirikliyim orjinali neyse onda ısrar ediyorum.

Servisin söylediği husus doğrudur ama neye göre söylediğine bağlı... Örneğin siz bana önceki mesajınızda 195/55R15 ebadının aracın arka lastiklerinde kullanıldığını söylediniz ve bende bunun yanlış olduğunu zaten ifade ettim. Sebebi ise 195/50R15 ebadı nin çevresi ile 195/55R15 ebadının çevresi; aynı şekilde de her iki ebadın çap ları birbirlerinden farklıdır. Bu doğrultuda servisin söylediği % 100 doğrudur. Çünkü 195/55R15 ebadı 195/50R15 ebadından yüksek bir lastik olduğundan dönüşü esnasında daha çok yol kat ederek hem km. saatini hemde araç bilgisayarını orjinal ebadı olan 195/50R15 e nazaran yanıltır.

Öte yandan;

Ben size 185/55R15 ebadını tavsiye ettim ve dedim ki 185/55R15 ebadı; 195/50R15 ebadının gerek çevresel gerekse çap ölçüleri açısından 1 e 1 muadil ebadıdır dedim. Yani çap ölçüsü ve çevre ölçüsü muadil olduğundan söz konusu km. saatinde ve bilgisayarda bir fark yaratmayacak demektir.

Orjinal ebadınızdaki ısrarınızı anlayışla karşılarım hatta desteklerim ancak, siz ilk yazınızda parke yollarda mevcut ebadınız olan 195/50R15 in yanak profilinin düşüklüğü nedeni ile süspansiyona olumsuz etkisinden sebep çok rahatsız olduğunuzu ve lastiğin döngüsel hareketinden kaynaklı aracın içeriye yol sesi alma sorunu yaşadığınızı ifade ettiniz ve benden teknik uygunlukta makul bir çözüm sunmamı istediniz. Bende gerek bir önceki mesajımda gerekse de bu mesajımda gerekçeleri ve mantığıyla gayet net çözümü sundum.

Orjinal ebadınızda ısrar edecek seniz eğer... Yukarıda da izah ettiğim üzere Nokian Lastikleri ürün gamında 195/50R15 ebadında sadece "Nokian V" modelinin üretimi vardır. "Nokian H" modelinin üretimi YOKTUR. Arzu eder seniz bu söylemimi Nokian Lastiklerinin resmi sitesi olanwww.nokiantyres.com adresinden de teyid edebilir siniz.

• Ali bey ilginiz için sonsuz teşekkür ediyorum. dediğiniz üzere orjinalden vazgeçmek konusunda biraz hassas olduğum için e bide bu markada madem h serisinde bu ölçü yok yapacak bişey kalmadı. kredi kartımın kesim tarihine birkaç gün kaldı. çokta sabırsızım bu konuda ama birkaç gün sonra bahsettiğiniz v serisini isterim sizden. bu arada msn yede eklemişsiniz o konudada alakanızdan dolayı teşekkür ederim.
  • Ali bey merhabalar, ben 2 kıştır Nokian wr g2 suv kullanıyorum.Aracım Suzuki Grand Vitara ve lastik ebadı 225 65 17.Maalesef bu ebatta bulamadığım için 235 65 17 ebadında aldım ve çokta memnunum.Şöyle bir anımı sizinle paylaşmak isterim,Bursa da oturuyorum ve dolayısıyla arada dağa çıkma şansım oluyor.Geçen kış lastiklerimi yeni almıştım ve tabiki denemek istiyordum.Ama tereddütlerimde yok değildi.Sonuçta uzun süre araştırmalarım sonucunda Nokian marka lastik alamya karar verdim ama nede olsa Nokian hakkında bilindik markalar kadar da fikrim yoktu.Dağ yolunda Hüseyin Alana çıkamya kara verdik arabada 4 kişiydik.Hüseyin alan sapağına geldiğimizde bir kalabalıkla karşılaştık.Herkes aracını kenara çekmiş birşeyler konuşuyordu.Ben sapaktan içeri girmeye yöneldiğimde beni durdurdular ve yolun kapalı olduğunu gidemeyeceğimizi söylediler.Çünki gidenlerin hepsi geri dönmek zorunda kalmış.Ama ben hem aracıma hemde lastiklerime güvendiğim için şansımı denemek istedim ve yola koyuldum.Evet yol zemini ağardı ve belkide haklıydılar ama ben devam ettim yola ve kimsenin 2 3 gündür ayak basmadığı son derece güzel bir piknik alanına lastiklerim beni ulaştırdı ve ailemle beraber Nokianlarım sayesinde çok güzel bir gün geçirdim ve tercihimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım.
    Size sormak istediğim eğer varsa benim lastik ebatlarına uygun (225 65 17)bir yaz lastiği önerebilimisiniz?Hem asfaltta ve hem hafif off-road olarak kullanmak istiyorum.İlginize şimdiden teşekkür ederim.

