Şimdi Ara

Noctua NH-L12S İncelemesi [İçi Dolu Turşucuk]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Noctua NH-L12S İncelemesi [İçi Dolu Turşucuk]

Selam millet. Bir süredir soğutucu incelemesi yapmıyordum. Hele ki Noctua hiç denk gelmiyordu. Bunun başlıca nedeni Noctua son zamanlarda yeni ürünler çıkarmıyordu. Çıkan ürünlerin bir kısmı eski soğutucuların TR4-AM4 soketine güncellenmiş hali ve chromax türevi Noctua'nın renklendirme ürünleriydi. Bugün testte NH-L12S var. Kod adından anlaşıldığı gibi NH-L12 modelinin revizyon görmüş hali. NH-L12 ömrünü tamamladı çünkü boyutlarıyla gerçek anlamda ufak değildi ve çift fanlı yapısıyla olması gerekenden biraz daha sesliydi. Noctua blok kısmında ufak dokunuşlar yaptıktan sonra slim 15MM kalınlığında bir fan kullanarak NH-L12S'yi ortaya çıkartmış. Detaylar testte.

Kutu ve kutu içeriği yine Noctua klasiği. Daha iyisini görmedim. Bu kutulamayla ürünlerin başına bir şey gelmesi imkansız. Fan blogun üstüne montajlı bir şekilde bir kutuda yer alıyorken aksesuarlar ve montaj kitleri aynı bir paketin içinde. Montaj kitlerine ilaveten kutu içeriğinde Noctua stickeri, voltaj düşürücü adaptör, termal macun ve bir adet tornavida çıkıyor.

Geleneksel soğutucu tasarımında kule tipi kullanılır ama uyum sorunun ortadan kaldırıp HTPC ve ITX kasalara sığmasını sağlamak amacıyla kule 45 derece yan yatırılmış. NH-L12S'de yatay tasarım kullanılmış. Blok tasarımı neredeyse önceki kardeşi NH-L12 ile birebir aynı. Soğutucunun yüksekliği 70MM, genişliği 128MM, derinliği 146MM. Slim fan alt kısma takıldığı için soğutucunun boyutlarına etki etmiyor. Taban yüzeyi diğer soğutucularda olduğu gibi bunda da oldukça mat ve yansıtma oranı düşük. Noctua'nın bu tasarımı kullanmasının nedenini şöyle belirtiyor: tabandaki mikro kanallar sayesinde macun daha efektif bir şekilde ısı transferini yapıyor ve ısı iletimi daha iyi sağlanıyor. Üstelik çizilme gibi durumlara karşı daha dayanıklı. Taban tasarımıysa IHS. Tabandan alınan ısı tabana lehimlenmiş 6MM boyundaki 4 adet ısı borusuyla birlikte 60 adet ısı yaprağına iletiliyor. Oluşan ısı NF-A12X15 yardımı ile uzaklaştırılıyor. Taban ve ısı borularının yapı malzemesi nikel kaplı bakır. Isı borularıysa alüminyum. Blogun inşa kalitesi, lehim noktaları kusursuz. Radyatöre yakın bakarsanız üzerinde çeşitli çentikler ve yollar göreceksiniz. Bunlar ısınan bloktaki ısıyı fanın daha iyi uzaklaştırabilmesi için kullanılan detaylar.

NH-L12S'de kullanılan fan NF-A12X15 PWM. Noctua soğutucularda genelde NF-A14, NF-A15 ya da NF-F12 kullanılır. Bu fanın kullanılmasının nedeni Slim olması. Fanın kalınlığı 15MM. Yani geleneksel fanlardan 10MM daha dar. Fanın göbeğine bakınca daha önce başka fanlarda olmayan metal bir parça gözüküyor. Noctua bunu metal tavsiyeli motor göbeği olarak adlandırmış. Fan daraldığı için doğal olarak ortadaki mil ve fan yatağı da bu durumdan etkileniyor ve stabilite, ömür anlamında sıkıntılar yaratma ihtimali artıyor. Noctua bu durumun olmaması için endüstriyel fanlarda kullanılan metal takviyeli motor göbeği kullanmış. Fanın yaprak tasarımı, çerçeve tipi, hava hızlandırma kanalları diğer Noctua fanlarıyla paralel.

Fan yapraklarının kanatlarının ucunda hava akışını hızlandırmak için yapılmış kanallar var. Hava akımını hızlandıran kanat tasarımı sayesinde girdabı engelleyip havayı hızlandırarak daha verimli ve daha sessiz olmasını sağlıyor. Ayrıca titreşimi engellemek için fanın ön ve arka yüzünde vida deliklerinin etrafında titreşimi engellemek için plastik parçalar yer alıyor.. AAO Çevreve[Advanced Acoustic Optimisation(Gelişmiş Akustik Optimizasyon) titreşim önleyici pedlerle birlikte Noctua’nın iç ve özel yüzey tasarımı sayesinde performans/ses özelliği arttırılmış..

