Şimdi Ara

niyet etmedim.oruç tutmasam olur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
73.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkdaşlar sahurda oruç tutacakmış gibi yemek yedim ama niyet etmedim.şimdi bişey yiyip içsem orucum bozulur mu?yani 61 gün oruç tutmam gerekir mi???

• sahura kalkman niyet sayilirmiş ben hiç yatmiorum tutmayacagım zamanlar :D
  • Bunun hakkında cevap vardır sahura kalkmak ve yemek yemek bir niyettir ya da yarın oruç tutacam diye yatarsanızda niyetlenmiş olursunuz bence şansını zorlama tut işte şurda kalmış 13-14 saat
  • sahura kalkmadım zaten.tüm gece ayaktaydım.
  • Tüm gün ayaktaydım, orucumu tutmak için yemeğimi yedim. Eğer oruç tutmayacak olsam da yemek yiyebilirdim. Burada senin ne için yemiş olman önemli.
  • İşin gücün yoksa git uyu biraz sonra kalk Dh ye bak bir film izle olmadı pes at birini bulupta .. zaten zaman geçmiş olur böylelikle hem sosyalleşir hemde oruç tutmuş olursun
  • Flood gibi olacak ama bana göre yemek yemek de şart değil. Sonuçta o sizin elinizde olan bir şey. Daha çok dayanabilmek için yiyorsunuz. Zaten oruç tutma niyetiniz var ise o saatler arası bir şey yememeniz gerekiyor. Öyle bir şart yok bence.
  • işte ne için yediğimden emin değilim.içimde bu kuşku var.canımda sigara çekmişti ya...neyse şimdi yatarım akşam kalkarım.boş yere günaha girmeye gerek yok.yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • Yahu sanki hangi biriniz 61 gün aralıksız oruç tutabilicek, 29 gün bile tutamayan adam 61 gün aralıksız oruç tutamaz, şu forumdan 61 gün oruç tuttum diye 10 kişi çıkmaz. Arkadaşım sen nasıl inanıyorsan öyle hareket et. Şimdi herkes kendi doğrusunu yazıyor buraya, sen nasıl yapmak istiyorsan öyle yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuckulteli -- 30 Ağustos 2010; 7:16:46 >
  • niyet etmediysen birşey olmaz. tutsan da kabul olmaz zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: phenomll

sahura kalkman niyet sayilirmiş ben hiç yatmiorum tutmayacagım zamanlar :D

ya yatmadıysa?

Şimdi niyet sözlü edilmek zorunda değil. Eğer canın sadece birşeyler yemek istediği için, canın çektiği için yada karnın acıktığı için sahur vakti yemek yediysen ve bugün oruç tutmayacağını düşünüyorsan o sahurda o yemeği yemen oruca niyet etmen anlamına gelmez.

fakat oruç tutarım diye yemeğe oturduysan (oruç niyetiyle yemek yemiş olursun) ve aradan 2 saat geçtikten sonra bugün tutmayım en iyisi diyip yer, içersen niyeti bozarsın. oruç da bozulur. kefaretiydi neyimdi böyle şeyleri de gerek görüyorsan ramazandan sonra kefaret orucu da tutmak durumundasın. sesli niyet etmemiştim sadece kendini kandırmandır. niyet sesli olmak zorunda değil dediğim gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haplo -- 30 Ağustos 2010; 7:21:43 >

• benim uyku düzeni bozuldu iftarda uyuyup sahurda kalkmaya başladım
    gece 2'de uyandım sahur yapıp niyet ettim iftara kadar zaman nasıl geçircem onu düşünüyorum
    3 saattir dhdeyim bişey kalmadı
  • bi de arkdaşlar ben bu sene tuttuğum orucların büyük bir kısmını uyuyarak tuttum.yani sabah 8 gibi yattım akşam 18,00 gibi kalkıp iftar yaptım.o tuttuklarım kabul olmuştur demi?yani uyumakla ilgili herhangi bir kural yok demi dinde?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khán

arkdaşlar sahurda oruç tutacakmış gibi yemek yedim ama niyet etmedim.şimdi bişey yiyip içsem orucum bozulur mu?yani 61 gün oruç tutmam gerekir mi???

Sahura kalkmak niyet sayılır. Keyfi bir şekilde yersen 61 e girer.
  • quote:

bi de arkdaşlar ben bu sene tuttuğum orucların büyük bir kısmını uyuyarak tuttum.yani sabah 8 gibi yattım akşam 18,00 gibi kalkıp iftar yaptım.o tuttuklarım kabul olmuştur demi?yani uyumakla ilgili herhangi bir kural yok demi dinde?

kabul olur ama sevabın bir kazma kürek sallayanın orucu ile bir olmaz...ama yinede ibadetini yerine getirdin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karatutku -- 30 Ağustos 2010; 7:47:00 >
  • Biri, hoca efendiye "boğazıma su değmese orucum bozulur mu?" diyen karikatürü koysun
  • quote:

bi de arkdaşlar ben bu sene tuttuğum orucların büyük bir kısmını uyuyarak tuttum.yani sabah 8 gibi yattım akşam 18,00 gibi kalkıp iftar yaptım.o tuttuklarım kabul olmuştur demi?yani uyumakla ilgili herhangi bir kural yok demi dinde?

öyle bi kural yok inşallah orucun kabul olur.

ama

namazlarınıda kılmalısın
  •  niyet etmedim.oruç tutmasam olur mu?
  •  niyet etmedim.oruç tutmasam olur mu?
  • cübbeli hoca niyet etmedikçe gerekmez diye fetva verdi ama tutman daha iyi olur

adam tam makara yaa bi tanesi soruyo göle girdim 2-3 damla su yuttum orucu bozarmı diyo oda tabi bozar yok bir bardakmı içecektin mubarek diyor

bazıları dünyaya bir kere geldik günümüzü gün edelim diyorlar cehennemede bir kere girecen bidaha da çıkamayacan onuda düşün

hocam eşim oruç tutmama izin vermiyor ne yapıyım : eğer erkeksen kılıbıksın, kadınsan da tutmaya çalış
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.