• Ali bey merhaba, uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum. Benim de bir sorum olacak size. Aracımın orijinal ebatı 205/50/17. Aracım da Volvo S 40 2009 model. Aracımın orijinalinde pirelli P7 vardı ve pek memnun kalmadım. Kış lastiği olarak Goodyear tercih ettim. Kış koşullarında çok memnun kalsam da iki defa patladı. Biri şehir içinde biri de dışarıda olmak üzere girdiğim badallardan ve 50 yanak olmasında olsa gerek 2 ay içinde iki defa lastik patlatmış oldum. Ancak pirelli ile bu sıkıntıyı hiç yaşamadım. Sebebini anlayamadım. Sizce sebep ne olabilir? Esas sorum ise bu ay içinde 4 adet lastik alacağım ve bu patlamalardan dolayı Goodyear dan ve konfor yönünden de pirelliden memnun kalmadım. Nokian düşünebilirim. Ama sizden şu soruya cevap arıyorum. 50 yanak çok ince olduğundan hem konfor hem güvenlik açısından 55 yanak mı almalıyım. Örneğin 205/55/17 benim araca uyar mı? Öte yandan ince yanağı aslında seviyorum, sportif bir görünüm katıyor. Nokianın yanaklarının daha sağlam ve güvenli olduğunu söylerseniz 215/45/17 de düşüneblirim.
    Sizce benim reçetem nedir?Şimdiden teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: altan 34

Ali bey merhabalar, ben 2 kıştır Nokian wr g2 suv kullanıyorum.Aracım Suzuki Grand Vitara ve lastik ebadı 225 65 17.Maalesef bu ebatta bulamadığım için 235 65 17 ebadında aldım ve çokta memnunum.Şöyle bir anımı sizinle paylaşmak isterim,Bursa da oturuyorum ve dolayısıyla arada dağa çıkma şansım oluyor.Geçen kış lastiklerimi yeni almıştım ve tabiki denemek istiyordum.Ama tereddütlerimde yok değildi.Sonuçta uzun süre araştırmalarım sonucunda Nokian marka lastik alamya karar verdim ama nede olsa Nokian hakkında bilindik markalar kadar da fikrim yoktu.Dağ yolunda Hüseyin Alana çıkamya kara verdik arabada 4 kişiydik.Hüseyin alan sapağına geldiğimizde bir kalabalıkla karşılaştık.Herkes aracını kenara çekmiş birşeyler konuşuyordu.Ben sapaktan içeri girmeye yöneldiğimde beni durdurdular ve yolun kapalı olduğunu gidemeyeceğimizi söylediler.Çünki gidenlerin hepsi geri dönmek zorunda kalmış.Ama ben hem aracıma hemde lastiklerime güvendiğim için şansımı denemek istedim ve yola koyuldum.Evet yol zemini ağardı ve belkide haklıydılar ama ben devam ettim yola ve kimsenin 2 3 gündür ayak basmadığı son derece güzel bir piknik alanına lastiklerim beni ulaştırdı ve ailemle beraber Nokianlarım sayesinde çok güzel bir gün geçirdim ve tercihimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım.
    Size sormak istediğim eğer varsa benim lastik ebatlarına uygun (225 65 17)bir yaz lastiği önerebilimisiniz?Hem asfaltta ve hem hafif off-road olarak kullanmak istiyorum.İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Merhbalar, tecrübeniz beni de mutlu etti iyi günlerde kullanmanız dileğimle...

Yaz lastiği anlamında Nokian Lastikleri ürün gamında sürüş talebinize çok uygun "Nokian HT SUV" modeli söz konusu ancak sizin ebadınızda bizim yada distribütör stoklarında maalesef yok. Ancak mevcut kullandığınız ebat olan 235/65R17 ebadında stoklarımızda var ister seniz... ürün ile ilgili model adı üzerine tıklayabilir siniz.

235/65R17 Nokian HT SUV fiyat, detay ve ödeme alternatifleri ile ilgili lütfen tıklayınız.

Bir diğer alternatif olarak da Nokian HT SUV modeli kadar olmasa da orjinal ebadınız olan 225/65R17 ebadında "Yokohama Geolandar V91A" modeli olabilir.