Fanların uç kısımlarındaki oyuklar sayesinde,kanatların hava akımı emiş yerinden ayırarak kanat sesini ve hava akımını ve basıncı arttırıyor. Yatak tipi olarak Fluid Bearing ailesinden SSO2 kullanılmış.SSO2 Noctua tarafından özel geliştirilmiş ve sürtünmeyi en aza indirmek için sıvı olarak yağ kullanılmış.SSO2 Rulman tipiyle NF-A14 arkadaki mıknatısa daha yakın monte edilerek stabilite ve dayanıklılık sağlandı.

Bu sefer değişiklik yaparak montaj aşamalarını video ile anlatmayı denedim.

Videoya ilave olarak görselleri sizinle paylaşıyorum ve kısa olarak anlatayım yinede. İlk adım arka plakayı takmak. Daha sonra siyah silindirler arka plakanın vida deliklerine oturtuluyor. Üçüncü adımda kutu içeriğinden çıkan iki metal plaka bu vida yerlerine takılıyor. Son adımda soğutucu metal plakaya vidalanıyor. Normalde fan alt kısma takılıyor. Ben soğutucusuz ramler kullandığım için sıkıntı olmadı fakat kısmen soğutuculu olan fanlar olsa dahi çakışacak gibi duruyor. Eğer öyle bir durum olursa çare fanı yukarı takmak. Silim fan olduğu için bu duruma engel bir durum olmayacaktır büyük ihtimalle.

Bildiğiniz üzere uzun zamandır soğutucu testleri yapıyorum ve şimdiye kadar test ettiğim 40'dan fazla soğutucu oldu. Soğutucu performansını göstermek amacıyla uyguladığım yüksek voltaj sebebiyle 2500K'yı emekliye ayırmak zorunda kaldım. Günlük olarak kullanabiliyorum fakat stres testinde çakılıyor. Bu işlemciyi ikinci el almak mantıklı olmayacağı için sadece soğutucu testlerini yapacağım yeni bir sistem toparladım. Kur bu seviyedeyken bu iş için yeni bir sistem toplamak fazla lüks kaçacağından bir zamanlar toplayıp kullanma fırsatı bulamadığım ITX sistemi değerlendiriyorum. Anakart Asrock H81M, İşlemci G3258. TDP değerini düşünürsek soğutucu testi için biçilmiş kaftan değil fakat voltaj seviyesini yükselterek olan ısı yaratma potansiyelini olabildiğince arttıracağım. İlk başta stok voltajda yani 1.13V'de işlemciyi boşta ve yükte test edeceğim. İkinci aşamadaysa işlemcinin saat hızı 4.0 GHZ, voltaj 1.44V. Stres testi olarak Intel Burn Testi kullandım. Zorluk seviyesi Very High. Test süresi 20 dakika. Sıcaklıklar RealTemp ile ölçülüp saniye başı çıktısı alınıyor ve bunların ortalaması hesaplanıyor. Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar Delta T cinsinden sıcaklıklardır.Yani işlemci sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece işlemci 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir soğutucuyu test ederken oda 25 dereceyken diğer soğutucuyu testinde 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için ya her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığını baz alınacak.

İşlemciyi ilk başta kutu içeriğinden çıkan fan ve macunlarla test edeceğim. Daha sonraki adımda soğutucu blogun kalitesini anlamak amacıyla termal macun olarak NT-H1'i fan olarak Noctua IPPC NF-F12 3000 RPM'lik(Radyatör 140MM ise fan IPPC NF-F14 3000 RPM) modeli kullanacağım ve bu ikinci aşamadan fanlar push-pull modunda olacak. Yani bu ikinci adımda kullanacağım fan ve macun hepsinde aynı. Amaç kutu içeriğinden çıkan fan ve macunun performansa yansımasını ortadan kaldırıp blok kalitesine bakmak.

Test aşaması iki farklı yöntem içermesine rağmen dört farklı tablo göreceksiniz. İlk tabloda başka soğutucu yer almayacak. Bu tablo sayesinde kutu içeriğinden çıkan fan ve macunun kalitesi daha bir anlaşılacak. Kendi içerisinde karşılaştırması yani. İkinci tabloda yer alan sonuçlar diğer rakipleriyle karşılaştırma amaçlı. Yani yine kutu içeriğinden çıkan fan ve macun kullanılıyor. Üçüncü tabloda yer alan soğutucuların hepsinde aynı fan ve macun kullanılacak( Macun NT-H1, Fan NF-F12 3000 RPM ya da NF-F14 3000 RPM). Bu aşamada amaç limitleri görmek. Dördüncü ve son tablo bir önceki tabloya oldukça benziyor, tek fark aynı fanlar 600 RPM de çalışıyor. Fan devri düştükçe kaliteli soğutucu kendini belli etmeye başlıyor.

İlk Tablo'da kendi içinde farklı senaryolarda karşılaştırmalar yapılıyor.

İkinci Tablo'da soğutucuların kutu içeriğinden çıkan fan ve macun kullanılıyor. Fanlar son devirde. 3.2 GHZ'de fark gözükmeyecek kadar. Hız aşırtma yapınca stok soğutucu neredeyse sistemi tehlikeye atacak sıcaklık seviyelerine ulaşıyor.

Üçüncü Tablo'da soğutucu testlerinde kullanılan macunlar ve fanlar aynı. Fanlar 3000 RPM'de. Devir bu kadar yüksek olduğu için aradaki fark giderek kapanıyor.

Dördüncü Tablo'da soğutucu testlerinde kullanılan macunlar ve fanlar aynı. Fanlar 600 RPM'de. Devir düşük olunca soğutucu kalitesi kendini göstermeye başlıyor ve C14S farkı yavaş yavaş açıyor.

Sesin seviyesini DBA cinsinden ölçmenin yanında oluşturduğu seviyeyi tam olarak duyabilmeniz için videoya çektim. Kayıtlar hem fan tam devirdeyken hem de kutu içeriğinden çıkan voltaj düşürücü adaptörle test ettim.

Önce fiyattan başlayalım. Ürünün Türkiye fiyatı 294 TL. Bu fiyata giriş seviyesi 120MM radyatörlü sıvı soğutma sistemler alınabilir. Ama bu soğutucu kasa ve anakart yüzünden yer sıkıntısı çekenlere hitap ettiği için NH-L12S'yi daha çok yatay olarak tasarlanmış HTPC soğutucularla karşılaştırmada fayda var. Boyut açısından Türkiye'de yer alan rakipleri PH-TC12LS, Xigmatek CAC-EXAI6-U01 Janus, Deep Cool Gabriel. Fiyat aralıklarıysa 190-220 TL civarında. Ama bu soğutucuların hiçbiri tam olarak NH-L12S ile karşılaştırılamaz. Çünkü NH-L12S daha kaliteli bir fana sahip, daha geniş ısı yayım alanı var, daha kaliteli bir macun kullanılıyor, blogun ve lehimlerin inşa kalitesi daha yüksek, kutu içeriği daha zengin ve daha iyi teknik destek duruyor. Bu noktada rakiplerinin tek avantajı fiyatları oluyor. Bu durum Noctua'nın diğer ürünleri içinde geçerlidir genelde. Fiyat bakımından hiçbir zaman rekabetçi konumda değildirler. Belirli bir kalitelinin altına inilmediği için bu durum zorunluluk olarak da görülebilir. Kullandığım en sesli Noctua soğutucu NH-L12S bu oldu. Bunun nedeniyse soğutucunun slim fanla geldiği için ısıyı uzaklaştırmada daha yüksek fan devrine ihtiyaç duyması. Bu devirlerde ve bu boyutta bir fanda gelmesi gerekenden daha fazla bir ses gelmiyor. Noctua bunu düşünerek kutu içeriğine L.N.A adaptör koymuş fan adaptörle devri 1400 RPM'e indiği zaman ses kabul edilebilir seviyeye geliyor. Hatta ben olsaydım sürekli adaptörle kullanırdım çünkü 1800 RPM'den 1400 RPM'e düşüşse yaşanan sıcaklık artışı dikkate alınacak bir seviyede değil. NT-H1'den ekstra bahsetmeye gerek bile yok. Kutu içeriğinden çıkabilecek en iyi macun. Montaj kiti yine her zamanki gibi. İsterseniz yüzlerce defa montaj yapın ama tüm somun ve vidalarda hiçbir gevşeklik hissi olmadan ilk günkü gibi kalacaktır. Bunun başlıca nedeniyse plastik parça olmaması. Performans kısmında maalesef veri tabanımı kaybettiğim için çok net bir şekilde konuşamıyorum ama soğutucu performansı hemen hemen NH-L12S ile yakın. C14S ile karşılaştırdığımda yüksek fan devirlerde pek bir fark yok fakat 600 RPM ye düştüğümüzde C14S 4 derece kadar daha iyi. Hatta bu durumu kontrol etmek için başka incelemelere baktım ve işlemci 130W TDP olmasına rağmen normal fan devirlerinde C14S 3 Derece iyiyken fan devri düşürüldüğünde fark 8 dereceye çıkıyor. Yani başta testlerde de elde edilen sonuç benimkilere oldukça yakın. Boyut olarak C14S baya bir büyük olmasına rağmen performans anlamında o kadar fark yok. Bu boyutlarda sunduğu performans son derece yeterli, hatta hız aşırtma bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Diyeceğim o ki ufak boyutlara sahip etkili performans sunan bir soğutucu arıyorsanız NH-L12S piyasada bulunabilecek alan-performans açısından en mantıklı soğutuculardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 6 Aralık 2017; 15:36:16 >

• Eline sağlık Emre, şu iş yoğunluğunu bi' atlatınca detaylı olacak bakacağım.
  • Elinize sağlık hocam, oldukça güzel bir inceleme olmuş.
  • Eline sağlık Emre.
  • ben janus kullanıyoum ve kalitesi mükemmel hem fiyatı da ucuz onu da denemenizi tavsiye ederim ayrıca çift fan ve de 10 mm daha düşük bir profil ile ...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.