225/65R17 Yokohama Geolandar V91A fiyat, detay ve ödeme alternatifleri ile ilgili lütfen tıklayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 21 Mayıs 2010; 17:55:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lawyer23

Ali bey merhaba, uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum. Benim de bir sorum olacak size. Aracımın orijinal ebatı 205/50/17. Aracım da Volvo S 40 2009 model. Aracımın orijinalinde pirelli P7 vardı ve pek memnun kalmadım. Kış lastiği olarak Goodyear tercih ettim. Kış koşullarında çok memnun kalsam da iki defa patladı. Biri şehir içinde biri de dışarıda olmak üzere girdiğim badallardan ve 50 yanak olmasında olsa gerek 2 ay içinde iki defa lastik patlatmış oldum. Ancak pirelli ile bu sıkıntıyı hiç yaşamadım. Sebebini anlayamadım. Sizce sebep ne olabilir? Esas sorum ise bu ay içinde 4 adet lastik alacağım ve bu patlamalardan dolayı Goodyear dan ve konfor yönünden de pirelliden memnun kalmadım. Nokian düşünebilirim. Ama sizden şu soruya cevap arıyorum. 50 yanak çok ince olduğundan hem konfor hem güvenlik açısından 55 yanak mı almalıyım. Örneğin 205/55/17 benim araca uyar mı? Öte yandan ince yanağı aslında seviyorum, sportif bir görünüm katıyor. Nokianın yanaklarının daha sağlam ve güvenli olduğunu söylerseniz 215/45/17 de düşüneblirim.

Merhabalar,

205/50R17 ebadınızda yaz lastiği olarak Pirelli de sıkıntı yaşamamanızın doğal nedeni Pirelli "P7" model lastiğinizin W hız sınıfnda ve Pirellinin geleneksel sert karkas yapısı sayesindendir. Kış lastiği olarak kullandığınız GoodYear ın da kış lastiği olması (Kış lastikleri yaz lastiklerine nazaran daha yumuşak lastiklerdir.), daha düşük hız sınıfında olması (Hız sınıfı düştükçe lastiğin yumuşaklığı artar, hız sınıfı yükseldikçe lastik de sertleşir.)ve GoodYear'ın Pirelli ye nazaran daha yumuşak karkaslı bir üretim yapısı olmasından kaynaklıdır.

Dar yanak profil oranına sahip lastikler ister istemez mukavemet yapısı ve yüksek hız sınıf kategorileri nedeni ile üretim prensipleri gereği sert olurlar. Bu açıdan pek bir çözüm sunabilmem çok zor. 205/55R17 ebadı ile ilgili sorunuza ise, "Maalesef" yanıtını vermek durumundayım, iki ebat arasındaki tam çapdaki fark 2,05 cm ile % 3.22 ye ulaşmakta, lastik muadiliyeti açısından tolere sınırlarını aştığından dolayı teknik uygunluk anlamında tavsiye edebilmem mümkün değil.

205/50R17 ebadınızda Pirelli kadar sert değil, Michelin kadar da yumuşak değil ancak, XL (eXtra Load-ekstra yük) yanak üretim formu ile darbe dayanımı açısından Michelinden ve Pirelli den dahi çok daha iyi bir ürün olan W hız sınıfındaki "Nokian ZG2" modelini özellikle tavsiye edebilirim. Sınırlı sayıda stoklarımızda da mevcut durumda şu an.

205/50R17 93W XL Nokian ZG2 detayları için lütfen tıklayınız.

• Ali bey samimi yanıtlarınız için çok teşekkürler, yalnız sorumun sonunda bir de 215/45/17 den bahsetmiştim. Acaba bu ebat uygun olur mu? Yoksa orjinal ebattan şaşmamalıyım. Bir de bu lastikleri sizden sipariş ettiğimde satış sonrası destek istediğimde ne yapacağım, zira bulunduğum yerde nokian servisi yok galiba. tekrar çok teşekkürler

quote:

quote:

Ali bey merhaba, uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum. Benim de bir sorum olacak size. Aracımın orijinal ebatı 205/50/17. Aracım da Volvo S 40 2009 model. Aracımın orijinalinde pirelli P7 vardı ve pek memnun kalmadım. Kış lastiği olarak Goodyear tercih ettim. Kış koşullarında çok memnun kalsam da iki defa patladı. Biri şehir içinde biri de dışarıda olmak üzere girdiğim badallardan ve 50 yanak olmasında olsa gerek 2 ay içinde iki defa lastik patlatmış oldum. Ancak pirelli ile bu sıkıntıyı hiç yaşamadım. Sebebini anlayamadım. Sizce sebep ne olabilir? Esas sorum ise bu ay içinde 4 adet lastik alacağım ve bu patlamalardan dolayı Goodyear dan ve konfor yönünden de pirelliden memnun kalmadım. Nokian düşünebilirim. Ama sizden şu soruya cevap arıyorum. 50 yanak çok ince olduğundan hem konfor hem güvenlik açısından 55 yanak mı almalıyım. Örneğin 205/55/17 benim araca uyar mı? Öte yandan ince yanağı aslında seviyorum, sportif bir görünüm katıyor. Nokianın yanaklarının daha sağlam ve güvenli olduğunu söylerseniz 215/45/17 de düşüneblirim.

Merhabalar,

205/50R17 ebadınızda yaz lastiği olarak Pirelli de sıkıntı yaşamamanızın doğal nedeni Pirelli "P7" model lastiğinizin W hız sınıfnda ve Pirellinin geleneksel sert karkas yapısı sayesindendir. Kış lastiği olarak kullandığınız GoodYear ın da kış lastiği olması (Kış lastikleri yaz lastiklerine nazaran daha yumuşak lastiklerdir.), daha düşük hız sınıfında olması (Hız sınıfı düştükçe lastiğin yumuşaklığı artar, hız sınıfı yükseldikçe lastik de sertleşir.)ve GoodYear'ın Pirelli ye nazaran daha yumuşak karkaslı bir üretim yapısı olmasından kaynaklıdır.

Dar yanak profil oranına sahip lastikler ister istemez mukavemet yapısı ve yüksek hız sınıf kategorileri nedeni ile üretim prensipleri gereği sert olurlar. Bu açıdan pek bir çözüm sunabilmem çok zor. 205/55R17 ebadı ile ilgili sorunuza ise, "Maalesef" yanıtını vermek durumundayım, iki ebat arasındaki tam çapdaki fark 2,05 cm ile % 3.22 ye ulaşmakta, lastik muadiliyeti açısından tolere sınırlarını aştığından dolayı teknik uygunluk anlamında tavsiye edebilmem mümkün değil.

205/50R17 ebadınızda Pirelli kadar sert değil, Michelin kadar da yumuşak değil ancak, XL (eXtra Load-ekstra yük) yanak üretim formu ile darbe dayanımı açısından Michelinden ve Pirelli den dahi çok daha iyi bir ürün olan W hız sınıfındaki "Nokian ZG2" modelini özellikle tavsiye edebilirim. Sınırlı sayıda stoklarımızda da mevcut durumda şu an.

• quote:

Ali bey samimi yanıtlarınız için çok teşekkürler, yalnız sorumun sonunda bir de 215/45/17 den bahsetmiştim. Acaba bu ebat uygun olur mu? Yoksa orjinal ebattan şaşmamalıyım. Bir de bu lastikleri sizden sipariş ettiğimde satış sonrası destek istediğimde ne yapacağım, zira bulunduğum yerde nokian servisi yok galiba. tekrar çok teşekkürler

quote:

quote:

Merhabalar,

Merhabalar,

.../45R17 ebadında Nokian Modellerinin hepsi XL formunda üretildiğinden yanak mukavemeti açısından herhangi bir sıkıntı yaşamadık şimdiye dek. Ancak benim size 215/45R17 yada 225/45R17 (aslında 1 e 1 muadiliyet açısından doğru ebat budur) telkin etmememin başlıca sebebi bir önceki yazımda da belirttiğim üzere yanak profil oranı azaldıkça lastik daha da sertleşeceğinden bu sefer konforsuzluğunuz hem devam edecek hemde daha da sert olacağından güzel görünme adına sizi pişman etmemek içindi.

205/50R17 nin ebat skalası tam şu şekildedir. 195/65R15 - 205/55R16 - 205/50R17 -225/45R17 - 225/40R18
    * 215/45R17 ebadı tam muadil olmasada kullanılabilecek tolere sınırları dahilinde olan bir ebattır.

215/45R17 olarak zaten şu an Nokian da ürün stoklarda tükenmiş durumda. Ama 225/45R17 olarak da "Nokian V" modeli stoklarımızda var ister seniz.

225/45R17 94V XL Nokian V için tıklayınız

Edit:
    Satış sonrası destekle ilgili olarak Biz bayiisi olarak İstanbuldayız, Distribütörümüz İzmirde. Birçok ilde de bayiileri söz konusu, lastikte garanti sistemi bu konunun 1. sayfasında açıklandığı üzeredir tıklayınız ve A yada B markası içinde farketmeksizin geçerli olan bir sistemdir. Bu garanti sistemi dahilinde satış sonrası desrek anlamında her zaman bizzat yada dolaylı olarak yardıma hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alisaglam -- 9 Mart 2010; 11:34:16 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.